Kocia psycholożka

  • Home
  • Kocia psycholożka

Kocia psycholożka Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Kocia psycholożka, Pet sitter, .

Wszystkiego kociego!
17/02/2023

Wszystkiego kociego!

Koty wolnożyjące - jeden z dwóch polskich gatunków:
06/02/2023

Koty wolnożyjące - jeden z dwóch polskich gatunków:

Pewnie pamiętacie z własnej młodości, jak bywa fajnie, kiedy rodziców nie ma w domu ;-). A czy zastanawialiście, co robią w taich sytuacjach młode rysie? Na...

31/12/2022

Tak dla przypomnienia - wiecie, gdzie można sobie wsadzić te wszystkie petardy i fajerwerki, prawda?
Ogień w rzyci gwarantowany!

28/12/2022

Kochani, krótko i treściwie. Zazwyczaj sobie smieszkujemy, ale każdy kto widział to przerażenie w oczach psa lub kota, każdy kto zamiast wyjść na imprezę siedział i tulił czworonoga… ten wie, że puszczanie fajerwerków i petard jest po prostu dręczeniem zwierząt.

Kto nie kupował gwiazdkowych prezentów na ostatnią chwilę, niech pierwszy rzuci bryłką żwirku! Jeśli ktoś z waszego otoc...
20/12/2022

Kto nie kupował gwiazdkowych prezentów na ostatnią chwilę, niech pierwszy rzuci bryłką żwirku!

Jeśli ktoś z waszego otoczenia nadal zachodzi w głowę nad fundamentalnym pytaniem "A jaki zwierzak pod choinkę będzie najlepszy?", podrzucam krótki ilustrowany przewodnik kotów rasowych.

Wszystkie z poniższej listy odnajdą się w domu doskonale, nawet jeśli wcześniej się nie znały. Proces socjalizacji z izolacją zajmie tyle, co wypatroszenie prezentowych torebek. Każda z wymienionych ras jest odporna na stres i choroby wszelakie. Polecam - można zgromadzić je wszystkie na najmniejszym wyobrażalnym metrażu.

Wesołych Świąt!

06/12/2022

Nigdy nie zapominajcie! :D :P

💔
17/10/2022

💔

- Grób swojego kota odwiedzała w święto zmarłych. Kiedyś poszła tam z partnerem, zabrali ze sobą brandy i wodę z oliwek, bo kot bardzo lubił oliwki. Wylali ją na grób i wypili za niego - opowiada mi Małgorzata Roeske. Żałobie po śmierci zwierząt poświęciła swoją pracę doktorsk....

26/09/2022
25/09/2022

Hej, Ty! Tak, właśnie Ty!
Noce coraz dłuższe i coraz zimniejsze - futrzaki szukają ciepła, gdzie tylko mogą. Zanim wsiądziesz do samochodu i odpalisz silnik, postukaj w maskę i nadkola. Trochę hałasu może uratować życie.

18/09/2022
08/08/2022

Z okazji
Międzynarodowego Dnia Kota wszystkiego najbardziej kociego
wszystkim kotom i kociarzom!

20/05/2022
Zbliża się dzień dziecka i niektórzy dorośli od pewnego czasu poszukują pomysłu na prezent. Zabawki, gry, wspólne spędza...
19/05/2022

Zbliża się dzień dziecka i niektórzy dorośli od pewnego czasu poszukują pomysłu na prezent. Zabawki, gry, wspólne spędzanie czasu w jakiejś super formie, karnet na coś fajnego - tak, tak, tak! Wspólny czas to właściwie przede wszystkim!

A nowy zwierzak-słodziak-przytulak? Czy to na pewno dobry pomysł?

➡️ZWIERZĘ TO NIE PRZEDMIOT! Czuje, ma swoje emocje i potrzeby - jak się znudzi nie może być schowany do szafy bez uszczerbku na jego zdrowiu. Dodajmy, że może ugryźć, podrapać, albo podziobać.

➡️ZWIERZĘ TO OBOWIĄZEK - nie tylko je, ale też sika, robi kupę, czasem wymiotuje - trzeba to regularnie ogarniać; futrzaki i pierzaki dostarczają dodatkową porcję sprzątania, kiedy okazuje się, że kłaki czy pióra są WSZĘDZIE.

➡️ZWIERZĘ TO KOSZT - dobra karma, miski i poidła, transporter, klatka/posłanie/drapak, akcesoria do pielęgnacji, szpej potrzebny do spacerów, profilaktyka weterynaryjna - to wszystko może kosztować o wiele więcej, niż kilka koszyków czereśni - a schody zaczną się, kiedy zwierzak choruje, a opiekun śle modlitwy do wszechświata, żeby rachunek w przychodni zamknął się w kwocie trzycyfrowej.

➡️ ZWIERZĘ TO WPŁYW NA NASZE ZDROWIE - nie, nie wszyscy mamy alergie i astmę, ale gdyby spojrzeć na powody oddania pupila do schroniska czy fundacji, to... no szkoda gadać. W każdym razie warto to sprawdzić zawczasu - uczula futro/sierść, ślina, mocz, ale też kurz, który przy zwierzakach pojawić się musi (akwarystyka ma się tutaj nieco lepiej 😉) czy siano lub karma, które dla niektórych gatunkach są niezbędne.

➡️ ZWIERZĘ TO POWÓD DO STRACHU - i znów, nie wszystkie dzieci boją się zwierząt, ale niektóre boją się wręcz panicznie - na to też trzeba koniecznie zwrócić uwagę odpowiednio wcześnie.

➡️ZWIERZĘ TO REORGANIZACJA PRZESTRZENI - posłanie czy klatka nie mogą wędrować z jednego końca mieszkania do drugiego, bo jednak przeszkadza nam, że pies pierdzi przez sen tuż pod naszym nosem, albo wkurza nas to, że królik rozrzuca pellet z kuwety i odkurzanie staje się uciążliwe.

➡️ZWIERZĘ TO NOWY WYSTRÓJ MIESZKANIA - być może trzeba będzie pozbyć się jakiegoś fotela, żeby zrobić miejsce na drapak albo kenellówkę, na pewno trzeba będzie zrobić przegląd roślin domowych (i okaże się wtedy, że większość jest albo trująca, albo bardzo trująca). Można też spodziewać się śladów zębów i pazurów w różnych miejscach domu.

➡️ZWIERZĘ TO ZUPEŁNIE INNE ZARZĄDZANIE CZASEM - nie tylko codzienne obowiązki, ale też wszelkiego rodzaju wyjazdy domowników trzeba porządnie zaplanować - możemy wyjechać na tydzień, czy może tylko weekend? Koleżanka, która będzie przychodzić dwa razy dziennie nakarmić, sprzątnąć i poczochrać może przyjść już w środę, czy dopiero od piątku? Kiedy hotel dla zwierząt będzie miał wolne miejsce?

I można by tak pisać i pisać. I pisać.

Czym jest zwierzę? Bardzo źle postawione pytanie.
Kim jest zwierzę? Członkiem rodziny. To super, jeśli pojawi się u kogoś w rodzinie - ale zawsze świadomie, nigdy na rympał.

A jak już nasz pupilek doprowadzi nas na skraj rozpaczy (oj, bywa... zdarza się), to mamy pełną świadomość, że sami tego chcieliśmy ❤️

I na sam koniec - za zwierzę odpowiada nie dziecko, tylko rodzic!

Kot domowy mieszka w domu. Proste, prawda?
11/05/2022

Kot domowy mieszka w domu. Proste, prawda?

Jak trzymać kota - przewodnik ilustrowany: po lewej - dobrze, po prawej - źle.
W Polsce jest około 6 milionów kotów, więc jeśli każdy co kilka dni przynosi "ptaszka, myszkę, motylka", a kilkukrotnie więcej zjada, rani lub płoszy, to ich sumaryczny negatywny wpływ na rodzimą przyrodę jest ogromny. Najważniejszym sposobem ograniczania tego negatywnego wpływu jest niewypuszczanie kotów lub ich wypuszczanie pod kontrolą (woliery, osiatkowane balkony, itp.).

Tyle piękna, gracji, elegancji i wspaniałości. To dzikie spojrzenie i niewymuszona mimika. A do tego jeszcze Jason Mamoa...
03/05/2022

Tyle piękna, gracji, elegancji i wspaniałości. To dzikie spojrzenie i niewymuszona mimika.
A do tego jeszcze Jason Mamoa :)

Fans loved Jason Momoa’s photoshoot with a cat so much that it got more than a million likes within hours

27/04/2022

Reposted from .tez.czlowiek Do wpisu tego zainspirowała mnie znajoma dietetyczka, która podzieliła się na fejsbookowej grupie SUROWE KOTKI I PSY swoją historią. (Maria jeśli to czytasz to się odezwij)

Biorąc pod swój dach zwierzaka nikt nie zakłada, ze będzie zle. Tak jak ja nigdy nie zakładałam będąc w ciąży ze Hanka będzie chora. Podświadomie wypieramy czarne scenariusze ale czy to dobrze?

Przyjmowałam ostatnio pana, który z nonszalancją opisywał jak nie stosuje się do moich zaleceń względem zdrowia jego szczeniaka. Zapytany przeze mnie czemu zatem wziął sobie psa odpowiedział, że mu się nudzi bo żona jest zajęta ich noworodkiem.

Znam psa, którego leczenie do ukończenia jego 6 miesiąca życia kosztowało opiekunów Ok. 20 tyś. zł.

Znam kota, który dopiero po pół roku od wzięcia z hodowli zrobił pierwszą kupę do kuwety. Do tej pory załatwiał się poza nią a kał był po prostu lejącą biegunką. Opiekunowie byli na skraju wytrzymałości bo ich dom był jedną wielką kocią kuwetą.

Znam opiekunów, którzy maja ciężkie dni bo próbują już z psem którejś kolejnej karmy, która nie będzie go uczulać. A pies drapie się do krwi.

Znam psa, którego opiekunka we łzach wyznała mi, że z powodu jego problemów behawioralnych musiała zrezygnować ze studiów. Bo pies wyje jak tylko zamykają się za nią drzwi.

Do czego zmierzam?
Czasem mimo ze jest to nieprzyjemne trzeba wyobrazić sobie czarny scenariusz i zapytać siebie CZY DAM RADĘ GDY BĘDZIE ŹLE. Gdy zwierzę będzie chorować, będę musiał* wydać pieniądze, trzymać reżim dietowy, podawać leki, uczęszczać na rehabilitacje czy zajęcia z behawiorystą zamiast oglądać seriale. CZY TO NA PEWNO DLA MNIE?

Bohaterowie dzisiejszego postu maja mój ogromny szacunek za całokształt opieki nad swoimi zwierzętami.

Wiadomo, że nie można przewidzieć wszystkiego wiec nie wyobrażaj sobie najczarniejszego scenariusza ale tego w odcieniach szarości. Tego gdzie zamiast 20 tyś będziesz musiał* wydać 5 tys.

Podołasz wyzwaniu? Weźmiesz odpowiedzialność za to co oswoiłeś?

Nie jest sztuką wziąć sobie zwierzaka. Sztuką jest zapewnić mu komfort gdy ma on nieco większe niż standardowe wymagania.

Bardzo dobre wieści o naszych rodzimych kotach wolnożyjących 🐈
08/04/2022

Bardzo dobre wieści o naszych rodzimych kotach wolnożyjących 🐈

Cała rodzina rysi uratowana od śmierci! 🐱🐱🐱 Wczoraj wróciła na wolność! 💛

To prawdopodobnie pierwszy przypadek w 🇵🇱 Polsce, aby świerzbowcem zaraziła się, a następnie została wyleczona, cała rodzina rysi – matka i jej młode. Świerzb to choroba, która u dzikich zwierząt bardzo często kończy się śmiercią. Na szczęście w tym przypadku stało się inaczej.

Bardzo się cieszymy, że zdrowe rysie wracają do natury, bo populacja tego gatunku w naszym kraju jest ciągle zagrożona 🔴

Wyleczone młode (Asia i Annabelle) to jedne z pierwszych rysi urodzonych na wolności, w ramach przywracania tego gatunku do natury, w Polsce północno-zachodniej. Projekt prowadzi Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, a my, dzięki Darczyńcom, wspieramy go finansowo. Mama rysiątek, Azjatka, także była objęta tym programem.

Więcej o uratowanej rodzinie: https://www.wwf.pl/aktualnosci/rodzina-rysi-uratowana-od-smierci



Współpraca z ZTP (od 2019) umożliwiła ,,dzikie życie” aż 63 rysiom. W zeszłym roku, w naturze urodziło się 17 kociąt. Chcecie, by kolejne rysie mogły cieszyć się wolnością? Wesprzyjcie nasze działania na rzecz ich ochrony: https://bit.ly/3O7XaXd

Dobra herbata, kizianie kotków, przegląd fejsa - wymarzony wieczór. Aż nagle trafiam na takie paskudztwo. 💩💩💩Jeśli kiedy...
31/03/2022

Dobra herbata, kizianie kotków, przegląd fejsa - wymarzony wieczór. Aż nagle trafiam na takie paskudztwo.

💩💩💩

Jeśli kiedykolwiek myśl o nauczeniu kota korzystania z ludzkiej toalety pojawiła się w Twojej głowie, to wiedz, dlaczego to bardzo zły pomysł:

☑ kot MUSI pogrzebać w kuwecie - krócej lub dłużej, przed załatwieniem się lub po nim, ale koty generalnie kopią w żwirku - odbieranie mu tej możliwości jest dla niego frustrujące i szkodliwe 🐈

☑ nieważne jak bardzo nam (ludziom) się to nie podoba, jednak śmierdząca kupa to element zapachowego znakowania terytorium - szybko spuszczona woda zakłóca komunikację zapachową

☑ pozycja, jaką kot musi przyjąć na toalecie nie ma wiele wspólnego z naturalną pozycją podczas wypróżniania - a na dodatek trzeba jeszcze balansować i uważać na śliskie brzegi muszli, bo przecież kąpiel w klozecie to coś, na co kot nie ma ochoty 🌊

☑ koty starsze, schorowane lub niepełnosprawne ruchowo w przypadku ludzkiej toalety będą miały "pod górę" w najbardziej dosłownym znaczeniu 🚽

☑ sądzę, że niejeden weterynarz zgodzi się ze mną, że "kupa prawdę ci powie" (mocz w sumie też) - owszem, badanie kału na obecność pasożytów robi się co kilka miesięcy, ale jak próbkę wyłowić z dna muszli? Co odpowiedzieć wetowi, kiedy spyta "Co z kupą?" -🤔 "Doktorze, pływała, zrobiłem jej pogrzeb wikinga! Teraz pewnie już dociera do Bałtyku!" - jak sami widzicie, diagnostycznie tragicznie 🩺 - poza badaniami "gdy coś się dzieje", odpada nam zwykła codzienna obserwacja stanu zdrowia futrzaka

Cynamon kazał przypomnieć "nie wierzcie we wszystko, co pokazują w internetach". Przysięgam, na własne uszy słyszałam!

10/03/2022

Aktualizacja z poznańskiego ZOO - wszystko idzie we właściwym kierunku!
A ukraińskie koty nie dadzą sobie w kaszę dm***ać 💙💛

🇺🇦💔
06/03/2022

🇺🇦💔

A young Ukrainian volunteer was shot and killed near Kyiv after delivering supplies to a dog shelter. Her friends say she was targeted at close-range by Russian troops.

Trwa ewakuacja zwierząt z kijowskiego zoo - trzymamy kciuki i wypatrujemy najświeższych wiadomości.
02/03/2022

Trwa ewakuacja zwierząt z kijowskiego zoo - trzymamy kciuki i wypatrujemy najświeższych wiadomości.

Transport przemierza Ukrainę, nadkładając drogi, żeby ominąć strefy intensywnego bombardowania i ostrzału. Nadal żyją, czekamy w ogromnym stresie na granicy, dziękujemy za Wasze wsparcie.

Miasto Poznań Ogród Zoologiczny
ul.Kaprala Wojtka 3
61-063 Poznań
Swift BPKOPLPW
Nr IBAN: PL 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713

Evacuated animals are transferred cross Ukraine avoiding bombing and battles. Bacause of it covering longer distances then in usual times. Still alive. We are waiting on the border, very stressed. Thank you for your support.

Miasto Poznan Ogrod Zoologiczny
ul.Kaprala Wojtka 3
61-063 Poznań
Swift BPKOPLPW
Nr IBAN: PL 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713

Wojna na Ukrainie skutkuje ogromną migracją - nie tylko ludzi, ale i zwierząt towarzyszących. Ci, którzy chcieliby pomóc...
01/03/2022

Wojna na Ukrainie skutkuje ogromną migracją - nie tylko ludzi, ale i zwierząt towarzyszących. Ci, którzy chcieliby pomóc tym drugim powinni wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

🔵 Zwierzęta mają za sobą trudną i traumatyzującą podróż - przebywały długie godziny w ciasnych klatkach/transporterach, z ograniczonym dostępem do wody i pożywienia, często w trudnych warunkach higienicznych, w hałasie; zostały odcięte od dotychczasowych opiekunów; znalazły się w sytuacji, której nie są w stanie zrozumieć; te, które były chore musiały przerwać leczenie - wszystko to sprawia, że zwierzęta poddane są ogromnemu stresowi, który z kolei prowadzi do problemów zdrowotnych i behawioralnych. Jeśli jesteś początkującym opiekunem, jeśli wiesz, że nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w opiece nad zwierzęciem chorym i/lub z problemami behawioralnymi, przygarnięcie zwierzaka z Ukrainy może okazać się zbyt wielkim wyzwaniem - w takim wypadku przygarnij zwierzę "z naszego podwórka" - w ten sposób w fundacjach robi się miejsce dla zwierząt, którym udało się uciec przed wojną - doświadczone domy tymczasowe będą mogły otoczyć je fachową opieką, której teraz bardzo potrzebują.

🟡 Jeśli przyjmujesz pod swój dach zwierzaka ze wschodu, pamiętaj, że dwutygodniowa kwarantanna jest BEZWZGLĘDNIE KONIECZNA - zwłaszcza, jeśli masz już u siebie rezydentów - z jednej strony przygarnięte zwierzę ma czas na wyciszenie emocji, z drugiej strony my mamy czas na obserwację pod kątem stanu zdrowia - NIGDY nie wiemy, co ma w sobie zwierzę, które przygarniamy - powinniśmy pamiętać, że może stanowić realne zagrożenie dla naszych zwierząt, ale także dla nas (np. pasożyty przewodu pokarmowego czy choroby skóry). W tym przypadku konieczna jest pomoc lekarza weterynarii oraz zachowanie higieny w jak najwyższym stopniu.
Nie zapominajmy też o aspekcie behawioralnym - dla naszych rezydentów kolejne przygarnięte zwierzę to intruz - trzeba to zrozumieć i uszanować, a zwierzęta łączyć ze sobą w taki sposób, aby ograniczać ich stres w jak największym stopniu (przypominajka: w przypadku kotów prawidłowo przeprowadzona socjalizacja z izolacją trwa min. kilka tygodni - nie łączymy zwierząt na rympał).

🔵 Fundacje i domy tymczasowe od dawna pękają w szwach i mierzą się z wieloma problemami - teraz będą zajmować się zwiększoną liczbą potrzebujących zwierząt. Jak można im pomóc? Nie przysparzając im dodatkowej, niepotrzebnej pracy - KASTRACJA, KASTRACJA i jeszcze raz KASTRACJA - jeśli Twoje koty wychodzą, zadbaj, żeby nie zwiększały populacji własnego gatunku, jeśli możesz, zaangażuj się w kastrację lokalnych bezdomniaków (większość gmin dofinansowuje kastrację, o szczegóły można dopytać urzędy gmin lub lekarzy weterynarii).

🟡 Jeśli chcesz zaangażować się w pomoc rzeczową, zapytaj w lokalnej fundacji/schronisku, czego potrzebują - być może to, co planowałeś przekazać wcale nie jest artykułem pierwszej potrzeby, dlatego warto dopytać u źródła - nikt nie będzie wiedział lepiej.

🔵 Pamiętaj: założenie, że "nikt nie kocha tak jak Burek, któremu uratowało się życie; nikt nie ma w sobie takiej wdzięczności, co Mruczek zabrany ze schroniskowej klatki" to myślenie życzeniowe i przypisywanie zwierzętom ludzkich cech - rzeczywistość może okazać się trudniejsza, a stan zwierząt poważniejszy, niż byśmy tego chcieli. Dlatego warto w odpowiedzialny sposób odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką pomoc możemy zaoferować potrzebującym zwierzętom, biorąc pod uwagę zasoby, jakie posiadamy. Ratowanie zwierząt to nie pojedyncze porywy serca i plasterki na sumienie, a poważne działania, wymagające wielu małych kroków.

___

grafika z grupy O kotach - merytorycznie 🐾

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Kocia psycholożka posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share