Piątek, piąteczek, piątunio wita nas tutorialem pt. "Jak zostać przegrywem?" Jeśli jesteście ciekawi, to zobaczcie ten filmik z komunikacji 👇
W końcu piątek, po dość długiej przerwie - kolejna odsłona rozmówek psio psich. Tym razem na tapecie dwa owczary i sygnały agonistyczne i stresowe.
Cezar ❗️nadal do adopcji❗️ tak tylko przypominam.
Dzisiaj chciałabym podzielić się swoimi przemyśleniami na temat uczenia się społecznego u psów. Nie jest tajemnicą, że psy uczą się od siebie. Z punktu widzenia człowieka zarówno rzeczy pożądanych jak i niepożądanych. Myślę, że każdy kto miał kiedykolwiek dwa psy i je obserwował, z pewnością będzie miał wiele przykładów na to jak uczyły się od siebie. Z ciekawostek - metodę uczenia socjalnego można też wykorzystać do nauki zachowań poprzez obserwację człowieka - metoda "do as I do", ale wróćmy do uczenia się od psów.
Aby taki trening był skuteczny, należy zaaranżować odpowiednią sesję szkoleniową. Poniżej przedstawię krótko to czym się kieruję w takim treningu. Na każdy z tych tematów można napisać osobny wpis lub nawet kilkanaście - tutaj jedynie chciałam zaznaczyć obecność danego zagadnienia.
✅ Dobieram psy kompetencjami! Głównie chodzi o wybór odpowiedniego psa profesora. Nie ma konkretnego zestawu cech, który powinien posiadać pies profesor. Psem profesorskim może być nawet mniej doświadczony pies - pod warunkiem że ma minimum kompetencji społecznych pozwalających udzielić mu nauki. Dla psa profesora taka sesja szkoleniowa także może być okazją do nauki.
✅ Kolejnym ważnym aspektem jest zażyłość psów - w zależności czego chcę psa ucznia nauczyć, może okazać się że najpierw trzeba będzie zbudować relacje pomiędzy psami, tak by pies uczeń przyjął psa profesora jako godnego zaufania i takiego od którego chce się uczyć. To ważne zwłaszcza jeśli przed uczniem będziemy stawiać trudne zadanie, które będzie wymagało w pewnym stopniu zdania się na przewodnictwo profesora. Dodatkowo jeśli pies uczeń, ufa psu profesorowi - daje to nam nieco większą tolerancję na potencjalne błędy np w doborze środowiska.
✅ Wybieram odpowiednie środowisko dla danej sesji szkoleniowej - odpowiednią ilość bodźców/rozproszeń i przestrzeni, tak by warunki do nauki
Najwyraźniej teraz piątek następuje zamiast wtorku.
Spóźnienie znaczne, a bo i majówka, poza psami na hotelu to i prace porządkowe na ogrodzie, a w poniedziałek Molo miał zabieg usuwania guza z nosa.
Nagrywałam to 2 razy, wobec czego za drugim razem zapomniałam dopowiedzieć to co teraz dopiszę:
- w małych pomieszczeniach komunikacja psów może być nieco inna gdyż pomieszczenie uniemożliwia odejście i psy mogą czuć się zmuszone do interakcji, więc kiedy np na dworzu odejdą, to w domu może dojść do spięcia
- na dywanie leżą potencjalne zasoby - kong, łebek węża (odgryziony od reszty gumowej zabawki, dlatego zawsze nadzorujcie psy w trakcie zabawy), skarpeta, resztki zwłok szarpaka. Każda z tych rzeczy może być potencjalnym zapalnikiem kłótni więc jeśli macie 2 psiaki w domu, świeżo wprowadzone, zwracajcie na to uwagę.
Lecim:
Nieco opóźniony piątkowy filmik. Tak, wpadłam na pomysł że będę starać się co piątek wrzucać komunikację psów. Nadal pozostajemy w temacie rozmów o zasobach. Nieco nagranie i głos mi się rozjechały, starałam się jak najlepiej je zsynchronizować, ale lekkie opóźnienie nadal zostało, myślę jednak że ogarniecie.
Filmik nagrany na spotkanie z Angelą Stockdale. Ostatnio uczestniczyłam w serii odnośnie zasobowości w komunikacji psów.
Po raz pierwszy wstawiam też filmik z narracją 🫣
Poza tym że głos się rozjechał i jest opóźniony do obrazu 🤷♀️ i że w głowie miałam więcej niż udało mi się wydukać.. ale chyba nie jest jakoś bardzo tragicznie.
Wolicie opis + filmik bez głosu czy filmik z narracją?
Dzisiaj znowu troszkę o komunikacji. Zauważyłam, że w necie jest stosunkowo mało filmików pokazujących psie interakcje. W miarę swoich skromnych możliwości, będę starać się dorzucać "psie rozmówki". Tutaj panowie Molo i Drago rozmawiają o tym kto jest bardziej doświadczonym samcem i kto godniejszy szacunku.
Drago przyjechał do nas z wizytą aż z łodzi i przywiózł ze sobą nowego gościa. Jesteście ciekawi kogo? A może już wyśledziliście kto do Nas przyjechał? Już niedługo wrzuce post i o naszym tajemniczym gościu.
Porozmawiajmy o dziurze.
Na spacerze zapoznawczym, na który z właścicielką przyjechał Barni, kompetentny komunikacyjnie psiak, miało miejsce takie oto zdarzenie. Barni wykopał dziurę, a Zira, psia profesorka, podjęła dyskusję na temat tejże dziury. Popatrzcie jak wyglądała ta dyskusja:
Prosty filmik, nagrywany ziemniakiem (niestety filmiki nagrywane przez msg tracą na jakości) - z komunikacji Duffi i Felka.
Aż żałuję że nie nagrałam normalną kamerką bo byłby świetny filmik do analizowania niuansów komunikacji pies-pies, rozmowa jest bardzo dynamicza i uprzejma jak widzicie.
Niestety oboje opuszczają hotel już jutro, ale za to chodzą słuchy że dzisiaj wpada Karmelek odwiedzić ciotkę na nowej miejscówie.
Relaks. Dla psów równie ważny jak dla opiekunów.
Molo, Lucyna, Lućko, Zirka.
Po prostu psy - każdy inny, każdy po innych przejściach, ale wspólnie tworzących grupę socjalną cieszącą się swoim towarzystwem na luzie
EVIL DEVIL Hotel dla zwierząt tak było <3
O MNIE
Certyfikowany zoopsycholog i instruktor szkolenia psów.
Zaczynałam jako dom tymczasowy, później trener. W pracy z psami przebyłam drogę od stosowania awersji w treningu do współpracy z psami opartej o system nagród. Pasjonuję się tematem zaburzeń neurologicznych oraz komunikacji między psami. W moim sercu szczególne miejsce zajmują TTB, zwłaszcza bulterriery oraz psy użytkowe, zwłaszcza malinoisy. W przyszłości planuję prowadzenie domu dla psów weteranów – tych po służbach w policji i wojsku. Wiele z tych psów wymaga specjalistycznej opieki i nie nadaje się do życia w rodzinie ze względu na specyficzne potrzeby. Prywatnie jestem przewodnikiem dla bulterrierki Ziry (Gwenda Celtic Virus, zkwp) oraz adopciaka w typie malinoisa – Molo (z Wrocławskiego Schroniska).
FILOZOFIA PRACY
Bo najważniejszy jest pies.
Podstawą pracy jest zrozumienie jak wpływają na siebie i wzajemnie przenikają różne aspekty:
emocje, zdrowie i dobrostan psa
stan psychiczny przewodnika/przewodników
więź z przewodnikiem/przewodnikami
relacje w grupie społecznej (rodzinie w której żyje pies)
relacje z innymi psami (także tymi spoza grupy społecznej)
środowisko i występujące w nim stresory
Jedynie działając kompleksowo i na wszystkich poziomach możemy odnieść stałą i prawdziwą poprawę jakości życia własnego psa (a także Naszego własnego życia).
OFERTA
Zapraszam psy wszystkich rozmiarów i kształtów, użytkowe i “nieużytki”, sportowe i kanapowe, pobudliwe, reaktywne, lękliwe, szczekające, dystansujące. Każdy znajdzie tu swoje miejsce
Sekcja Spacerowa
- spacer grupowy, poziom 1 - max. 5 psów; spacer bezkontaktowy! psy cały spacer pozostają na smyczy, bez podchodzenia do innych uczestników spaceru. Uczą się zachowywania spokoju w obecności innych psów i komunikacji na odległość
- spacer grupowy, poziom 2 - psy w trakcie spaceru pozostają bez smyczy (lub ze swobodnie puszczoną linką). Na spacerze ucz