Haladunk: a kontextus fontossága --> folytatás
Hozom az újabb videót arról, hogyan haladunk a fényképezőgép + állvány + sátor szoktatással. Megtörtént a lencse csere: a 200-as lencsét lecseréltem a 600-asra és a szobában áll az állványon a gép, igaz még nincs kinyitva a lencse. Fontos szempont, mert nyitott állapotban kb. 15 cm-el hosszabb. Bevallom, h nem rögzítettem egy köztes lépcsőt: kb. egy hete megvolt már a lencsecsere, de napellenző nélkül, ami azt jelenti, h 10 cm-el rövidebb a konstrukció. Az elmúlt egy hétben a felállított szerkezet mellett, körülötte tréningeztünk, játszottunk. A videón fenn van a napellenző, most kezdtünk el vele gyakorolni. Tisztán látszik a videó kezdetén, h bizonytalanul közeledik a szerkezethez. Sőt, a bemozgatás sok is neki, ezért azt egy próbálkozás után el is vetettem: visszatérünk rá később. Azzal, h néha az ijesztő cucctól elfelé dobálom a falatot segítek neki: így egyrészt csökken a nyomás és lemegy a feszültség, hisz a mozgás csökkenti a stresszt, másrészt azt üzeni a kutyának, h megvan a lehetősége eltávolodni a félelmetes dologtól, méghozzá szabad akaratából. Egy ilyen kör után sokkal könnyebb újra belevinni a nehezebb és félelmetesebb szituba és maga a tanulás is élvezetesebb a kutya számára, hisz pontosan tudja, h a nehéz körök után jön majd könnyebb kör. Úgy működik tulajdonképpen, mint egy sémajáték: megteremti a stabil kereteket, a kutya tudja, h mi következik, mire számíthat és ezáltal magabiztosan tud belemenni a szituációba. És nem utolsó sorban dopamin termelődik az agyában, ami jótékony hatással van a tanulási folyamatokra is. Erősödik az önbizalma, ami nem csak az adott helyzet megugrását segíti, hanem más félelmetes helyzetek megoldását is könnyebbé teszi, hisz az egyik helyzetben tanultakat alkalmazza más helyzetekre is.
És ne feledd: ez egy játék. Ha akár egy
A kontextus fontossága
Szintet szeretnék lépni a fotózásban: szeretnék elkezdeni lesből fotózni. Megvettem a lessátrat: nagyot kellett vennem, mivel Forgácsot is vinnem kell magammal, mert ilyen hosszú időtartamra még nem tudom itthon hagyni. Ebben kényelmesen el tud feküdni. Amikor hozták a sátrat és felállítottam, a kutya egyből bement: ezt azonnal le is jutalmaztam. Játszottunk egy kis falatkeresést a sátorban, h jól ráerősítsek arra, h a sátor egy szuper hely.
Észrevettem már korábban, h fél a fotóállványtól, ezért felállítottam a szobában, h jöjjön menjen körülötte: szokja, h ártalmatlan. Ezt a pontot is ki lehet pipálni.
Eljött a nap, h felállítsam a kertben a sátrat és kipróbáljuk. Mindent beállítottam. a gép az állványon, a sátor pöpec: és a kutya úgy döntött, h nem jön be a sátorba. Szépen kényelmesen elhelyezkedett a sátor mellett kívül és beverte a szunyát. Túl izgatott voltam, h kipróbáljam már a fotózásnak ezt a formáját, így ráhagytam: a kertben élő madarak szokva vannak a kutyához. Tudtam azonban, h ez így nem lesz jó, hisz pont azért vettem a sátrat, h a mozgás ne riassza el a madarakat.
Fotózás után elkezdetm gondolkodni, h hol lehet a baj. Hamar rájöttem, h a kontextus hibádzik. Egyrészt hibáztam az állvánnyal ott, h nem tettem rá a gépet a szobában. Pontosabban a nagy lencsét: elég brutál látványt nyújt a 600-as tele lencse az állványon: egyértelműen ez az egyik pont, ahol bukott a kísérlet. A másik pont, h az egész félelmetes cucc a sátorban volt, egy viszonylag szűk helyen, ami még félelmetesebbé tette a dolgot, hisz nincs kikerülési lehetőség.
Szóval: visszaléptünk nem is egy, hanem mindjárt több szintet. Első körben elkezdtünk gyakoroli a kertben a kisebb, 200-as lencsével, h megszokja, h ártalmatlan a cucc. Erről a tréningről láthattok egy rövid videót. Ezt a szintet szépen megugrottuk, úgyho
Tegnapi rögtönzött akadálypálya.
Kipakoltam a nyári gumikat cserére és mire észbe kaptam, Forgács felajánlotta, h gyakoroljunk velük: bevágta magát elefántrükkbe. :) A műtét óta nem gyakoroltunk akadálypályán, csak nemrég kezdtük el a rönköket megmászni az erdőben. Az igazi pálya még várat magára, de rögtönöztem neki egy kis akadálypályát. Igaz, így elmaradt a tornája, mert a kettő sok lett volna egyszerre.
A terhelésnél mindig fontos, h te igazodj a kutyához, főleg ha sérülésből épült fel a kutya vagy műtét, betegség után vagytok.
Ma reggeli tornánk néhány részlete.....
Nehéz egyedül tornáztatni és videózni. Mivel számomra fontosabb az, h jól csináljuk a tornát, ezért csak egy-két gyakorlatról tudtam felvételt csinálni. A matracos gyakorlatokról pl már nem tudtam, mert ott a videózás menedzsmentje a torna kárára menne.
Néha túl lelkes a kutyám: imádja ezt a tornát. Mivel lelkesedésében pontatlan, mint minden kutya, ezért néhány kis trükkel segítem neki a pontosságot. Például bevezettem azt, h fekvésből nem simán fel kell állnia, hanem puszit kell adnia: így nekem is közelebb kell hajolnom és elérem, h ne mozdítsa ki a lábát. A balt ugyan mozgatja néha, de a műtött jobb fixen áll. És nem utolsó sorban cuki is. :)
Érdemes figyelni a hangomat is a korrekciónál, illetve a finom "a-a"-t, ami úgy jelzi a kutya számára, h nem jó az irány, h közben megmarad a kutya jókedve. Nálunk ez nagyon fontos, mert egy erősebb tiltásnál egyből elmegy a kutya kedve az egésztől. Az egyik feladatnál nem figyeltem oda és volt egy erősebb "a-a" egy "nem volt jó"-tól kísérve, mert átugrotta a calavettit (a lépegetőt) és utána már nem volt hajlandó lekövetni a jutifalatot, ezért le kellett tennem neki a földre "tied" vezényszó kíséretében. Ez az oldás elég volt, h utána folytatni tudjuk jó kedéllyel a tornát. Nagyon fontos, h ha "elkövetsz egy hibát", mint itt én is, tudd, h hogyan tudod orvosolni azt a szitut.
A másik "trükk", vagy inkább segédeszköz, amit használok a klikker pálca vagy klikkerbot, igaz kicsit feltuningoltam. A klikker botnak az a lényege, h van a végén egy kis gomb, amit a kutyának meg kell érintenie az orrával. Amint ez megtörtént, megy a klikk és ajuti. De sajnos annyira pici az a gomb, h nekünk nehézséget okozott annak a becélozása, ezért ráragasztottam egy pici hab labdát (amúgy cicajáték) és így jobban le tudja követni. Nyilván ehhez előbb meg kellett tanul
Megy ez három lábbal is.... 🤣🤣🤣
Elképesztő akaraterő van ebben a kis állatban. Alig telt egy hét a műtét óta és már a világot bejárná szíve szerint. Nehéz visszafogni. A séták jelentős részét még ölben teszi meg: most kimondottan előny a kis méret. Így oldjuk meg, mert dolgozni kell: Merlint, a pajtit visszük sétálni, aki most kicsit zavarban van a séták során, h nem kergetőzhet Forgáccsal. És hát otthon nem bírja ki egyedül, amíg Merlint lemozgatom.....szóval kompromisszum. :) És az eredmény: egész napos alvás, totál lefárasztás. :) Most könnyű a dolgom a lefárasztással, de azt hiszem, visszakapom én még ezt amint kiszedik a varratokat. :)
Hajrá kis termet! Nekünk most kimondottan jól jön. 🤣🤣🤣
Ma megvolt az első sétánk a kerten kívül. Kicsiben kezdjük: kb 5 percet voltunk kinn, de annyira elfáradt, hogy azóta is alszik. De jó volt egy kis idegen szag és inger. Menne, mint a mérgezett egér, de csak ésszel.
Ulfi – case study
Egy esetről szeretnék írni, ami megint megerősít abban, h nagyon fontos a teljes képet nézni, amikor egy állattal dolgozunk, legyen az bármelyik fajba tartozó. Jelen esetben egy kutya a főszereplő. A sztoriba én a legvégén kapcsolódtam be. Annyi volt a szerepem, h megerősítettem a gazdit abban, h jól látja a helyzetet és a megfelelő orvoshoz irányítottam őket. Illetve miután mindenen túl voltak, kicsit felkaroltam a gazdit és a kínzó lelkiismeret furdalásba beletettem a realitást, h ő volt az, aki a végére járt a dolognak.
Ulfi most 3 éves, ivartalan kan, ausztrál pásztor. Tenyésztőtől származik. 5 hónapos korára 5 gazdája volt: az ötödik gazdi a jelenlegi. A mostani gazdit megelőzően valamennyi gazdi szakembernek mondta magát, aki ért a kutyákhoz és konkrét céllal, sport- és munkacéllal akarta a kutyát. A sztori kezdete röviden, h kézről-kézre passzolták a kutyát, sajnos bántalmazták is, mert nem hozta az elvárt viselkedést és már kölyökként sem tűrte, h az arcához érjenek. Egyiküknek sem jutott eszébe, h esetleg a dolog mélyére kellene ásni. A bántalmazást egy foga bánta fizikai szempontból, lelki szempontból pedig ráerősített a fajtára amúgy is jellemző, emberek iránti bizalmatlanságára.
Jelenlegi gazdájánál sima családi kutya. A családból igazán egyetlen személyt fogad el. Komolyabban ott kerültem kapcsolatba a kutyával, amikor felmerült, h nálam fog lakni egy ideig, mivel a gazdi külföldre utazik munka ügyben és a családja többi tagjával a kutya nem igazán jön ki. Mielőtt erre sor került volna, a gazdi kiszúrta, h az amúgy is morgós kutya még morgósabb, amikor az arcához közelít a kéz, illetve hol megeszi a száraz tápot, hol nem. Mivel amúgyis sor került az ivartalanításra, kérte a gazdi az állatorvost, h altatásban röntgenezzék meg a kutyus fogait. Nem minősítem az állatorvost, de nem végezte el a
Ez most a szokottnál személyesebb és hosszabb poszt. De mivel a történtekben nagyon sok a tanulság, úgy döntöttem, legyen meg a teljes kép.
Vannak kutyák, akik nehezen viselik és dolgozzák fel a feszültséget. Általánosan elmondható, hogy a kutyák kortizol szintje egy stresszes szituáció után sokkal lassabban áll vissza a normális szintre, mint az emberé: akár 10-12 nap is eltelik, amíg normalizálódik. Ezért nagyon fontos, hogy az állatorvosi látogatások a lehető legkevésbé stresszesen történjenek, mert befolyásolja az immunválaszt. De erről majd egy másik posztban.
A kutya és gazdája közötti érzelem átvitel, az ún érzelmi fertőződés vita tárgyát képezi a mai napig. Most hagyatkozzunk pusztán a saját tapasztalatra és tegyük háttérbe a tudományos megközelítést. Mindannyian tudjuk, hogy kutyáink érzékelik hangulatunkat. Mindazonáltal ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy át is veszik érzéseinket.
Az én kutyám érzékeny. Nagyon durván. 2 héttel ezelőtti szombaton egy családi probléma miatt eléggé kiborultam: sajnos kikerülhetetlen szituáció volt. Ilyen helyzetek adódnak az életben. Sajnos az ehhez hasonló helyzetek a kutyámra is hatással vannak: ebben az esetben teljesen szétesett. De nem úgy, hogy a helyzet elmúltával egy lerázással megoldja és kijön belőle, akár a segítségemmel, akár anélkül. A kutyák orra, ezt nem kell elemezni, nagyon érzékeny a különböző szagokra. A viselkedésem ugyan nem változott, de a megemelkedett stressz-szintem miatt megváltozott a biokémiám, azaz a szagom. És nyilván nem hülye, csak szőrös: egyértelmű volt számára, hogy valami nincs rendben. A kutyám előéletét nem ismerem: 1 éves korában fogadtam örökbe az Illatos útról. Nem tudom, milyen élményeket, emlékeket aktiválhat benne az emberi stressz szaga, de tény, hogy olyan erős hatással voltak rá a történtek, hogy teljesen szétesett.
2 h
A kutya tanítása során fontos, hogy a már ismert feladatokat is a lehető legváltozatosabb kontextusban gyakoroljuk. Vigyük ki a feladatot magasabb ingerkörnyezetbe, kombináljuk stb. Így lesz egyre stabilabb az adott feladat és támaszkodhatunk rá a legváltozatosabb helyzetekben. :)
Fontos, hogy megtaláljátok azt a helyzetet vagy azokat a helyzeteket, amelyekkel a kutyátok nehezebben boldogul. Ne féljetek ezektől, hanem használjátok ki tréningre. És amint a videó is bizonyítja, mi, trénerek is dolgozunk a kutyáinkkal. :)
A videón a kutyám megkapta a legújabb plüss játékát, egy cicát az Ikeából, amit a bolttól kb 1 km távolságra lévő otthonunkig vitt a szájában. Ilyenkor hajlamos előre rohanni, ezért kihasználtam az alkalmat, hogy különböző szabályokat gyakoroljunk. Számára ez egy nehezített terep, mert nem szeret osztozni a játékain és minél hamarabb biztonságban akarja tudni az új szerzeményt.
Úton hazafelé a padkaszabályt és a várt gyakoroltuk, végig a cicával a szájában. A "vár"-nál arra is kell külön figyelnem, hogy hajlamos úgy elindulni, hogy csak azt figyeli, mikor jövök közelebb és elindul, anélkül, h megvárná, h engedem. Ez történik a videón is, de most ezt az izgatottságnak is be lehet tudni. Egy kis korrigálás után viszont tökéletesen teljesít nehezített körülmények között is.
Nagyon szeretem az "a-a"-t használni a "nem" helyett, mert jó hangsúllyal lehet kiejteni, a lehető legjobb időzítéssel. A "nem"-et ritkán kell használnom, és csak nagyon indokolt esetekben: azokban a ritka esetekben, amikor őrült nagy hülyeségre készül a drága. Mert ilyen is van. :)
Szeptember 16-án induló alapfokú tanfolyamunkon ezzel is foglalkozunk.
Részletek és jelentkezés:
https://fb.me/e/OFIllAD9
Nagyon szeretem a saját kutyámmal illusztrálni a külünböző helyzeteket, netán problémákat, hogy láthassátok, mi, trénerek is ugyanúgy szembesülünk ugyanolyan, de természetesen más természetű problémákkal is, mint ti. És ugyanúgy megdolgozunk a megoldással.
🖊 A videó háttere: a kutyám imádja lopkondi az írószereket. A nappaliban a kanapé mellett van egy kis asztal, amin egy tartóban van néhány írószer. mivel nagyon jól tudja, hogy nem szabad hozzájuk nyúlni, a jelenlétemben eszébe sem jutna. De ha rájön a bolondóra, általában vacsi után, akkor bizony bepróbálkozik a lenyúlással, ha nem vagyok a nappliban.
🍳 A konyhában dolgoztam, amikor hallottam, hogy az írószertartón matat és már a konyhában mondtam neki a "nem"-et, mivel onnan is érvényes. A videón bemutatott hattyú halála a "nem"-et követően történt. Csak egy rövid részletét rögzítettem. Első körben sikerült belekuncognom a viselkedésbe, megerősítve azt: ennek eredménye hallatszik is a videón.
Őszintén bevallom engem különösebben nem zavar ez a kunyizós viselkedés: megvannak a keretei és a szabályai nálunk, amelyek között mozoghat. Amíg ő ezt betartja, addig okés a dolog. Amint átlépi, figyelmeztetem rá és visszaterelem a viselkedést a felállított keretek közé. Minél következetesebben betartom ezt, annál jobban ritkul a viselkedés. És ehhez nem kell alkalmaznom semmiféle erőszakot. Most, hogy már átlátok rajta, szeretem ezt a dráma királykodást - ennyi belefér. :)
☝️ Természetesen vannak olyan általános vielkedések, melyek nem elfogadhatóak semmilyen körülmények között. Ezeken felül mindenkinek az számít problémának, ami a mindennapi együttélés során jelent problémát és ezen kell dolgozni.
Minderről fogunk tanulni nemsokára induló alapfokú képzésünkün, melynek fókuszában a kutyával való mindennapi együttélés áll.
Bővebb információ és je
Na vegyük elő egy kicsit a klasszikusokat!
🎥🎥 Előre is elnézést azoktól, akik utálják a filmet.
🎥Ismerős a jelenet, amikor egy gyerek ugrál az ágyon, le-föl rohangál a házban és közben azt kiabálja, hogy "Szabad vagyok, szabad!"? Hát persze, hogy Kevinről van szó. 😆
🎉🐕Tekintsünk el most attól, hogy nincs karácsony és fordítsuk le a jelenetet a kutyára. Ő is kb ennyire örül, amikor lecsatolod a pórázról és kilő, mint egy rakéta a réten. Ő is szabad és esze ágában sincs erről a szabadságról lemondani, akkor, amikor te kéred. És ugyanúgy, mint Kevin esetében, aki számos olyan tettet hajtott végre a filmben, amitől egy felnőttnek égnek állt volna a haja és megóvta volna (ld szánkózos jelenet 🛷), nekünk gazdiknak is sokszor önmaguktól óvnunk kell kedvencünket. És ennek része a stabil behívás is.
Ennek kialakításában nyújtunk segítséget a Behívás minitanfolyamunkon. Gyertek el tanulni, hogy ne alakuljon ki nálatok a Kevin szindróma.🎥🎥
További információ:
https://www.facebook.com/events/5988700904585181
EBtréning kutyakiképzés
Akiket gyakran igaztalanul alábecsülnek 2. rész
🐾🐾Az első részben azt mutattam be, hogyan megy át a kistermetű kutyám a létrán. Ebben a részben távolsági áll-ül-fekszik feladatokat végzünk a mentőkutya tréningen.
❗️❗️ Sok kis termetű kutya élete arról szól, h félelmében őrjöng a póráz végén. Ráadásul ezt sokszor agresszióként értelmezik. Annyiban igaz, h ez valóban agresszió, de félelemből fakadó agresszió és a póráz végén őrjöngő kiskutya retteg.
🐕🦺🐕🦺A kistermetű kutyáknak ugyanúgy megvolt a maguk funkciója, akár vadászatról van szó, akár más munkáról.
💛💜💚Sajnos mára ölebbé és kiegészítőkké váltak, akiknek ösztönkészletét sokszor figyelmen kívül hagyjuk. 👩🏫De őket is ugyanúgy dolgoztatni kell szellemileg, mint a nagytermetű társaikat és tőlük is elvárhatóak engedelmes feladatok, trükkök és a szabályok betartása. ✅
❗️❗️❗️ De mindenekelőtt az önbizalmukat kell növelni, a kutya-gazdi kapcsolatot erősíteni közös tevékenységek, tréningek révén, h ők is magabiztosan mozoghassanak úgy az emberek, mint a kutyák világában. ✅
Egy fárasztó nap után egy kis rágcsálás. Igaz, Kutyi, a plüss kutya füle bánta. :)
🐾🐾A rágás nagyon fontos stresszlevezető a kutyáknál. A suliban is sokszor látni, h egy kutya elkezd rágcsálni egy botot, amit éppen talált. ilyenkor a stresszt vezeti le. Ez nem tévesztendő össze az unalomból eredő rágcsálással és rombolással (amiben szintén benne van a stresszlevezetés).
🥾👟👡Biztosítsd kutyád számára a rágcsálási lehetőséget. Legyen olyan tárgy, amelynek a funkciója a rágcsálás: játék, kávéfa bot, marhapata stb. Viszon trágcsálás közben sose hagyd magára, nehogy baleset történjen.
😴😴A videót nem rögzítettem teljes hosszában, de a kutyusom általában egy nagy sóhaj kíséretében belealszik a rágcsálásba az éppen rágcsált tárgy mellett.
Akiket gyakran indokolatlanul alulbecsülnek.... 2. rész…
A swing. Első alkalommal nem sikerült rávenni, h rálépjen, de türelemmel és következetes tréninggel a 4. alkalommal magabiztosan átszaladt a swingen.