Dermbiome Vet

  • Home
  • Dermbiome Vet

Dermbiome Vet Interna
Dermatologia
Gastroenterologia

            Echinacea purpurea L. (Moench) dzięki swojej pięknej aparycji jest często spotykana w ogródkach jako roślina...
29/10/2023



Echinacea purpurea L. (Moench) dzięki swojej pięknej aparycji jest często spotykana w ogródkach jako roślina ozdobna.
Była używana od wieków przez Indian w Ameryce Północnej m.in. do zwalczania bólu gardła, zębów, przeziębień oraz jako remedium na ukąszenia węży. Do Europy zawędrowała w XX wieku.

Jest przedmiotem wielu badań naukowych za sprawą niezwykłych właściwości immunomodulujących - z zastosowaniem również w onkologii. Nie do końca jednak wiadomo które zawarte w niej substancje i w jaki konkretnie sposób działają.

Istnieją badania potwierdzające łaczenie się alkiloamidów z receptorami kannabinoidowymi (CB1, w szczególności CB2), które z kolei zawiadują szeregiem cytokin m.in. IL-3, IL-6, interferon (IFNs), czynnik martwicy nowotworów (Tumor Necrosis Factor - TNF alpha).

Wiemy, że ekstrakt z Echinacea zwiększa syntezę TNF-alpha mRNA w monocytach, jednakże nie produkcję samego TNF-alpha - jest ona uruchomiona dopiero po stymulacji monocytów za pomocą obcych lipopolisacharydów lub endotoksyn – w teorii więc pobudza organizm do zwiększenia zdolności odpowiedzi immunologicznej po to, by w razie czego być przygotowanym do akcji :)
Jednocześnie inne modele zwierzęce sugerują, że ekstrakty z echinacei mogą zmniejszyć stan zapalny i obrzęk, prawdopodobnie poprzez hamowanie cyklooksygenaz i lipoksygenaz.

Potencjał przeciwwirusowy w stosunku do wirusów grypy H5N1, H1N1 oraz H7N7 oraz koronawirusów (w tym MERS-CoV i SARS- CoV) w warunkach in vitro.

https://dermbiomevet.pl/echinacea-purpurea-jezowka/

https://www.instagram.com/p/Cy_rOBKtTpX/

       Sezon na zioła powoli dobiega końca, ale myślę, że omawianie ziół przydatnych w fitoterapii zwierząt i nie tylko ...
01/10/2023



Sezon na zioła powoli dobiega końca, ale myślę, że omawianie ziół przydatnych w fitoterapii zwierząt i nie tylko dobrze zacząć od królowej naszych łąk i roślinie o szerokim zastosowaniu.

Urtica dioica L. – Pokrzywa zwyczajna – bo o niej dzisiaj mowa – rozpowszechniona praktycznie na całej kuli ziemskiej, jest zapewne znana każdemu, kto choć raz ją dotknął 🙂

https://dermbiomevet.pl/pokrzywa-na-zdrowie/

https://www.instagram.com/p/Cx3MP5JIMrj/

   Trzustka jest narządem zlokalizowanym w przodobrzuszu, pełni funkcję zarówno zewnątrz jak i wewnątrzwydzielniczą. Czy...
08/09/2023



Trzustka jest narządem zlokalizowanym w przodobrzuszu, pełni funkcję zarówno zewnątrz jak i wewnątrzwydzielniczą. Czynność wewnątrzwydzielnicza to przede wszystkim produkcja takich enzymów jak insulina oraz glukagon, natomiast zewnątrzwydzielnicza produkcja to enzymy trawienne (lipaza, amylaza, trypsyna, chymotrypsyna) oraz wodorowęglany.

Mechanizmem zabezpieczającym przed samostrawieniem jest wytwarzanie enzymów w postaci tzw. zymogenów oraz zwieracz przewodu trzustkowego, który chroni przed refluksem z dwunastnicy.

Zapalenie trzustki dzielimy na ostre oraz przewlekłe, choć w pewnym momencie granica może być zatarta i mówimy po prostu o zaostrzeniu w przebiegu przewlekłego zapalenia.

Ostre zapalenie może być łagodne, samoograniczające się aż do krwotocznego, zagrażającego życiu z powikłaniami wielonarządowymi, wstrząsem i DIC.

Głównymi objawami jest ostry ból przodobrzusza, biegunka – również krwotoczna, wymioty oraz niechęć do jedzenia, apatia, odwodnienie, czasem może być gorączka. Zwierzę może szukać odosobnionego miejsca, przyjmować postawę bólową – wygięty grzbiet, lub tzw. postawa „modlącego się psa”.

Objawami przy przewlekłym zapaleniu mogą być nawracające biegunki, okresowe wymioty, dyskomfort, zgazowanie po jedzeniu. Czasami psy wykazują nadmierną ruchliwość po posiłkach – np. chodzą bez celu po mieszkaniu, zatrzymują się w bezruchu, nie chcą się położyć lub wyciągają tylne łapki jakby chciały się rozciągnąć.

https://dermbiomevet.pl/pancreatitis-ostre-i-przewlekle-zapalenie/

https://www.instagram.com/p/Cw7W59XtZBG/

            Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - ZNTGłównymi objawami zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzust...
25/08/2023



Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki - ZNT

Głównymi objawami zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki jest tzw. tłuszczowy stolec, objętościowo duża ilość kału, biegunka, wzdęcia, chudnięcie pomimo wilczego apetytu, koprofagia, spaczony apetyt, okresowe kruczenie w jelitach. Okrywa włosowa może być pomierzwiona, pozbawiona połysku oraz z łupieżem – skutek braku przyswajania tłuszczu. Trzustka ma dużą rezerwę, dopiero 90% uszkodzenia narządu daje objawy kliniczne w postaci zespołu złego trawienia. Zazwyczaj przyczyną jest zanik komórek groniastych trzustki (np. na skutek procesów autoimmunologicznych), przewlekłe zapalenie powodujące zwłóknienie lub nowotwór naciekający organ. U ludzi w badaniu na modelu ekperymentalnym do niewydolności trzustki doprowadzał również przerost bakteryjny w jelicie cienkim (SIBO).

Podstawą do wystąpienia schorzenia może być również inwazja pasożytnicza, infekcje wirusowe i bakteryjne.

Chorują osobniki młode i w średnim wieku, rasami predysponowanymi są owczarki niemieckie, collie oraz chow chow i cavalier king charle spaniel, whest highland white terrier. Według obserwacji angielskich naukowców mediana wieku psów, u których stwierdza się tę chorobę, wynosi 3,5 roku (od 3 do 204 miesięcy). Samice chorują częściej niż samce (suki stanowią około 56,5% pacjentów).

https://dermbiomevet.pl/zewnatrzwydzielnicza-niewydolnosc-trzustki-znt/

https://www.instagram.com/p/Cw7WVqXNSu5/

                 Probiotyki a choroby zapalne/autoimmunologiczneProbiotyki a choroby zapalne/autoimmunologicznePrzyczyny...
05/08/2023



Probiotyki a choroby zapalne/autoimmunologiczne

Probiotyki a choroby zapalne/autoimmunologiczne

Przyczyny nadmiernej reakcji układu immunologicznego skierowanej do narządów, tkanek i komórek własnego ciała nadal są badane. Wiele wskazuje, że w reakcji takiej mogą uczestniczyć również zaburzenia funkcjonowania mikrobiomu oraz tolerancja organizmu na kolonizujące jelita bakterie. W końcu wiadomo, że na większość z nich po prostu nie reagujemy. Dysbioza jelit obserwowana w chorobach autoimmunologicznych związana jest z obniżoną funkcją i różnorodnością bakterii, upośledzoną funkcja bariery jelitowej, nasilonymi stanami zapalnymi oraz zmniejszoną liczbą limfocytów Treg w jelitach.

https://dermbiomevet.pl/probiotyki-a-choroby-zapalne-autoimmunologiczne/

https://www.instagram.com/p/ChcFUUTqVOh/?next=%2F

             Faecal Microbiota Transplantation- FMT- czyli transplantacja mikrobiotyTransplantacja mikrobiomu znana jest...
05/08/2023



Faecal Microbiota Transplantation- FMT- czyli transplantacja mikrobioty

Transplantacja mikrobiomu znana jest od wieków w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.
Obecnie mamy coraz więcej dowodów na to, że mikrobiota wpływa na całokształt zdrowia, a dysbioza może prowadzić do szeregu chorób zapalnych zarówno u zwierząt jaki i u ludzi:
- choroba Crohn’a, wrzodziejące zapalenie jelit
- insulinooporność, syndrom metaboliczny, cukrzyca typu II, Alzheimer
- wtórne trudno leczące się zakażenia Clostridium,
- SIBO
- a ostatnie doniesienia mówią również o powiązaniu z chorobami psychicznymi-depresją czy schizofrenią poprzez stymulację połączenia nerw błędny-mózg

U zwierząt dysbioza jelit może prowadzić do
-chronicznych enteropatii,
-IBD, SIBO
-przerostu Clostridium czy E. coli

Z obniżeniem bioróżnorodności organizmów w jelitach łączy się między innymi również występowanie alergii wziewnych czy pokarmowych oraz chorób autoimmunologicznych. Bakterie występujące w kale ze względu na swoje bliskie sąsiedztwo z zewnętrznymi drogami wyprowadzającymi mocz mogą powodować stany zapalne układu moczowego.

Dostępnych jest szereg badań potwierdzających korzyści wynikające z transplantacji mikrobioty między innymi u pacjentów z SIBO oraz nawracającym Clostridium, czy wtórnymi enteropatiami.

https://dermbiomevet.pl/faecal-microbiota-transplantation-fmt-transplantacja-mikrobioty/

https://www.instagram.com/p/Cgy05ijjMi2/?next=%2F

         Ziołolecznictwo zarówno ludzi jak i zwierząt ma tradycję ustną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Często to...
05/08/2023



Ziołolecznictwo zarówno ludzi jak i zwierząt ma tradycję ustną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Często to właśnie obserwacja zachowań zwierząt podpowiadała ludziom które rośliny mogą być jadalne a które trujące. Zapiski medycyny ludowej również świadczą o tym, że człowiek znał i wykorzystywał z powodzeniem w swoim życiu zioła. Ba, nowoczesna farmacja używa roślin leczniczych w postaci surowców przy wyrobie leków – nie wszystko mamy z probówki, a prekursorami wielu substancji leczniczych były związki zawarte w roślinach – ku przypomnieniu takie substancje jak morfina, strychnina, chinina, nikotyna czy atropina zostały wyizolowane właśnie z roślin.

https://dermbiomevet.pl/ziola-co-tak-naprawde-w-trawie-siedzi/

https://www.instagram.com/p/CvksbhMtdfa/?next=%2F

             Przeglądając doniesienia na temat żywienia można poczuć dysonans poznawczy. Z jednej strony – jedz mięso, z...
05/08/2023



Przeglądając doniesienia na temat żywienia można poczuć dysonans poznawczy. Z jednej strony – jedz mięso, z innej – nie, lepiej jedz warzywa. Jedz masło – nie, nie jedz masła, powoduje choroby serca! Karm swojego kota tylko suchym, tylko tak dostarczysz mu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe-nie, suche zabija nerki! I tak dalej i tak dalej…

Prawda na pewno jest jedna – błędy żywieniowe, sztuczne dodatki i konserwanty, barwniki, niedobór makro i mikroelementów jak również ładunek glikemiczny jedzenia mają ogromne znaczenie dla prawidłowego procesu trawienia, przyswajania i dla samego zapobiegania chorobom. Ale należy pamiętać, że odżywiając organizm karmimy również swoje drobnoustroje.

https://dermbiomevet.pl/karma-wraca-czyli-jak-to-co-jemy-wplywa-na-nasze-zwierzeta-i-nas-samych/

https://www.instagram.com/p/CggxbHWAZCB/?next=%2F

               Czy wszystkie bakterie, grzyby i wirusy są złe? Od wielu lat ludzkość usiłuje walczyć z drobnoustrojami w...
05/08/2023



Czy wszystkie bakterie, grzyby i wirusy są złe? Od wielu lat ludzkość usiłuje walczyć z drobnoustrojami wokół siebie wywołując skutek wręcz odwrotny – powszechne użycie antybiotyków w rolnictwie, weterynarii i medycynie doprowadza do coraz to nowszych opornych bakterii, z którymi coraz ciężej nam wygrywać. Zaczynamy więc wracać do podstaw mikrobiologii – obecna wiedza sugeruje, że wręcz nie można ich dzielić na „złe” i „dobre” mikroby – to niesprzyjające warunki prowadzą do zaburzeń ekosystemu mikrobioty, ich wspólna koegzystencja natomiast okazuje się zbawienna.

https://dermbiomevet.pl/co-to-jest-mikrobiota/

https://www.instagram.com/p/CvkxdUKtwpp/?next=%2F

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Dermbiome Vet posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Dermbiome Vet:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share