Budysławny

Budysławny Budyń - golden retriever w wersji niskopodłogowej, z charakterkiem jamnika i kitą godną samoyeda

Tym razem nie jako Budysławny, a dla Gabinet weterynaryjny Vivovet🥰 wspierajcie swoje psiaki w tym trudnym czasie.. Mam ...
30/12/2022

Tym razem nie jako Budysławny, a dla Gabinet weterynaryjny Vivovet🥰 wspierajcie swoje psiaki w tym trudnym czasie..

Mam ściśnięte gardło na myśl o wszystkich zwierzętach, które umierają w samotności, ze strachu.

Nie tylko w okresie sylwestrowym.

Do zobaczenia w Nowym Roku🐾 ten był pełen zmian - fajnie jest kończyć w dobrym miejscu🤗

Latem mój pies zmienia się w:wydrę🦦czupakabrę👹hipopotama🦛dwufazowy twór błotny🤷🏼‍♀️  🤗
28/07/2022

Latem mój pies zmienia się w:
wydrę🦦
czupakabrę👹
hipopotama🦛
dwufazowy twór błotny🤷🏼‍♀️


🤗

22/07/2022

Z DŹWIĘKIEM - polecam na słuchawkach jeśli macie pieski w pobliżu - coś o tym wie❤️

Udało mi się ostatnio uchwycić jak Budyń reaguje na dźwięk syren. Zachowanie to pojawiło się podczas naszej nieobecności w domu. W innych przypadkach tj. dźwięki z klatki schodowej czy zza okna, kiedy jest sam, nie wokalizuje.

Kiedy pierwszy raz (zaraz po adopcji, w wieku ok. 6 miesięcy) wybudził mnie ze snu takim wyciem nie za bardzo wiedziałam jak się zachować – przerywać/uspokajać? Teraz już jestem przygotowana na takie koncerty i nie ingeruję w to zachowanie. On sam bardzo szybko się reguluje i wraca do wcześniejszych czynności, w tym przypadku odpoczywania. Nie wywołuje to w nim nadmiernego pobudzenia czy dyskomfortu. Nigdy nie zauważyłam, aby w trakcie wycia był niespokojny, próbował uciec/schować się czy szukać wsparcia.

Dlaczego psy wyją słysząc syreny?

Po pierwsze warto pamiętać, że psy mają szerszy zakres słyszalności dźwięków niż człowiek. Tym samym są bardziej wrażliwe na bodźce dźwiękowe. Świetnie opisała to ostatnio w swojej serii postów.

Psy instynktownie i naturalnie odpowiadają na tego rodzaju bodźce (wysokie tony) – zachowanie to jest związane z ich pochodzeniem, ze wspólnym przodkiem z wilkami. U wilków wycie stanowi ok. 90% wokalizacji. Wilki wyją aby komunikować się wewnątrz swojej grupy społecznej: nawoływać się, sygnalizować zagrożenie lub głód.

Wycie psa jako reakcja na dźwięki syren jest pewnego rodzaju interakcją z otoczeniem, odpowiedzią na coś co dzieje się w środowisku – „jestem tu i słyszę” lub informowaniem o niebezpieczeństwie. Podobne reakcje mogą występować w odpowiedzi na wycie innych psów.

Należy zweryfikować i mieć pewność, że takie zachowanie nie wynika z innych czynników – czy pies w ten sposób nie wymusza, nie radzi sobie z nudą, nie sygnalizuje bólu czy może nie jest to objaw lęku separacyjnego.

U nas na szczęście to tylko „wilczy duch”🐺

Czy Wasze psy też reagują w ten sposób na dźwięki syren?

24/01/2022

Patrząc na to zdjęcie pomyślicie może „słodziak/łobuz”, „pies w pościeli?!” albo „o znowu pies” (ostatnie z dedykacją dla każdego narażonego na psi spam❤️).

Dla mnie wspaniałe jest to, że widzę po tym piesku bardzo dużo. I przybijam piątkę wszystkim psim opiekunom, którzy też tak czują!

Widzę jak on się czuje, czego potrzebuje, co na to wpłynęło - co przeżył i jaki ma nastrój.

Tu akurat rozładowywał stres po spacerze, rozkopując pościel (drugi slajd, z dźwiękiem!).

Czasami korzysta z takich strategii, ale na szczęście nigdy się nie fiksuje i nie trwa to długo.

Spacer był długi i myślę, że atrakcyjny. Budyń dużo latał luzem, mógł eksplorować, kopać, biegać, gryźć patyki, zawąchać się nad każdym źdźbłem trawy. Mijaliśmy też sporo psów, na różnych dystansach, różnie się zachowujących. Poradził sobie świetnie i nie wybuchł ani razu, podążał za nami jak mu to proponowałam. Ale to wszystko razem było dla niego trudne, biorąc pod uwagę poziom pobudzenia.

Ekscytacja (stan często interpretowany błędnie tylko jako radość) wiąże się przede wszystkim ze stresem.

Żeby żyło nam się dobrze muszę wiedzieć kiedy mogę cieszyć się chwilę razem z psem i przedłużać u niego ten stan, a kiedy położyć się obok, nic nie robiąc, spokojnie oddychając, czekając aż sam się wyciszy i dołączy do odpoczynku lub po prostu odejdzie. Czasami pomaga nicnierobienie, czasem coś do wylizywania czy gryzienia.

W tym przypadku położyłam się obok, mówiłam jaki jest dzielny i super grzeczny i piękny, spokojnym tonem. Bez głaskania. Wiem, że dotyk w tej sytuacji by nie pomógł, wręcz zaszkodził - mimo, że jest psim przytulasem. Wystarczyło kilkanaście/może kilkadziesiąt sekund, żeby położył się obok i zaczął odlatywać do spanka.

Fajnie jest to wiedzieć i widzieć.

A Wy, co widzicie w tych oczach?😇😈

W odpowiedzi na moją relację (drugi slajd) dostałam pytanie o to skąd się biorą takie psie reakcje❤️Jeśli psiak ma trudn...
14/01/2022

W odpowiedzi na moją relację (drugi slajd) dostałam pytanie o to skąd się biorą takie psie reakcje❤️

Jeśli psiak ma trudności ze spokojnym mijaniem obcych ludzi/psów na małym dystansie i nie czuje się komfortowo z ich obecnością w otoczeniu, miejsce wejścia do klatki może skojarzyć się psu z negatywnymi emocjami. Bardzo dużo zależy od ilości i jakości doświadczeń/historii wzmocnień w danym miejscu. Musimy pamiętać, że nasze emocje też mają na to ogromny wpływ - jeśli kilka, kilkanaście razy akurat tam wydarzyło się coś nieprzyjemnego, zaczynamy automatycznie niepokoić się, że trudna sytuacja może się powtórzyć.

Wejście do klatki jest miejscem gdzie często:
- niespodziewanie pojawia się obcy człowiek/pies,
- może być więcej bodźców chociażby zapachowych,
- nie ma możliwości swobodnego odejścia od stresującej sytuacji.

Ludzie rzadko decydują się na odejście od wejścia/cofnięcie się na schody/nie wchodzenie do windy, w której jest pies, aby psom te sytuacje ułatwić. Z psami lub bez.

Jeśli pies w takich sytuacjach zatrzymuje się i wpatruje czy też zaczyna szczekać na „wroga” najczęściej komunikuje o potrzebie zwiększenia dystansu.

Odejdźmy wtedy od klatki jeśli mamy możliwość. Poczekajmy z podejściem do drzwi aż inny pies zniknie z zasięgu wzroku. Pokażmy psu, że nie musi brać udziału w żadnej konfrontacji jeśli nie jest na to gotowy. Nie bójmy się głośno powiedzieć „Proszę nie podchodzić!” - jeśli ktoś uszanuje naszą prośbę i zachowa/zwiększy dystans to nasz pies może odczuć ulgę i nauczyć się, że go rozumiemy i może liczyć na nasze wsparcie.

Nie da się, bez przeanalizowania konkretnej sytuacji, określić czy natężone reakcje emocjonalne wynikają z lęku, ekscytacji, obrony zasobów/terytorium. Jeśli jednak występują warto przeanalizować ich przyczynę i dzięki odpowiedniej modyfikacji zachowania sprawić, że pies będzie czuł się komfortowo wychodząc z/wchodząc do własnego domu.

Najczęściej praca nad takimi reakcjami w stosunku do obcych psów/ludzi zaczyna się w znacznie łatwiejszym dla psa środowisku, na większych odległościach. Dopiero po wypracowaniu konkretnych narzędzi i komunikacji możemy przechodzić do kolejnych etapów pracy.

24/01/2020

To jak, idziemy na spacerek Maleńka? 😏

21/01/2020

Matka narzeka, że musi sprzątać.. Zastanowiłaby się lepiej ile wysiłku trzeba włożyć w taką rozróbę! 🤷‍♀️🙊

16/01/2020

Odpoczywamy po długim spacerku, pełnym nowych zapachów, psich spotkań i nowych miejsc🐾 zdarza się, że Budyń sam przychodzi na przytulaski i zasypia brzuszkiem do góry❤️ czy jest coś piękniejszego w psio-ludzkiej relacji?🤗
Każdy dzień to dla nas wielkie wyzwanie. Czas na wielkie sukcesy, a czasem wielkie potknięcia. Ale uczymy się sobie ufać i wybaczać 💪🏻 Codziennie zastanawiam się co zrobić, żeby było lepiej. Staram się obserwować Budynia i dostosowywać środowisko do jego nastroju i potrzeb🐶 Nie zmuszam go do robienia rzeczy, na które nie ma ochoty. Od początku stycznia bierzemy udział w 3- miesięczny Program Online: Transformacja Relacji z Moim Psem Zuzy Rybarczyk z Psiaki w Zen - Tu i Teraz🙋‍♀️Ostatnie spotkanie utwierdziło mnie w tym i skierowało jeszcze więcej energii na kwestionowanie tego, co widzimy i co inni widzą w swoich psiakach🐕 do każdego zaobserwowanego zachowania staram się podchodzić z dużą ciekawością ale też ostrożnością🙄 dlaczego występuje dane zachowanie? czym jest powodowane w danym momencie? czy teoretycznie dla nas znane zachowanie naszego zwierzaka nie ma w danej chwili innego podłoża? czy to, że psiak robi coś często oznacza, że to lubi czy może nauczył się tego przez częste wzmacnianie? kwestionujmy swoje założenia przed samymi sobą, wychodźmy z nawyków i nie dawajmy się rutynie!🙈 Czasami niewielka zmiana w środowisku, dodanie lub odjęcie bodźca może zdecydowanie zmienić komfort nasz i naszego psiaka😊

09/01/2020

Tak wygląda szczęście❤️ czy potrzeba czegoś więcej niż pluszak do rozszarpywania?🙊
Mimika, czyli ruchy mięśni twarzy, odpowiada za wyrażanie emocji, nastroju czy nastawienia psa🤗 Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że psy bardzo skutecznie wykorzystują ją do komunikacji🐶 Mówi się o tym, że umiejętność wykorzystywania ruchów mimicznych w kontaktach z ludźmi ewoluowała w procesie udomowienia oraz, że stanowi ona o specyficznej wrażliwości na ludzką uwagę🙆‍♀️ Bardzo często, automatycznie przypisujemy zwierzętom ludzkie cechy. Antropomorfizacja to przeszkoda, który stoi na drodze do poznania psich sposobów komunikacji. Niejednokrotnie, na widok psa z szeroko otwartym pyskiem, spotykamy się z reakcjami takimi jak 'o, zobacz jak się uśmiecha!'🐶 Ale czy na pewno? Nigdy nie należy określać stanu emocjonalnego psa na podstawie obserwacji jednej części ciała. Szeroko otwarty pysk, wysunięty język, napięte uszy, skierowane ku tyłowi, błądzący wzrok to jedne z wielu oznak stresu. Aby dobrze czytać psa należy to robić całościowo, biorąc pod uwagę postawę, napięcie ciała, ruchy ogona, oczu, uszu czy jego tętno. Nie zapominając oczywiście o środowisku i sytuacji w jakiej zwierzak się znajduje🐾

01/01/2020

Dużo pyszności, gryzaków i zabawy 🤗 i udało mi się słodko pospać prawie całą noc 😴🎉
Życzymy wszystkim, aby każdy dzień i każda noc w nowym roku była tak samo spokojna jak nasza sylwestrowa 😊 nasze marzenie noworoczne to więcej kochających domów dla psiaków, które jeszcze ich nie otrzymały.. Pamiętajcie, że takie małe, kudłate stworzonko to największy życioprzewracacz i największy powód do uśmiechu każdego dnia! 😍
#2020

20/12/2019

Śpi geniusz 🤭😴🐶
Czy dla Was okres świąteczny to też chwila wytchnienia? 🤗 Myślę, że warto zatrzymać się i znaleźć czas na swoje małe przyjemności, zaległe lektury, zaleganie pod kocem i przytulanie ❤️

19/12/2019

Powiedziałaś SPACEREK?! 🙊🙊🙊

18/12/2019

Niby bym pohasał.. 🤔 Ale pogoda taka gryzakowa więc z Matką pod kocem nie jest źle 🤭

16/11/2019

Do hipnozy nie potrzeba wiele 👀 ciastko jest wystarczające 😍🙈

31/10/2019

Widać mnie? 🙈🍂

30/10/2019

Lecę z patykiem! Do wody! Do błotka! Do słońca!☀️
Beztroskie harce na wolności to coś o czym marzy każdy psiak😊Wykorzystujemy wszystkie okazje, aby jak najwięcej obcować z naturą🌱 Jeszcze ważniejsze jest w tym wszystkim dawanie psu pełnej swobody. Budyń, pomimo początkowej ostrożności, z radością hasał po łąkach, wśród drzew i wody🐾 Każdy spacer, niezależnie od miejsca, to wspaniała okazja do bezkresnego węszenia, będącego jedną z największych potrzeb naszych czworonogów. Stymuluje umysł i dostarcza ogromu informacji dotyczących otaczającego środowiska. Nerwy węchowe połączone są z układem limbicznym, który z kolei jest miejscem przetwarzania bodźców na emocje. Pozwólmy naszym psom poczuć się dobrze i pewnie. Pozwólmy im też się przestraszyć!😳 Ptaków startujących nagle zza krzaków czy liści szeleszczących pod naszymi stopami🍂 Pochwalmy psiaka za spojrzenie w naszą stronę w stresującej sytuacji, bądźmy z nim w niej razem. Pokażmy mu, że wszystko jest okej i spacerujmy dalej. To cudowny trening dla ciała i umysłu. Niech to pies prowadzi nas na spacerze, niech zatrzymuje się przy każdym źdźble trawy i obwąchuje je jak długo potrzebuje🐕 Bycie przewodnikiem a nie przełożonym – to klucz do budowania cudownej, długoletniej relacji❤️

25/10/2019

Kurczę, Matka! Taki Dzień Kundelka to ja rozumiem 👌🏻😁
Życzymy wszystkim kundelkom ciepłego łóżka, pełnej michy i mnóstwa słodziaków do rozszarpywania ❤️ każdego dnia!

21/10/2019

Szukam, szukam, szukam 👃🤩
Budyń na tyle poznał komendę 'szukaj', że śmiało możemy wykorzystać każdą okazję aby zająć się aktywnością nosem 😊

20/10/2019

Prawie dogoniłem sarenkę, mówię Wam! 🦌😳

17/10/2019

No dobra - jest masło orzechowe, rób co musisz 🚿🥜
Kąpiel nigdy nie była dla Budynia czymś, do czego podchodził z przyjemnością, pewnie jak dla większości sierściuchów. Nie była też czymś super stresującym, ale zawsze trzeba było kombinować jak go pod ten prysznic zaciągnąć 🤔
Były gryzaki czy smaczki, ale szybko się z nimi rozprawiał, nudził i próbował czmychnąć 😉 i wtedy trafiliśmy na gadżet, bez którego nie wyobrażam sobie teraz funkcjonowania 😍 silikonowy 'jeżyk' z przyssawkami, który możemy wypełnić masłem orzechowym, mokrą karmą, pasztetem, pastą 😋 Budyń sam wchodzi do łazienki, pod prysznic i zajmuje się wylizywaniem. Czasami tylko, jak się niecierpliwi to próbuje sobie pójść, ale wystarczy mu ponownie wskazać zajęcie i wraca z przyjemnością. Oczywiście - nic na siłę! Gadżet jest świetny, działa jak miski spowalniające, ma duże, miękkie 'kolce', z których wcale nie tak łatwo wydłubywać pyszności jęzorem 😅 zajęcie na długi czas! U nas cudownie sprawdza się też jako zajęcie w ciągu dnia - można przyssać do podłogi, do szyby czy drzwi i mamy super aktywność dla psiaków, którym ciężko usiedzieć w miejscu👌🏻🐶 a ile endorfin!

15/10/2019

Pędzę ile sił w moich krótkich, krzywych łapkach 🐾😍
Wydaje się, ze przywołanie jest czymś co każdemu, świadomemu opiekunowi psiaka spędza sen z powiek 👀 W środowisku, w którym psiaki bombardowane są milionem bodźców tj. nowe zapachy, dźwięki, ludzie, biegające dzieci, psy, samochody, rowerzyści czy wszelkie inne obiekty, poprawne wypracowanie reakcji na przywołanie wiąże się ściśle z zapewnieniem bezpieczeństwa zwierzakowi 🤗
Nasza wspólna praca rozpoczęła się ponad rok temu dokładnie wtedy, kiedy zeszły się nasze drogi 🐾👣 praca ta trwa do dziś i będzie trwała zawsze. Zaczynaliśmy w domu, od reagowania na imię, w miejscu, w odejściu, w innym pokoju, potem na smyczy, na lince, na dworze, na wolności. Jeśli tylko coś idzie nie po naszej myśli - wracamy do podstaw. I bawimy się tym. Najważniejsze jest aby zawsze psa odpowiednio szybko nagradzać i nie przemęczać. Zareagował, nawet w czystej zabawie, poprawnie, kilka razy z rzędu? Wychwalmy go za to i dajmy spokój 🐶 na pewno będzie szczęśliwszy mogąc potem pobiegać z patykiem niż w kółko 'do mnie! do mnie! do mnie!' nie wiem czy to możliwe, ale chyba nawet Budyniowi w takiej sytuacji zbrzydłyby smaczki 😉 pracujemy nie tylko nad tym, aby pies zrezygnował ze wszystkiego i przybiegł do nas - każda nasza interakcja to wzmacnianie więzi, budowanie pewności siebie, zwiększanie motywacji i trening koncentracji 🧠
Budyń, pomimo wielkich postępów w swoim zachowaniu, nadal ma w główce tryb 'mózg wyłączony' i nie do końca radzi sobie z rozproszeniami w mieście. Na osiedlowe spacery wybieramy zwykłą smycz lub 5-metrową linkę, które są również super narzędziami przy utrwalaniu przywołania w trudniejszych warunkach 💪🏻

06/10/2019

Długo mam jeszcze tu siedzieć? 🙉 Dawaj smaczka i lecę dalej 🐎
Budyń jest psem super aktywnym i reaktywnym. Reaktywność, bardzo często mylona jest z agresją. Każdy świadomy opiekun psa wie z czym to się wiąże. Czasami cały ogrom pracy jaki wkładamy w wyciszenie, koncentrację czy odczulanie jest przekreślany przez jeden bodziec. Nowy lub wydawałoby się, że znany. Wtedy robimy krok w tył. Krok ten czasami ma długość jednej stopy, metra a czasami zdaje nam się, że cała wspólna praca została przekreślona i zaczynamy od punktu wyjścia. Reaktywny psiak to taka tykającą bomba. Nigdy nie wiesz kiedy wybuchnie 💣
Mimo wszystko uważam, że trzeba psu pokazywać świat, pokazywać nowe rzeczy, nowe miejsca, uczyć reagowania na nowe bodźce. Jest to proces bardzo mozolny i wymaga wielkiej cierpliwości i trzymania na wodzy nerwów i frustracji.. przede wszystkim swoich 🙇‍♀️ bo to na nas spoczywa obowiązek zapewnienia psu komfortu i bezpieczeństwa ☺️
Nie tak dawno wybraliśmy się w piękne miejsce - do Wąwozu Korzeniowego w Kazimierzu Dolnym. Nie jest to miejsce, gdzie Budyń mógł spokojnie biegać i radośnie eksplorować. Oprócz nas było sporo innych osób, biegające dzieciaki i kilka psów. Na szczęście nie było aż tak tłoczno aby nie dać mu częściowej swobody. U nas na takie wycieczki świetnie sprawdza się 5-metrowa linka. Uważam, że chłopak super poradził sobie ze stresem, pięknie reagował na przywołanie i odejście na bok w momencie, kiedy chcieliśmy przeczekać większą falę turystów ❤️🐾 wykorzystywaliśmy również wszelkie wzniesienia, zagłębienia i korzenie na ćwiczenia - zarówno fizyczne jak i zostawanie w miejscu i czekanie na zwolnienie 🐶

30/09/2019

sezon na koce wszędzie w domu rozpoczęty. można się zakopać, pogryźć, a jak matka nie patrzy ZJEŚĆ 👀
Budyń, jak na adopciaka przystało, od początku był jedną wielką zagadką 🙈 nigdy nie wiedziałam czy wracając do domu zastanę pogryzione ściany, rozwleczone buty czy tylko (aż!) słodkiego maluszka merdającego ogonem 🐕
W początkowym okresie naszej wspólnej drogi miałam możliwość zabierania go ze sobą do mojego miejsca pracy - kilka pierwszych miesięcy przebywaliśmy cały czas pod jednym dachem, lecz jednak osobno - łączył nas czas na spacerki, jedzenie i zabawę 🐾 była to duża lekcja cierpliwości, walki z frustracją i ciągłego szczekania zza zamkniętych drzwi. Teraz, po ponad roku od tego czasu wiem, że było nam to bardzo potrzebne i bardzo wiele nauczyło nas oboje 💪🏻
Na dzień dzisiejszy łatwiej jest odgrodzić psiaka czy zamknąć w osobnym pomieszczeniu, gdy zachodzi taka potrzeba. Nigdy nie zapominam o powtarzających się komunikatach werbalnych, w zależności od sytuacji - 'pies zostaje' lub 'zaraz wracam'. Niby sytuacja podobna, a niesamowite jak w łatwy sposób przez psiaka rozróżniane 😍
Na szczęście jedyną rzeczą, jakiej Budyń nie może się oprzeć są kradzione skarpetki, gdy niezauważenie zgubią się w drodze z pralki na suszarkę 🧦

28/09/2019

wędrówki przed zachodem słońca 🐾🌄
zaczynamy jeszcze w lekkim mroku, ostatnim, urlopowym wieczorem w Bieszczadach. Budyń kończył samodzielne wędrówki kiedy my dogaszaliśmy ognisko🔥super było patrzeć jak w trzy dni pobytu pod lasem, na odludziu, udało mu się zyskać na tyle pewności siebie aby swobodnie eksplorować coraz dalszy teren 🙈 dzięki wielu wspólnym wycieczkom udało nam się zdobyć wzajemne zaufanie w tej kwestii 💪🏻 rewelacyjnie sprawdziła nam się obroża Led Silicone 😍 z daleka mogliśmy obserwować dokąd psiak się zapuszcza i jak co chwilę unosi jednak głowę i nochal w naszą stronę, aby upewnić się, że jest bezpieczny 🐶

27/09/2019

Budysławny's cover photo

27/09/2019

Budysławny

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Budysławny posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Budysławny:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share