15/10/2020
Szczęśliwy kiteł ? 😍
Po pierwsze możesz być pewien: Jeśli umożliwiasz swojemu kotu życie zgodne z jego naturalnymi potrzebami, to już znacznie przyczyniasz się do jego dobrego samopoczucia. Przynależą do tego choćby odpowiednie zaangażowanie kota zabawą, która stawia wyzwania zarówno fizyczne, jak i intelektualne. Inna niezwykle ważna kwestia do wysokiej jakości karma.
Poza tym do szczęścia kot potrzebuje niezaprzeczalnie drapaka, by móc ostrzyć pazurki i zaznaczać terytorium swoim indywidualnym zapachem, oraz kilku osłoniętych przed przeciągiem i ustronnych miejsc do wypoczynku. W zależności od rasy i charakteru kot potrzebuje mniej lub więcej wybiegu. Większość kotów dodatkowo uczynią szczęśliwymi pieszczoty i bliskość z człowiekiem.
Jeśli wszystko to dajesz swojemu kotu, możesz wychodzić z założenia, że wiedzie mu się naprawdę dobrze. By zyskać całkowitą pewność, że Twój pupil jest szczęśliwy, przeczytaj poniższe podpunkty. Zapytaliśmy kompetentną zaklinaczkę kotów, skąd wiedzieć, że kot jest szczęśliwy i oto jej odpowiedzi:
Urządza szaleńcze pogonie
Twój kochany kociak nagle, bez powodu puszcza się w dziką pogoń po ogrodzie czy pokoju? Gratulacje! Oznacza to, że czuje się u Ciebie dobrze. Koty, podobnie jak dzieci, wyrażają często swoją radość z życia poprzez niepohamowaną aktywność fizyczną.
Skupia w czasie zabawy
Kot w trakcie zabawy z wędką czy poduszką wydaje się być maksymalnie skoncentrowany? Oznacza to, że czuje się pewnie. Szczęśliwy kot chętnie bawi się z człowiekiem, generalnie na zabawę poświęca sporą część dnia. W zależności od rasy kota i jego naturalnych predyspozycji możesz zaangażować go również w zabawy intelektualne. By pobudzić jego szare komórki, skorzystaj z dostępnych w sprzedaży specjalnych zabawek na inteligencję dla kotów.
Mruczy
Mruczenie kota może mieć wiele przyczyn. Z reguły ma znaczenie naturalnie pozytywne. Miej jednak na uwadze, że może oznaczać także ból lub strach. Jako oddany właściciel z pewnością będziesz potrafił stwierdzić na podstawie innych czynników, czy mruczenie kota spowodowane jest dobrym samopoczuciem czy ma jakąś negatywną przyczynę.
Przytula się
Piękną i przyjemną oznaką pozytywnego samopoczucia kota jest poszukiwanie bliskości fizycznej z właścicielem, wskakiwanie do niego na kanapę czy do łóżka i zawzięte przytulanie się. Być może kot domaga się pieszczot, kiedy akurat pracujesz na komputerze i siada Ci na klawiaturze? Niektóre koty zaczynają dzień od powitania swojego pana w łóżku i konkretnej sesji przytulania i pieszczot.
Pociera o Ciebie noskiem
Kot pociera swoim noskiem o Twój nos lub inne części ciała? Oznacza to, że czuje się przy Tobie tak dobrze, że postanowił „oznaczyć” Cię swoim zapachem.
Jest „rozmowny”
Podobnie jak w przypadku mruczenia, „rozmowność” kota może być zarówno pozytywną, jak i pod określonymi warunkami negatywną oznaką i wskazywać na ból. Po Twojej stronie leży prawidłowa interpretacja takiego zachowania Twojego pupila.
Tarza się po trawie
Jeśli kot kładzie się na trawie i tarza po niej, pokazując przy tym brzuch, prawdopodobnie czuje się w Twoim pobliżu swobodnie i ufa Ci. Jeśli masz w ogrodzie kocimiętkę, jeszcze większą radość sprawi mu tarzanie się w jej pobliżu. Także suszona kocimiętka w saszetce aktywuje u kota hormony szczęścia.
Pałaszuje z apetytem
Czy to wysokiej jakości, wspierająca zdrowie kota karma, czy pyszna przekąska między posiłkami – jeśli kot pałaszuje ją z apetytem, jest to jednoznaczny dowód na to, że czuje się u Ciebie dobrze.
Nosi ogon w górze
Twój czworonożny przyjaciel trzyma ogon uniesiony wysoko, a jego koniuszek jest ewentualnie nieco zgięty? Jeśli kot wita Cię w ten sposób, być może jeszcze łasząc się do Twoich nóg, z pewnością jest zadowolony z faktu, że Cię widzi.
Z zaangażowaniem obserwuje ptaki
Jeśli Twój kot kanapowy, lub wychodzący w zimie, siedzą w swoim ulubionym, nasłonecznionym miejscu i przyglądają się uważnie ptakom na zewnątrz, możesz także być całkiem pewny, że dobrze czuje się on w swoim futrze. To samo tyczy się obserwowania rybek w akwarium czy stawie ogrodowym. Niektóre koty cieszy także śledzenie na przykład meczów piłki nożnej w telewizji, ponieważ piłka przypomina im uciekającą mysz, a ponieważ nie kibicują żadnej z drużyn, żaden wynik ich nie zasmuci.