29/10/2023
Echinacea purpurea L. (Moench) dzięki swojej pięknej aparycji jest często spotykana w ogródkach jako roślina ozdobna.
Była używana od wieków przez Indian w Ameryce Północnej m.in. do zwalczania bólu gardła, zębów, przeziębień oraz jako remedium na ukąszenia węży. Do Europy zawędrowała w XX wieku.
Jest przedmiotem wielu badań naukowych za sprawą niezwykłych właściwości immunomodulujących - z zastosowaniem również w onkologii. Nie do końca jednak wiadomo które zawarte w niej substancje i w jaki konkretnie sposób działają.
Istnieją badania potwierdzające łaczenie się alkiloamidów z receptorami kannabinoidowymi (CB1, w szczególności CB2), które z kolei zawiadują szeregiem cytokin m.in. IL-3, IL-6, interferon (IFNs), czynnik martwicy nowotworów (Tumor Necrosis Factor - TNF alpha).
Wiemy, że ekstrakt z Echinacea zwiększa syntezę TNF-alpha mRNA w monocytach, jednakże nie produkcję samego TNF-alpha - jest ona uruchomiona dopiero po stymulacji monocytów za pomocą obcych lipopolisacharydów lub endotoksyn – w teorii więc pobudza organizm do zwiększenia zdolności odpowiedzi immunologicznej po to, by w razie czego być przygotowanym do akcji :)
Jednocześnie inne modele zwierzęce sugerują, że ekstrakty z echinacei mogą zmniejszyć stan zapalny i obrzęk, prawdopodobnie poprzez hamowanie cyklooksygenaz i lipoksygenaz.
Potencjał przeciwwirusowy w stosunku do wirusów grypy H5N1, H1N1 oraz H7N7 oraz koronawirusów (w tym MERS-CoV i SARS- CoV) w warunkach in vitro.
https://dermbiomevet.pl/echinacea-purpurea-jezowka/
https://www.instagram.com/p/Cy_rOBKtTpX/