Slepačí kabaret

  • Home
  • Slepačí kabaret

Slepačí kabaret Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Slepačí kabaret, Pet Supplies, .

Vytváranie budúceho úspešného chovu1.Dobre premyslený plán chovuPrvým receptom stojacim za úspešným chovom je dobre prem...
27/01/2022

Vytváranie budúceho úspešného chovu

1.Dobre premyslený plán chovu

Prvým receptom stojacim za úspešným chovom je dobre premyslený chovateľský plán. Existujú tri hlavné princípy, ktoré sa dobre osvedčili v praxi. Všetky majú vlastnosti, ktoré ich predurčujú na vysoko perspektívne. Je však na samotnom chovateľovi, aby zvážil svoje chovateľské možnosti, podmienky a ambície, a podľa nich sa rozhodol, ktorý systém chovu je najviac vyhovujúci pre jeho individuálne podmienky.

2. Klanový (špirálovitý) systém

Tento systém zahŕňa vytvorenie troch alebo piatich klanov, ktoré sa identifikujú podľa sliepok. V tomto systéme rotujú ročne alebo dvakrát ročne vybrané kohúty z klanu jedných sliepok do klanu iných sliepok. Príslušné klany sú potom doplnené o sliepky z iných klanových párení. Výhodou je, že sliepky zostávajú v príslušnej skupine, do ktorej ich chovateľ zadelí spoločne, rotujú len kohúty.

Tento systém je skvelý spôsob, ako zachovať genetickú diverzitu v uzavretom kŕdli. Očakáva sa, že správne použitý systém 3 klanových kŕdľov, bude udržateľný až 20 generácií. Systém 5 klanov má údajnú schopnosť fungovať až do jeho zániku. Pre správne udržanie funkcie tohto systému chovu je podstatné viesť si záznamy o použití jednotlivých zvierat, ktoré prispievajú do chovu. Vzhľadom na rotáciu kohútov sa takto vieme vyhnúť aj možným chybám. Taktiež je dôležité mať dostatočný počet ubikácii v chovateľskom zariadení.

3. Obmenný (rolovací) systém

V tomto systéme vám stačí chovná ubikácia pre každý rok/generáciu. Princíp tohto párovania spočíva v párení mladých zvierat s tými staršími, ktoré už v chove máte z minulých sezón - napríklad staršie kohúty s mladými sliepkami a mladé kohútiky so staršími sliepkami. Výhodou je, že môžete zachovať toľko generácií, koľko vám dovoľuje dĺžka produktívneho života vašich vtákov alebo kapacita chovateľského zariadenia. Vedenie záznamov pomocou tohto systému je pomerne jednoduché a priamočiare. Tento systém je možné realizovať aj s malým počtom chovných ubikácii.

4. Kŕdľový systém

Tento systém funguje presne tak, ako názov popisuje. Pozostáva z jedného kŕdľa obsahujúceho kohútov aj sliepky zároveň. Vedenie záznamov je minimálne, pretože rodokmeň jednotlivých kurčiat nie je známy. Výhodou tohto systému sú nízke požiadavky na priestor, avšak hodí sa viacej v prípade, že vašim zámerom je chovať hydinu čisto iba z úžitkových dôvodov.

5. Dostatočné čísla liahnivosti kurčiat

Aby ste mohli v chove dosiahnuť očakávané zlepšenie a posun, musíte byť schopný vyliahnuť a odchovať značný počet kurčiat. Zrejme ide o jeden z najviac prehliadaných aspektov väčšiny chovných systémov. Chov za cieľom zlepšenia znamená iba výber z vašich najlepších jedincov. V ideálnom prípade značí výber iba jedného alebo dvoch jedincov z 10 odchovaných.

6. Vhodný výber chovného materiálu a rázna selekcia chovných zvierat.

Výber chovných jedincov je mimoriadne dôležitým prvkom vášho programu. Toto kritérium je jedno z tých, ktoré sa zúročí na vašej chovateľskej práci už behom jedného roka. Odchované jedince z výberových párov a posun sú každoročná odmena za ťažko a dobre vykonanú prácu. Je dôležité, aby ste vedeli, čo si vyberáte a aby ste poznali zámer vášho chovu a vaše ambície s nim. Vaša stupnica požadovaných výsledkov a štandard plemena (pri chove čistokrvnej hydiny) sú vaše dva najdôležitejšie nástroje pri chove.

Najprv zhodnoťte všetky svoje vtáky na základe vašich kritérií úžitkovosti, pri čistokrvnej hydine na základe požadovaných znakov, a to podľa opisu jednotlivých štandardov. Týmto spôsobom oddelíte zvieratá na hornej (a teda najlepšej) vrstve od strednej vrstvy, až k tej spodnej. Vo všeobecnosti sa očakáva, že budete pracovať iba s najlepšími zvieratami.

Ďalším krokom je postup, kedy vstupujú do hry vaše nároky a štandard. Dobrý chovateľský program závisí od vašej schopnosti vidieť vaše zvieratá s triezvym pohľadom a snažiť sa čo najviac priblížiť štandardu v smere úžitkových alebo exteriérových vlastností. Z toho dôvodu je dobré vytvoriť si vlastné tabuľky.

V počiatočnom režime „zlepšovania“ môžete hodnotiť vtáky s viacerými slabými chybami ako vyhovujúce. Norma a bodový systém vám pomôžu posúdiť, ktoré nedostatky sú kritickejším bodom vo vašom chove v porovnaní s inými. Vyvinutie číselného bodovacieho systému vám umožní porovnávať vtáky z rôznych liahní a sledovať medziročný pokrok. Odporúča sa používať upravený Hoganov systém bodovania, ktorý vyvinula Karen Johnston.

Následne svoje pokroky a pozorovania môžete s prehľadom porovnávať s inými chovmi a zistiť, aký pokrok ste dosiahli v tom svojom.

Chov hydiny môže byť náročný a zároveň zábavný. Chovateľský systém postavený na týchto troch pilieroch vás môže posunúť tým správnym smerom.

Priatelia, Veľká Noc je tu o pár dní. Preto je najvyšší čas si začať chystať veľkonočnú výzdobu. Tu je opäť náš jednoduc...
08/04/2020

Priatelia, Veľká Noc je tu o pár dní. Preto je najvyšší čas si začať chystať veľkonočnú výzdobu. Tu je opäť náš jednoduchý, no veľmi estetický tip:

1. Z vrchu a zo spodu vajíčka urobíme dierku a vyfúkame do pohárika jeho obsah.
2. Prázdne vajíčko si umyjeme a odmastíme alkoholom. Následne ho namaľujeme bielou farbou.
3. Keď farba zaschne, ceruzkou si urobíme náčrt akéhokoľvek vzoru.
5. Následne použijeme temperové (alebo iné) farby a náš načrtnutý vzor namaľujeme.
6. Pre lepšiu fixáciu zastriekame obrázok na vajíčku lakom na vlasy.

Vaša veľkonočná ozdoba je hotová 😊🥚🎨✨🏡.

Veľká Noc je za dverami a s ňou aj kreatívne chvíľky. Toto je naša inšpirácia:1. Vajíčka rozbijete.2. Keďže tvar nie je ...
02/04/2020

Veľká Noc je za dverami a s ňou aj kreatívne chvíľky. Toto je naša inšpirácia:

1. Vajíčka rozbijete.

2. Keďže tvar nie je zrovna lákavý, je dobré použiť lepidlo a škrupinky zlepiť dohromady. Posnažíme sa zachovať čo najväčšie kúsky škrupiny.

3. Zmiešame temperové farby, ktoré použijeme na vrch vajíčka (modrá, biela, čierna, marhuľová).

4. Rovnako si namiešame farby na vnútro vajíčka (zlatá, žltá, oranžová, biela).
Zlatou farbou namaľujeme vnútro aj okraje škrupiniek.

5. Do vnútra vajíčka umiestnime čajovú sviečku a zapálime ju.

Prežívame neľahké časy. Máme však predsviatočné obdobie, ktoré si môžeme spestriť aj takýmto spôsobom. Budeme radi, ak sa s vaším výtvorom s nami podelíte. Držíme palce!

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Slepačí kabaret posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share