10/04/2023
SPORTOVNÍ POSLUŠNOST
Chůze u nohy - jak má správně vypadat? 🐾
▪️Povel k noze je nejdůležitější cvik a tvoří velkou část každé zkoušky z poslušnosti. V tomto cviku jsou kladeny vysoké nároky jak na psa, tak i na psovoda. Jak tedy má vypadat správná chůze u nohy?
❗Nároky kladeny na psa :
1) Pozice vedle nohy
- Představte si, že člověk stojící z boku má rovnou linii, která vede od paty, přes hrbol pánve, k uchu psovoda a přesně v této linii má mít pes začátek hrudníku (viz 1. obrázek)
- Pes se nemá pohybovat s pohybem nohy, ale má mít jasně danou pozici, která je již ve výše zmíněné pozici.
- Pokud je pes před touto liníí, tak tzv. “předbíhá”, pokud je postaven za touto linií, tak zaostavává neboli “je postaven za pozicí”. Ani jedna z těchto variant není ideální.
2) Rovnost vůči psovodovi
- Pes má být souběžně rovný s psovodem (viz 2. obrázek)
- Pes nemá zasouvat zadní část svého těla za psovoda, to je tzv. “zavírání”, a nemá se ani zadní částí svého těla vzdalovat od psovoda tomu se říká “otvírání”.
3) Těsnost vůči psovodovi
- Pes má jít těsně vedle psovoda, ovšem nemá být na přímém kontaktu. Má být dostatečně blízko na to, aby mohl spolehlivě kopírovat pohyby psovoda (viz 3. obrázek).
- Pes nesmí psovoda omezovat v pohybu, ale ani od něj být příliš vzdálen.
🐶 V těsnosti pozice psa hraje velkou roli fyziologie daného plemene a stáří psa (stáří psa hlavně v případě, kdy učíte chůzi štěně - štěňata si při učení stavíme lehce za pozici a lehce od nohy, protože dorostou do značně větších rozměrů, což znamená, že začnou zabírat výrazně více místa vedle nohy. A proto, když si štěně postavíme tak, jak je psáno výše, tak ve chvíli, kdy dorost, bude zaujímat přesnou pozici vedle nohy.
❗Nároky na psovoda
1) Psovod svého psa předvádí, tudíž by měl jít sebejistou chůzí, napřímený, s pohledem dopředu.
2) Psovod nesmí nijak pomáhat psovi pohybem ani zvukem (Často psovod pomáhá psovi pohybem v obratech nakloněním nebo prohnutím se v pase aby psa v obratu tzv. dotočil to vše je ale špatně a ve vyšších zkouškách za to je bodová ztráta. Pomoc zvukem také není přípustná - na zkoušce jsou jasně dané povely, které se smí používat a jakékoliv jiné povely či zvuky jsou nepřípustné a je za ně opět bodová srážka )
3) Obraty se provádí na místě. Tudíž obraty vpravo i vlevo jsou se chodí v pravém úhlu, nikoliv vykreslením oblouku. Při obratu čelem vzad se psovod musí vracet po stejné stopě, po které přišel, což znamená se se při obratu musí skutečně otočit tzv. na patě aby nezměnil dráhu po které přicházel. Jak už bylo řečeno nesmí se při obratu prohýbat, ani na psa koukat, či jakkoliv jinak měnit napřímenou pozici s pohledem před sebe.
‼️ Při chůzi u nohy by se mělo myslet i na zdraví psa a to z důvodu, že chůze se vyžaduje pouze u levé nohy. Bohužel kvůli tomu jsou psi přetěžováni na jednu stranu, obzvláště v oblasti krční páteře, kdy má pes při chůzi mírně otočenou hlavu doprava na psovoda, a proto je více než vhodné umět chůzi i u pravé nohy a dělat ji stejně často jako u levé, aby pes nebyl přetěžován na jedné straně.
O chůzi u nohy by se dalo mluvit dlouhé hodiny máte zájem o článek nejčastějších chyb v chůzi, odměnách kdy a jak je použít? (Protože i odměny mají různé způsoby a podle jejich použití se upravuje určitý aspekt chůze)