AireBull tipy

  • Home
  • AireBull tipy

AireBull tipy Články v rámci tématiky Canine Enrichment a Dogfitness. Více k tématu je poté k nalezení ve FB skupině Pes a volnočasové aktivity.

Obsah pro vás tvoří spolek AireBull aktivity z.s.

Canine Enrichment - Dogfitness - VýstavyVýstavy jsou sport, ale úzce souvisí i s fitkem, tak rozhodla jsem se tu o nich ...
28/10/2022

Canine Enrichment - Dogfitness - Výstavy

Výstavy jsou sport, ale úzce souvisí i s fitkem, tak rozhodla jsem se tu o nich něco málo napsat. Často se u sporťáků setkávám s odporem k výstavám z důvodu, že "vyhrávají jen tlustí psi", atd.

Výstavy mají svá úskalí - rozhodčí preferuje "nějakou šílenost" a chtě/nechtě ovlivní vývoj plemene úplně nezdravým směrem.

Ale mají mnoho bonusů a na to bychom neměli zapomínat. Je to prezentace psa. Nejlepší nedostatky popisují právě standardy a rozhodčí v rámci jejich interpretace. Knihy pro rozhodčí jsou prostě geniální.

Majitel se učí pozorovat svého psa, jak stojí/nestojí a učí se orientovat, co jsou jeho nedostatky a silné stránky. Učí se standard. Ideální je, když pes umí i v klidu korektně stát, protože přesně s tím pracuje i fitness. Pes se učí klusat - někteří psi/handleři bojují s mimochodem, nedostatkem motivace nebo přemíry stimulace. Pes, který se umí prezentovat, se i lépe hodnotí z pozice kondice, stavby těla a i nedostatků.

V rámci dogfitness, pokud pes odpovídá standardu, tak výstavní postoj u většiny plemen = fyziologický postoj (např. u NO se dává jedna zadní noha více dopředu, takže toto tvrzení neplatí),

NAD ČÍM BY SE MĚL ZAMYSLET MAJITEL NEVÝSTAVNÍHO PSA?

Co je reálný důvod toho, proč mě štvou výstavy: moc lidí, moc práce, můj pes nemá rád manipulaci, můj pes se neumí vystavit, já neumím vystavit svého psa -> nezapomeňte, že jsou i trenéři specializovaní na vystavování 🙂

Pes není konkurenceschopný

Často si majitelé sporťáků neuvědomují, že jejich pes je prostě stažený, často může být i přesvalený v oblasti bederní páteře a záda pak jdou do oblouku až kapřího hřbetu. To je za mě věc, která by se měla kompenzovat fitness nebo fyziem, protože to samo o sobě je věc, která si zaslouží pozornost.

Pes nezvládá klusat

Symetrický chod je pro sporťáky (a často i majitele) vopruz, na druhou stranu zapojuje tělo rovnoměrně a protahuje jej. A také se dá dobře analyzovat (fitness hodnocení se z části opírá o výstavní hodnocení, protože je promakané). Asymetrické chody také nesou informace, ale z mého pohledu nejsou tak popsané a já je používám jako doplňující informaci (u běžců je většinou spoustu materiálu - pohled zezadu).

Obecně doporučuji uvažovat o výstavě jako o sportu. Nejde se probudit a "začít jen tak vystavovat". Může se vám pak stát, že nejen, že nevyhrajete, ale ještě odejdete naštvaní/zklamaní. Kupodivu u vystavování psů je tohle častější než u sportu.

Tím, že se člověk učí o stavbě těla, se posouvá dál i ve vnímání vlastního psa. A nemyslete si, i výstavní pes musí být v nějak zpevněný, musí mít ponětí o koordinaci a v zahraničí je zcela běžné, že před výstavou si plánují nejen např. úpravu srsti, ale i fyzioterapii.

AireBull aktivity z.s.

DrápkyLidé chtějí pracovat se svým psem, protože vidí oslabený střed těla, vady chůze, ale často nevidí přerostlé drápky...
27/06/2022

Drápky

Lidé chtějí pracovat se svým psem, protože vidí oslabený střed těla, vady chůze, ale často nevidí přerostlé drápky. Přitom pokud chceme něčím začít, měly by to být právě ony. Proč?

Často slyším mýty, že dlouhé drápy jsou něčemu prospěšné či potřebné. Nejsou.

Máme spoustu typů pacin, podle toho, k čemu plemeno původně sloužilo/slouží. Někdo víc hrabe, jiný plave, další chodí po nepříjemných površích, běhá... Ale stále platí to, že:
prsty potřebujete při doskoku, chůzi (o to víc, když bude za sebou něco táhnout), hrabání

prsty jako první řeší jakoukoliv nerovnost nebo změnu terénu a dle toho, jak ji zvládnou, to postupuje dál -> zápěstí -> loket -> rameno -> páteř

zranění prstu může ovlivnit chůzi (a tím i rovnoměrné zapojení těla při ní)
prsty pomáhají stabilizovat psa na různých površích (proto jich má třeba norský lundehund i víc https://g.denik.cz/56/23/peanot.jpg )
I pátý prst plní svou úlohu také při stabilizaci, kdy dochází k hyperextenzi zápěstí (třeba při doskoku nebo při trysku - rotatory gallop, nevím, zda překlad je korektní 😃) nebo při otočkách/zatáčkách (A-frame, flyball, coursing). Tady na videu je krásně vidět, jak zápěstí pracuje https://www.youtube.com/watch?v=3wtuZzeulmI&ab_channel=GeorginaMilne

Pro geeky i krásné video, které bylo součástí studie jaký dopad má tvrdý povrch na pacinu a je tam krásně vidět, jak pacina pracuje. https://www.youtube.com/watch?v=Hy-xm4bIvxw&ab_channel=RobertGillette

Pokud má pes dlouhé drápy, narušuje se jejich funkce, také to ovlivňuje postavení zápěstí a psovi tak akorát ochabují (povolují se) vazy. Když kvůli dlouhým drápům má pes zápěstí níže, zbytečně se mu ubírá možnost pružení... Nemluvě o zvýšeném riziku úrazu drápu.

Pes umí pokrčit prsty a zarýt drápy, i když se normálně nedotýkají země, stejně jako vy, když si položíte dlaň třeba na stůl, umíte prsty pokrčit tak, aby se nehty stolu dotkly. Ovšem bude značný rozdíl v tom, jak se ho dotknou na základě jejich délky. U dlouhých jim moc nepomůže samotný článek prstu, co?

Pokud tedy s něčím začít, začněte u drápů, aby pes, když bude chtít/potřebovat, mohl zapojit své tělo korektně. Skrze tzv. alternativní střih můžete docílit i zkrácení lůžka, aniž byste stříhali psa do krve apod.

Víc info najdete v českém článku: http://www.bulikoviny.cz/2018/03/07/jak-na-drapky/

Super skupina, která respektuje zásady Canine Enrichmentu a i kooperativní péče/péče se souhlasem
Jak na drápky
Má i stránku Jak na drápky
Rozhodně nedoporučuji naslouchat radám typu "házejte tenisák psovi na asfaltu, on si je obrousí"

ZDROJE:
Educational Dog Memes
Encyklopedia of K-9 Terminology
https://www.avidogzink.com/do-the-dewclaws/
AireBull aktivity z.s.

foto Dana Kuthanová
18/06/2022

foto Dana Kuthanová

Canine Enrichment - PostrojČasto jsem u dotazů na postroj viděla "nám vyhovuje tento" na základě "přetáhne ho přes hlavu...
01/02/2022

Canine Enrichment - Postroj

Často jsem u dotazů na postroj viděla "nám vyhovuje tento" na základě "přetáhne ho přes hlavu, tak dobrý". Postroje jsou tak trošku věda a existuje jich hodně typů. Já jako poučený laik rozděluji na krátké a dlouhé. 😃 Dlouhé postroje i krátké mají ještě další dělení, ale pojďme si říct základ.

Při výběru postroje do sportu je potřeba vzít v potaz nejen stavbu těla, ale i způsob a směr tahu psa, což může ovlivňovat i to, zda je pes začátečník nebo pokročilý. Pokud tedy tápete, je vhodné konzultovat s trenérem. Ideálně takovým, který nelpí na konkrétní značce.

Anatomie psa
Když prošaháte svého psa zespoda pod krkem, narazíte na hrudní kost. Mám pro vás smutnou zprávu, každé plemeno ji má jinak. Možná si všimnete, že pes nemá klíční kosti, takže na rozdíl od nás přední nohy s tělem spojují jen svaly. Pokud psovi v tahu postroj vyjíždí nad hrudní kost, bude se dusit. Proto i zvažte tvar "výřezu" postroje, který může být "Y", diamantový nebo zdvojený pruh.

Další zajímavostí je, že každý pes má takový dipíček na zádech. To se nám u 10. žebra mění směr trnových výběžků. Žebra obecně psa zpevňují (žebra nejsou flexibilní), tedy pokud máte psa krátkého, nebude tak pružný. A tam, kde končí žebra, de facto začíná pružnost. Tedy dipíček i konec žeber jsou poměrně exponovaná místa.

Krátký postroj
Krátký postroj by neměl zasahovat do lopatky a neměl by končit přímo za přední nohou, stejně jako by neměl zasahovat do břicha. To, jaký postroj přesně sedne na vašeho psa ovlivňuje několik faktorů.

* co máte za psa. Pokud máte souměrné plemeno, kdy délka zad je v "normálním" poměru s šířkou hrudníku, máte vyhráno. Ideálně pokud máte plemeno, jehož rozměry jsou hlídané standardem. Pokud ale máte malého psa, atypického psa (takový bull terrier nemá ve standardu výšku, váhu... nebo stačí i krátcí boxeři, atd.) už to tak jednoduché nebude
*je to postroj na obrany, běžné venčení,...?
*pokud na něm pes jde tak jde vepředu? Courá se vedle vás nebo za vámi?

Mezi tyto postroje se řadí i polodlouhé, které jsou také vhodné do tahu, pokud pes táhne konzistentně (nonstop free motion, zero dc short,...)

Dlouhý postroj
Dlouhý postroj je z mého pohledu tak trošku raketové inženýrství. První zásadní věcí je to, že to, zda je postroj ok, se určuje v tahu! Tudíž pokud ho jen nasadíte, tak by na vás správně padnoucí postroj měl působit krátce 😃 Stejně jako krátký postroj nesmí zasahovat do lopatky. Pak také nesmí nijak zasahovat do břicha a měl by kopírovat poslední žebro hezky nahoru, aby se vyhnul zadním nohám. A i z toho důvodu končit nad ocasem.

Pokud jste plakali (já ano) i u krátkého postroje, tak u dlouhého s atypickým plemenem budete plakat o něco víc. Pokud máte pointra a spol. nebo huskyho a spol., gratuluji, trefili jste se do plemen, pro které jsou primárně dlouhé postroje dělané 😃 za nás všechny ostatní držme minutu ticha.

Typy máme tzv X-back, Open-back nebo H-back.

Weight pull postroj
Pokud děláte bull sporty, je tu ještě weight-pull postroj. Ten je obvykle na ramenou velmi široký a zasahuje do lopatek. Vítaným upgradem je omotání, které postroj zužuje a díky tomu mohou na krku pěkně sedět.

Proč tato vsuvka? Špatně padnoucím postrojem psovi ovlivňujete chody (všechny). Při klusu nedojde k extenzi předních nohou správně, tím se zkrátí krok a nastane hotový chaos. Zkrácením kroku se rozhodí rytmus, přední začnou překážet zadním a zadní vybočí z linie, aby se nestřetly s předníma a vua la... pes jde do strany (tzv. crabbing) 🙁 podle toho do které nám pracuje těžiště a více se daná strana zkracuje a opotřebovává, protože je na ni víc váhy.

Další možnost má pes v podobě mimochodu, kdy jde přední a zadní jedné strany nastejno a tím se zkrácené přední snadno vyhne.
Nošením špatného postroje si u psa zaděláváte na chronické obtíže, kdy pes najednou může mít špatná ramena a vy nevíte proč. Asi těžko si řeknete, že postroj byl malý, velký nebo příliš těžký.
Jakýkoliv sebelepší postroj omezuje. To je pravda, ale pokud vám pes na obojku táhne, je to mnohem horší než drobné omezení správně padnoucím postrojem.

Obrázky jsem si půjčila od Tamary MacLaren a Camille Nguyen

Canine Enrichment - BolestPřečetla jsem si zajímavý článek, tak se s vámi podělím o dojmy. Jak už jsem zmínila, bolest j...
09/01/2022

Canine Enrichment - Bolest

Přečetla jsem si zajímavý článek, tak se s vámi podělím o dojmy. Jak už jsem zmínila, bolest je v zahraničí velké téma, protože psi ji často maskují. Nejen, že si nechceme připustit, že psa něco bolí, ale ani samotný pes nám to nechce úplně ukázat.
Obranné chování

Jedná se o agresivní chování spojené s bolestí
Majitelé popisují, že pes se chová jako Jekyll a Hyde, kdy je pořád v pohodě, a pak najednou zaútočí. Chování se nejčastěji ukazuje, když se k psovi přiblížíme nebo když leží (často doprovázené nechutí psa k pohybu). Cíle útoku jsou méně jednoznačné, jedná se o osoby a psy z rodiny i cizí. Nejčastěji se pes strefuje do končetin (pokud útočí pes bez bolesti, tak tam jsou cíle útoku poměrně pestré včetně obličeje a těla). Kousnutí je tu vnímáno spíše tak, že zvíře si chce pojistit, že už na něj nesáhnete. Dochází k tomu ve chvíli, kdy jsou ignorovány konejšivé signály.
Zajímavé je, že jsou i rozdíly mezi psy, kteří byli agresivní už před bolestí a to samé mezi mladými a starými psy.

Změny ve výkonu a při učení
Někdy se může stát, že váš pes je na cvičáku natvrdlý právě díky bolesti. Ta se může projevovat při specifických pohybech nebo na celkovém výkonu. U služebních psů byla zaznamenána letargie, pomalé vstávání, odmítání hledání ve výškách nebo skákání.

Čůrání doma
Popsáno u koček, kdy příčinou byla chronická artritická bolest (hlavně stará zvířata) a obezita.

Hledání pozornosti a mazlení
Mazlení bylo vypozorováno majiteli psů jako jeden ze znaků bolesti (já osobně se s tím setkávám, když holky hárají nebo když neuhlídám náročnost procházky). Na druhou stranu, jakmile se to pes naučí, tak toto chování i po vyřešení bolesti, přetrvává.

Zírání, chytání much, neustálé lízání
Zírání je popsáno jako zvednutí hlavy a protažení krku s upřeným pohledem do nebe nebo na strop. Lízání jako neustálé intenzivní olizování povrchů. Všechny tyto projevy jsou spojené se zažívacími obtížemi.
Lízání jako vylizování si pacin, lízání nějakého místa na těle může poukazovat na bolestivost dané oblasti. Může vést až k sebepoškozování.

Další nastíněné problémy, které mohou být spojovány s bolestí
Ničení, když opustíte barák
Strach/bázlivost - bezdůvodná
Zdrojová agrese
Agrese vůči majiteli jako výsledek “ucpaných” análních žlázek
Odmítání chůze, zamrzání na procházkách nebo odmítnutí vkročit do baráku s potenciálně kluzkou podlahou
Rušení/buzení majitele v noci (může být i znakem stáří - pokud je to ale bolestí, léčba je velmi často úspěšná)

Pokud chcete mnohem více informací, doporučuji originál

Recenze: Kniha - Ten NEJ život pro vašeho psaNa začátek je nutno podotknout, že název je poměrně tragédie. Původní angli...
28/12/2021

Recenze: Kniha - Ten NEJ život pro vašeho psa

Na začátek je nutno podotknout, že název je poměrně tragédie. Původní anglický název je Canine Enrichment for the Real World: Making It Part of Your Dog’s Daily Life (Canine Enrichment pro skutečný svět - udělejte z něj součást života vašeho psa). Emily Strong a Allie Bender vás provádí základními pojmy Canine Enrichmentu založenými na vědeckých studiích.

Obě jsou behavioralistky, které se nezaměřují pouze na psy, pracovaly v útulcích a Emily je i veterinární asistent. V knize se toto odráží. Obě autorky jsou poměrně precizní. Život psa se dá rozdělit do několika částí. Zdraví, hygiena, relax, sociální stimulace…. díky tomu, že jsou jednotlivé části popsané a pojmenované, se vám snadněji zhodnotí, zda váš pes má vše, co potřebuje. Myslím, že u spousty lidí tady bude odpověď “ano, má”. Na druhou stranu také se můžete dostat k tomu (jako já), že dáváte přednost věcem, které vás baví před těmi, které pes potřebuje. Takové to, že raději půjdu se psem na delší procházku, než mu pilovat drápky…

Rozhodně knihu doporučuji, myslím, že hodně lidí se k těmto otázkám dostalo až ve chvíli, kdy začali pochybovat, zda je jejich pes šťastný nebo zda je jeho život naplněný. Hlavně ve chvíli, kdy přijde nějaký problém. Nežádoucí chování, zranění (psa nebo vás)… a je to škoda, i zdravý bezproblémový pes si zaslouží, aby člověk alespoň 10min zapřemýšlel, co s ním dělá a zda je to vyvážené.

Musím říct, že když jsem knihu před 2 lety četla, byla pro mě velmi zlomová.

Český překlad má drobné mouchy, protože překladatel asi nebyl pejskař. Někdy to působí trošku prkenně… Ale i tak je to parádní literatura.

Přikládám jejich tabulku, kterou si můžete zkusit vyplnit 😃
Ve stručnosti: Zdraví = fyzické zdraví; Hygiena - vyčesávání, možnost se venčit; Fyzické cvičení - fyzické aktivity; sensorická stimulace - setkávání se s různými podměty stimulující smysly; Bezpečnost - jedovaté kytky...; Pocit bezpečí - cítí se pes v bezpečí?; Instinktivní chování - štěkání, žvýkání,...; Slídění - zahrnuje jak možnost čmuchat, tak i pracovat za žrádlo; Sociální interakce - s člověkem, psem, lamou....; Mentální cvičení - různé triky, poslušnost...; Nezávislost - možnost volby; Prostředí - neklouzavá podlaha, procházky v novém/známém prostředí, 2 pelechy...; Zklidnění - možnost plnohodnotně odpočívat
Je to můj překlad, takže možná tam budou odchylky od českého překladu...

Pokud vás to zaujalo, doporučuji pořídit si knihu 😃
Pokud jste anglicky zdatní, autorky mají též kurz Enrichment Framework for Behavior Modification Master Class (absolvovala jsem je a je to opravdu velmi přínosné)

Canine Enrichment - zrak"To seš snad slepá?! TADY to máš!"Tyhle věty jsem říkala poměrně často. Nejvíce nedorozumění mez...
26/12/2021

Canine Enrichment - zrak

"To seš snad slepá?! TADY to máš!"
Tyhle věty jsem říkala poměrně často. Nejvíce nedorozumění mezi námi a psem je ten, že jej polidšťujeme. Za mě je velmi těžké si představit právě zrak.

- Pes je šelma, jejíž zrak je přizpůsobený na šero -> vidí světleji než my
- Pes je šelma zvyklá, že kořist se maskuje -> pes více reaguje na hýbající se věci než my
- Pes nemá v oku žlutou skvrnu -> pes nevidí barvy jako my
- Pes má posazené oči “ze strany” -> pes nemá tak široký záběr, který vidí obě oči naráz -> nemá takový 3D přehled jako my (kromě mě, já s autem nezacouvám ani do vrat od stodoly)
- Pes často vidí hůře na blízko, ale může se to lišit na základě rasy

Pro koho to je?
Než pořídíte jakoukoliv věc, zeptejte se sami sebe, pro koho ta věc je. A jak k ní pes má přistupovat.

- Má pes čmuchat? Potřebuje nos, ne oči.
- Má ji aportovat? Má ji rychle oběhnout? Přeskočit? To by bylo fajn, kdyby ji viděl, že?
- Má ji vystrkávat? Stačí čumák.
- Má ji vytahovat? Asi by nebylo špatné, kdyby ji viděl.

Věci samozřejmě nejsou tak černobílé, někdy hodíte něco, co chcete, aby si pes dohledal, jindy chcete, aby to ideálně chytil v letu. Někdy je pro vás důležitější materiál v rámci budování hmatu/citu, než barva... atd. atp.
Podstatné ovšem je, že víte, proč věci máte takové, jaké je máte.
Zajímavé zdroje

Článek od agiliťáků: https://www.animotionagility.ca/dogs-eye-view/...
Appka: Dog Vision HD
Kniha: HOROWITZ, Alexandra. Uvnitř psa: co psi vidí, čenichají a vědí. [Praha]: Práh, 2014. ISBN 978-80-7252-514-0.

Přejeme vám krásné Vánoce, užijete si svátky a hry se svými pejsky s vánočními hrami.
23/12/2021

Přejeme vám krásné Vánoce, užijete si svátky a hry se svými pejsky s vánočními hrami.

20/12/2021
20/12/2021
Canine Enrichment - SniffariSpoustě z vás asi nemusím říkat, aby nechali svého psa na procházkách čmuchat a zkoumat. Na ...
20/12/2021

Canine Enrichment - Sniffari

Spoustě z vás asi nemusím říkat, aby nechali svého psa na procházkách čmuchat a zkoumat. Na druhou stranu, nikdy není na škodu si věci zopakovat.

Hlavním smyslem pro psa je čich. Ostatně psi jsou spíše mrchožrouti, málodky něco uloví, spíše hledají, co kde upadne. Brouzdají krajinou s hlavou nízko a pročmuchávají si okolí. Nejen, kdo tudy šel, ale i jestli tam není něco k snědku (pouliční psi se často živí brouky, odpadky. mršinami či drobnými živočichy). Tohle je pro ně přirozené chování. Je smutné slyšet, že když nám pes vyrabuje koš, tak si vlastně vzpomněl na své pradávné předky, ale je to tak. Na druhou stranu jsou to doby dávno minulé a stejně jako my jíme příborem, i pes se musel naučit, že z koše se nežere. 😃
V zahraničí tomu dali speciální název sniffari (sniff = čichat).

Jsou procházky a procházky
- Někdy potřebujeme, aby se pes hlavně vyčůral a vykadil.
- Někdy máme naplánovanou přímou trasu (dojít za kamarádkou, na cvičák) a jdeme tam na čas.
- Někdy chceme procvičovat (chůze na vodítku, přivolání,..).
- Někdy chceme trénovat (běh u kola, agility, tahání řetězů, nosework...).
- Někdy se chceme projet na kole/bruslích a vezmeme s sebou psa.
- Někdy jdeme a psa máme přetočeného na aport.
- Někdy se rozprší a chvátáme domů.

Ve všech těchto případech pes nemá moc prostoru zkoumat a vyčlenit si čas pro sebe. Tempo/směr/způsob udáváme my.

Jak na sniffari
Zkuste 10min jít, kam chce pes (pokud to není nebezpečné) nebo, jestliže pes zvládá přivolání a místo je dostatečně přehledné a nic nehrozí (ani psovi ani okolí včetně srn v lese), si sednout a nechat psa objevovat bez toho, aniž by musel hlídat, kde se nacházíte vy.

P.S. - třeba zjistíte, že máte psa, co se ani už nedokáže pořádně uvolnit, pořád vás sleduje, ptá se na váš názor. Je neustále ve střehu...

❤ Hoďte sem fotku sniffari! ❤
AireBull aktivity z.s.

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when AireBull tipy posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share