Töltem przez Polskę

  • Home
  • Töltem przez Polskę

Töltem przez Polskę Jeździectwo na Islandii oczami Polki. Moje przygody wśród koni islandzkich

Dzisiaj mija rok jak jest z nami Dazee 🥰Dużo się wydarzyło przez ten rok i sporo się nauczyłam.Kupiłam ją jako konia po ...
13/10/2023

Dzisiaj mija rok jak jest z nami Dazee 🥰
Dużo się wydarzyło przez ten rok i sporo się nauczyłam.
Kupiłam ją jako konia po kontuzji, a przy okazji wyszły wrzody. Rok temu wiedziałam o nich tyle co nic, na Islandii się z tym nie spotkałam.
Niestety nie da się ich wyleczyć na zawsze. Można zaleczyć i do końca życia Dazee musi być na specjalnej diecie.
Przez ten rok sporo się nauczyłam o wrzodach, ich leczeniu i diecie końskiego „wrzodka”. O wydanych pieniądzach nie wspomnę 😅
Cały czas się doszkalam, czytam, uczestniczę w webinarach.
Czy było warto ją kupić? Zdecydowanie 🥰
Jest to baba z charakterem i takie klacze uwielbiam. Nie jest leniwa, lubi wesoło pogalopować przed siebie, w relacji koń-jeździec fajnie się dotarłyśmy i każda jazda na niej to przyjemność.
Nie wyobrażam sobie już stajni bez niej ❤️

Co robiłam w Warszawie?Wraz z kilkoma osobami związanymi z Islandią, zostałam zaproszona przez Ambasadę Islandii na lunc...
04/10/2023

Co robiłam w Warszawie?

Wraz z kilkoma osobami związanymi z Islandią, zostałam zaproszona przez Ambasadę Islandii na lunch z Minister Spraw Zagranicznych Islandii, Þórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir (na zdjęciu).
Miałam za zadanie opowiedzieć o mojej działalności związanej z promowaniem Islandii w Polsce. Miło było również spotkać się z kilkoma znajomymi oraz poznać nowych. Za każdym razem, kiedy dostaję zaproszenie na wydarzenie związane z Islandią, jestem pozytywnie zaskoczona, ilu "islandofilów" mamy w Polsce. Mogę tylko powiedzieć, że przyjaźń polsko-islandzka rośnie, a fani Islandii na pewno ucieszą się z faktu kilku nowych projektów na przyszłość.

Ebook „Nowy na Islandii” to nie tylko zbiór informacji na temat życia na tej fascynującej wyspie, ale także praktyczny p...
01/10/2023

Ebook „Nowy na Islandii” to nie tylko zbiór informacji na temat życia na tej fascynującej wyspie, ale także praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć i poradzić sobie z wieloma aspektami życia na Islandii. W książce znajdziesz nieocenione wskazówki, które ułatwią Ci adaptację i sprawią, że poczujesz się pewnie w nowym środowisku.

Jednym z kluczowych elementów poruszanym w ebooku są kwestie urzędowe. Szczegółowo omówiony proces przeprowadzki, co jest niezwykle istotne dla każdej osoby, która planuje osiedlić się na Islandii. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoja relokacja przebiegnie bezproblemowo i zgodnie z miejscowymi przepisami.

Nie ważne, czy jesteś planującym przeprowadzkę do Islandii, czy też po prostu ciekawy jej fascynującej kultury, ebook “Nowy na Islandii” będzie dla Ciebie nieocenionym źródłem informacji i inspiracji. Dzięki niemu poczujesz się pewnie w nowym środowisku i będziesz gotowy do odkrywania wszystkich tajemnic tej uroczej wyspy.

Tu kupisz:

Ebook “Nowy na Islandii” to nie tylko zbiór informacji na temat życia na tej fascynującej wyspie, ale także praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć i poradzić sobie z wieloma aspektami życia na Islandii. W książce znajdziesz nieocenione wskazówki, które ułatwią Ci adaptac...

Już za momencik! Obserwujcie bacznie stories, niedługo wrzucę informację kiedy będzie dostępny, albo obserwujcie na moje...
28/09/2023

Już za momencik!

Obserwujcie bacznie stories, niedługo wrzucę informację kiedy będzie dostępny, albo obserwujcie na mojej stronie: naislandii.pl

Ebook “Nowy na Islandii” to nie tylko zbiór informacji na temat życia na tej fascynującej wyspie, ale także praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć i poradzić sobie z wieloma aspektami życia na Islandii. W książce znajdziesz nieocenione wskazówki, które ułatwią Ci adaptację i sprawią, że poczujesz się pewnie w nowym środowisku.

Edit: Wszystkie terminy zajęte.Jeśli chodzi o oprowadzanki to proszę o kontakt w wiadomości.Terminy na ten miesiąc 🙂 I w...
26/09/2023

Edit: Wszystkie terminy zajęte.
Jeśli chodzi o oprowadzanki to proszę o kontakt w wiadomości.

Terminy na ten miesiąc 🙂
I wprowadzamy lonże ze względu na zapytania.

Jesień przyszła z pełną parą 🍁🍂Uwielbiam słońce i lato, ale od kiedy mieszkam w Polsce to cieszę się każdą porą roku. W ...
25/09/2023

Jesień przyszła z pełną parą 🍁🍂

Uwielbiam słońce i lato, ale od kiedy mieszkam w Polsce to cieszę się każdą porą roku. W końcu są dobrze widoczne aż cztery 🙈😅
Ten okres to dla nas zawsze czas porządków i przygotowań do zimy.
Nowe derki na zimniejsze dni już kupione (dla Dazee oczywiście, bo Bjarmi to wiadomo), te na muchy piorę, naprawiam i chowam na przyszłe lato.
W tym okresie bardziej też wspomagam moje konie suplementami i ziołami na odporność. Do menu Bjarmiego wrócił jego ukochany czosnek, żywienie Dazee jest bardziej skomplikowane i tu mogłabym elaborat napisać.
W każdym razie pojawiły się owoce dzikiej róży (na szczęście ona chętnie je zjada, Bjarmi wypluwa) które mają sporo witaminy C.
W okresie nagłej zmiany pogody Dazee jest też w znacznie gorszym nastroju przez problemy gastryczne, więc niedługo będziemy się wspomagać dodatkowymi suplementami na żołądek.
Mam nadzieję, że ta jesień będzie równie ciepła i łaskawa co zeszłoroczna ☺️

A ty jak się nastawiasz na tę porę roku?

Uwierzycie jak powiem, że… …zaraz minie rok od przyjazdu Bjarmiego do Polski i od zakupu Dazee? Ten rok zleciał bardzo s...
22/09/2023

Uwierzycie jak powiem, że…

…zaraz minie rok od przyjazdu Bjarmiego do Polski i od zakupu Dazee?
Ten rok zleciał bardzo szybko, ale też mieliśmy co robić. Sama budowa i wykończenie domku trwało miesiącami.
Jestem ciekawa co przyniesie ta jesień. Oba konie są już całkiem przestawione na chów wolnowybiegowy (dla Bjarmiego to też nowość, bo do tej pory żył w stanie półdzikim albo w stajni, nigdy tak że miał cały czas i stajnię i wybieg do woli, na islandzkich pastwiskach nawet wiaty raczej nie uraczysz).
Dziwną mamy kombinację z folblutem i islanderem, ale da się.
Na tę jesień miałam plan na kolejnego islandera, ale nie wyrobilibyśmy się z budową kolejnego boksu. Jak to mówią- co się odwlecze to nie uciecze, a plan na przyszły rok już jest 😎

Dobrze mieć dosłownie pod nosem szlak konny z miejscami postojowymi dla koni
17/09/2023

Dobrze mieć dosłownie pod nosem szlak konny z miejscami postojowymi dla koni

Zapraszamy 🥰
01/09/2023

Zapraszamy 🥰

To lato szybko, za szybko, minęło, ale było wyjątkowo… islandzkie 🇮🇸Czerwiec zaczęliśmy od  w Gdyni i rozmowie o powroci...
31/08/2023

To lato szybko, za szybko, minęło, ale było wyjątkowo… islandzkie 🇮🇸

Czerwiec zaczęliśmy od w Gdyni i rozmowie o powrocie do Polski z krajów nordyckich.
Zaraz potem zostałam zaproszona przez do poprowadzenia prelekcji o islandzkich rybakach (odnosząc się do filmu „Na głębinie”).
W lipcu był dzień otwarty w naszej .chatka, można było przejechać się na Bjarmim, spróbować kleinur i suszonej ryby i obejrzeć na żywo domek.

Wydarzenia tego lata zamknął Islandzki Dzień w Uniejowie, gdzie wraz z mężem ugotowaliśmy ogromną ilość kjötsúpy i plokkfiskur, a z .pl, i poopowiadaliśmy trochę o Islandii z różnych punktów widzenia.

Ponadto ukazał się mój kolejny artykuł o Islandii w magazynie „Zew Północy” (o islandzkiej edukacji), a .thora zaprosiła mnie do swojego podcastu.

Jak widać, w Polsce sporo rzeczy związanych z Islandią się dzieje 🇮🇸

Ktoś z Was był na którymś z wydarzeń? A może czytaliście artykuł, lub słuchaliście podcastu?

Islandia - konie - wydarzenia - lato

Zapraszam na tereny i mini rajdy na Jurze. W tym na jednym z nielicznych w Polsce koni importowanych prosto z Islandii. ...
30/07/2023

Zapraszam na tereny i mini rajdy na Jurze. W tym na jednym z nielicznych w Polsce koni importowanych prosto z Islandii.
Dla dzieciaków oprowadzanki, żeby nie było nudno możemy iść na spacer po polnej drodzy między łanami.
Bjarmi porusza się w 5 chodach, gwarancja töltu (chód bardzo wygodny, siedzisz jak w fotelu, a można jechać z prędkością galopu).
Konie niepłochliwe, niezmęczone życiem, żyją wolnowybiegowo i pod innymi chodzą tyle co widać- w sierpniu aż szalone 5 razy.

Przystojniak 😎
21/07/2023

Przystojniak 😎

Czy wiesz, że… …w islandzkim prawie odnośnie dobrostanu koni, istnieje zapis, że każdy koń ma mieć dostęp do pastwiska p...
19/07/2023

Czy wiesz, że…

…w islandzkim prawie odnośnie dobrostanu koni, istnieje zapis, że każdy koń ma mieć dostęp do pastwiska przynajmniej przez 2 miesiące w okresie od 1 czerwca do 1 października?

Rzeczywiście latem stajnie są w większości puste. Wbrew pozorom Islandczycy to właśnie latem, w najlepszą pogodę, robią swoim koniom wakacje i zdecydowana większość przebywa wtedy na pastwiskach, nie chodzą pod siodłem. Niektóre spędzają tak nawet pół roku i wracają do stajni dopiero w grudniu.

Jak myślisz, czy w Polsce takie prawo by miało rację bytu?

Koń z Islandii vs upały. Jak to wygląda w praktyce? Ściągając konia z Islandii, trzeba mieć dwie rzeczy na uwadze- nie b...
13/07/2023

Koń z Islandii vs upały. Jak to wygląda w praktyce?

Ściągając konia z Islandii, trzeba mieć dwie rzeczy na uwadze- nie będzie on przyzwyczajony to wysokich temperatur i ma 50% szans na dostanie egzemy letniej (lipcówki/ uczulenia na ukąszenia owadów).
Z tego względu Bjarmi przyleciał do Polski pod koniec października, kiedy temperatury już spadły, chociaż wtedy nawet widziałam po nim że nie rozumie czemu jest tak ciepło (na Islandii były już sztormy, a w Polsce wtedy jeszcze na krótki rękaw chodziłam 🙈). Miał od zimy czas by stopniowo się przyzwyczajać do rosnących temperatur.
Ponadto już od zimy dostosowałam jego dietę pod ochronę przed owadami i wspomaganie okrywy włosowej.
Oprócz dedykowanej paszy na problemy skórne, suplementowaliśmy i suplementujemy: czosnek (z przerwami), wrotycz, liście brzozy, anyż i czystek. W razie czego kupiłam też derkę egzemową z maską i kapturem.

Jak sobie radzi w środku lata?
Ku mojemu zdziwieniu owady mu tak mocno nie dokuczają. Może z tego względu, że jego struktura włosowa jest inna niż koni gorącokrwistych, czy kucyków. W dotyku jest bardziej szorstka, gęstsza. Dla mnie to zawsze było normalne, dopiero w porównaniu z końmi innych ras, widzę różnicę. Może to suplementowanie, nie wiem. Derka egzemowa leży nietknięta, maskę nagminnie sobie ściąga, na derkę siatkową po trzecim rozpruciu nie mam siły. Jedynie od 12 do 18 woli być w stajni w cieniu, więc dorzucam im tam siano i wodę, bo nie ma nawet ochoty iść do wanny.
Jak jest bardzo ciepło to ulgę przynosi schłodzenie wodą. Jeździmy wyłącznie rano, lub wieczorem.

Posumowując: Bjarmi radzi sobie lepiej niż się spodziewałam i nawet lepiej od Dazee, która przecież upały zna. Dla niej muszę kupić (o ironio) derkę egzemową, bo owady jej dokuczają okrutnie i chyba siatkową również do jazdy. Przekorny los 😅

Zapraszam chętnych na jazdy w lipcu. Tereny dla osób zaawansowanych. Bezpieczne, niepłochliwe konie. Bjarmi porusza się ...
27/06/2023

Zapraszam chętnych na jazdy w lipcu. Tereny dla osób zaawansowanych. Bezpieczne, niepłochliwe konie. Bjarmi porusza się głównie w tölcie

Popatrzcie w oczy konia. Jest w nich tyle łagodnej mądrości, ale także niepokój. Od nas zależy, czy będzie w nich także ...
08/06/2023

Popatrzcie w oczy konia. Jest w nich tyle łagodnej mądrości, ale także niepokój. Od nas zależy, czy będzie w nich także zaufanie.

Wilhelm Museler

Kto z Was jeździ konno? A jeśli nie- próbowaliście, albo chcielibyście spróbować?

Może są chętni 🙂 Terminów mało, bo i konie nie pracują dużo 🥰
04/06/2023

Może są chętni 🙂
Terminów mało, bo i konie nie pracują dużo 🥰

Nie spodziewałam się, że Bjarmi aż tak dobrze się odnajdzie w Polsce.Energia i humor dopisują, zrobił się też bardzo prz...
24/05/2023

Nie spodziewałam się, że Bjarmi aż tak dobrze się odnajdzie w Polsce.
Energia i humor dopisują, zrobił się też bardzo przytulaśny 😅
Odnajduje już się też w pełni bez podków, polskie podłoże ich nie wymaga. Na Islandii nawet twarde kopyta islanderów nje dawały rady bez podkucia.
Nie mogę się już doczekać aż zrzuci całkiem zimową sierść. Już widzę, że ponownie będzie bardzo ciemny 😍

Czy warto jest mieć konie u siebie, a nie w pensjonacie? Jak ze wszystkim, są plusy i minusy. Minusy:-Widły i taczkę wid...
18/05/2023

Czy warto jest mieć konie u siebie, a nie w pensjonacie?
Jak ze wszystkim, są plusy i minusy.

Minusy:
-Widły i taczkę widzisz częściej niż siodło
-Musisz pilnować dostaw siana, słomy, paszy
-Wakacje? 🤣
-Musisz nauczyć się w razie czego: robić kopyta, dawać zastrzyki, naprawić dach/ogrodzenie/daj cokolwiek

Plusy:
-Samemu wybierasz jakie siano kupujesz, masz wpływ na jakość dostaw do stajni
-Decydujesz kiedy i co robią twoje konie. Chcesz wolny wybieg to masz wolny wybieg
-Twój sprzęt zostaje tam gdzie go zostawisz. Nic nie dostaje nóg
-Wydzielasz wybieg, pastwisko i inne rzeczy tam gdzie chcesz
-Nikt nie ocenia tego czy jeździsz, jak jeździsz, jaki masz sprzęt

A Ty? Co wybierasz?

Niedługo będziecie mogli przyjechać do nas na jazdę 🥰Ze względu na to, że mamy rącze konie- oprowadzanki dla dzieci lub ...
02/05/2023

Niedługo będziecie mogli przyjechać do nas na jazdę 🥰
Ze względu na to, że mamy rącze konie- oprowadzanki dla dzieci lub teren dla doświadczonych (gdzie nas kopyta poniosą, w tym na tor trek).

Co wy na to? Macie pytania?

05/03/2023

Ewelina Gąciarska zamieszkała na Islandii pod koniec lat 90. i nie wspomina jej jak bajkowej krainy. A jeśli już, to bardziej w klimacie baśni Andersena. To nie jest wyspa, na której każdy znajdzie swoje miejsce.

Bjarmi ❤️ Do mnie chyba nadal nie dociera, że jest ze mną w Polsce 🙈 Nie spodziewałam się też, że tak dobrze się tu odna...
03/03/2023

Bjarmi ❤️
Do mnie chyba nadal nie dociera, że jest ze mną w Polsce 🙈 Nie spodziewałam się też, że tak dobrze się tu odnajdzie. Najbardziej obawiam się lata i pomału robię rozeznanie i będziemy się przygotowywać na ewentualną egzemę.
Niestety wiele koni islandzkich urodzonych na Islandii dopada egzema po wyjeździe z ojczyzny.

Przede wszystkim zaopatrzymy się w derkę z dodatkowym pasem pod brzuchem, kapturem i do tego maska na głowę. Poza tym spray na muchy i suplementacja od środka.
Bjarmi w Polsce zrobił się strasznym smakoszem, a czosnek wcina aż mu się uszy trzęsą (tylko potem mu strasznie śmierdzi z pyska 😅), więc będziemy się wspomagać też wszelkimi ziołami.

Nie mogę się już doczekać wiosennych i letnich terenów, szczególnie że jesteśmy o rzut beretem od międzygminnego szlaku konnego i na pewno się skusimy na jakiś mini rajd.
Też czekasz na lato?

Posiadanie własnej (nawet mikro) stajni to nie tylko radosne chwile i swoboda. My jesteśmy co prawda przyzwyczajeni do o...
04/02/2023

Posiadanie własnej (nawet mikro) stajni to nie tylko radosne chwile i swoboda.

My jesteśmy co prawda przyzwyczajeni do obowiązków stajennych, bo na Islandii w większości przypadków wynajmujesz pusty boks z sianem. Resztę robisz sam- ściółka, sprzątanie, czyszczenie, często karmienie koni jest dzielone pomiędzy właścicieli. Bywało, że i w remoncie stajni pomagałam :)

Mimo to stajnia „przydomowa” to ogrom pracy. Nawet jak przez moją kontuzję obecnie nie jeżdżę to i tak zdarza się mi spędzić wiele godzin przy koniach i to bynajmniej nie na siedzeniu i patrzeniu na nie.
Myślę, że jednak nie zamieniłabym tego na pensjonat, szczególnie że niewiele zapewnia wolny wybieg. W drodze do mojej mijam 2 inne stajnie i w jednym ośrodku czasem nie widzę koni na wybiegu jeśli jest ciut gorsza pogoda. Wiele osób argumentuje to tym, że koń raz na jakiś czas pojedzie zawody i żeby się nie uszkodził. Tu podoba mi się islandzkie podejście (a i prawnie tak jest), gdzie każdy koń ma prawo być przede wszystkim koniem i wyjść na pastwisko, nawet jeśli jest to ogier warty miliony (zł, w isk to dziesiątki, albo setki).

A co ty myślisz?

Konie islandzkie słyną z możliwości poruszania się dodatkowymi chodami- töltem i inochodem. Czy jednak każdy islander po...
18/01/2023

Konie islandzkie słyną z możliwości poruszania się dodatkowymi chodami- töltem i inochodem. Czy jednak każdy islander posiada te chody? Nie.

Są konie islandzkie 4-chodne (fjórgangari/fjórgangshestur/klárhestur með tölti), 5-cio chodne (fimmgangari/ fimmgangshestur/ alhliðahestur), oraz takie które tych dodatkowych chodów nie posiadają wcale (klárhestur/ klárgengur/ þrígangshestur). Są jeszcze konie poruszające się głównie inochodem, nie posiadające töltu.

Od tego czy i jakimi dodatkowymi chodami porusza się islander, odpowiedzialne są geny.
Krzyżując konie 5-cio chodne mamy bdb prawdopodobieństwo otrzymania takiego samego źrebaka, oczywiście zależy to też od tego czy dziadkowie źrebaka to też pięciochodźce, czy otrzymamy konia czterochodnego, ale z ukrytym genem piątego chodu. Nie każdy też chce mieć ten piąty chód, inochód.

Za poruszanie się töltem odpowiedzialna jest mutacja genu DMRT-3. Gen ten jest odpowiedzialny za synchronizację prawej i lewej strony ciała. Mutacja powoduje, że koń ma możliwość poruszania się w „nowy” sposób i iść szybciej, bez przechodzenia w galop.

Töltu i inochodu nie da się więc konia nauczyć. Albo go ma, albo nie. Czasem chód jest ukryty i wychodzi z treningiem konia. Bywa i tak, że koń luzem nie porusza się w dodatkowych chodach, a pod siodłem tylko te wybiera.
Żeby praca z islanderami nie była za łatwo (w końcu co tam przejścia między 5 chodami) to potrafią jeszcze to chody zmieszać. I tak stęp czy galop mogą wpadać w inochód, a kłus w tölt. Ponadto samo nauczenie konia na jaki sygnał ma wykonać dany chód też zajmuje trochę czasu.
W dużym uproszczeniu- mając tylko 3 chody, jeśli ze stępa przyspieszymy to przejdziemy w kłus, potem w galop. A u islandera? Przyspieszając można przejść w kłus, tölt czy inochód. Jeszcze szybciej? To szybszy tölt czy inochód (a i kłusem potrafią dorównać kłusakom).
Czasami widzimy nawet ogłoszenia sprzedaży koni z „nieustawionymi chodami”, czyli koń porusza się np.5 chodami ale sam sobie wybiera czym chce iść.

A jeśli myślisz o chodach bocznych to pomyśl, że jak islandera ustępowanie czy łopatka w kłusie męczy to może bardzo szybko zmienić sobie w tölt 😅

Nie jest to zdjęcie najlepszej jakości, ale musiało trafić pamiątkowo.Pierwszy i jedyny raz jak na chwilę dosiadłam Daze...
14/01/2023

Nie jest to zdjęcie najlepszej jakości, ale musiało trafić pamiątkowo.

Pierwszy i jedyny raz jak na chwilę dosiadłam Dazeekhę.
Co prawda jest już po okresie rekonwalescencji po kontuzji i teoretycznie nie ma przeciwwskazań do jazdy, ale chcę jej dać więcej wolnego ze względu na jeszcze małe problemy zdrowotne. Poza tym widzę jak jej zdrowie psychiczne się poprawiło.
Łyka zdecydowanie mniej, o tkaniu to już zapomnieliśmy, nie kładzie już uszu po sobie jak się ją czyści w okolicach zadu, popręgu i szyi (szczególnie z lewej strony była drażliwa).
Bardzo się cieszę z jej zakupu, mimo że byłam świadoma jej problemów i że trochę czasu zajmie wyjście na prostą. Kupiłam ją przede wszystkim dla Bjarmiego jako towarzyszkę i ona była strzałem w dziesiątkę. Znając go tak dobrze, wiedziałam w końcu jakiego dokładnie charakteru u konia szukam, by się zgodziły. Były konie „lepsze” pod względem umiejętności w siodle, czy zdrowia, ale i było tak że po obejrzeniu na żywo, okazywało się że ogłoszenie to jedno, a realia drugie.
Bjarmi i Dazeekha bardzo się ze sobą zżyły i widzę jak się wzajemnie wspierają. Bjarmi jest typem konia, który bardzo „gaśnie” kiedy któryś go gnębi, a odkąd przyleciał do Polski to wręcz fruwa 🙈
Nie zawsze trzeba kupić idealnego konia, by był idealny dla nas.

Czym są dla mnie konie? Już od dłuższego czasu jazda zeszła na dalszy plan. Zresztą przykład Bjarmiego- kupiłam go jak m...
03/01/2023

Czym są dla mnie konie?

Już od dłuższego czasu jazda zeszła na dalszy plan. Zresztą przykład Bjarmiego- kupiłam go jak miał 5 lat i jeszcze pół roku spędził na pastwisku do zajazdki, potem po pół roku wakacje, a 1,5 roku później rok przerwy jak byłam w ciąży. Od tamtej pory miał ponownie przerwę na pół roku i na rok i znowu pół roku 😅 Teraz też za dużo nie pracuje, odkąd jest w Polsce to wsiadłam do 10 razy.

Dla mnie moje konie to przyjaciele i przede wszystkim odskocznia. Co się nie dzieje, jadę do nich i nagle reset. Nie myślę wtedy o niczym innym, zresztą tyle jest do roboty, że nie ma kiedy.
Czasem mam zły dzień i wystarczy mi przytulenie do grzywy i jest o niebo lepiej. Bjarmi też wyczuwa dobrze mój nastrój, wie kiedy potrzebuję tylko go pomiziać, kiedy spokojnego stępa, a kiedy szalonego galopu przed siebie.

Życzę Wam tego, czego sami byście sobie życzyli 🎄
24/12/2022

Życzę Wam tego, czego sami byście sobie życzyli 🎄

Zimową porą
12/12/2022

Zimową porą

Ten e-book to przede wszystkim ogrom informacji z każdej możliwej dziedziny dotyczącej Islandii. Historia, kultura, trad...
07/12/2022

Ten e-book to przede wszystkim ogrom informacji z każdej możliwej dziedziny dotyczącej Islandii. Historia, kultura, tradycje, kulinaria czy fauna i flora. Zdjęcia są miłym dodatkiem, ilość treści przeważa.

Dział z ciekawymi miejscami podzielony jest na obszary w kraju i zawiera nie tylko ,,surowe” informacje, ale również legendy dotyczące danych miejsc. Przepisy z działu kulinarnego można bez problemu wykonać ze składników dostępnych w Polsce, jeśli była konieczność, wymienione są zamienniki.

Plany podróży dzielą się na jednodniowe, trzydniowe, oraz plany dookoła Islandii. Wisienką na torcie jest krótki quiz o Islandii.

28/11/2022

Co roku wielu Polaków wraca do kraju. Nie ma jednak statystyk zawierających informacje o długości ich emigracji. Czy po latach mieszkania za granicą można się jeszcze odnaleźć w Polsce? Czy osoby urodzone bądź wychowane na obczyźnie będą chciały wrócić do ojczyzny? Wiele osób rozum...

Możecie nas w końcu odwiedzić 🙈🎄
26/11/2022

Możecie nas w końcu odwiedzić 🙈🎄

Czemu kupiłam Dazeekhę? Na początku planowałam umieścić Bjarmiego w pensjonacie, nawet coś już oglądałam. Postanowiliśmy...
22/11/2022

Czemu kupiłam Dazeekhę?

Na początku planowałam umieścić Bjarmiego w pensjonacie, nawet coś już oglądałam. Postanowiliśmy jednak szybciej się ogarnąć i mąż zbudował mi stajnię angielską.
Koń to zwierze stadne, więc sam stać nie może.
Zaczęliśmy szukać towarzysza. Wymogów wielkich nie miałam, w końcu nie szukałam konia do sportu.
Towarzysz miał być niedominujący, spokojny w obejściu, szanujący pastuch i nadający się do lekkich jazd (czy teraz, czy po kontuzji lub osiągnięciu odpowiedniego wieku).
Dazeekha wpisała się w to idealnie.
Z Bjarmim bardzo się zaprzyjaźnili i jego znając już kupę lat- trafiliśmy w dziesiątkę :)
Bjarmi jest koniem, na którego relacje z innymi końmi mocno wpływają. To introwertyk. Ma swojego przyjaciela, może 2 i z nimi się trzyma, a jak inne konie zbyt mocno ingerują w jego przestrzeń osobistą, gaśnie. Z pozoru jest taki sam, ale pod siodłem czuję jaki jest przygaszony, nie ma tej radości.
Przy Dazeece jest ten blask (swoją drogą imię Bjarmiego oznacza właśnie blask/błysk).

Dazeekha nie jest idealna. Jest po kontuzji, łyka i tka, robi miny zabójcze (kobyła w końcu 😅) i taka pi****ła z niej, ale czuję że decyzję podjęliśmy dobrą. A mamy co do niej też pewne plany 🙈
Kto zgadnie jakie?

Bjarmi na obrazach 😍
20/11/2022

Bjarmi na obrazach 😍

.ciekawostki i co myślisz o moich obrazach ?

Zapraszam ❤️
11/11/2022

Zapraszam ❤️

Wychowałam się na Islandii, zostawiła ją dla Polski. Ona zawsze bła w moim życiu, jest i będzie już na zawsze jego częścią

Co dalej z nazwą fanpage? Zostawiamy? Zmieniamy? Jak zmieniamy to na:-Töltem przez Polskę -Stajnia BjarmiGłosujecie prze...
09/11/2022

Co dalej z nazwą fanpage? Zostawiamy? Zmieniamy?
Jak zmieniamy to na:
-Töltem przez Polskę
-Stajnia Bjarmi

Głosujecie przez polubienie komentarza pod zdjęciem 🙂

Uwielbiam to zdjęcie ❤️Długo czekałam na tę chwilę- mam własną stajnię i mogę swoim koniom zapewnić takie warunki jakie ...
07/11/2022

Uwielbiam to zdjęcie ❤️
Długo czekałam na tę chwilę- mam własną stajnię i mogę swoim koniom zapewnić takie warunki jakie chcę.
Niesamowite jest uczucie jak spełnia się marzenia, które są z nami od dzieciństwa.
Na razie stajnia ma szalone 2 boksy, a co przyjdzie z czasem, zobaczymy.
Cieszę się chwilą, mimo że jest przy tym sporo roboty.
Długa droga też do tego wiodła, wyrzeczenia, ciężka praca.
Jedno wiem na pewno- warto dążyć do spełniania marzeń ❤️

Czy wiesz, że……koń, który opuścił Islandię już nigdy na nią nie wróci? Na wyspę nie wolno wwozić żadnych koni, nawet tyc...
01/11/2022

Czy wiesz, że…

…koń, który opuścił Islandię już nigdy na nią nie wróci?
Na wyspę nie wolno wwozić żadnych koni, nawet tych które z niej pochodzą.

Dlaczego?
Powodem jest izolacja koni na wyspie. Na Islandii nie występuje wiele chorób, czy bakterii i przed tym Islandczycy chcą chronić swoje konie.
Nawet wwóz używanego sprzętu jeździeckiego jest w większości zabroniony.

Address

Islandia

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Töltem przez Polskę posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Töltem przez Polskę:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share