24/04/2020
Bohužel není v našich silách odpovídat na každou zprávu, ve které se lidé ptají, co to vlastně fip je, jak se to léčí, kde seženou léky atd... Stručné a co nejvíce laicky napsané info o fip, diagnóze, léčbě najdete v odkazu níže... 😋
https://www.facebook.com/100613934722041/posts/142662230517211/?d=n
Dnešním článkem trošku vybočím z každodenních novinek o Bellče od druhé maminy... Spousta z Vás se od začátku ptá, jak léčíme, čím léčíme, jak se lék jmenuje a tak dále a tak dále... Jelikož jsme to měli od října napnutý jak kšandy, všichni jste se ptali, věřte tomu nebo ne, ale stovky lidí mi psalo do zpráv, prosili o pomoc, a já se snažila sehnat léky jak pro sebe, tak pro ně, byla a stále jsem v kontaktu se spoustou zahraničních veterinářů, stále se snažíme pomáhat dalším a dalším lidem sehnat léky, překládat mezi lidmi a veterináři konverzace aby se rychleji a lépe domluvili, věřte mi, že jsme se sotva stihli najíst, a tak nebyl ani pořádně čas na to sepisovat článek o léku, léčbě atd...
No jelikož se u Bellči blíží léčba ke konci, našla jsem si čas na to, abych svou čtvrt roční snahu nastudovat toho co nejvíc hodila mezi Vás.
Ve zkratce začnu tím, co to vlastně FIP, nebo infekční kočičí peritonitida chcete li, je... Fipka je virové onemocnění koček, které způsobují koronaviry.
Koronavirus je společné označení pro čtyři rody těchto virů, alpha, beta, gama a delta... Tyto viry způsobují různě závažná onemocnění jak u lidí tak u zvířat, z těch nejzávažnějších například SARS, později MERS, ebolu a u zvířat například naší dobře známou fipku..
Koronavirus má téměř každá kočka, jelikož se přenáší fekálně orální cestou, je velmi těžké se mu vyhnout, kor v útulcích, nebo přinesete li si kočku odněkud z ulice. K tomu aby se kočka nakazila koronavirem stačí tedy velmi málo, třeba i obyčejná návštěva kočičího záchodku. Virus by sice mělo zničit obyčejné savo, chirox, ale pokud nehodláte sedět doma před kočkolitem a dezinfikovat ho pokaždé, kdy nějaká z vašich koček toaletu navštíví, je prakticky nemožné se mu vyhnout...
To že je kočka na koronavirus pozitivní však ještě neznamená že má fipku... Nejlíp to myslím vystihuje níže přiloženy obrázek ze studie PhD thesis of Els Cornelissen (Promoter: Hans J. Nauwynck) Title: "Immune evasion of feline infectious peritonitis virus-infected monocytes"
Pokud by měl někdo otázky k tomuto obrázku, ráda vysvětlím v komentářích ale myslím si že I pro ty z vás co nejste v angličtině přeborníci to bude dostatečně srozumitelné.
Ještě trocha teorie k fipce samotné. FIP se dělí na SUCHOU (neefuzivni, dry form) a MOKROU (efuzivni, wet form) formu. Suchá FIP se dál rozlišuje na:
-Suchou formu bez očních (ocular) a neurologických (neuro) příznaků
-Suchou formu ocular příznaky
-Suchou formu neuro příznaky
-Suchou formu neuro ocular příznaky
Upozorňuji že běžně jakákoliv Fipka je a bude smrtelné onemocnění, tato léčba je šance že se to změní, ovšem 100% lék to není! Nemyslete si, jak mi někteří dokonce i psali, že se s fipkou dá žít týdny, měsíce, roky... Mokrá forma má průměrné přežití zhruba 14 dní až měsíc ve velmi výjimečných případech,sucha forma je pomalejší, ale déle jak pár měsíců kotě nepřežije. Nedá se to léčit ničím jiným, takže babky kořenářky co se nám pokoušely tvrdit jak to vyléčily šafránem a bazalkou, opravdu NE... Jsem dost alternativní člověk co si nevezme ani ibalgin, ale na tuto nemoc opravdu nefunguje nic jiného kromě GS... Věřme jednou americkým vědcům... ;)
Jediná šance jak se fip tak nějak bránit a pokusit se jí předcházet je udržovat kočku zdravou, podporovat imunitu (při diagnóze fip a následně léčbě Imunitu nijak zvlášť NEPODPOROVAT! Zhoršilo by to účinek léku) a podporovat její duševní pohodu, jelikož fipka vzniká hlavně při nízké imunitně a zdeptané kočce...
Mokrá fip příznaky a diagnóza - velké bříško z důvodu výpotku v dutině břišní, je to většinou první věc kterou doktor zkoumá, udělá sono břicha kde vidí zvrásněnou pobřišnici a tekutinu. Doporučuji nechat tekutinu odebrat punkční jehlou a nechat poslat na diagnostiku, která vám s jistotou řekne zda to fip je či není, rozhodně neztrácejte čas s drahým rychlotestem z kapky krve, který vám v podstatě stejně řekne jen to, zda má kočka v těle protilátky proti koronaviru, což se může stát i u kočky, která fip nikdy mít nebude. Veterinář většinou už při odběru tekutiny z břicha vidí zda to fip je nebo ne, jelikož výpotek u fip má žlutou barvu. Jinak se u kočky objevuje větší spavost, apatie, kočka jí čím dál tím méně zatímco bříško roste víc a víc. Dále to člověk pozná i podle celkového vzhledu kočky, bývají takové rozcuchané, mají protáhlý obličej, prostě mají takový nemocný umírající pohled ale možná to vidím jen já, jelikož máme s fip kočkama už bohaté zkušenosti. Dalším příznakem je také horečka která nereaguje na léčbu.
Suchá fip příznaky a diagnóza - u suché formy fip bez zjevných neuro či ocular příznaků je diagnóza velmi těžká. Jako první se dostavuje úbytek na váze, kočka je dost často anemická, z tohoto důvodu má bledé sliznice (dásně ale i uši) a stejně jako u mokré formy horečka. Často se přidají ocular symptomy, kočce začnou slzet oči, má je přivřené, zornice jsou každá jinak velká a jinak reagují na světlo, oči jsou jakoby v mlze, šedivé, bez života. Mezi neuro příznaky patří špatná chůze, časem kočka přestane ovládat končetiny, svěrače. Diagnóza se provádí pomocí magnetické rezonance, z krve není diagnóza příliš jasná jelikož tyto příznaky mohou mít i jiný původ, nebo bohužel až při pitvě z kousků tkáně.
Všechny tyto informace ale lehce dohledáte na Googlu... Co už se hledá obtížněji je lék. Hned na začátek Vás odkážu do skupiny FIP warriors, jedná se o mezinárodní skupinu lidí, kteří jsou schopni a ochotní sehnat lék, dát Vám kontakty, vše vysvětlit a poradit. Bohužel jen v angličtině, ale není problém si do skupiny přizvat českého člena který je ochotný pomoct s překladem, sama jsem několikrát překládala.
Spousta z vás tvrdí, že lék neexistuje. V podstatě máte pravdu, neexistuje oficiálně schválený, prostudovaný lék, ale existuje experimentální lék GS 441524. Jedná se o virostatika, tedy o lék na virová onemocnění, v tomto případě konkrétně o SARS, ebolu... Tento lék zjednodušeně funguje tak, že zabraňuje viru proniknout skrz membránu bílých krvinek do jejich jádra, tedy hodně jednoduše prostě brání zmutovanemu koronaviru v tom, aby se nadále množil a šířil po těle. GS 441524 je hromadný název pro účinnou látku v léku. Léky lze sehnat pod názvy Mutian, Shire, Curefip, SAK, huahua, blossom, Miner... Je jich spousta. Cena se pohybuje od 1800,- za 5ml ampulku s lékem do zhruba 10000,- za stejně velkou ampulku.
GS seženete po přidání se do skupiny zmiňované výše, proto Vás všechny tímto prosím... Nepište mi zdá Vám ho seženu, zda Vám pomůžu sehnat peníze... Věřte mi že bych strašně ráda pomohla Vám všem, ale jelikož se mi denně sejde tolik zpráv ze někdy nestíhám ani odepsat, tak píšu tenhle článek. Pokud Vás fip potká, přidejte se do skupiny, nebo mi napište a já Vás s někým spojím, pomohu s překladem, ale není v mých silách všem od základu vysvětlovat co a jak, komunikovat za vás s dodavateli léků a posílat peníze za vás. Pro mě bylo taky velmi těžké to zvládnout, kor když jsem o fipce věděla velké kulové a nikde jsem všechny tyto informace o léku kor v češtině nesehnala. Proto píšu tenhle mini návod na to jak postupovat, pokud vám diagnostikují fip.
1. Přidat se do skupiny FIP warriors
2. Spojit se s nějakým Čechem ve skupině, poprosit na zdi ve skupině o pomoc, o překlad, o propojení s Adminem skupiny
3. Platba většinou probíhá přes transferwise nebo PayPal, tak na to všichni mrkněte ať jste ready a nekoukáte na to jak sovy, jako jsem na to koukala já když to na mě vybalili. Vypadá to složitě ale po jedné platbě zjistíte, že na tom vlastně nic není.
To jsou asi základní tři body které musíte zvládnout v ideálně ještě v ten den co vám fip diagnostikují jelikož se kolikrát hraje o čas, a lék sem ze zahraničí taky nějakou tu dobu putuje, zpravidla to jsou tak 3-5 dní, ale může se stát že Vám balíček chytí na hranicích, a zásilka se zdrží klidně i o další dva týdny. Ideální je se pokusit spolu s adminy na stránce sehnat tzv. Emergency vial, což je ampulka od někoho kdo má zásobu, a je ochotný vám ji prodat, ideálně je to člověk který bydlí kousek od vás, v nějaké dojezdové vzdálenosti a je schopný k vám lék dostat dřív, než přijde Vaše objednávka. Mezitím co čekáme na balíček si jdeme někam sehnat injekce a jehly, my máme Injekt F od Braunu, mají 1ml, jsou tenké a nekladou téměř žádný odpor při aplikaci léku, a jehly používáme hnědé nebo zelené od BD microlance (pozor na délku, 16ml si myslím že je tak akorát, delší jsou na prd). No a když už máme doma injekce a ideálně už i lék samozřejmě, jdem otevřít internet a studovat jak se lék aplikuje.
Aplikace GS - připravíme si ampulku s tekutinou, injekci a jehlu, kterou na injekci otočením uzamkneme, aby se nám neuvolnila. Podle váhy kočky spočítáme dávku (odkaz na kalkulačku vám hodím dolů do odkazů) a nabereme požadované množství, nabere vždycky ale maličko víc, jelikož cca 0,03ml zůstane v jehle a špičce injekce. Lék se aplikuje podkožně do oblasti boků, kolem páteře, zhruba v místech od lopatek nad zadek. Nikdy lék neaplikujeme do oblasti krku nebo hýždí, jelikož se tam špatně vstřebává a nemusí správně fungovat. Vyměníme jehlu, vyklepeme bublinky a jdem na to. Chytneme si kožní řasu (když vytáhnete kůži udělá se vám jakýsi trojúhelník, pyramida) a pod úhlem cca 45 stupňů zapichnem injekci do ječící kočky doprostřed té naší pyramidky. Pozor ať si neprostrelite kůži naskrz, jehla musí být hezky pod vrstvami kůže. Já pak povolím kožní řasu a tahem zpět zkontroluji, zda mi jde do injekce vzduch nebo krev, pokud jde vzduch je to cajk a můžeme aplikovat GS, pokud krev, znamená to že jsme napichli cévu, vytáhneme, a zkusíme to jinde. Upozorňuji že lék je docela štiplavý, a kočkám se to ani maličko nelíbí, takže se připravte na divadlo v podobě uřvané kočky visící na lustru, zběsile sekající kolem sebe, na pokousané a poškrábané ruce, na injekce s drahým lékem létající vzduchem, kdy je větší pravděpodobnost že vyléčíte sebe z eboly až se vám při dopadu zapíchne do ramene, než že se kočka nechá v klidu píchnout (kor v prvních dnech jsou z toho kočky docela v pr...) Doporučuji léčit kočku minimálně ve dvou lidech, jeden drží, druhý píchá injekci, nebo vyrobit tzv. Kitten Burrito. Po tom co se vám na potřetí podaří dopravit do kočky všechen lék, si zkontrolujte, zda vám někde nevytejká, kolikrát se prostě stane že si lék strelíte vedle. My se snažíme odhadnout jaké množství vyteklo a podle toho hned dáváme další injekci, ale správně by se měla aplikovat znovu plná dávka. Dál je taky dobré kočičce alespoň trochou vody jemně opláchnout místo vpichu aby se vám nedělaly strupy, ale pozor! Nemasirovat a netlacit na místo kde je lék nebo si ho vytlačíte a můžete to divadlo začít hrát znovu.
Pak už jen hlídáme aby si kočky místo neolizovaly aby si nezanesly bakterie pod kůži...
Takhle to vydržíme 84 dní, a pak se dalších 12 týdnu modlíme aby nenastal relaps a my nemuseli začínat znovu, čím déle se totiž lék používá, tím je větší šance že prestane u dané kočky pomáhat, bohužel... Je dobré minimálně na začátku a před koncem léčby udělat kompletní biochemku, krevní rozbor, sono, a následně se poradit s veterinářem ve skupině FIP warriors jestli už můžeme léčbu po 84 injekci ukončit nebo zda nějaký čas ještě pokračovat. No a pokud překonáte 84 dní po léčbě bez relapsu, procento že se nemoc vrátí postupně klesá.
Teď ještě něco k léčbě Bellči, jelikož se dost lidí ptalo na nějaké věci, které rozeberu níže. Bellču jsme začali léčit posledního října, v totální panice se mi jakousi náhodou a zázrakem podařilo najít nějaké informace o GS a skupině FIP warriors, přidala jsem se, vykomunikovala emergency vial a první objednávku. Tehdy mi bylo řečeno že Shire (můj první emergency vial) je hodně těžce k sehnání, a že jistota je Mutian. Rozdíl ceny mezi shire a Mutianem je markantní (shire cca 2 tisíce, mutian cca 10tis.) no Bellinka je naše mimčo takže jsme samozřejmě objednali pár lahviček mutianu na které jsme měli a spustili s Fouskem sbírku. Celkem se vybralo hodně peněz, a my po 14 dnech na mutianu našli dodavatele shire. V tu dobu nám diagnostikovali druhou fipku (ano taky jsme si mysleli že je ta nemoc tedy nakonec přeci jen nakažlivá ale opak je pravdou, obě fipky jiná mutace, tudíž dvě na sobě nezávislé fipky) u naší Taystee. Byli jsme z toho fakt Psychicky na dně, co teď, jednu léčit, jednu nechat umřít? Jelikož bylo na účtě dost peněz, rozhodli jsme se přejít na Shire, s tím že za ty peníze co bychom dali do mutianu, můžeme léčit další kočky. A tak se stalo, léčíme dvě, studujeme, čteme studie a laboratorní testy, v podstatě už z toho můžem skládat státnice, když jsme si začali všímat že má naše Zoe střapatý ocas.. Říkali jsme si že to nic není, no ale když po 14 dnech nastoupily horečky, bylo nám to jasné a na veterinu jsme si jeli už jen pro punkci tekutiny a potvrzení předem stanovené diagnózy. Tak a máme třetí fipku. Stejná mutace jako Taystee. Léčit nebo ne? No vyždímali jsme peněženky až na dno, a pokračovali i se Zoe. Nyní jsme s Bellčou na konci léčby, Zoe I Taystee končí v únoru, všechny tři jsou pořád naživu, a to už tady neměla ani jedna být. V tom celém shonu jsme si řekli, že zatím nebudeme zveřejňovat nic o nich, jelikož jsme měli sotva sílu odpovídat na otázky a zprávy co chodily do té doby.
Teď momentálně jsme ve fázi, kdy se snažím nějak nastudovat fakt že má Bella jednu mutaci (z hlavy nevím název), ségra Bunny ťuk ťuk fipku nemá, a Zoe s Taystee mutaci druhou, přitom v příbuzném vztahu nijak nejsou. Všechny kočky byly před příchodem k nám domů testované na přítomnost koronaviru, všechny byly negativní, asi záhada či co...
Doufám že jsem napsala vše co bylo potřeba, v případě nějakých otázek info ještě doplním do článku, omluvte nás že jsme v tom předvánočním shonu neinformovaly o všech okolnostech, ale když člověk slyší tuto diagnózu u jedné kočky která je pro něj člen rodiny, zhroutí se mu svět, natož když mu postupně sdělují diagnózu u dalších dvou, když se člověk odmítne vzdát, hledá možnosti, způsoby, funguje 20 hodin 7 dní v týdnu, snaží se postarat o zvířata, o domácnost, chodí do práce, komunikuje se zahraničními dodavateli, veterináři, pořád v hlavě kalkuluje, peníze, kolik objednat léků, kde, od koho, za jak dlouho to přijde, na jak dlouho máme zásobu, do toho jezdí na veterinu sto km od domova, měří a váží koťata... Dala bych milion za nějaký podobný článek v říjnu, kdy nám diagnostikovali první fipku.... A teď pár statistik o maminách nakonec ať to není vždycky jen o Belle... Napsáno máme denně tak 4 hodinky max, za poslední tři měsíce jsme toho snědli asi tolik co běžný člověk zhruba za dva týdny, naposledy jsme si sedli v klidu k televizi asi zhruba v polovině října, svátky jsme slavili s injekcema u stromečku, Silvestr jakbysmet, obvod mého bříška se zmenšil asi o deset čísel, ale u mě to bohužel není hurá jako u koťat na začátku léčby, doma je bo**el asi ještě z vánoc (a to se člověk fakt snaží) ale po celém tom kolotoči už padáme s prominutím na hubu a člověk je rád že je vůbec schopný fungovat v jakémsi automodu.
Tímto bych to asi prozatím uzavřela, omlouvám se z jakékoliv diakritické, gramatické i jiné chyby, přeci jen jsme jen lidé a ráda si poslechnu jakékoliv doplňující informace, které jsou v článku nepřesné nebo nepravdivé, večer se Vám ozve zase Bellča, ciao adios warriors a NEVER GIVE UP 😘
Odkazy nakonec -
Kalkulačka dávek: https://fiptreatment.com/dose-calculator/
FIP warriors: https://www.facebook.com/groups/158363205096283/
Veškeré informace mám nastudované tak nějak různě po lidech, internetu, od doktora Pedersena a jeho studie, všechno najdete ve skupině FIP warriors... 👍