18/02/2022
❗️Hasznos, közèrdekü ùjdonaült örökbefogadòk ak ès elöretekintès örökbefogadàs elött àllòknak ❗️🐾☺️
Az ideiglenes befogadas soran is pontosan ugyanezekkel a lepesekkel, fazisokkal, nehezsegekkel es akadalyokkak talalkozunk, amiket az adott befogado figyelemmel, mintha csak a sajat orokbefogadott kutyajaval tenne, tud kezelni.
Ennek ellenere, amikor a kutyus helyszint valt gazdita talalasakor, elofordulhat, hogy visszaternek a mar lekuzdott felelmek.
A legmelyebb pontig egyetertek Deak Fanni irasaval: Turelem, turelem, turelem!❗️💪🏻
[TIPPEK ÚJDONSÜLT ÖRÖKBEFOGADÓKNAK]
Deák Fanni írása
🥳 Először is gratulálunk az új családtaghoz és a nemes gesztushoz! Adnánk pár tippet, hogy könnyebben vegyétek együtt az akadályokat.
Legtöbbünk felnőtt „Mauglikat” fogad örökbe, akiknek a sokszor több éves kenneles tartásból kellene pikkpakk beilleszkednie a városi forgatagba, így a tanácsok leginkább rájuk vonatkoznak, de akkor is hasznosak lehetnek, ha olyan szerencsés vagy, hogy ideiglenes befogadótól érkező, nagy egyéni figyelmet biztosítani tudó menhelyről hozzád került, vagy régebben jó gazdával élő kutyusról van szó.
1️⃣ Türelem, türelem, türelem!
Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a türelem a mentett kutyusok esetében (is). Nekik minden új, sok esetben nem láttak még lépcsőt, lakást belülről, puha kutyaágyat, fényes, csúszós padlóburkolatot, forgalmas főutat, kukásautót, mentőt, rollert, robogót. Jó eséllyel nem hallottak még szirénát, ajtócsapódást, kisgyerekekből kitörő hirtelen, fura hangokat, a 62-es vili csörömpölését az Erzsébet királyné útján vagy egy kipufogó durranását, nem láttak még villogó neon reklámtáblát, vagy zenélő karácsonyi égősort táncoló mikulással, de nagyon hosszan folytathatnánk, mennyi olyan inger van, amivel most találkozik valószínűleg életében először, sem a menhelyen, sem a gyepmesteri telepen, sem a szabolcsi putrisoron nem látott még ilyet. Ezek az ingerek sokszor rémisztőek lehetnek számukra, de ha nem azok, akkor is elképesztően sok van belőlük, önmagában ezeknek a megismerése, megtapasztalása is 24 órás szuperintenzív tanfolyam a számukra heteken át. Gondolj arra, mennyire mások a kutyák érzékszervei, főleg a szaglásuk! Számukra egy szag is tízezerszer olyan intenzív inger, mint számunkra.
2️⃣ Biztosíts számára elég pihenést!
Legyen minimum egy, de inkább több olyan hely a számára a lakásban, ahonnan szemmel tarthatja az eseményeket, de kuckós, biztonságos, nem esünk benne orra, nem kell átlépni felette. A kutyák szívesen alszanak naponta akár 10-16 órát is, a frissen örökbefogadott kutyák pedig sokszor végtelenül kimerültek a menhelyen átélt folyamatos ugatástól, stressztől és az életük fenekestül felfordulásától, ezért nagy szükségük van a nyugodt, pihentető alvásra. Ha gyerkőc is van a háznál, kérjük meg, hogy ne piszkálja a kutyust, ha túl kicsi még hozzá, menedzsmenttel tegyük élhetővé mindenki számára a helyzetet.
3️⃣ Kerüld a hirtelen mozdulatokat, a potenciálisan félelmetes, váratlan akciókat!
Akinek volt már bántalmazott, vagy alulszocializált kutyája, tudja, mennyire random dolgoktól tudnak szegények váratlanul totálisan kétségbe esni. Cipi kutyám például teljes pánikba tudott kerülni hónapokig egy felemelt rongy, ruhadarab látványától is, nemhogy a megrázásától, leejtésétől, de pl. az ablakpucolás hangjától is kiverte a víz. Nem kell lábujjhegyen mozogni körülöttük, de tartózkodjunk a hirtelen, irányukba tett mozdulatoktól, a feléjük tornyosulástól, az arcukhoz, fejükhöz való túl közeli bújástól, a figyelmeztetés nélküli, váratlan felemeléstől, a túl hangos, túl intenzív érzelemmegnyilvánulásoktól. Az első pár hétben nem tudhatjuk még, mitől ijed meg nagyon.
4️⃣ Ne nyunyorgasd agyon, hagyj neki időt, hogy ő közeledjen!
Sokan beleesünk abba a hibába, hogy azonnal be akarjuk pótolni a szegény mentett állat elvesztegetett éveit és folyamatosan szeretgetni akarjuk a mi szeretetnyelvünkön, ami végülis teljesen érthető reakció. Vannak persze olyan kutyák, akik erre nagyon is nyitottak, őket simogassuk bátran, de sokan vannak olyanok is, akik nem kérnek eleinte az ennyire intenzív ismerkedésből, ők csak próbálnák processzálni, hogy mi minden történik épp velük. Az életkörülményükben beállt pozitív változás is hatalmas stresszt jelenthet! Ők valószínűleg nem gondolnak olyanokat, hogy „akkor engem most örökbefogadtak, hátra lehet dőlni”, csak azt érzékelik, hogy itt most amúgy tényleg jó dolgok történnek, de attól még minden nagyon-nagyon új és fura. Jó megoldás, ha mindig hagyjuk, hogy ő kezdeményezze a kontaktust és figyeljük, hogy mikor lett túl sok már neki. Segíthetjük az oldódását finom falatkákkal, de soha ne erőltessük, hogy a kezünkből vegye el, ha ez láthatóan félelmetes még számára. Eleinte dobáljunk inkább mögé, mellé, elé falatokat, mert a túl gyors közeledés könnyen a visszájára sülhet el, és nem feltétlenül könnyíti meg az ilyen erőltetett szoktatás az érintésünk, simogatásunk elviselését!
5️⃣ Ne mutassuk be az egész baráti körnek az első héten!
Teljesen érthető, hogy nagyon boldog vagy és szeretnéd a kis drágát megmutatni minden szerettednek, de ez nem mindig jó ötlet. Hacsak nem egy nagyon szociális, társaságkedvelő kutyust fogtunk ki, ne tegyük ki hatalmas vendégjárásnak, kismillió új ember, gyermek, kutya, macska, helyszín… stb. megismerésének, vendégségbe hurcolásnak. Elég tanulnivalója van a környezetéről enélkül is, fokozatosan ismertessük össze őt a barátainkkal, szeretteinkkel.
6️⃣ Ne dobjuk be azonnal a futtatóba!
Jószándékú feltételezés, hogy a frissen örökbefogadott kutyusnak jót tesz, ha azonnal a fajtársai közé visszük játszani és ez sokszor igaz is. Kivéve, ha az új családtagunk reaktív, agresszív, bizonytalan, félős új kutyák közt, hiányos a szocializációja, esetleg még nulla az önbizalma vagy van valamilyen fájdalma, diszkomfortja, amitől irritáltabb, vagy egyszerűen csak éri elég kihívás enélkül is a hatalmas környezetváltozástól és hulla fáradt enélkül is. Ha úgy gondoljuk, szuper ötlet lenne más kutyákkal összeengedni, mert nagyon szociális és kifejezetten stresszoldó számára a többi kutyussal való interakció, próbálkozzunk vele nyugodtan, de legyünk nagyon figyelmesek a stresszjelekre és ha úgy látjuk, túl sok neki a helyzet, vegyük ki belőle és biztosítsunk számára nyugalmat. Nem mindig működik, főleg ha nagyon alacsony még a kutyánk önbizalma, de sokszor jó teszt lehet, hogy kihívjuk a játékból és ha nem megy vissza, eljött a hazaindulás ideje.
7️⃣ Alapengedelmesség helyett beszoktatás és stresszoldás!
Nem kell az első héten lábnál követnie és helyben maradást tanulnia az új kutyusodnak. A prioritás itt még az, hogy feldolgozza a változásokat, amiben sokat segíthetsz neki stresszoldással. A stresszoldás egyik legszuperebb formája a környezetgazdagítás, amire számtalan tippet elleshetsz nyílt csoportunkból is, de konkrétabb segítséget is kaphatsz azonos nevű kurzusunkon.
8️⃣ Fokozatosság!
Ha az új kutyusoddal nehézséget okoz például a séta, ne told túl a dolgot. Menj vele inkább többször rövideket sétálni. A trigger háromszög (ingerintenzitás, távolság, idő!) itt is jó iránytű lehet. Erről Alapozó előadásunkon és Stresszcsökkentés kurzusunkon is tanulhatsz. Minden új kihívásnál figyeld a kutyád stresszjeleit és vedd észre, ha túl sok volt az inger mára!
9️⃣ Pisiügyek!
Frissen örökbefogadott kutyáknál gyakori jelenség, hogy nem tudnak az új helyen pisilni. Ez akár 30-40 órát is jelenthet. Segíthetsz neki azzal, ha kis forgalmú helyre, késői vagy nagyon korai órákban is kiviszed többször, előbb-utóbb lesz eredmény és lehet pezsgőt bontani. A nagydologra általában még többet kell várni. Azért, ha 48 órán keresztül nincs semmilyen produktum, ott már sajnos bejátszik egy látogatás az orvosnál, nehogy véletlenül egybeessen egy esetleges egészségügyi probléma ezzel az - amúgy elég általános - jelenséggel.
🔟 Első a biztonság!
Az első 2-3 hétben nem lehet elég óvatosnak lenni, így a hám+nyakörv kombináció 1-1 pórázzal erősen ajánlott, sok szervezetnél pedig – teljes joggal - szerződésben vállalandó kötelezettség. Rengeteg kutya vész el az első hetekben, bármitől megijedhetnek annyira, hogy ki akarnak futni a világból, de az is lehet, hogy erősen kötődik még a korábbi gondozójához és „haza” szeretne menni a menhelyre. Nem kívánom senkinek, hogy átélje egy elveszett kutya keresését, nagyon nem jó buli és nagyon sokan soha nem kerülnek elő, vagy nem kerülnek elő élve. Természetesen elengedni is szigorúan tilos az első hetekben a frissen örökbefogadott kutyust! Zárt kertből, futtatóból is prímán meg tudnak lépni, ha valamiért nagyon indokoltnak gondolják a lelépést, szóval a körbekerített helyeken se hagyjátok felügyelet nélkül őket az első időszakban, vannak köztük kifejezetten akrobatikus szabadulóművészek is.
1️⃣1️⃣ Nem szégyen segítséget kérni!
Ha olyan komoly problémával szembesülnétek, amivel nem tudtok egyedül megbirkózni, kérd hozzáértő tréner segítségét. A viselkedésproblémákon sajnos iszonyú sokat lehet rontani rossz tréninggel. Mindenképpen valóban hozzáértő trénert keress, érdeklődj a kiképző jelölt hátteréről, módszereiről.
1️⃣2️⃣ Jöhet a kutyaiskola!
Ha már együtt vagytok pár hete, kialakult a kötődés és túl vagytok a beszokás nehézségein, jöhet a kutyaiskola vagy az egyéni foglalkozás. Nem feltétlenül jó ötlet a második héten elkezdeni vele alapengedelmes képzésre járni, az első hetek legyenek csak a fokozatos összecsiszolódásé. Utána azonban nagyon jót fog tenni a kapcsolatotoknak és a harmonikus közös életnek egy jól megválasztott kutyaiskola. Szerintünk egyetlen egy kutyának sem hiányzik a csörgős palack, a kanna, az áramütéses élelemmegtagadás, a behibáztatós tanulás vagy a vízzel locsolás, de egy mentettkének végképp nagyon nem kellene ilyeneket átélnie, szóval tájékozódj alaposan, mielőtt választasz. Nálunk biztosan nem fogja semmilyen hasonló averzív inger érni a kutyusodat. Ha már ebben a fázisban vagytok, várunk szeretettel a BSc tanfolyamon titeket. Ha a kutyusod még nem illeszthető csoportba, egyéni foglalkozás keretében is tudunk haladni.
👉 Bejelentkezés: https://bit.ly/SciDogBejelentkezes