Veterinarska stanica Jakšić Vet

Veterinarska stanica Jakšić Vet Lečenje životinja

11/09/2021

Not only can your dog eat raw beef, but he should! Mr. Mugsy Pug may not look like his ancestors, but deep in his DNA, it still dictates his nutritional needs. Find out how you can meet those carnivorous cravings and reap amazing health benefits by adding raw beef to your carnivore’s bowl.

02/10/2020

HVALA VAM NA PODRŠCI I POVERENJU !
JAKŠIĆ VET

Za večeras dosta,9 kučića NLT,Sectio cesarea.
29/05/2020

Za večeras dosta,9 kučića NLT,Sectio cesarea.

19/05/2020

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije na osnovu člana 134. stava 4. Zakona o veterinarstvu ( Sl. glasnik RS 91/05 ) i člana 47. tačka 3. Zakona o državnoj upravi ( Sl. glasnik RS 79/05 ), donosi

INSTRUKCIJU
o načinu izdavanja veterinarskih sertifikata za kućne ljubimce
namenjene nekomercijalnom transportu u zemlje članice Evropske Unije

Transport kućnih ljubimaca u zemlje članice Evropske unije regulisan je propisima ES 998/2003, 2004/2003 ES i odnosi se na sledeće životinjske vrste:

pse, mačke i životinje iz familije kuna. Primenjivaće se u svim slučajevima nekomercijalnog transporta, pri čemu se pod kućnim ljubimcem u smislu ovog propisa smatraju gore pobrojane životinje i to kada putuju zajedno sa vlasnikom ili drugom osobom odgovornom za datu životnnju a nisu namenjene prodaji ili poklonu.

Prilikom izdavanja veterinarskog sertifikata za kućne ljubimce, koji ulaze sa teritorija trećih zemalja na teritoriju zemalja članica EU osim Irske, Velike Britanije i Švedske, moraju biti obezbeđeni sledeći uslovi:

kućni ljubimci moraju biti trajno obeleženi jasno vidljivim tetovir brojem ili mikročipom koji ispunjava ISO standard 11784 i 11785,
kućni ljubimci moraju biti vakcinisane protiv besnila registrovanom inaktivisanom vakcinom. Kao dokaz da su životinje vakcinisane vlasnici životinja moraju priložiti na uvid potvrdu o vakcinaciji.
vlasnici kućnih ljubimaca moraju priložiti na uvid potvrdu o zdravstvenom stanju životinje izdatu od strane veterinara najkasnije 48h pre putovanja,
vlasnici kućnih ljubimaca moraju priložiti rezultat laboratorije ovlašćene od strane Evropske Unije, o urađenom laboratorijskom pregledu uzorka seruma kućnih ljubimaca na visinu titra specifičnih neutralizirajućih antitela protiv virusa besnila i to sa graničnim titrom od najmanje 0.5 I.J./ml
vlasnici kućnih ljubimaca moraju posedovati veterinarski sertifikat izdat od starne nadležne Republičke veterinarske inspekcije Republike Srbije. Vetrinarski sertifikat se izdaje na zahtev stranke a nakon pružanja na uvid dokaza da su svi prethodni, gore pobrojani uslovi zadovoljeni.

Kada se imunitet životinje okrene protiv nje: IMHAImunomedijatorske bolesti su bolesti nepoznatog uzroka, koje nastaju k...
03/05/2020

Kada se imunitet životinje okrene protiv nje: IMHA

Imunomedijatorske bolesti su bolesti nepoznatog uzroka, koje nastaju kao posledica greške u radu imunog sistema. Za razliku od autoimunih bolesti, antitela koja dovode do ove vrste bolesti nisu još uvek identifikovana. Anemija je definisana kao smanjen broj crvenih krvnih zrnaca (eritrocita), hematokrita (odnos tečnog dela i ćelija krvi) i hemoglobina, što rezultira smanjenim nivoom kiseonika koji se prenosi putem krvi do ćelija.

IMHA je jedna od najčešćih imunomedijatorskih bolesti kod pasa i mačaka. Kada pacijent ima IMHA-u, to znači da njegov imuni sistem uništava sopstvene eritrocite. Proizvodnja eritrocita u koštanoj srži je očuvana, ali kada oni odu u cirkulaciju, imuni sistem ih greškom prepoznaje kao strane i uništava ih.

Blede sluzokože kod pacijenta sa IMHA-om

Kod pasa, IMHA može biti primarna i sekundarna, dok je kod mačaka uvek sekundarna. Primarna ili idiopatska anemija je nepoznatog uzroka i najčešća je vrsta anemije kod pasa. Sekundarna nastaje kao posledica:

infekcije (virusna, bakterijska, protozoalna)
tumora
reakcije na lekove
ujeda zmije
izloženosti različitim hemijskim i toksičnima materijama
Klinički simptomi kod ove bolesti su:

blede sluzokože
zamor i slabost
plitko i brzo disanje
ubrzan puls
gubitak apetita
gubitak telesne mase
tamna stolica

Pozitivan test aglutinacije kod pacijenata sa IMHA-om

Ovi simptomi mogu varirati, a u zavisnosti od faze bolesti simptomi mogu i izostajati. Do dijagnoze ove bolesti dolazi se na osnovu istorije, kliničkog pregleda i različitih laboratorijskih analiza kao što su:

krvna slika
opšti biohemijski profil
krvni razmaz
test aglutinacije (Anti-RBC antitela)
Coombs-ov test
protrombinsko vreme
aktivno parcijalno tromboplaslastinsko vreme
analiza urina
testiranje na infektivne bolesti
pregled koštane srži.
Sve navedene laboratorijske analize se mogu uraditi u VetLab laboratorijama.

Za terapiju IMHA-e koriste se kortikosteroidi i/ili imunosupresivi. Terapija se sastoji iz dve faze, akutna faza sa indukcijom remisije i hronična faza održavanja. Ukoliko se ne otkrije na vreme, IMHA može biti fatalna, ali je najčešći slučaj trajna stabilizacija pacijenta terapijom. Cilj terapijskog protokola je da se uz najmanju dozu lekova održi stabilno stanje pacijenta.

Infektivni hepatitis pasa predstavlja akutno i veoma zarazno oboljenje, prouzrokovano virusom iz roda Adeno virusa. Bole...
03/05/2020

Infektivni hepatitis pasa predstavlja akutno i veoma zarazno oboljenje, prouzrokovano virusom iz roda Adeno virusa. Bolest je zabeležena u gotovo celom svetu, a prvi put je opisana 1974. godine od strane šveđanina Rubarth-a, po čemu je oboljenje dobilo i naziv Rubarth-ova bolest.

Uzrok
Uzročnik bolesti je pseći adenovirus tip 1, koji je veoma srodan psećem adenovirusu tip 2, koji izaziva infektivni traheobronhitis pasa. Ova srodnost je od značaja jer se vakcinacijom protiv CAV 2 tipa virusa postiže zaštita i protiv tipa CAV 1, o čemu će detaljnije biti reči u nastavku. Kako se sazrevanje virusa odvija u jedru ćelije domaćina, mogu biti inficirane razne vrste ćelija, a načešće su u pitanju heptaociti (ćelije jetre), bubrežni epitel i vaskularni endotel. Najizrazitije promene su ipak lokalizovane na jetri obolelog psa.

Simptomi
Nakon ulaska u organizam, virus se najpre naseli u krajnicima i epitelu tankih creva, a nakon toga cirkualcijom krvi dospeva i u ostale organe. Simptomi bolesti i njihovo ispoljavanje zavise od većeg broja faktora, tako da oboljenje može pokazati srednje izražene kliničke znake, a može doći i do ekstremno brzog i fatalnog ishoda. Klinička slika adenovirusa je vrlo slična kliničkoj slici štenećaka, a može se javiti u preakutnom i akutnom obliku. U preakutnom obliku, koji se javlja iznenada, pojavljuje se krvava dijareja, opšti kolaps organizma i uginuće, a ostali, inače vidljivi, simptomi bolesti ne moraju biti ispoljeni u ovom obliku. Akutni oblik započinje visokom temperaturom, takođe se javlja krvava dijareja, gubitak apetita ali i povraćanje. Dolazi i do fotofobije (osetljivost na svetlost), a kasnije se mogu ispoljiti i žuzica, upala krajnika, krvarenje desni. Kod lakših infekcija, psi mogu jedino pokazati letargično raspoloženje i gubitak apetita, opet bez ostalih simptoma. U tom, kao i u ostalim slučajevima, analizom krvi se potvrđuje dijagnoza. Jedan od upečatljivijih simptoma, koji se javlja u 30% slučajeva infekcije, uključuje degeneracije na rožnjači oka i nekrozu endotela sa posledičnim edemom, a karakteriše se plavim zamućenjem jednog ili oba oka, po čemu je nastao još jedan naziv ove bolesti – bolest plavog oka. Promene na očima se javljaju posle 6 do 10 dana bolesti, kod nekih pasa prolaze spontano, dok se kod ozbiljnijih slučajeva može ukazati potreba za veterinarskim tretmanom.

Dijagnoza, lečenje i prevencija
Veterinar će na osnovu kliničkih simptoma bolesti posumnjati na oboljenje, a sigurnu dijagnozu će postaviti na osnovu laboratorijskih analiza. Uzorci, iz kojih se može izolovati virus, mogu biti krv, mokraća, sekret i drugi. Nakon 7 dana od infekcije, može se izvršiti i serološko dokazivanje bolesti reakcijom vezivanja koplemenata, a pored ovog testa, postoji niz testova koji se mogu vršiti. U zavisnosti od same kliničke slike, veterinar će znati koje će testove primeniti, a takođe i koji će biti pristup lečenju. Uobičajna terapija se svodi na upotrebu infuzionih rastvora obogaćenih dekstrozom i primenom vitaminskih kompleksa, uz kortiko preparate i antibiotike. U težim slučajevima bolesti potrebno je dati transfuziju krvi. Psi koji imaju zamućenje rožnjače potrebno je zaštititi od jake svetlosti, a davanje kortikosteroida kod zamućenja rožnjače je kontraindikovano, stoga će jedino veterinar odlučiti na koji način će sprovesti terapiju.

Mere prevencije se svode na redovnu vakcinaciju štenaca i pasa. Kao i kod ostalih infektivnih bolesti izazvanih virusima, prva vakcina protiv adenovirusa se daje štencima 10. do 12. nedelje starosti uz revakcinaciju protiv štenećaka i parvoviroze, a naredna sledi nakon 4 nedelje, kada se vrši već sledeća revakcinacija i protiv ostalih bolesti. U cilju održavanja imuniteta protiv virusnih bolesti pasa i leptospiroze, potrebno je jednom godišnje odraslog psa vakcinisati protiv ovih bolesti.

CORONA VIRUSNA INFEKCIJACorona virusna infekcija je oboljenje kome podležu psi različitih starostnih kategorija, ali naj...
03/05/2020

CORONA VIRUSNA INFEKCIJA

Corona virusna infekcija je oboljenje kome podležu psi različitih starostnih kategorija, ali najviše oboljevaju štenci. Corona virus je raširen među psećom populacijom svuda u svetu, slično kao i parvovirus, ali je u odnosu na parvovirus je manje letalan.

Klinički znaci corona virusne infekcije variraju od vrlo blagih, pa i neprimetnih simptoma, pa do vrlo ozbiljnih simptoma čija je glavna manifestacija jako povraćanje i proliv. Kod pasa obolelih od corona virusne infekcije uglavnom ne dolazi do povišenja telesne temperature. Stolica obolelog psa varira u izgledu i boji i može da bude žućkasto-narandžasta, crvenkasta ili sukrvičava. Po konzistenciji može da bude kašasta ali i potpuno vodenasta, kao i sa dosta sluzi.

Veterinar može da postavi sumnju da se radi o corona virusnoj infekciji kod svih pasa koji naglo oboljevaju od akutne dijareje i povraćanja posebno ako je više pasa istovremeno afektovano. Važne podatke daje i vakcinalni status pasa kao i neki od pratećih kliničkih manifestacija. Za razliku od parvovirusne infekcije, kod corona virusne infekcije retko na početku dolazi do povišenja telesne temperature, retko se pojavljuje i izrazita leukopenija (smanjenje broja belih krvnih zrnaca u krvi) što je jedan od simptoma parvovirusne infekcije, takođe retko dolazi do pojave veće količine krvi u povraćenom sadržaju i u stolici što je često kod parvoviroze. Međutim, vrlo često dolazi do mešane infekcije psa i sa parvo i sa corona virusom, i to po podacima američkih autora čak u 25 % slučajeva. Mešana infekcija daje vrlo teške kliničke simptoma i najčešće je fatalna po obolelog psa.

Da bi se postavila tačna dijagnoza, neophodni su labaratorijski pregledi koji u našim uslovima najčešće nisu mogući, a i potrebno je odrečeno vreme za njihovo izvođenje, tako da je neophodno odgovarajuću terapiju započeti samo pri postavljanju sumunje na corona virusnu infekciju. Na sreću, corona virusna infekcija najčešće nije fatalna i zahteva samo supurativnu terapiju, pa labaratorijska dijagnoza nije neophodna za uspešnu terapiju.

Terapija corona virusne infekcije se na prvom mestu zasniva na nadoknadi tečnosti putem infuzionih rastvora, kao i na teapiji sredstvima koja zaustavljaju proliv. Većina obolelih pasa se uz odgovarajuću terapiju brzo oporavlja. Uginuća od corona virusne infekcije su retka ali su moguća, posebno kod štenaca.

Kao profilaktička mera protiv corona virusne infekcije je vakcinacija pasa. Međutim, pošto se predpostavlja da postoje više sojeva corona virusa, kao i zato što corona virusna infekcija najčešće nije letalna, vakcinacija se preporučuje kod onih pasa koji su dosta izloženi kontaktu sa drugim psima, na primer psi koji borave u odgaivačnicama ili pansionima za pse, ili psi koji se često izvode na izložbe pasa.

Rotavirusne infekcije kod male dece, posebno beba, su jedan od najčešćih uzroka dijareje i mogu da budu i fatalne. Kod pasa dijareje izazvane rotavirusom su daleko manje opasne i obično su samolimitirajuće. Najčešće se inficiraju novorođena štenad. Glavni simptom oboljenja je dijareja koja može da bude vodenasta ili sluzava. Dijareja obično kratko traje i prolazi bez ikakvih posledica po zdravlje i napredovanje štenaca. Opisani su i slučajevi uginuća štenaca od rotavirusne infekcije ali su oni izuzetno retki i obično su povezani sa lošim uslovima držanja i nege štenaca. Većina odraslih pasa nosi antitela protiv rotavirusne infekcije jer su u toku života došli u kontakt sa ovim virusom, ali je oboljenje prošlo bez simptoma ili su simptomi bili jako blagi. Zbog toga je većina štenaca zaštićena od rotavirusne infekcije putem pasivnog imuniteteta ( imunitet koji se sa majke prenosi na potomstvo).

Terapija rotavirusnih infekcija je ista kao i terapija svih drugih akutnih proliva, znači obolelom psu se nadoknađuje izgubljena tečnost i strogo se pazi na način ishrane i vrstu namirnica koje se u ishrani obolelog psa koriste. Većina obolelih pasa se jako brzo oporavlja.

Još uvek ne postoji vakcina protiv rotavirusne infekcije pasa, a i pitanje je da li je uopšte potrebno vakciniti pse protiv ove bolesti. Rotavirusna dijareja

Dijareja izazvana virusom "Štenećaka"

Jedan od simptoma "Štenećaka" može da bude dijareja. Dijareja se obično javlja sa još nekim od simptoma "Štenećaka" kao što su povraćanje, iscedak iz očiju, iscedak iz nosa, upala pluća, neurološki poremećaji... Pošto je "Štenećak" vrlo ozbiljno obljenje sa složenom kliničkom slikom, ovim oboljenjem ćemo se baviti detaljno u nekom od narednih brojeva "Zova", a sada ćemo samo još pomenuti da je vakcina protiv "Štenećaka" vrlo efikasna i da pruža pouzdanu zaštitu protiv ove opake bolesti pasa.

Dijareja izazvana virusom mačeće panleukopenije

Mačeća panleukopenija je vrlo teška, lako prenosiva bolest izazvana parvovirusom. Virus ima izražen afinitet prema ćelijama crevnog epitela, hematopoetskom tkivu kao i prema limfoidnom tkivu.

Najčešće oboljevaju mačići u starosnom dobu između tri i pet meseci starosti. Simptomi kod mačaka obolelih od panleukopenije su vrlo slični sa simptomima pasa obolelih od parvoviroze : u početku mačka puno povraća, neraspoložena je, telesna temperatura joj je povišena, ne pokazuje nikakav apetit, eventualno hoće da uzme tečnost koju često ispovrati. Sledeći simptom koji se javlja je jak proliv koji je u početku svetlosmeđe ili žute boje,da bi kasnije u sebi sadržao primese krvi ili je čitava stolica tamnocrvene boje. Vrlo često dolazi do razvoja sekundarnih bakterijskih infekcija što još pogoršava kliničku sliku. Vrlo brzo se razvija dehidracija.

Dijagnoza panleukopenije mačaka se obično postavlja na osnovu podataka o vakcinalnom statusu mačke, na osnovu kliničke slike, kao i na osnovu izrazite panleukopenije (smanjenje broja belih krvnih zrnaca u krvi). Postoji i mogućnost serološke dijagnostike ove virusne bolesti, ali se u rutinskoj praksi ona ne primenjuje.

Terapija se bazira na nadoknadi tečnosti putem rastvora elektrolita, smirivanjem povraćanja i proliva, upotrebom antibiotika prema proceni veterinara, kao i na dobrim uslovima držanja i nege obolele mačke. Međutim, često se dešava da i pored svih primenjenih mera dođe do razvoja komplikacija bolesti u vidu endotoksemija i posledičnog pada telesne temperature ispod normale, razvoja anemije, žutice, sekundarnih bakterijskih ili gljivičnih oboljenja, koje dovode do fatalnog ishoda bolesti.

Najvažnija preventivna mera je redovna vakcinacija mačaka. Preporučuje se da se mačići prvi put vakcinišu protiv panleukopenije između šeste i osme nedelje starosti. Revakcinacija se vrši za tri do četiri nedelje. U periodu između vakcine i revakcine, kao i desetak dana po revakcini mačiće treba držati u uslovima izolacije.

Mačeća coronvirusna i rotavirusna infekcija

Infekcije corona i rota virusom kod mačaka se slično manifestuju kao infekcije ovim virusima kod pasa. Ni jedan od ovih virusa ne daje teške simptome i nisu potrebne preventivne vakcinalne mere.

Dragi vlasnici pasa,dolazi proleće vreme je da testirate svog ljubimca na bolesti koje prenose vektori(krpelji i komarci...
10/03/2020

Dragi vlasnici pasa,dolazi proleće vreme je da testirate svog ljubimca na bolesti koje prenose vektori(krpelji i komarci).Srčani crv,Anaplasma,Erlichia,Borelia i leishmania.
Testiranje je svako posle podne od 15 do 17 sati uz prethodnu najavu na telefon 064 286 2060.
TESTIRANJE JE BESPLATNO dok traju zalihe testa.Psa trebate dovesti u Veterinarsku stanicu.

Za lečenja pasa i mačaka nazvati isključivo telefon  0642862060
23/02/2018

Za lečenja pasa i mačaka nazvati isključivo telefon 0642862060

https://www.youtube.com/watch?v=KV2k2v7KTMo
07/08/2017

https://www.youtube.com/watch?v=KV2k2v7KTMo

Kožna zarazna bolest lajšmanioza – Cutaneous leishmaniasis, koja se proširila Sirijom i Bliskim istokom, prijeti i Srbiji ako već nije stigla kaže za Telegra...

Mama krava i njeno tele 5-i dan od operacije carskog reza,lepo se oporavljaju.Tele je imalo 100kg na porođaju.
31/10/2016

Mama krava i njeno tele 5-i dan od operacije carskog reza,lepo se oporavljaju.Tele je imalo 100kg na porođaju.

Kućići engleskog buldoga koje smo doneli nasvet
31/10/2016

Kućići engleskog buldoga koje smo doneli nasvet

Divlja svinja(krmača)i prasići.
02/07/2016

Divlja svinja(krmača)i prasići.

Address

Šinkovič Jožefa 7a
Bačka Topola
24300

Opening Hours

Monday 09:00 - 15:00
Tuesday 08:00 - 15:00
Wednesday 08:00 - 15:00
Thursday 08:00 - 15:00
Friday 08:00 - 15:00
Saturday 08:00 - 12:00

Telephone

+381642862060

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Veterinarska stanica Jakšić Vet posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share


Other Bačka Topola pet stores & pet services

Show All

You may also like