20/07/2024
Két kedvenc tanítási módszerem.
Nagyon sok előnye van mind a kettőnek, kevés hátránnyal, viszont annál több nehézséggel.
Elkapás módszere.
Kb ez az első, amivel találkozunk minden suliban. Ránk néz a kutya, klikk és megy is a falat. Észrevehető kezdő kutyáknál, hogy nem igazán értik mi történik. Jön a kaja, és próbálják újra és újra megszerezni. Majd egyszercsak ismét felnéznek ránk, és újra klikk- kaja.
Nehézsége, hogy összezavarodik a kutya eleinte, hogy mi is történik, mire kapott jelet vagy nem biztos hogy nálunk van a klikker és a kaja, nem tudjuk mikor történik ez a cselekvés legközelebb, emiatt nagyon pontosan kell tudni használni az időzítést.
Néhány kutyánál kb 3 ilyen alkalom elég a "beklikkeléshez", még más ebeknél több 10szer kell ezt a metódust lefuttatni.
Hátrányát nem igazán ismerjük, hacsak a pl.: a fekvésnél a pontosságot nem figyeljük. Ritkán fekszik szépen a kutya, általában "tehenesen" "kifekszik" valamelyik oldalra. Nem ezt szeretnénk alapjában véve tanítani, és nagyon nehéz megmondani, hogy 1-1 kattanás után pontosan mi marad meg a kutya fejében, mire kapta a kaját.
Előnye, hogy minden olyan mozdulat sort, amit a kutya a hétköznapokban tesz ( ásítás, vakarózás, nyújtózás, ülés, fekvés, ugatás ...) megtaníthatunk neki. Néhányra más eszközünk nincs, nem működik a kutyánkon vagy nagyon körülményes volna tanítani.
Formálás:
RÁnézésre nagyon hasonló lehet a két technika. Az alapvető különbség, hogy itt mi kérjük a kutyát, hogy ajánljon fel tevékenységeket, mozdulatokat.
Nehézsége, hogy rutinosan kell használni a klikkert, soha nem tudhatjuk, hogy új dolog tanításakor mikor jön az áttörés, elkalandozhat a kutya figyelme, eszközt használunk a módszerhez.
Előnye, hogy távolra is tudunk a kutyával dolgozni, összehangol bennünket kedvencünkkel, gyorsabban elfárad mentálisan a kutya, látványos és összetett trükköket taníthatunk. Pl.: betakarózás, összepakolás stb.
Hátránya, hogy "beragadhat" a kutya 1-1 felajánlásba, vagy csak az ismert/ eddig tanult feladatokat ismételgeti (ülés, fekvés), könnyen kedvünket szegheti, ha nem haladunk "jó tempóban". Nagyon sok türelem kell, és megértés a módszerhez.
Mindent összevetve fantasztikus érzés, ahogy a formálásnál a kérdez-felelek játék a kutyával.
Ha kipróbálnád, hogy milyen érzés ez a kérdezz-felelek a mindennapokban, mekkora előnyökhöz juttat a hétköznapi életben, akkor keress bátran.
Kis Ildikó
Kutyakiképző
+36-30/565-2261