23/02/2021
🛒 Dnes si můžeme koupit zeleninu pěstovanou v rozličných podmínkách, blíže či dále od nás a zpracovanou různými způsoby. Ekologické aspekty přepravování zeleniny na dlouhé vzdálenosti jsme probírali v minulém příspěvku. Dnes se podíváme na to, jaký vliv má čerstvost zeleniny na její kvalitu, a to zejména na tu nutriční.
🍊 Ze všech základních vitamínů se zelenina nejvíce podílí na našem příjmu vitamínu C. Získáváme z ní zhruba třetinu celkového přijímaného množství, kdy ho nejvíce pochází z čerstvě sklizené zeleniny. V závislosti na druhu, délce a způsobu skladování pak obsah vitamínu C klesá.
🥬 Mezi druhy s vysokou mírou poklesu patří špenát, který ztrácí po 3 dnech od sklizně i při nepřetržitém skladování v ledničce přes 50 % množství vitamínu C, v pokojové teplotě přesahuje pokles dokonce 90 %.
🌡️ Relativně stabilním druhem z tohoto pohledu je brokolice, u které se při chladničkové teplotě obsah v průběhu týdne od sklizně prakticky neliší. Avšak jakmile se vystaví teplotě 20 °C, za 3 dny ztrácí cca 40 % a do týdne přes polovinu obsahu vitamínu C (1), (2). U brokolice je tak teplota skladování nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím jeho množství.
🌱 Naši brokolici k vám dovážíme do několika hodin od její sklizně, kdy může jít buď přímo na váš stůl, případně ihned do lednice. Naopak v supermarketu na vás brokolice čeká v nechlazeném prostředí a její kvalita je taktéž ovlivněna dobou, za kterou se od své sklizně dostane do obchodu.
⏲️ Tato doba se obecně liší v závislosti na druhu, místě a sezóně. Nejdříve se zelenina od sklizně do obchodu dostává za den až dva (3), častěji za cca 7–10 dní (4), někdy však i v řádu několika týdnů či měsíců (5).
🥗 Dalšími vitamíny, jejichž je zelenina důležitým zdrojem, jsou například vitamín A (beta-karoten) B1 a E. Ty jsou oproti vitamínu C po sklizni v čerstvé zelenině relativně stabilní a zejména při správném způsobu skladování (v lednici, případně zabalené v ochranné atmosféře), se jejich obsah minimálně v horizontu týdne nesnižuje (6), (7), (8). Obdobně stabilní jsou i minerály (např. draslík, sodík a vápník) a vláknina (9).
⏳ Vedle nutričních změn se s časem mění i další aspekty kvality, jako třeba chuť, barva, textura a aroma. Ač se do jisté míry jedná o subjektivní charakteristiky, většina těchto změn následujících po sklizni je vnímána negativně (10).
👉 Kvalita čerstvé zeleniny s jejím narůstajícím stářím tedy klesá zejména z pohledu množství vitamínu C a senzorických parametrů, jakými jsou například vzhled a chuť. Množství dalších vitamínů a minerálů se s narůstajícím stářím naštěstí téměř nemění.
📚ZDROJE
(1) BARTH, M. M., KERBEL, E. L., PERRY, A. K., SCHMIDT, S. J. (1993): Modified Atmosphere Packaging Affects Ascorbic Acid, Enzyme Activity and Market Quality of Broccoli. Journal of Food Science, 58, č. 1, s. 140–143.
(2) FAVELL, D. J. (1998): A comparison of the vitamin C content of fresh and frozen vegetables. Food chemistry, 62, č. 1, s. 59–64.
(3) VISSER, J., TRIENEKENS, J., VAN BEEK, P. (2013): Opportunities for Local for Local Food Production: A Case in the Dutch Fruit and Vegetables. International Journal on Food System Dynamics, 4, s. 73–87.
(4) BUSHWAY, R. J., HELPER, P. R., KING, J., PERKINS, B., KRISHNAN, M. (1989): Comparison of Ascorbic Acid Content of Super-Market Versus Roadside Stand Produce. Journal of Food Quality, 12, č. 2, s. 99–105.
(5) THE GUARDIAN (2003): Just how old are the ‘fresh’ fruit & vegetables we eat? The Observer – Food, dostupné na: [cit. 20. 02. 2021].
(6) HEINZE, P. H. (1974): The influence of storage, transportation and marketing conditions on composition and nutritional values of fruits and vegetables. Nutritional Qualities of Fresh Fruits and Vegetables, 1974, s. 133–145.
(7) BARTH, M. M., ZHUANG, H. (1996): Packaging design affects antioxidant vitamin retention and quality of broccoli florets during postharvest storage. Postharvest Biology and Technology, 9, č. 2, s. 141–150.
(8) HOWARD, L. A., WONG, A. D., PERRY, A. K., KLEIN, B. P. (1999): β-Carotene and Ascorbic Acid Retention in Fresh and Processed Vegetables. Journal of Food Science, 64, č. 5, s. 929–936.
(9) RICKMAN, J. C., BRUHN, C. M., BARRETT, D. M. (2007): Nutritional comparison of fresh, frozen, and canned fruits and vegetables II. Vitamin A and carotenoids, vitamin E, minerals and fiber. Journal of the Science of Food and Agriculture, 87, č. 7, s. 1185–1196.
(10) SHEFELT, R. L., SMITH, A. C., WALDRON, K. W., MANESS, N., PERKINS-VAEZIE, P., SIMS, CH. A., GOLASZEWSKI, R. (2003): Color; Vegetable Texture: Measurement and Structural Implications; Flavor and Changes During Postharvest Storage (chapters 11–13). In: Bartz, J. A., Brecht, J. K. (eds): Postharvest Physiology and Pathology of Vegetables. CRC Press. Second edition. Marcel Dekker, Inc., New York, 744 s.