28/12/2020
Jak náš příběh vlastně začal + první příznaky Luckyho nemoci
Projížděla jsem inzeráty po ztrátě své první kobylky, chtěla jsem parťáka který by mi pomohl a zaměstnal mě. No a po pár návštěvách jsme přijely za luckym. Vytáhli nám ho ven, jeho řehtání šlo slyšet snad až na druhý konec města. Osedlali ho a vzali ještě jednoho koně, že prý sám nechodí. Což mi nějak nevadilo, tohle jsme byla schopná koně naučit a tak jsme šli na nedalekou louku, po pár krocích jsem si všimla že kůň chodí jako na jehlach, na otázku co mu je mi bylo řečeno, že je hodně vystrouhaný. Takže jsem si pojezdila dohromady asi 5 minut v kroku a šla dolů. Zkoušení mě ale neodradilo nad Luckym přemýšlet, zda s námi pojede domů. Měli jsme týden. Během týdne jsme volali na inzeráty, jezdili na návštěvy, ale jeden jediný kůň mi utkvěl v hlavě. Když jsem na něm tu chvilku seděla, nemyslela jsem na nic. Bylo mi s ním dobře a jako s jediným jsem si dokázala představit jak ho dovedeme k nám na stáj.
Lucky přijel k nám. Na to jak bývalá majitelka říkala, že se k lidem moc nemá za mnou chodil jak pejsek po ohradě. Prvních 14 dni byl od stada oddělený a nechal se zvyknout na nové prostředí. Po začlenění jsem ještě týden počkala, než jsem luckyho vzala poprvé pod sedlo (pad), tam jsem narazila. Lucky pouze couval, stavěl se na zadní a při pokusu o krok dopředu se otočil, vykopl a běžel zpátky. Tady něco nehrálo a zavolal se vet. Ze začátku jsem myslela že kopýtka bolí po přílišném vystrouhání, ale když to trvalo déle jak 3 měsíce, příčina musela být jinde.
RTG čisté, ohybové zkoušky pozitivní na 3 křížky u 3 nohou. Jakto že kulhá? Může to být od zad? Jakto že na něm v minulé stáji jezdili? Na procházce nechtěl na vazaku klusat, ve výběhu cválal jen na jednu nohu
Zavolaná chiropraktička, Mvdr. Zápalková (děkuji za ni) srovnala luckyho dost velké a starší blokády na zádech a na týlu. Lucky se zlepšil o hodně. Hned po odchodu vykopaval a cvalal ve výběhu. Na vazáku vedle mě po 3 dnech odpočinku klusal i dononce cválal. Také se udělaly zuby, které u 10 ti leteho koně nebyly nikdy dělané ( a taky to tak vyoadalo). Takže se po týdnu zkudilo vzít ho pod sedlo. Chvíli pracoval v kroku pěkně, při požádání na naklusání začal házet hlavou, chodit do boku a zastavovat, při pobídce do kroku opět házení hlavou, tentokrát krok do boku a bezhlavý klus domů. Zdůrazňuji že ostatní dva koně měl pri všech pokusech takřka vedle sebe, takže to problém být nemohl. Nikdy nikde nebyl sám při ježdění. Takže co teď? Chiro udělané, tak zase zavoláme veterináře.
Ohybové zkoušky byly už jen mírně pozitivní, ale byly. No jenže co dál? Kůň za xy tisíc je nejezditelný a my vlastně nevíme proč. Krve se udělaly na minerály a vitamíny a celkově na ledbiny, játra atd. No vše opět v normě. Možná má u nás více pohybu než u nich a jde to znát když pořád běhá. Necháme ho nesic stát, pouze výběh a uvidíme. Zněla poslední dohoda s vetem.
Uběhlo pár týdnů a bylo tu pravé jaro s jeho vysokými teplotami. Já mezitím našla větší důvěru v koně, který se mě pokouší pokaždé sejmout ze sedla a našla odvahu s ním jit kamkoliv na procházku bez koní. Zlatý byl pokaždé co jsme vyšli ven. Koně vlastně až na prvních pár dní u nás nikdy neřešil a nedělalo mu problém se jít projít sám se mnou. Uběhla celkem dlouhá doba na to, aby si Luky zvyknul po všech stránkách. A zkusili jsme zase vyjet. Mezitím přišla i dlouhá etapa pasování dobrého sedla. Pri prvním pasovani jsme vyjeli jen na louku vedke výběhu. Krok, klus, dokonce i cval byl jako s normálním koněm. A mě zase svitla naděje že po skoro půl roce trápení máme možnost pracovat tak, jako každý. Mé představy o tom jak jednou pojedeme na závody vzaly za své, když se zkoušela další a další sedla. Jeho chování jsem přikládala k tomu, že prostě sedlo nepasuje. Někdy byl v pohodě, další den testování se opět odmital hnout. Předváděl zase své kreace kdy se postavil na zadní, v tom se otočil o 180 stupňů a letěl cvalem pri vykopavani domů a zastavit ho šlo jen těžko. Zkusila jsem hodně udidel, bezudidel, až jsme nakonec skončili u sidepullu, který mu vyhovuje nejvíce. Ale donedávna, když dostal svůj záchvat, byl schopný se se mnou na zádech i zabít o seník. Když začal vetovat i několik různých padů a sedlopadů, začala jsem zase pátrat co by mu jakože vyhovovalo. V jedné diskuzi mi řekli že jeho chování může byt zapříčiněno mými nejhoršími obavami. V sázce bylo PSSM, kissing spines a vředy, protože při dotahovani podbřišníku po nas kopal, při ježdění bas chtěl kousat do noh právě směrem k podbřišníku.
O PSSM jsem toho moc nevěděla a tak jsem navštívila skupinu na FB, kde se takto postiženými koňmi zabývají. Po shlédnutí prvního videa mi připadalo že se dívám na Luckyho a úplně jsme zbylé diagnózy vypustila z hlavy. Mezi hlavní příznaky se řadí :
--intolerance vůči zátěži (to proto někdy jezdil v pohodě a někdy ne?)
-- problém s přilnutím a ježděním na otěži ( možná že i kvůli tomu ma hlavu stále nahoře i když jsou otěže volné, krátké, kdykoliv i pod trenérkou?)
-- vykopávání, stavení se na zadní, házení hlavou
-- agrese, nevysvětlitelné kulhání, někteří chňapou při dotahování podbřišníku, někteří jsou citliví na chlad, vlhko atd atd
První foto je v den příchodu k nám ( fotka na inzerátu byla aktuální) a druhá necelý rok u nás. Myslím že menší změna tam je. ☺️