28/10/2022
Canine Enrichment - Dogfitness - Výstavy
Výstavy jsou sport, ale úzce souvisí i s fitkem, tak rozhodla jsem se tu o nich něco málo napsat. Často se u sporťáků setkávám s odporem k výstavám z důvodu, že "vyhrávají jen tlustí psi", atd.
Výstavy mají svá úskalí - rozhodčí preferuje "nějakou šílenost" a chtě/nechtě ovlivní vývoj plemene úplně nezdravým směrem.
Ale mají mnoho bonusů a na to bychom neměli zapomínat. Je to prezentace psa. Nejlepší nedostatky popisují právě standardy a rozhodčí v rámci jejich interpretace. Knihy pro rozhodčí jsou prostě geniální.
Majitel se učí pozorovat svého psa, jak stojí/nestojí a učí se orientovat, co jsou jeho nedostatky a silné stránky. Učí se standard. Ideální je, když pes umí i v klidu korektně stát, protože přesně s tím pracuje i fitness. Pes se učí klusat - někteří psi/handleři bojují s mimochodem, nedostatkem motivace nebo přemíry stimulace. Pes, který se umí prezentovat, se i lépe hodnotí z pozice kondice, stavby těla a i nedostatků.
V rámci dogfitness, pokud pes odpovídá standardu, tak výstavní postoj u většiny plemen = fyziologický postoj (např. u NO se dává jedna zadní noha více dopředu, takže toto tvrzení neplatí),
NAD ČÍM BY SE MĚL ZAMYSLET MAJITEL NEVÝSTAVNÍHO PSA?
Co je reálný důvod toho, proč mě štvou výstavy: moc lidí, moc práce, můj pes nemá rád manipulaci, můj pes se neumí vystavit, já neumím vystavit svého psa -> nezapomeňte, že jsou i trenéři specializovaní na vystavování 🙂
Pes není konkurenceschopný
Často si majitelé sporťáků neuvědomují, že jejich pes je prostě stažený, často může být i přesvalený v oblasti bederní páteře a záda pak jdou do oblouku až kapřího hřbetu. To je za mě věc, která by se měla kompenzovat fitness nebo fyziem, protože to samo o sobě je věc, která si zaslouží pozornost.
Pes nezvládá klusat
Symetrický chod je pro sporťáky (a často i majitele) vopruz, na druhou stranu zapojuje tělo rovnoměrně a protahuje jej. A také se dá dobře analyzovat (fitness hodnocení se z části opírá o výstavní hodnocení, protože je promakané). Asymetrické chody také nesou informace, ale z mého pohledu nejsou tak popsané a já je používám jako doplňující informaci (u běžců je většinou spoustu materiálu - pohled zezadu).
Obecně doporučuji uvažovat o výstavě jako o sportu. Nejde se probudit a "začít jen tak vystavovat". Může se vám pak stát, že nejen, že nevyhrajete, ale ještě odejdete naštvaní/zklamaní. Kupodivu u vystavování psů je tohle častější než u sportu.
Tím, že se člověk učí o stavbě těla, se posouvá dál i ve vnímání vlastního psa. A nemyslete si, i výstavní pes musí být v nějak zpevněný, musí mít ponětí o koordinaci a v zahraničí je zcela běžné, že před výstavou si plánují nejen např. úpravu srsti, ale i fyzioterapii.
AireBull aktivity z.s.