Weterynaryjny Diagnosta Laboratoryjny

  • Home
  • Weterynaryjny Diagnosta Laboratoryjny

Weterynaryjny Diagnosta Laboratoryjny Cześć! Na mojej stronie zobaczycie pracę w laboratorium weterynaryjnym „od kuchni” oraz zdob?

26/04/2024

Dołącz do nas podczas darmowego webinaru❗️

Już 𝟴 𝗺𝗮𝗷𝗮 mamy przyjemność zaprosić Państwa na webinar, podczas którego zostanie omówione 𝗯𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗮𝗸𝘁𝗲𝗿𝗶𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲 𝗺𝗼𝗰𝘇𝘂 𝗽𝘀𝗮 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗸𝗼𝘁𝗮.🐱🐶

O czym będzie mowa?
✔️Co lekarz powinien wiedzieć o mikrobiologii, aby zrozumieć i prawidłowo zinterpretować posiew moczu?
✔️ Jakie bakterie najczęściej izolowane są z moczu, a także te, które występują rzadko, ale warto o nich pamiętać?
✔️ Dlaczego pomimo infekcji nie zawsze uzyskujemy wzrost oraz skąd biorą się rozbieżności pomiędzy badaniem ogólnym moczu a badaniem mikrobiologicznym?

Na te pytania odpowie Państwu mgr Anna Bogucka, która od 14 lat pracuje na stanowisku mikrobiologa w Laboratorium Vetlab.

link do rejestracji:
5bd3a1ba-9a88-4275-8eb3-a02817362d5f@e901769d-6aee-4e9d-8494-32da90ceb00a" rel="ugc" target="_blank">https://events.teams.microsoft.com/event/5bd3a1ba-9a88-4275-8eb3-a02817362d5f@e901769d-6aee-4e9d-8494-32da90ceb00a

Praca laboratorium "od kuchni"
21/07/2023

Praca laboratorium "od kuchni"

Reportaż z pracy laboratorium weterynaryjnego, zobaczysz co dzieje się z próbką krwi, którą odbiera lab z lecznicy. Mój fanpage: https://www.facebook.com/reh...

Rewelacyjna instrukcja pobierania materiału z rany na badanie mikrobiologiczne !
28/12/2022

Rewelacyjna instrukcja pobierania materiału z rany na badanie mikrobiologiczne !

Powierzchnia skóry zwierząt 🐾, podobnie do naszej, posiada bogatą mikrobiotę, o której należy pamiętać podczas pobierania wymazu z rany. 🧫 Wśród patogenów często izolowanych z ran 🤕 znajdują się zarówno bakterie tlenowe (gronkowce, paciorkowce, pałeczki np. Klebsiella spp.), jak i bakterie beztlenowe (Clostridium spp., Bacteroides spp.).

Bardzo ważne jest, aby materiał mikrobiologiczny z rany został pobierany dopiero po jej wstępnym oczyszczeniu. ☝🏻 Pamiętajmy, że pobierając wymaz powierzchowny możemy uzyskać wzrost bakterii kolonizujących ranę, ale nie powodujących zakażenia ❌ (bakterie diagnostycznie nieistotne), podczas gdy prawdziwy patogen odpowiedzialny za ból i dyskomfort naszych pacjentów, znajduje się znacznie głębiej i to właśnie na dotarciu do niego powinniśmy skoncentrować nasze działania. 🎯

Uzbrojeni w rękawiczki, jałowe narzędzia, środki do przemycia rany i dezynfekcji skóry, a także wiarę w nasze manualne zdolności przystępujemy do działania! 😷

Sztuka pobierania wymazu z rany w 3 aktach. 👇🏻

🔴 AKT I: „Mikrobiologiczne katharsis” ➡️ oczyszczenie rany
✅ usunąć martwe tkanki, wysięki oraz ropę
✅ przemyć ranę płynem np. Ringera
✅ zdezynfekować okoliczne tkanki/ skórę

🔴 AKT 2: „Kulminacja działania” ➡️ prawidłowe pobranie
✅ pobrać głęboki wymaz i umieścić go w podłożu transportowym (agar lub węgiel)

🔴 AKT 3: „Kwalifikacja czynu” ➡️ prawidłowy opis próbki oraz zlecenie badań
✅ na piśmie przewodnim lub w Panelu Klienta wpisać ”wymaz z rany”
✅ zaznaczyć badanie, które chcemy wykonać
Zalecane:
✔️ Badanie wymazu (bakterie tlenowe) + antybiogram
✔️ Bakterie beztlenowe + antybiogram

Pamiętajmy, że prawidłowo pobrany wymaz to klucz do diagnostycznego sukcesu! 🩺

26/09/2022
06/09/2022

W Vetlabie dążymy do tego, by maksymalnie ułatwiać pracę personelu zakładów leczniczych dla zwierząt 👨🏼‍⚕️👩🏻‍⚕️. To dlatego zapewniamy wysokiej jakości wyniki 📊, sprawną logistykę 🚗 oraz szereg ułatwień dla naszych klientów. Są to między innymi Panel Klienta WWW 👩🏼‍💻 oraz bank surowicy przechowujący Wasze próbki przez 14 dni 🧪.
Od pewnego czasu umieszczamy również przydatne informacje na naszej stronie internetowej 💻.

Zachęcamy do odwiedzania zakładki 👉🏻 DIAGNOSTYKA 👈🏻, gdzie znajdziecie istotne informacje na temat badań laboratoryjnych, algorytmy postępowania czy kalkulator jednostek 🗒️.
Bo przecież Vetlab to diagnostyka laboratoryjna prościej! 👍🏻

08/07/2022

Dopięliśmy wszystko na ostatni guzik i ruszamy z oznaczeniem lekowrażliwości metodą MIC w naszych laboratoriach 👌🏻!
Dzięki temu czas oczekiwania na wynik antybiogramu (MIC) skracamy do 2️⃣ - 3️⃣ dni!

Czym jest MIC i jakie daje nam możliwości? 🤔
Termin MIC oznacza minimalne stężenie hamujące wyrażone w mg/l. Jest to najniższe stężenie antybiotyku 💊, które hamuje widoczny wzrost drobnoustrojów.
Oznaczenie MIC jest referencyjną metodą określania lekowrażliwości drobnoustrojów, niezbędną do zastosowania w terapii celowanej 🎯.
Choć oznaczenie MIC może być stosowane w rutynowej diagnostyce, w większości przypadków nadal pozostaje narzędziem do „zadań specjalnych” 😎 - tam, gdzie metoda dyfuzyjno-krążkowa jest niemożliwa do wykonania. Oznaczenie MIC pozwala bowiem na:
✅ ocenę lekowrażliwości drobnoustrojów, dla których brak jest rekomendacji (EUCAST, CLSI - dla zwierząt towarzyszących), w tym Bordetella bronchiseptica
✅ ocenę lekowrażliwości na antybiotyki, dla których brak jest rekomendacji (EUCAST,CLSI, FDA), co pozwala na rozszerzenie antybiogramu m.in. dla drobnoustrojów z rodzaju Corynebacterium
✅ weryfikację szczepów wieloopornych

Do oznaczania MIC w naszych laboratoriach wykorzystujemy metodę mikrorozcieńczeniową (MICRONAUT). Ta stosunkowo szybka metoda oparta jest na precyzyjnym, automatycznym odczycie i zapewnia wiarygodne wyniki oznaczenia lekowrażliwości, na podstawie CLSI wet. ☝🏻 Do Państwa dyspozycji przygotowaliśmy dedykowane panele antybiotykowe, z których można skorzystać już dziś:
➡️ zwierzęta towarzyszące
➡️ zwierzęta gospodarskie
➡️ bakterie beztlenowe
➡️ panel okulistyczny

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości pragniemy przypomnieć, że wartość MIC stanowi ilościowe określenie stopnia prawdopodobieństwa sukcesu terapeutycznego‼️
Wartość MIC ≠ dawka leku, jaką należy zastosować‼️

Przed zastosowaniem konkretnego antybiotyku (na podstawie oznaczenia MIC) należy zawsze wziąć pod uwagę następujące czynniki:
✔️ wiek i gatunek zwierzęcia
✔️ schorzenia współistniejące (niewydolność wątroby, nerek)
✔️ niedostępność antybiotyku w odpowiednim stężeniu w miejscu zakażenia (zbyt słaba penetracja antybiotyku, duże zagęszczenie patogenów w miejscu zakażenia)
✔️ odpowiednia dawka

Jak każda metoda, również MIC posiada swoje ograniczenia, na szczęście jest ich stosunkowo niewiele 🤨. MIC nie znajduje zastosowania w przypadku:
❌ bakterii wolnorosnących, jak Actinomyces spp.
❌ braku rekomendacji do oznaczania lekowrażliwości dla danej substancji

Chcielibyśmy, aby oznaczenie MIC, ze względu na swoje liczne zalety, stało się codziennością, zarówno dla nas, jak i dla Państwa 👩🏼‍🔬🧑🏻‍⚕️.
Przygotowaliśmy specjalną ofertę z promocyjną ceną 🏷️. Po więcej szczegółów zapraszamy Państwa na Panel Klienta 👩🏼‍💻👨🏻‍💻.

27/06/2022

Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Walki z Cukrzycą czyli święto ustanowione w celu uświadamiania ludzi o tej groźnej chorobie.
W tym roku jest to święto wyjątkowe, bo przypada dokładnie w setną rocznicę odkrycia insuliny przez sir Fredericka Bantona oraz Charlesa Besta - kanadyjskich fizjologów.
Banton w 1923 za odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla (w raz z nim jego szef, a nie Charles Best), Banton jednak podzielił się ze swoim współodkrywcą nagrodą pieniężną.

Cukrzyca jest również groźną chorobą u psów i kotów, na którą mogą wskazywać objawy częstomoczu, wzmożonego pragnienia czy wychudzenia zwierzęcia pomimo zachowanego apetytu.

W diagnostyce najczęściej oznacza się glukozę z krwi. Należy pamiętać o oznaczaniu glukometrem kalibrowanym pod gatunek zwierzęcia lub wysyłać próbkę do sprawdzonego laboratorium weterynaryjnego.
Próbki na oznaczenie glukozy pobieramy na skrzep tylko wtedy jeśli mamy możliwość odwirowania próbki i oddzielenia surowicy od skrzepu. Pamiętamy oczywiście o fakcie, że próbka musi odstać 30-60 minut po pobraniu krwi w celu uformowania skrzepu (unikamy dzięki temu hemolizy i tworzenia się "glutowatej" surowicy).
Jeśli nie mamy możliwości odwirowania próbki krew pobieramy do probówki z NaF.

Dzięki takim zabiegom unikamy zużyciu glukozy przez erytrocyty znajdujące się w próbce (nawet jeśli wytworzy się skrzep, to erytrocyty w nim wciąż żyją!), a więc wyników fałszywie ujemnych.
Pamiętamy również, że wysokie wyniki glukozy mogą pojawiać się w wyniku stresu zwierzęcia (zwłaszcza u kotów).

Badaniem zalecanym w kontroli cukrzycy jest oznaczenie fruktozaminy - białek osoczowych (w dużej mierze albumin), które przyłączają do siebie cukry proste (głównie glukozę), a ze względu na 2 tygodniowy okres ich półtrwania pokazują nam dłuższą perspektywę utrzymywania się poziomu cukrów we krwi (unikamy wyników fałszywie ujemnych i dodatnich o których pisałem wyżej).

Wow! Gratuluję znaleziska!
19/04/2022

Wow! Gratuluję znaleziska!

Spieszymy z informacją, że w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki inwazji Hepatozoon canis u psów‼️

Pasożyt, dotychczas nienotowany w polskim świecie weterynaryjnym, pojawił się na naszym terenie u pacjentów, którzy najprawdopodobniej nigdy nie opuszczali granic naszego kraju 😲. Pierwszy przypadek został wykryty w laboratorium Vetlab w maju 2021 roku zupełnie przypadkowo, podczas oceny rozmazu krwi psa 🔬, który został znaleziony w lesie w województwie świętokrzyskim 🏞️. Odkrycie to było na tyle ciekawe, że podjęliśmy szereg działań zmierzających do ustalenia jak największej ilości informacji – od analizy PCR i sekwencjonowania uzyskanego produktu reakcji 🧬, aż do napisania artykułu o pierwszym udokumentowanym przypadku Hepatozoon canis u psa w Polsce ✍🏻. Mamy nadzieję, że artykuł już wkrótce zostanie opublikowany, o czym na pewno poinformujemy! 📰

UWAGA❗
W ostatnich dniach pojawiło się kilka nowych przypadków hepatozoonozy u psów z woj. lubelskiego! ☝🏻 Zarażone zwierzęta pochodzą z jednej lokalizacji i mają podobną historię – zostały znalezione m.in. na terenie leśnym 🌲. Co ciekawe, odnotowano u nich inwazję mieszaną, bo jednocześnie z Hepatozoon canis we krwi obecne były mikrofilarie z gatunku Dirofilaria repens.

Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby pomóc w zdobyciu informacji i ich rozpowszechnieniu na temat hepatozoonozy u psów w Polsce. 🧑🏻‍⚕️👩🏻‍💻 Wszystko to nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, dzięki którym dzisiaj dzielimy się z Wami tym odkryciem. 🤝🏻

Serdecznie dziękujemy:
➡️ dr Katarzyna Tołkacz
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
➡️ prof. dr hab. Anna Bajer
Zakład Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych, Wydział Biologii UW
za wykonanie specjalistycznych analiz i współautorstwo w artykule 😊

☑️ Przychodnia Weterynaryjna dr n.wet. Roland Kusy
☑️ Przychodnia Weterynaryjna - Frankiewicz&Frankiewicz
za udostępnienie materiału, informacji, chęć do działania i wszelką pomoc 😊

✔️ lek. wet. Joanna Jankowska Vetlab Wrocław
✔️ lek. wet. Karolina Bojarowicz Vetlab Warszawa
za wnikliwą analizę mikroskopową i zidentyfikowanie pasożyta 😊

Na zdjęciu wdzięczne obiekty – gamonty Hepatozoon canis w neutrofilach. 👇🏻

lek. wet. Milena Kretschmer
Vetlab Wrocław
koordynacja projektu

11/04/2022

Setki tysięcy larw przepływających przez naczynia krwionośne… brzmi okropnie, prawda? 😨
Niestety zjawisko to, nazywane mikrofilariemią, towarzyszy zwierzętom zarażonym pasożytniczymi nicieniami z grupy filarii 🪱.

W Polsce od jakiegoś czasu endemicznie występuje Dirofilaria repens, będąca przyczyną dirofilariozy skórnej, a fakt ten jest znany i chyba nikogo już specjalnie nie dziwi 🤷🏻‍♀️. Notuje się także pojedyncze przypadki zarażenia Dirofilaria immitis, czynnika etiologicznego robaczycy serca 🫀. Pasożyt ten jednak nadal w większości przypadków wydaje się być importowany do Polski z terenów endemicznych, co jest związane z przemieszczaniem się zwierząt domowych wraz z ich właścicielami 🚗✈️.
W laboratorium Vetlab w 2020 roku wykryto ponadto pierwszy w Polsce przypadek zarażenia innym gatunkiem nicienia o podobnym cyklu rozwojowym - Acanthocheilonema dracunculoides, który dotychczas występował głównie w Południowej Europie, Afryce i Azji 🌍. To pokazuje, że aktualne zmiany klimatyczne mogą wpływać na pojawienie się u nas chorób wektorowych dotychczas rzadko lub wcale nienotowanych 😳. Dlatego konieczne jest zachowanie czujności❗

Jak zatem dobrze „rozegrać partię” z mikrofilariami, aby niczego nie przeoczyć? 🤔
Wstępnym etapem diagnostycznym jest test Knotta, który wykorzystując zagęszczenie próbki i lizę erytrocytów pozwala wykryć obecność mikrofilarii we krwi 🩸. Wykazuje on wyższą czułość niż rozmaz krwi, w którym mikrofilarie stwierdza się raczej incydentalnie 🧐. Korzystnie jest pobierać krew do badania w godzinach wieczornych 🌙, ponieważ wykrywa się wówczas najwyższą liczbę pasożytów.
Co jeszcze jest istotne? Mikrofilarie to larwalne postacie rozwojowe, a ich pojawienie się we krwi poprzedzone być musi uzyskaniem dojrzałości płciowej dorosłych pasożytów. W zależności od gatunku okres ten jest różny i wynosi zazwyczaj kilka miesięcy od zarażenia 🗓️.

W przypadku potwierdzenia mikrofilariemii zaleca się następnie wykonanie badania metodą PCR, która umożliwia różnicowanie dwóch gatunków: Dirofilaria repens i Dirofilaria immitis ✔️. Do wykrywania zarażenia D. immitis wykorzystać można także test antygenowy, który wykrywa glikoproteiny układu rozrodczego samic ♀️. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku inwazji tylko osobnikami męskimi ♂️ wynik testu antygenowego będzie ujemny❗
Następnym krokiem może być oznaczenie ilościowe mikrofilarii. Badanie to pomaga określić intensywność inwazji i zaplanować odpowiednio terapię przeciwpasożytniczą 💊.

A co w przypadku, gdy pomimo wykrycia mikrofilarii we krwi, wynik badania PCR i testu antygenowego w kierunku Dirofilaria immitis są ujemne? ❌
Wówczas podejrzewać można inwazję mniej typowymi pasożytami, przykładowo właśnie niepatogennymi nicieniami z rodzaju Acanthocheilonema. Potwierdzenie podejrzenia umożliwia kolejne z palety badań, a mianowicie typizacja mikrofilarii, która wykorzystując barwienie kwaśną fosfatazą poszerza diagnostykę o dodatkowe gatunki filarii 🔬.

I… zagadka rozwiązana! 💁🏼👏🏻

Jesteście Państwo ciekawi, jak to może wyglądać w praktyce? 🤔 Dzięki uprzejmości dr n. wet. Adriana Janiszewskiego z Weterynaryjnej Pracowni Kardiologii i Radiologii Interwencyjnej Cathlab możemy podzielić się z Państwem materiałem, jak taka inwazja może wyglądać. Zapraszamy do sekcji komentarzy! ⬇️⬇️⬇️

20/01/2022
14/01/2022

Świat pod mikroskopem jest fascynujący, szczególnie w weterynarii🔬🌏👩‍⚕️. W następującym cyklu prezentujemy różnorodność morfologiczną krwinek w zależności od gatunku zwierzęcia🐶🐱.

Dzisiaj pod lupę bierzemy bazofile🔍 – komórki te to nieczęste znalezisko w rozmazie krwi, dlatego są wyjątkową gratką dla badacza🧐.

Granulocyty zasadochłonne cechują się obecnością kwaśnych ziarnistości (mających powinowactwo do barwników zasadowych w rutynowych barwieniach). Jądra komórkowe wykazują segmentację, a cytoplazma ma zazwyczaj bladoniebieski kolor🔵. Ziarnistości zawierają histaminę, w związku z czym bazofile pełnią podobne funkcje do komórek tucznych. Biorą udział w immunologicznych mechanizmach obronnych przeciwko pasożytom. Bazofilia najczęściej współistnieje z eozynofilią i związana jest z reakcjami nadwrażliwości, w których uczestniczą immunoglobuliny IgE. Zwiększony odsetek bazofili we krwi może być związany z alergią, przewlekłym stanem zapalnym, jak również współtowarzyszyć nowotworom. Bazofilię obserwuje się również w rzadkich przypadkach białaczki bazofilowej.

Na zdjęciu pod numerami kryją się bazofile następujących gatunków zwierząt:

1️⃣ kot🐱
2️⃣ pies🐶
3️⃣ koń🐴
4️⃣ jeleń🦌
5️⃣świnia🐷
6️⃣ kawia domowa🐹
7️⃣ królik🐰
8️⃣ jeż🦔
9️⃣ ostronos
1️⃣0️⃣ mrówkojad
1️⃣1️⃣ foka
1️⃣2️⃣ agama🦎
1️⃣3️⃣ żółw🐢
1️⃣4️⃣ papuga🦜
1️⃣5️⃣ wąż🐍

Który podoba się Wam najbardziej❓🤔

31/12/2021

Kolejne ciekawe przypadki w laboratorium Vetlab❗🔬🧐

U dwóch kocich 🐱 pacjentów z powiększonym obrysem brzucha oraz podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych stwierdzono obecność cyst wątrobowych. Przypadki te, choć całkowicie niezależne, były do siebie zaskakująco podobne. Według danych z wywiadu jeden z pacjentów był karmiony surowymi rybami 🐟, choć regularnie odrobaczany preparatami z prazykwantelem, natomiast drugi pozostawał pod opieką Fundacja KOTangens, a jego wcześniejsza historia jest nieznana.

Wstępna diagnostyka płynu pobranego z cysty pozwoliła na wykrycie w nim obiektów, które nasuwały podejrzenie pasożytniczego podłoża procesu patologicznego. Materiał został dostarczony do laboratorium Vetlab, gdzie poddano go badaniu metodą zagęszczeniową z siarczanem cynku, a także wykonano preparaty bezpośrednie. Badania wykazały obecność jaj pasożytów zidentyfikowanych następnie jako Opisthorchis felineus (przywra kocia). Potwierdzenie trafności rozpoznania uzyskaliśmy przy współpracy z Katedrą Parazytologii Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Przywra kocia Opisthorchis felineus to gatunek płazińca z gromady przywr. Pasożyt charakteryzuje się zawiłym cyklem rozwojowym, w którym uczestniczy ślimak wodny oraz ryby z rodziny karpiowatych 🐟. Żywiciel ostateczny, którym może być kot, pies, lis, rzadziej człowiek i świnia, zaraża się zjadając rybę. Metacerkarie wędrują do jego przewodów żółciowych, gdzie dojrzewają, a następnie wydostają się do środowiska zamykając cykl. Objawy są niespecyficzne: osłabienie, ból brzucha, biegunki, zaparcia, z czasem hepatomegalia, żółtaczka i marskość wątroby. Inwazja przywr może prowadzić nawet do śmierci pacjenta ☠️.
Niestety jeden z pacjentów nie przeżył z powodu zbyt zawansowanego stanu choroby. W drugim przypadku po wdrożeniu leczenia celowanego nastąpiła widoczna poprawa stanu zdrowia.

Podstawowym materiałem do badań parazytologicznych jest kał 💩, który poddawany jest analizie metodą flotacji i niekiedy sedymentacji w celu wykrycia dyspersyjnych form pasożytów. Powyższe przypadki sugerują jednak, że niekiedy także mniej standardowy materiał może być wykorzystany w diagnostyce rzadszych chorób pasożytniczych, które niekoniecznie związane muszą być z występowaniem objawów klinicznych ze strony układu pokarmowego czy oddechowego.
W laboratorium Vetlab staramy się dopasować metodę badania do indywidualnego przypadku. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami 👩‍⚕👨‍⚕️❗

Dziękujemy za współpracę pani dr Aleksandrze Żbikowskiej z Przychodnia Weterynaryjna Clinivet Maciej Czumiel oraz pani dr Magdalenie Balcerzak z Gdańska Całodobowa Lecznica Weterynaryjna Zwierzyniec 👩‍⚕️🤝👩‍🔬

22/12/2021

☣️Wścieklizna to bardzo niebezpieczna, śmiertelna choroba zwierząt stałocieplnych🐶🐱🐰🐮🐷🐔. Do zakażenia dochodzi między innymi podczas pogryzienia przez zakażone zwierzę, ponieważ wirus gromadzi się w ślinie takiego zwierzęcia.

W tym roku wścieklizna wróciła do Polski po wielu latach względnego spokoju (pojedyncze przypadki w roku).

W przypadku wścieklizny niezwykle ważna jest profilaktyka💉.
Wszystkie psy starsze niż 3️⃣ miesiące powinny mieć aktualne szczepienie. Psy szczepi się co roku.
Warto również szczepić koty wychodzące, pomimo, że nie ma takiego prawnego obowiązku.

W jaki sposób postępować w przypadku pogryzienia przez zwierzę oraz jak zabezpieczyć siebie przed wścieklizną możecie przeczytać w artykule sprzed dwóch lat, który w tym roku, stał się niestety bardzo aktualny: https://magwet.pl/mw/31959,wscieklizna-jak-sie-chronic-bedac-w-grupie-ryzyka

30/11/2021

Jak prawidłowo wykonać rozmaz krwi?
Dziś podpowiedź od polskiego laboratorium Vetlab.

Co jest kluczem w nauce wykonywania rozmazów?
Myślę, że przede wszystkim cierpliwość, więc jeśli Wam nie wychodzi to się nie załamujcie. Róbcie do skutku, w końcu się uda!

Ćwiczcie, a efektami pochwalcie się w komentarzach 🙂

07/05/2021

Temat chorób odkleszczowych cały czas jest na tapecie

Białka Ostrej Fazy mają coraz większe znaczenie w diagnostyce weterynaryjnej. Jednym z najczęściej oznaczanych parametró...
26/02/2021

Białka Ostrej Fazy mają coraz większe znaczenie w diagnostyce weterynaryjnej.
Jednym z najczęściej oznaczanych parametrów u psów jest Białko C-reaktywne (CRP).🐶

O czym mówi nam CRP – Białko C-reaktywne? 🤔🤔🤔

Białka ostrej fazy są nieswoistymi markerami stanów zapalnych. ❌ Jednym z nich jest białko C-reaktywne (CRP). ❗Należy ono do czułych, szybko reagujących białek, których stężenie wzrasta już po kilku godzinach od zadziałania bodźca zapalnego. 🕗

DLACZEGO WARTO OZNACZAĆ CRP? 🐕

✅ brak wyników fałszywie dodatnich

✅ oznaczenia CRP pozwalają na odzwierciedlenie dynamiki procesu zapalnego: stężenie wzrasta na bardzo wczesnym etapie zapalenia, już po 4-6 godz. od zadziałania czynnika inicjującego, szczyt osiąga w 48 godz., a spada w ciągu 1-2 tyg.

✅ jednoznacznie identyfikuje stan zapalny u psów z: neutrofilią i limfopenią, u zwierząt z podwyższoną temperaturą ciała i w stanie immunosupresji

✅ CRP vs. WBC; CRP dostarcza dodatkowych informacji diagnostycznych w porównaniu z liczbą leukocytów. Podczas gdy stężenie CRP spada, wartości WBC mogą nadal utrzymywać się na wysokim poziomie

✅ zmiany w stężeniu CRP są szybsze w odpowiedzi na zapalenie w porównaniu do zmian stężenia fibrynogenu, albumin czy szybkości sedymentacji erytrocytów (ESR) - umożliwia to wykrycie zapalenia we wczesnym stadium

✅ wzrost stężenia jest proporcjonalny do nasilenia procesu zapalnego - ważny wskaźnik co do rokowania

✅ stosowane leki nie wpływają na zafałszowanie jego stężenia - CRP jest dobrym markerem efektywności zastosowanej terapii

✅ pomocne w różnicowaniu stanów zapalnych stawów z chorobami neurologicznymi

Szybka diagnostyka: teraz w ciągu jednego dnia ❗❗❗

24/11/2020
Dzisiaj w światowym dniu cukrzycy kilka słów o tej chorobie od Laboratorium Vetlab.🐾🐾
14/11/2020

Dzisiaj w światowym dniu cukrzycy kilka słów o tej chorobie od Laboratorium Vetlab.🐾🐾

Przypadający dzisiaj Światowy Dzień Cukrzycy to święto ustanowione na cześć odkrywcy insuliny, kanadyjskiego 🇨🇦 lekarza i noblisty Fredericka Bantinga, w rocznicę jego urodzin.

👉 Cukrzyca jest chorobą metaboliczną ssaków, objawiającą się nadmiernym wzrostem stężenia glukozy we krwi. Jej przyczyną jest względny lub bezwzględny niedobór insuliny.

👉 W diagnostyce i monitoringu leczenia cukrzycy wykorzystuje się oznaczanie glukozy, fruktozaminy we krwi oraz glukozy w moczu. Badania powinno się wykonywać na czczo, po ośmiogodzinnej głodówce.

👉 Do badania parametrów we krwi 🩸 należy przesłać surowicę odwirowaną i odseparowaną od skrzepu po 30-60 minutach od pobrania. Przesłanie krwi pełnej może prowadzić do zaniżenia wyniku glukozy, gdyż erytrocyty znajdujące się w próbce (również te związane w skrzepie) zużywają ją.

👉Do badania glukozy można przesłać także krew pełną, ale tylko po pobraniu do specjalnych probówek z fluorkiem sodu (NaF), które można zamówić w naszym laboratorium. 🧪

👉 Fruktozamina to białko osoczowe wiążące glukozę. Jej poziom odzwierciedla średnie stężenie glukozy w organizmie w ciągu ostatnich 2 tygodni. W odróżnieniu od glukozy, nie jest podatna na wahania poziomu w ciągu dnia, a jej stężenie nie wzrasta pod wpływem stresu. Pozwala zatem na odróżnienie hiperglikemii stresowej od hiperglikemii rzeczywistej. Służy też do kontroli skuteczności leczenia cukrzycy.

👉 Cukrzycę można także podejrzewać w przypadku obecności glukozy i ciał ketonowych w moczu zwierzęcia. Są to rutynowe oznaczenia zawarte w podstawowym badaniu moczu. Należy pamiętać, że nie można opierać rozpoznania choroby jedynie na podstawie stwierdzonej u pacjenta glukozurii. Cukrzycę zaleca się potwierdzić wykorzystując wymienione wyżej parametry.

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy chcielibyśmy życzyć Wam i Waszym czworonogom 🐶 dużo zdrowia i niepoddawania się w walce z tą chorobą. Pamiętajmy o regularnych badaniach profilaktycznych i zdrowym trybie życia! 🍀



Otyłość to coraz większy problem również wśród zwierząt domowych.
28/07/2020

Otyłość to coraz większy problem również wśród zwierząt domowych.

Mała ściąga i zarazem przelicznik kaloryczności kocich przekąsek.
źródło: Hill's Pet

Trochę informacji od Alab weterynaria o wskaźnikach czerwonokrwionkowych, o których często zapominamy -> MCV, MCH i MCHC...
15/06/2020

Trochę informacji od Alab weterynaria o wskaźnikach czerwonokrwionkowych, o których często zapominamy -> MCV, MCH i MCHC.

Ja dodam tylko od siebie, że najczęściej za podwyższone MCHC odpowiada jedna z 3 przyczyn:
1️⃣ Hemoliza w próbce
2️⃣ Lipemia w próbce
3️⃣ Aglutynacja erytrocytów.

W takich sytuacjach wynik badania morfologicznego, a dokładniej parametrów czerwonokrwinkowych, takich jak RBC (liczba czerwonych krwinek), MCV czy Hematokryt mogą być fałszywe.
Można to sprawdzić, poprzez manualne oznaczenie Hematokrytu.

Co warto o nich wiedzieć o wskaźnikach czerwonokrwinkowych? 🧐

Analizatory hematologiczne generują kilka parametrów czerwonokrwinkowych takich jak: HGB, HCT, RBC, RDW, MCV, MCH czy MCHC. Trzy ostatnie są powszechnie nazywane wskaźnikami czerwonokrwinkowymi i dostarczają nam informacji o budowie krwinki czerwonej.

*MCV → oznacz średnią objętość pojedynczego erytrocytu (wyrażaną w femtolitrach). Jest wskaźnikiem wyliczanym z RBC i HCT. Wartości MCV różnią się bardzo w zależności od gatunku, ich wartość ulega zmianie również wraz z wiekiem.
↑ MCV związany jest między innymi z niedokrwistościami regeneratywnymi, występuje również jako artefakt - wtórnie do aglutynacji erytrocytów;
↓ MCV jest przejawem niedokrwistości mikrocytarnych.

*MCH → to średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej (wyrażana w pikogramach), Parametr ten wyliczany jest z RBC i HGB. Wskaźnik ten nie stanowi żadnej wartości dodanej, ponieważ zależy zarówno od MCV, jak i MCHC.

*MCHC → oznacza średnie stężenie hemoglobiny wewnątrz krwinki czerwonej (wyrażane w gramach na decylitr). MCHC jest wyliczane wzorem z HCT i HGB.
↑ MCHC to nic innego jak artefakt (o czym napiszmy w następnym poście);
↓ MCHC mogą wstępować w przypadku niedokrwistości regeneratywnej, wrodzone stomatocytozy u psów, a także w przypadku przewlekłej niedokrwistości na tle niedoboru żelaza.

14/06/2020
Dziś święto bociana białego 🎂
31/05/2020

Dziś święto bociana białego 🎂

Najbardziej polski z polskich ptaków obchodzi dzisiaj swoje święto. ❤️ Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku, a ich powroty są często odbierane jako pierwsze oznaki wiosny.🌸 Wszystkim boćkom życzymy dużo zdrowia. Ciekawostki na temat tego majestatycznego ptaka znajdziecie w stories.👆

Dzisiaj nie o diagnostyce ale temat bardzo ważny ❗️❕
19/05/2020

Dzisiaj nie o diagnostyce ale temat bardzo ważny ❗️❕

Anaplazmoza granulocytarna to choroba przenoszona przez kleszcze. Może atakować różne gatunki zwierząt (głównie psowate,...
11/05/2020

Anaplazmoza granulocytarna to choroba przenoszona przez kleszcze. Może atakować różne gatunki zwierząt (głównie psowate, koniowate oraz przeżuwacze). W Polsce głównym wektorem jest bardzo powszechnie występujący kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Choroba powodowana jest przez Anaplasma phagocytophilum, bakterię które atakuje granulocyty - głownie neutrofile, czyli jeden z rodzajów białych krwinek.

Choroba przebiega bez charakterystycznych objawów klinicznych. Zazwyczaj zaczyna się od osłabienia, apatii oraz wysokiej gorączki. W przypadku ostrej postaci choroby dochodzi do spadku masy ciała, krwawień z błon śluzowych. Ponadto powiększeniu ulegają narządy takie jak: wątroba, śledziona i węzły chłonne. Mogą także pojawiać się wymioty, biegunka oraz zapalenie stawów.

Charakterystyczną cechą anaplazmozy widoczną w wynikach badań laboratoryjnych jest wyraźny spadek liczby trombocytów (płytek krwi) znacznie poniżej zakresu referencyjnego. Czasami towarzyszy mu również anemia (niedokrwistość).

W diagnostyce laboratoryjnej możliwe jest wykrycie patogenu w rozmazie manualnym (na załączonych zdjęciach preparaty barwione metodą May-Grunwald-Giemsa). Należy jednak pamiętać, że we krwi patogen pojawia się około 4 dnia zakażenia i utrzymuje się w niej do 8 dni. Dość popularne są testy tzw. płytkowe stosowane w gabinetach weterynaryjnych, które dają dość wiarygodne wyniki w krótkim czasie. Ważną kwestią jest fakt, że testy te służą do wykrywania przeciwciał, a nie samego patogenu oraz nie nadają się do rozpoznawania choroby w jej wczesnym etapie ze względu na wykrywanie przeciwciał klasy IgG. W laboratoriach natomiast oznaczenie miana przeciwciał wykonuje się metodą immunofluorescencji.
Skutecznym badaniem dostępnym w laboratoriach weterynaryjnych, jest badanie molekularne – PCR, która umożliwia wczesne rozpoznanie zakażenia poprzez wykrycie DNA patogenu. Takie badanie można wykonać zarówno z krwi jak i (tak jak w przypadku opisywanej ostatnio Babesiozy) z kleszcza bytującego na zwierzęciu.

Anaplazmoza może również występować u ludzi - nazywana jest wtedy anaplazmozą ludzką (HGA - human granulocytic anaplasmosis). Według statystyk Państwowego Zakładu Higieny w Polsce zgłaszane są pojedyncze przypadki anaplazmozy ludzkiej.

Kilka słów o kleszczach od Doktor Ptak - Przychodnia Weterynaryjna Vetika
20/04/2020

Kilka słów o kleszczach od Doktor Ptak - Przychodnia Weterynaryjna Vetika

❓Czy wiesz, że w Polsce żyje aż 19 gatunków kleszczy❓
5 z nich jest w stanie żywić się krwią twojego czworonoga
🕷🐕🐩🐈🐇🦔 🕷

Wiosna, koronawirusowy "lockdown" i umiarkowana aktywność niech Was nie zwiedzie - miejcie szeroko otwarte oczy na tego niesfornego pajęczaka jakim jest kleszcz.

Gdzie go można spotkać❓ Jak wygląda❓
Kleszcze są wręcz mikroskopijnych rozmiarów pajęczakami, które często dostrzegane są już podczas żerowania na naszych pupilach, kiedy to ich odwłok napełnia się krwią.
Niewidoczne gołym okiem w terenie są bardzo trudnym przeciwnikiem w walce o zdrowie nasze i naszych towarzyszy.

Można je spotkać niemal wszędzie: w pobliżu swojego domu, osiedla czy ulubionego parku, nie mówiąc o łąkach🎋🌾🎋 czy lasach🌲🌳🌲.

Co zatem robić by się przed nimi uchronić ❓
Najlepszą metodą jest profilaktyka, czyli stosowanie znanych i skutecznych preparatów💊💉 antykleszczowych w postaci specjalnych obroży, kropli czy tabletek.
Zwróć się do swojego lekarza weterynarii👨‍⚕️👩‍⚕️, a on pomoże dobrać dla Twojego zwierzaka odpowiednią formę ochrony.

Niestety musimy pamiętać, że kleszcze to przebiegłe istoty, które potrafią się na niektóre preparaty uodpornić, dlatego profilaktyka nie daje nam 100% pewności, że nasz zwierzak nie padnie jego ofiarą.
Dodatkowo przypominamy, że niewiele produktów ma działanie odstraszające. Większość działa na zasadzie paraliżowania szczękoczułek pasożyta dopiero po jego kontakcie ze skórą i rozpoczęciu żerowania, co doprowadza koniec końców do jego odpadnięcia.
Dlatego nawet jeśli wasz pupil jest zabezpieczony🔐, po każdym spacerze starajcie się dokładnie go przejrzeć🔎, szczególnie w miejscach nieowłosionych takich jaki: pysk🐶🐱🐰, pachy, uszy👂, oczy👀, przestrzenie międzypalcowe🐾, gołe brzuszki i pachwiny oraz okolice okołoodbytowe. Niestety, kleszcze mogą pojawić się niemal na każdej części ciała.

Co zrobić gdy znajdziesz kleszcza u swojego psa czy kota?
👉 Najważniejsza zasada:
nie próbuj wyciągnąć go samodzielnie jeśli nie potrafisz tego zrobić. Każda nieudana próba wyciągnięcia kleszcza może spowodować, że część jego aparatu gębowego wraz ze śliniakami (w nich właśnie znajdują się patogeny) pozostanie w ciele zwierzaka, a to stwarza duże ryzyko wywołania chorób odkleszczowych.
👉 Nie smaruj, nie psikaj, nie dotykaj ❌
👉 Usuń go za pomocą specjalnych cążek ✂️ lub udaj się do gabinetu i poproś o pomoc

Jakie znamy choroby odkleszczowe❓🤮🤧😵
Borelioza, anaplazma, babeszioza, erchioza, hepatozoonoza.
Wszystkie wymienione są poważnymi chorobami, które mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka w postaci stosowania dostępnych środków oraz prewencja polegająca na zwykłej obserwacji swojego pupila.
Nawet przy zastosowaniu szczepionki przeciwko boreliozie, nie jesteśmy w stanie zapewnić odporności na pozostałe choroby. Pamiętajcie zatem, profilaktyka i obserwacja to najlepsza metoda uniknięcia powikłań po-kleszczowych. 😺😽

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Weterynaryjny Diagnosta Laboratoryjny posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share