Shrimp Bulgaria

  • Home
  • Shrimp Bulgaria

Shrimp Bulgaria Ние от Shrimp Bulgaria сме тук, за да предоставим най-доброто за вашите скариди. 🦐🍃
(1)

🦐Едни от честите грешки, които всеки нов акварист допуска, са: ❌Незациклен аквариум❌Липса на редовни тестове❌Прекомерна ...
26/11/2022

🦐Едни от честите грешки, които всеки нов акварист допуска, са:

❌Незациклен аквариум
❌Липса на редовни тестове
❌Прекомерна смяна на водата
❌Липса на аклиматизация и карантина
❌Прехранване
❌Свръхмедикиране
❌Грешен субстрат
❌Несъвместимост и прекомерен брой

✅Можете да откриете как да стартирате аквариум със здравословни условия за обитателите си в нашия профил. Разгледали сме подробно темата, а при възникване на въпроси, не се притеснявайте да ни пишете! 🦐

🦐Според скорошно проучване оптималното съотношение е от 5-10 скариди за 4 литра. Резултатите от проучването показват същ...
17/11/2022

🦐Според скорошно проучване оптималното съотношение е от 5-10 скариди за 4 литра. Резултатите от проучването показват също и че голямата плътност на скаридите води до по-малки размери.
🦐Как влияе голямата плътност на скаридите върху размера им?
Експериментите, проведени за 90 дни сочат, че:
-скариди от популации с малка плътност тежат 15% повече от такива в популации със средна плътност
-скариди от популации със средна плътност тежат 30-35% повече от такива в популации с голяма плътност.
🦐Как влияе голямата плътност на скаридите върху шансовете им за оцеляване?
Скаридите-джуджета са социални животни – чувстват се добре в
компанията на себеподобни. Също така, когато са част от големи групи, те се чувстват по-сигурни, а това определено има влияние върху показателите им.
🦐Проучването показва също, че голямата плътност има влияние и върху шансовете им за оцеляване, колкото и да са минимални.
-малка плътност – 92%
-средна плътност – 93%
-голяма плътност – 87%
🦐Как влияе голямата плътност върху скоростта им на размножаване?
Много проучвания сочат едно и също, а именно, че по-едрите женски имат повече яйца от малките такива. Сред популации с малка плътност женските снасят повече и по-често яйца от такива в популации с повече скариди. Обикновено женските имат 20-50 яйца, както вече сме споменавали.

🦐АктивностЩастливите скариди са в движение постоянно – те рядко стоят на едно място без да се хранят. Потенциални причин...
31/10/2022

🦐Активност
Щастливите скариди са в движение постоянно – те рядко стоят на едно място без да се хранят. Потенциални причини за намалена активност са:
-малък брой скариди
-естествени врагове
-лошо качество на водата
-грешни параметри
-заболявания
-неуспешна аклиматизация

🦐Интерес към храната
Скаридите са всеядни – те винаги търсят храна и хапват това, което им се
дава. Когато са здрави и щастливи, развълнувано атакуват храната, до която се доберат.

🦐Оцветяване
Физическото здраве на скаридите определя и това как се чувстват те – по-пигментираните и енергични скариди са наистина здрави и щастливи. Това колко са пигментирани те зависи от качеството на храната, водата и стреса.

🦐Размножаване
Добре чувстващите се скариди се размножават безпроблемно и за кратък период от време сформират цяла колония.

🦐Безпроблемно линеене

🔥PRE-ORDER🔥🦐Изключително много се вълнуваме да лансираме и първия ни продукт. Представяме ви протеиновите пръчици на Shr...
21/10/2022

🔥PRE-ORDER🔥
🦐Изключително много се вълнуваме да лансираме и първия ни продукт. Представяме ви протеиновите пръчици на Shrimp Bulgaria! Постарахме се да отговарят на качеството, което вашите скариди заслужават!
❗САМО СЕГА* предлагаме 2х10бр. пръчици за 30лв.❗ Побързайте да зарадвате своите любимци!
❗*промоцията важи в периода на кампанията pre-order
🦐Поръчването и запитването се извършва на лично съобщение!

Поведение на скаридите:🦐Брачен ритуалПри скаридите ухажването и размножаването са пряко свързани с процеса на линеене. Я...
21/10/2022

Поведение на скаридите:
🦐Брачен ритуал
При скаридите ухажването и размножаването са пряко свързани с процеса на линеене. Яйцата на полово зрелите женски могат да достигнат от яйчниците до маточните тръби едва след като сменят екзоскелета си по време на този период. Това прави възможно и самото оплождане, но за да се стигне до там, женските започват да отделят феромони. Копулационният процес трае няколко секунди, а феромоните остават около час, понякога и повече.

🦐Стрес
Стресът при скаридите може да бъде причинен от много фактори, като например недобрите показатели на водата. Едни от честите симптоми са: летаргия, загуба на апетит, загуба на цвят, проблеми с линеенето, забавен растеж, намалена плодовитост, загуба на яйца и непрестанно плуване из аквариума.

🦐 Неподходящи параметри на водата
Следенето на показателите на водата е изключително важно за всеки аквариум. Както вече сме споменавали, поддържането на постоянни параметри е препоръчително за здрави и щастливи скариди.
От друга страна, ако скаридите стоят в по-горната част на аквариума през по-голямата част от времето, то тогава е възможно да няма достатъчно кислород във водата. Останалите параметри се определят лесно с тестове с лентички или с вода от аквариума и реагенти.

🦐Липса на аклиматизация
Времето за аклиматизация е от екзистенциална важност за скаридите – отново споменаваме за стреса, породен от резки промени в средата. Важно е да им се даде време да се приспособят към новите условия, а това става бавно.

🦐Голяма смяна на водата
Големите количества нова вода, които се добавят в аквариума променят до голяма степен параметрите на водата и стресират скаридите. Показател за стрес е така нареченият ‘Бял пръстен на смъртта‘, който се появява около тялото на скаридите.

Поведението на скаридите може да бъде и под влияние на други фактори, като например:
🦐 Паразити/заболяване
🦐 Неподходящи съобитатели

🦐ПланарияТова са едни от най-мразените червеи сред акваристите, тъй като са доста упорити. Отличават се с плоското си ро...
14/10/2022

🦐Планария
Това са едни от най-мразените червеи сред акваристите, тъй като са доста упорити. Отличават се с плоското си розовеникаво тяло и триъгълна глава. Планарията преследва и атакува новородени скариди или болни зрели такива. Тя се размножава изключително бързо и за кратък период от време може да се превърне в истински кошмар. За щастие има лечение за този нежелан гост в аквариумите.

🦐Хидра
Друг вид ‘напаст‘ в акваристиката е Хидрата. Тя се храни с малки водни безгръбначни, като ги жили с отровните си пипала, точно както медузите в морето. Хидрата е най-опасна за новородени скариди, тъй като не са изградили достатъчно плътен екзоскелет, който да ги предпазва от ужилвания. Проблемът с този паразит идва от там, че ако има 1, значи има още много – размножава се чрез делене. Един пример за това колко бързо може да ескалира положението е – 1 Хидра може да се раздели толкова пъти, че за 3 месеца вече да наброява 4 000.

🦐Нимфи на водно конче
Нимфите на водни кончета не са нито заболяване, нито някакъв паразит, но отново са сериозен проблем, тъй като са активни хищници и се хранят, като улавят скаридите. Лесен начин да разберете дали имате такива нимфи е или да ги видите, или да има покачване в смъртността на скаридите и да липсва значителен брой от тях. За съжаление единственият начин да се отървете от тях без да засегнете пряко и скаридите, е ръчното премахване на нашествениците.

🦐Вортичелата е един от най-често срещаните паразити в аквариумите за скариди. Изглежда сякаш по тялото на скаридата има ...
13/10/2022

🦐Вортичелата е един от най-често срещаните паразити в аквариумите за скариди. Изглежда сякаш по тялото на скаридата има бял мухъл, бели пухкави образувания могат да бъдат забелязани и по главата, както и на върха на носа.
Вортичелата е смъртоносна за скаридите, затова при първи признаци за заболяването, трябва да се вземат нужните мерки.
🦐Скутариела Японика е друг пример за популярно заболяване по скаридите. Това е вид плосък червей или наречен по друг начин паразитен нематод. Паразитът живее и се изхранва с тялото на скаридата докато не отслабне до толкова, че да умре.
🦐Първият ясен симптом е появата на бели пръчковидни образувания в началото на главата или между очите на скаридата с размери около 1-2мм. Както всички вътрешни паразити, техният цикъл на живот се развива в тялото на гостоприемника. Снасят яйцата си в главата на скаридата или в областта на хрилете, за да може след като приключи процесът на линеене, яйцата да бъдат освободени със стария екзоскелет. По този начин заболяването се разпространява и нематодите атакуват и други скариди.
🦐Холтодрилус Трункатес са малки червейоподобни паразити по ракообразните. Този вид паразити не са толкова лесно забележими, защото предпочитат да се разполагат между тялото и плеоподите на скаридата. Симптоми на заболяването са стрес, нервно неспирно плуване, слабост, загуба на цвят и евентуална смърт. За щастие заболяването е лечимо и сравнително лесно.
🦐Хитинолитичните бактерии афектират външните органи на скаридите. Типични симптоми са точки, вдлъбвания и цялостно разрушаване на екзоскелета на скаридата. Точно заради така типичните точки по тялото, заболяването е наричано също и Болестта с кафявите точки, Заболяването на изгорялото петно, Ръждива болест.
🦐Мускулната некроза се характеризира със загуба на цвят, която преминава в млечнобели петна в долната част на тялото на скаридата. Това всъщност е процес на отмиране на жива тъкан, която впоследствие губи пигментите си.

🦐За здрави скариди с безпроблемно линеене, е важно да се добавят специални минерали, които да ги ‘подхранят‘ в процесите...
28/09/2022

🦐За здрави скариди с безпроблемно линеене, е важно да се добавят специални минерали, които да ги ‘подхранят‘ в процесите им на смяна на екзоскелета. На пазара има достатъчно варианти – било то калций на прах, или цели камъчета. Каквото и да изберете, няма да сгрешите. Дозировката естествено зависи от обема на аквариума и самия бранд, затова е хубаво да се четат инструкциите за приложение.

🦐Скаридите стават полово зрели около третия до четвъртия им месец, след което те могат да бъдат полово активни. Това се ...
28/09/2022

🦐Скаридите стават полово зрели около третия до четвъртия им месец, след което те могат да бъдат полово активни. Това се случва точно след първото линеене на женската. Линеенето е процес, при който се сменя екзоскелета на скаридата (точно както змиите сменят кожата си). Смяната на екзоскелета позволява на скаридите да растат на големина и да образуват новия си екзоскелет, след което той отново се сменя. По време на този период, скаридите са доста по-крехки от обичайното, затова се и крият повече. Това е и периодът, в който отделят феромони, така че мъжките да могат да се ориентират. След половия акт, женската снася 20-50 яйца, които носи със себе си докато не се оформят нимфи, наподобяващи външно родителите си (зреенето на яйцата продължава около 3-5 седмици).
🦐Селектирането на скариди е процесът, при който се отделят добрите от ‘лошите‘ гени. Скариди, носители на добри гени, са тези, които са доста силно пигментирани, докато другите – са по-бледи, не толкова пигментирани, или пък смесени цветове. Хубаво е да се прави селекция, тъй като ще се избегнат кръстосвания между различни цветове, което пък би довело до появата на дивия им цвят – кафяво.

🦐Храненето на скаридите трябва да бъде в умерени количества (ние препоръчваме 3-4 пъти седмично, като това е съобразено ...
28/09/2022

🦐Храненето на скаридите трябва да бъде в умерени количества (ние препоръчваме 3-4 пъти седмично, като това е съобразено с броя им). На почти всички опаковки с храна за скариди пише определена доза и по колко пъти седмично трябва да се хранят, но е по-добре да се дава по-малко храна, отколкото повече. Един много удобен начин за следене количеството на храната, са стъклените купички специално за скариди. По този начин, когато по-голямата част от скаридите са похапнали и вече нямат интерес към храната, тя може много лесно да бъде премахната от аквариума, за да не представлява замърсяване.

🦐В природата скаридите обикновено прекарват по-голяма част от времето си в криене от хищници. Мъхът и други растения им ...
28/09/2022

🦐В природата скаридите обикновено прекарват по-голяма част от времето си в криене от хищници. Мъхът и други растения им осигуряват така нужната защита и скривалища – а това ги кара да се чувстват в безопасност.

🦐Растенията играят ролята на основа, върху която да се образува така нареченият биофилм – голяма част от диетата на скаридите и техните малки. Друга положителна страна на растенията е, че абсорбират Амоняка (в голямо количество може да отрови обитателите на аквариума). И не се притеснявайте за растенията си – скаридите няма да си похапват от тях, стига да са здрави. Те биха проявили интерес само и единствено ако има наличие на гниене и отслабване на растенията – ще свършат вашата работа за почистване.

🦐Едни от най-подходящите растения за аквариум със скариди са:
•Явански мъх
•Анубиас
•Яванска папрат
•Буцефаландра
•Писция

🦐Хубаво е преди да се обмисля съчетанието на риби и скариди да се отговори на следните въпроси: С каква цел се отглеждат...
28/09/2022

🦐Хубаво е преди да се обмисля съчетанието на риби и скариди да се отговори на следните въпроси: С каква цел се отглеждат скаридите? – с цел развъждане или с цел любителство. Ако целта ви е просто да имате скариди, за да им се любувате, то тогава сте на прав път с избора и на риби. Но ако отглеждате скариди с друга цел, то тогава със сигурност не бихте искали да загубите нито една скарида – затова вариантът с рибките отпада.

🦐Подходящи са следните варианти:
•Отоцинклус
•Коридорас
•Неонови тетри
•Кардинали
•Риба Борнео
•Псевдомогил фуркатос

🦐И все пак имайте предвид, че ако нещо може да се побере в устата на рибата, то тя определено ще се опита да го изяде.

🦐Има две напълно противоположни мнения на експерти по въпроса – едни препоръчват ежеседмична смяна на водата както при р...
28/09/2022

🦐Има две напълно противоположни мнения на експерти по въпроса – едни препоръчват ежеседмична смяна на водата както при рибите, а други – тя да не се сменя изобщо. Всъщност истината е някъде по средата. Тъй като скаридите са изключително чувствителни към резки промени на водата, е хубаво да се действа доста прецизно. Правенето на тестове всяка седмица е абсолютно задължително, защото от показателите зависи дали и кога трябва да се обнови част от водата. Смяната не трябва да бъде повече от 10% от цялото количество на аквариума, за да не се стресират излишно скаридите.
🦐И все пак, нека се има в предвид фактът, че скаридите не замърсяват толкова, колкото рибите – те все пак са мършояди и определено допринасят за почистването на собствените си обитания.

🦐Параметри на водата:• pH – определя дали водата е алкална или кисела• GH – количеството магнезий и калций във водата• K...
27/09/2022

🦐Параметри на водата:

• pH – определя дали водата е алкална или кисела
• GH – количеството магнезий и калций във водата
• KH – количеството карбонати и бикарбонати; влияе върху pH
• TDS – количеството разтворени твърди вещества
• t◦ - 18,3/28,9С

🦐Хубаво е параметрите да се следят редовно, за да може да се поддържат здравословни стойности на показателите. Това се осъществява чрез различни методи на тестване – с лентички или по-точните мастър китове, включващи реагенти в колбички с вода от аквариума.

🦐При самата подготовка на всичко необходимо е хубаво да се съобрази обема на аквариума с дадената цел и какво ще се отгл...
27/09/2022

🦐При самата подготовка на всичко необходимо е хубаво да се съобрази обема на аквариума с дадената цел и какво ще се отглежда в него. Скаридите не са толкова претенциозни относно големината на аквариума – те ще се саморегулират, ако броят им стане твърде голям. Нужен е и така нареченият биофилтър с дунапренена гъба, която да предпазва скаридите от засмукване.

🦐Ако сте решили да отглеждате скариди, то със сигурност ще ви трябват и живи растения, а за да растат здрави и зелени, е необходим субстрат. Субстратът играе ролята на почва под водата – може да се използва и като грунд, и като подложка на основния грунд (било то пясък, кварц, дребни камъчета и др). Камъните са допълнителна щриха, но е хубаво да присъстват в ‘скейпа‘, заедно с мъха (напр. Явански мъх), както и други елементи като корен от Азалия, Мангрови корени, които да служат за укрития на скаридите.

🦐Важно е да се следи и температурата в аквариума, тъй като тя пряко засяга живота, настроението и размножаването на скаридите – затова е необходим нагревател, който да поддържа постоянна температура, както и термометър, който да индикира съответни промени.

🦐Неокаридина и Каридина видовете са 2 от най-популярните видове аквариумни скариди, като са селектирани така, че да има ...
27/09/2022

🦐Неокаридина и Каридина видовете са 2 от най-популярните видове аквариумни скариди, като са селектирани така, че да има голям избор от цветове и шарки. И въпреки, че на външен вид изглеждат почти еднакви, те са напълно различни, тъй като идват от 2 различни рода – съответно не могат да се кръстосват помежду си. От друга страна, факторите, които им влияят също са различни и трябва да бъдат съобразени при избора на вид за отглеждане.

🦐Родът Неокаридина са идеални за начинаещи поради лесното им отглеждане, докато скаридите от вида Каридина се препоръчва за вече една идея по-напреднали в хобито.

Address


Opening Hours

Monday 10:00 - 19:00
Tuesday 10:00 - 19:00
Wednesday 10:00 - 19:00
Thursday 10:00 - 19:00
Friday 10:00 - 19:00

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Shrimp Bulgaria posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Opening Hours
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share