Állategészségügy, jogszabályi előírások

  • Home
  • Állategészségügy, jogszabályi előírások

Állategészségügy, jogszabályi előírások Élelmiszertermelő állatok egészségügyével kapcsolatos hírek, információk, jogszabályi el?

Pékáru és cukrászati termékek etetése választott malacokkalBecslések szerint az emberi fogyasztásra gyártott élelmiszere...
09/07/2022

Pékáru és cukrászati termékek etetése választott malacokkal

Becslések szerint az emberi fogyasztásra gyártott élelmiszerek kb. egyharmadából (évente 1,3 milliárd tonna) fel nem használt hulladék lesz. Az emelkedő takarmányárak és a fenntarthatóság problémája felveti a kérdést, hogy ennek a „hulladéknak” egy része felhasználható-e a hagyományos tápok egyes összetevőinek a helyettesítésére.

Egy Olaszországban elvégzett kísérlet során 36 választott nőstény malacot három csoportra osztottak. Az első csoport teljes egészében hagyományos táppal etették, a másodikban ennek 30%-át pékségből származó (kenyér, tészta), a harmadikban 30%-át cukrászati (sütemények, keksz) termékekre cserélték. A kísérlet 42 napig tartott, közben folyamatosan feljegyezték az állatok egészségi állapotát, napi takarmányfelvételét, súlygyarapodását és a fajlagos takarmányértékesítést.

A 42 nap alatt a három csoport egyikében sem merültek fel egészségi problémák. A mért gyarapodási mutatók tekintetében nem volt szignifikáns eltérés a csoportok eredményei között. Ezekben az élelmiszerfajtákban viszonylag nagy mennyiségű zsír, cukor és részben feldolgozott keményítő található, melyet a malacok emésztőrendszere jobb hatásfokkal képes hasznosítani, mint a feldolgozatlan keményítőt. A kísérlet tanúsága szerint ennek a korcsoportnak a takarmányozásában valós alternatíva lehet a fenti két csoportba tartozó élelmiszer a jelenleg nehezen beszerezhető és/vagy jelentősen megdrágult gabonafélék pótlására.

Használatuk során mindig figyelemmel kell lennünk arra, hogy a húsféléket is tartalmazó pékáruk fertőzésveszélyt jelenthetnek, ezeket kerüljük. Az így helyettesített takarmány beltartalma a belekevert élelmiszer mennyiségétől és milyenségétől függően változhat, amit szintén szem előtt kell tartani az adagolás számítása során.



Forrás: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8614654/

Nowadays, researchers need to find a solution to the growing demand for sustainable animal productions. Livestock animal’s nutrition is the component with major impacts on environment and economy. The biggest challenge is to find alternative feed ...

Bio vagy GMO mentes? Mit takarnak a különböző élelmiszer jelölések? 2.Antiallergén, hipoallergén – ez azt jelenti, hogy ...
29/06/2022

Bio vagy GMO mentes? Mit takarnak a különböző élelmiszer jelölések? 2.

Antiallergén, hipoallergén – ez azt jelenti, hogy az élelmiszer mentes azoktól az összetevőktől, amelyek a leggyakrabban válthatnak ki allergiás reakciót (tej, tojás, szója, dió, mogyoró, kagylófélék). Mivel az allergia és az azt kiváltó anyagok minden ember esetében egyedi sajátosságon alapulnak, ez nem jelenti azt, hogy ezektől a termékektől biztosan nem lesz allergiás reakciónk!

Paleolit, paleo – ez egyfajta diéta, amely azon alapul, hogy az ember évmilliók alatt kifejlődött emésztése nem volt képes alkalmazkodni a mezőgazdasági termelés utóbbi 10.000 évének változásaihoz. Alkalmazása során ezért csak azok az ételek a megengedettek, amelyek már a paleolit ember étrendjében is szerepeltek (hús, hal, tojás, zöldség, gyümölcs, gomba, magvak, zsír). Tiltottak a tejtermékek, gabonafélék, hüvelyesek, hidrogénezett zsírok (margarin) és a cukor.

Ketogén, keto – ez is egy diéta, melyben a szénhidrátok mennyiségének csökkentésén és a zsírok arányának növelésén alapul közepes mennyiségű fehérjebevitel mellett. A módszer eredetileg az epilepszia alternatív kezelésére szolgált.

Vegetáriánus, vegán – a vegetáriánus élelmiszerek nem tartalmaznak olyan állati terméket, amely az illető állat halála árán előállítható. Így kizárják a húst (emlős, baromfi, víziállatok húsa egyaránt), a zselatint, a zsírt. A vegán étrend semmiféle állati eredetű összetevő használatát nem engedi, vagyis ebben tiltott a tej, tejtermék, tojás és a méz is.



Forrás: https://www.thecattlesite.com/news/57953/organic-or-gmo-experts-explain-food-lingo/
https://portal.nebih.gov.hu/web/guest/-/okologiai-gazdalkodas
https://portal.nebih.gov.hu/-/mikor-lehet-gmo-mentes-termelesbol-szarmazo-egy-szojaliszt-a-tej-a-mez-egy-szojaital-vagy-egy-szalami-
https://hu.wikipedia.org/wiki/Paleolit_diéta
https://webarchive.nationalarchives.gov.uk/ukgwa/20120403142202/http://food.gov.uk/scotland/regsscotland/regsguidscot/vegiguidancenotes

26/06/2022

Bio vagy GMO mentes? Mit takarnak a különböző élelmiszer jelölések? 1.

Nem mindig egyértelmű, hogy az élelmiszereken található „mentes”, „GMO”, „paleo”, stb. kifejezések mit jelentenek pontosan. Az alábbiakban egy rövid gyűjtemény a különböző jelölések magyarázatával.

Organikus, bio, öko – az az élelmiszer, amely előállításának teljes folyamata (vagyis az állattenyésztést és növénytermesztést is ideértve) során nem használnak semmilyen mesterséges, szintetikus anyagot. Hogy ki mit tekint mesterséges anyagnak, az nincs pontosan meghatározva, de a növényvédőszerek, műtrágya vagy gyógyszerek biztosan beletartoznak ebbe a körbe.

Gluténmentes – az az élelmiszer, amelyik gluténtartalma nem haladja meg a 20 mg/kg mennyiséget. Ezek általában mentesek a gluténtartalmú gabonaféléktől (pl. búza, rozs, árpa) és azok feldolgozásával nyert termékektől vagy olyan kezelésen esnek át, hogy gluténtartalmuk a határérték alá csökkenjen.

GMO-mentes – a GMO a „genetikailag módosított élőlény” angol megfelelőjének a rövidítése. A módosítás általában azt jelenti, hogy az adott élőlény genetikai anyagát megváltoztatják, hogy a termelés szempontjából kedvezőbb tulajdonságok fokozottan érvényre juthassanak. Így lehet növelni például egyes növények hozamát vagy növénykárosító mikroorganizmusokkal szembeni ellenálló-képességüket. Ebben az esetben egyfajta fordított jelölési kötelezettségük van az élelmiszer-előállítóknak. Ez azt jelenti, hogy a mentességet nem kötelező jelölni, azt viszont igen, ha az adott élelmiszer tartalmaz ilyen összetevőt. Ebből az is következik, hogy nem feltétlenül GMO tartalmú az az élelmiszer, amin nem találjuk meg a mentes jelölést.



Forrás: https://www.thecattlesite.com/news/57953/organic-or-gmo-experts-explain-food-lingo/
https://portal.nebih.gov.hu/web/guest/-/okologiai-gazdalkodas
https://portal.nebih.gov.hu/-/mikor-lehet-gmo-mentes-termelesbol-szarmazo-egy-szojaliszt-a-tej-a-mez-egy-szojaital-vagy-egy-szalami-
https://hu.wikipedia.org/wiki/Paleolit_diéta
https://webarchive.nationalarchives.gov.uk/ukgwa/20120403142202/http://food.gov.uk/scotland/regsscotland/regsguidscot/vegiguidancenotes

22/06/2022

Sertés orsóféreg kimutatása

A sertés orsóférge (Ascaris suum) világszerte az egyik legnagyobb gazdasági jelentőséggel rendelkező parazita. Nagy mennyiségű vándorló lárva heveny tüdőgyulladást is okozhat. Alacsony-közepes mértékű fertőzöttség esetén az elhúzódó lefolyás a jellemző, a máj károsodásával (úgynevezett "tejfoltok"), valamint a súlygyarapodás és fajlagos takarmányértékesítés romlásával.

A bántalom kimutatására általánosan használt módszerek a máj vágóhídi és a bélsárminták laboratóriumi vizsgálata. Egy tanulmányban ezeknek az eljárásoknak az érzékenységét hasonlították össze a vérmintákból végzett ELISA szerológiai próbáéval.

18 ausztriai sertéstelepen összesen 177 állat mintáinak vizsgálatára került sor. A kísérletben az állatok máját, bélsár- és vérmintáit egyaránt felhasználták. Az eredmények szerint a májminták 22%-a (39 db) bizonyult kisebb-nagyobb mértékben tejfoltosnak a vágóhídi boncolás során. A vágás előtti napokban vett bélsárminták laboratóriumi ellenőrzésével 7,5% (13 db) volt a pozitivitás. A vérminták ELISA vizsgálata 69%-os (122 db) pozitivitást mutatott.

A cikk eredményei szerint az ELISA vizsgálatnak helye van az A.suum rutin diagnosztikájában. Nagy jelentősége főként a kismértékű fertőzöttség korai felderítésében és a parazita elleni kezelés eredményességének megítélésében lehet. Mivel az egyéb okból vett vérmintákból (Brucella, PRRS, Aujeszky ellenőrző vizsgálatok) gond nélkül elvégezhető, nem igényel külön munkaszervezési feladatokat sem. A plusz vizsgálati költségeket pedig ellensúlyozhatja az idejében elkezdett és csak a szükséges mértékben és ideig folytatott gyógyszeres kezelés relatíve olcsóbb volta és a környezet felesleges gyógyszerterhelésének csökkentése.



Forrás: https://porcinehealthmanagement.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40813-021-00236-9

19/06/2022

A közigazgatási eljárás lépései

Előfordul, hogy közigazgatási eljárás alá vonnak olyan állattartókat, akiknél az állategészségügyi jogszabályok megsértését tapasztalja a hatóság. Ennek során az egyes lépések nem mindenki előtt ismertek és megesik, hogy nehéz értelmezni a hivatalos nyelvezettel megfogalmazott iratokat.

A helyszíni ellenőrzés során tapasztalt jogszabálysértés következtében induló eljárás általában az alábbi szakaszokból áll:
• maga a helyszíni ellenőrzés. Ez történhet előzetes értesítés után, de ez az értesítés nem kötelező, ha az veszélyeztetné az ellenőrzés sikerét. A szemle során a hatóság képviselőjének jogában áll az érintett létesítménybe belépni, iratokat, munkafolyamatokat megvizsgálni, mintát venni. A szemle során jegyzőkönyv készül a látottakról, ebben az ellenőrzött tartó is leírhatja a saját észrevételeit. A jegyzőkönyv egy példánya az ellenőrzöttnél marad.
• az eljárás megindítása. Erről a hatóság végzésben értesíti az ügyfelet, melyben leírja a jogait (pl. az iratokba való betekintés) és kötelezettségeit is.
• a tényállás tisztázása. Ez a bizonyítékok (ügyfél nyilatkozata, irat, szemle, tanú, szakértő) segítségével történik.
• a hatóság döntése. Ezt határozat formájában kapja meg az eljárás alá vont tartó. A határozatnak része az indokolás, melyben a hatóság kifejti, milyen bizonyítékok és jogszabályok alapján hozta meg a döntését.
• jogorvoslat. Ez az állategészségügyi hatósági eljárások során a közigazgatási bíróságon indított per.
• a hatósági döntés végrehajtása. Ennek a konkrét formája a döntésben foglaltaktól függ (tevékenység megszüntetése, pénzbírság, stb.)



Forrás: https://njt.hu/jogszabaly/2016-150-00-00

Hőstressz sertések esetébenA túlzottan magas hőmérséklet kedvezőtlen hatásaival szemben a sertések fokozottan érzékenyek...
15/06/2022

Hőstressz sertések esetében

A túlzottan magas hőmérséklet kedvezőtlen hatásaival szemben a sertések fokozottan érzékenyek. A baromfihoz hasonlóan nem képesek izzadni, ezért a felesleges hőtől csak lihegéssel, illetve a bőrön keresztül képesek megszabadulni. Ezt nehezíti testtömegükhöz képest kis méretű tüdejük, valamint a bőr alatt lévő vastag zsírréteg szigetelő hatása.

A hőstressz következtében hízókban a táplálékfelvétel és -értékesülés romlása az elsődleges. 75 kg-nál nehezebb állatok esetében már 23 C felett romlik a napi súlygyarapodás. 25 kg-os állatoknál ez 27 C felett következik be. A testben felhalmozódó hő ezen kívül rontja a bél védekezőképességét és lehetővé teszi, hogy a bélben lévő kórokozó baktériumok bejussanak a véráramba.

Tenyészállatok esetében a szaporodásbiológiai mutatók romlása látható. Nő a visszaivarzások aránya, csökken az alomszám, az élve született malacok száma, a tejtermelés.

A baromfihoz hasonlóan nem csak a hőfok, hanem a páratartalom is befolyásolja az állatok hőleadó képességét. A csatolt ábra tájékoztató jellegű a két tényező együttes figyelembevételéhez hízók esetében.

A megelőző intézkedések hasonlóak a baromfinál már említetteknél: megfelelő (mesterséges) szellőzés, kellő mennyiségű és hőfokú (10 C) ivóvíz, elektrolit és vitamin kiegészítéssel, a takarmány fehérje/energia arányának változtatása az energia javára, az etetés időzítése.



Forrás: https://www.agric.wa.gov.au/feeding-nutrition/heat-stress-pigs
https://extension.umn.edu/swine-production-management/heat-stress-swine-affects-production

A nem állati eredetű fehérjeforrások szerepének felértékelődéseAz USA-ban 2019-ben elvégzett és 2021-ben megismételt fel...
12/06/2022

A nem állati eredetű fehérjeforrások szerepének felértékelődése

Az USA-ban 2019-ben elvégzett és 2021-ben megismételt felmérés szerint két év alatt jelentősen megnövekedett azon válaszadók aránya, akik már kipróbálták vagy a közeljövőben tervezik beilleszteni az étrendjükbe a nem állati eredetű fehérjéket.

2019-ben a megkérdezett több mint ezer résztvevő 42 százaléka nyilatkozott pozitívan ezekről az alternatív fehérjeforrásokról. 2021-re ez az arány 70 százalékra emelkedett. Ebben szerepet játszik az ilyen típusú ételek szélesebb körben történő elterjedése. Már nem csak az éttermekben, hanem a boltokban is elérhetővé vált a legalább részben húsmentes fehérje.

A táplálkozási trend ilyen irányú módosulása leginkább a 18-29 éves, városlakó fiatalok körében figyelhető meg. Válaszaik szerint nem az ételek íze áll az első helyen, amikor dönteniük kell az étrend kiválasztásáról. Ők is elismerik, hogy az alternatív fehérjék ebben a tekintetben nem vehetik fel a versenyt a hússal. Számukra azonban egyre fontosabb a táplálkozás hatása a fenntarthatóságra, a klímaváltozásra, az állatvédelemre, a vízkészletekre, ezért előnyben részesítik a mesterséges vagy növényi fehérjeforrásokat. Ez nem jelenti a húsfélék teljes kiiktatását a táplálkozásukból, sokan az úgynevezett „blended” típusú ételeket részesítik előnyben, amelyekben keverten található a hús és az egyéb eredetű fehérje. Legnépszerűbbnek a „blended” hamburgerek bizonyultak.

A felmérés készítője szerint az élelmiszeriparban előreláthatólag nem szabad figyelmen kívül hagyni ezt a trendet a jövőbeni stratégia tervezése során.



Forrás: https://www.thepoultrysite.com/articles/consumer-interest-in-alternative-proteins-growing

Consumer food trends Meat alternatives Market trends Consumer interest in alternative proteins growing New study shows a big jump in consumer interest in alternative proteins 30 May 2022 3 minute read By: Rick Purnell North America A 2021 study commissioned by C.O.nxt, a Wisconsin-based marketing co...

Hőstressz baromfibanA túlzottan magas külső hőmérséklet, különösen, ha az együtt jár a magas páratartalommal, hőstresszt...
09/06/2022

Hőstressz baromfiban

A túlzottan magas külső hőmérséklet, különösen, ha az együtt jár a magas páratartalommal, hőstresszt okozhat a baromfiállományokban. Ennek elkerülése érdekében beindulnak az állatok védekező mechanizmusai. Az étvágy csökken, a madarak kerülik a felesleges mozgást, kiterjesztett szárnyakkal fekszenek a talajon, a véráramlás gyengül a zsigeri szervek (máj, vese, belek) területén és erősödik a testfelszínen, a bőrben. Mivel nem képesek izzadni, a felesleges hő leadása a lihegés során bekövetkező párologtatással történik. Ennek hatásfoka romlik, ahogy a páratartalom emelkedik, ezért a levegő nedvességtartalmára is oda kell figyelnünk, ha meg akarjuk ítélni az állomány hőnek való kitettségét. A lent látható ábra segíthet ebben.

(A kép forrása: https://www.researchgate.net/figure/HIS-Heat-Stress-Index-for-poultry-16_fig1_339844640)

A magas külső hőmérséklet (és páratartalom) hatására nem csak a táplálékfelvétel mennyisége csökken, annak egy részét az egyenletes belső hőmérséklet fenntartására fogják fordítani az állatok. Minél jobban eltérünk a komfortzónától, annál nagyobb részét. Ez a hányad nem fog részt venni a test felépítésében, vagyis romlani fog a súlygyarapodás és a fajlagos takarmány felhasználás.

Mit tehetünk a hőstressz mérséklése érdekében?
• a legmelegebb órákban igyekezzünk elérni, hogy a madarak minél inaktívabbak legyenek (a mozgás és emésztés egyaránt hőtermeléssel jár. Ezért ilyenkor korlátozhatjuk a takarmány mennyiségét, valamint a fényt. A meleg időszakban lehet kicsit csökkenteni a fehérjemennyiséget és növelni az energiatartalmat.
• mindig álljon rendelkezésre elegendő mennyiségű és lehetőleg hűvös hőfokú ivóvíz. Ehhez adhatunk elektrolitokat és vitaminokat is.
• a megfelelő szellőzés természetesen létfontosságú. A nyári időszakban a természetes szellőzésű ólakban gyakran nem elegendő a légmozgás, mindenképpen indokolt ventillátorokkal rásegíteni.



Forrás: https://communityenvironment.unl.edu/heat-stress-management-broilers

Farokvágás és fogcsípés szabályozásaNemrég találkoztam azzal az esettel, amikor hatósági állatorvos a telep ellenőrzése ...
05/06/2022

Farokvágás és fogcsípés szabályozása

Nemrég találkoztam azzal az esettel, amikor hatósági állatorvos a telep ellenőrzése során kifogásolta a malacok vágott farkát és lecsípett fogait.

Ezt a műveletet a mezőgazdasági haszonállatok állatvédelmi szabályairól szóló 32/1999 (III.31.) FVM rendelet 2. mellékletének 4.5 pontja szabályozza az alábbi módon:

„4.5. A farokrágás és egyéb rossz viselkedési szokások megelőzése érdekében az állattartás környezeti sajátosságainak és a telepítés sűrűségének figyelembevételével a nem megfelelő környezeti feltételek vagy tartástechnológia megváltoztatására irányuló intézkedéseket kell tenni.
4.5.1. Sem a farokkurtítás, sem a szegletfogak lecsípése nem lehet automatikus, rutinszerű tevékenység. Ezeket a műveleteket csak abban az esetben szabad elvégezni, ha egyértelművé válik és bizonyítékkal alátámasztható, hogy a kocák csecsbimbója e nélkül sérül, vagy a malacok egymás fülét, farkát rágják, sértik.
4.5.2. A hétnapos kor alatti malacok esetében a farokkurtítást és a szegletfogak lecsípését csak állatorvos vagy állatorvos irányításával és felügyeletével cselekvő, megfelelő állategészségügyi ismerettel és gyakorlati tapasztalattal rendelkező személy végezheti.
4.5.3. A hétnaposnál idősebb malacok ivartalanítását és farokkurtítását csak érzéstelenítés vagy tartós fájdalomcsillapítás mellett kizárólag állatorvos végezheti.”

Tehát ha szabályszerűen akarjuk végezni ezt a tevékenységet, akkor rendelkeznünk kell dokumentált bizonyítékkal arról, hogy mennyi volt a csecsbimbó- és/vagy fül/faroksérülés aránya a beavatkozás bevezetése előtt és mennyi utána. Az állategészségügyi technológiában azt is le kell írni, hogy hány napos korban, ki végzi és milyen módon a farokvágást, illetve fogcsípést.



Forrás: https://njt.hu/jogszabaly/1999-32-20-82

32/1999. (III. 31.) FVM rendelet a mezőgazdasági haszonállatok tartásának állatvédelmi szabályairól

Madárinfluenza oltás tesztelése FranciaországbanTekintettel a madárinfluenza által okozott jelentős károkra, már régóta ...
02/06/2022

Madárinfluenza oltás tesztelése Franciaországban

Tekintettel a madárinfluenza által okozott jelentős károkra, már régóta felmerült a betegség elleni vakcinás védekezés lehetősége. Ez jelenleg nem elfogadott módszer Európán belül, és sok ún. harmadik ország is kereskedelmi korlátozásokat alkalmaz az oltott állatokkal kapcsolatban. Az indok: azok az egyedek, melyek nem adnak megfelelő immunválaszt az oltásra, az oltott állományban megbújva, észrevétlenül elkaphatják és terjeszthetik a „vad” vírust.

A H5N1 törzs 2021-2022-es kitöréseinek gazdasági kártétele miatt újra napirendre került ez kérdés a lehetséges védekezési módok között. Francia kutatók megkezdték két vakcina (gyártók a Boehringer Ingelheim és a Ceva) gyakorlati tesztelését. A kipróbálás során Franciaország délkeleti régiójában található kacsatelepeken adják az oltóanyagot az állatoknak, majd laboratóriumi körülmények között, mesterséges ráfertőzéssel vizsgálják a hatékonyságot és biztonságot. Az eredmények várhatóan az év végére lesznek elérhetőek.

Eközben a 2022. október 25-26-án Párizsban tartandó konferencián (https://hpai-paris-2022.iabs.org/index.php) az eljárás engedélyezése és a vakcinázott állatokra vonatkozó kereskedelmi korlátozások enyhítése lesz a fő téma. A folyamat előreláthatólag hosszan (akár évekig is) elhúzódhat, ezért egyelőre a hagyományos módszerekkel kell folytatni a küzdelmet a vírus ellen. Ezek akkor is érvényben maradnak, ha végül engedélyezésre kerül az immunizálás, mivel kizárólag vakcinázással nem lehet megakadályozni a fertőző betegségek terjedését. Az állatok oltására valószínűleg akkor kerülhet sor, ha a hagyományos eljárások nem képesek megakadályozni a gyors terjedést egy-egy területen.



Forrás: https://www.science.org/content/article/wrestling-bird-flu-europe-considers-once-taboo-vaccines

High Pathogenicity Avian Influenza Vaccination Strategies to prevent and control HPAI : Removing unnecessary barriers for usage - Paris - France

31/03/2022

Köszöntöm az idelátogatókat. Sertés- és baromfitelepeket járó, főként járványvédelemmel foglalkozó állatorvos vagyok. Tapasztalatom szerint a haszonállat-tartókhoz nem mindig jutnak el az állományukkal kapcsolatos hírek, ismeretek. Az állatokra vonatkozó jogszabályi előírásokról sem egyszerű pontosan tájékozódniuk. Ezen az oldalon olyan információkat szeretnék megosztani, amivel jártamban-keltemben találkozom és esetleg mások számára is érdekesek lehetnek.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Állategészségügy, jogszabályi előírások posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Állategészségügy, jogszabályi előírások:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share