04/08/2024
🐹Dezynfekcja lokum i akcesoriów chomiczych🐹
CZYM JEST DEZYNFEKCJA U CHOMIKA?
Dezynfekcja jest niszczeniem chorobotwórczych drobnoustrojów(bakterie,wirusy i grzyby) i ich form przetrwalnikowych(takie tworzy w wysokiej temp np gronkowiec złocisty),zwalczaniem pasożytów na każdym etapie rozwoju, z użyciem środków specjalistycznych do tego przeznaczonych i bezpiecznych dla zwierząt.
KIEDY ZALECA SIĘ DEZYNFEKCJĘ?
Zaleca się podczas inwazji endopasożytów(pasożyty wewnętrzne) i ektopasożytów(pasożyty zewnętrzne), podczas leczenia grzybicy,koniecznie po zmarłym chomiku przed wprowadzeniem innego zwierzątka lub zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii jeśli wymaga tego sytuacja.
JAK CZĘSTO NALEŻY DEZYNFEKOWAĆ?
Tutaj wszystko zależne jest z czym się mierzymy jako opiekunowie chomika jak również od harmonogramu leczenia.
Poniżej kilka przykładów jak z reguły się to robi
- Nużeniec leczymy jeśli jest kłopotliwy,dezynfekujemy każdorazowo po podaniu środka przeciwpasożytniczego na skórę, średnio raz w tygodniu.
-Świeżbowiec, dezynfekujemy każdorazowo po podaniu środka przeciwpasożytniczego, średnio raz w tygodniu.
-Ptaszyńce,pasożyty krwiopijne codziennie plus oklejamy chorobówkę taśmą dwustronną i używamy Adrapu do dezynfekcji otoczenia.
-Grzybice-każdorazowo po podaniu środka przeciwgrzybiczego,każdorazowo po pędzlowaniu zmian chorobowych chomik musi zostać przełożony do czystego lokum ze zdezynfekowanymi akcesoriami. Zarodniki grzybów znajdują się również w powietrzu,wietrzymy.
-pasożyty wewnętrzne nicienie pierwotniaki dezynfekcja codziennie, chomiki to koprofagi.
CZYM DEZYNFEKOWAĆ?
W tym celu należy używać środków do tego przeznaczonych, nietoksycznych dla zwierząt. Środki dezynfekujące jak sama nazwa wskazuje skutecznie zwalczają wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze i należy ich używać zgodnie z ulotką.
Popularne środki do dezynfekcji to:
---Virkon S, należy rozrobić z wodą zgodnie z tabelą, spryskać mebelek,odstawić na pół godziny,spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha. Kolejnym etapem jest wypieczenie mebelka w piekarniku w temperaturze 100 stopni na środkowym ruszcie przez czas 30-60 minut. Wypiekanie mebelków oprócz "dopełnienia dezynfekcji" suszy również drewno.
---Ecocid S analogicznie tak jak w przypadku Virkonu S
---Bactazol to środek do dezynfekcji bez spłukiwania. W celu dezynfekcji należy spryskać na mokro mebelek,odstawić na 20 minut po czym zebrać nadmiar środka papierem. Tutaj również używam piekarnika w celu dosuszenia drewnianego mebelka. Bactazolu używam do szybkiego sprzątania,przecierania kołowrotka i powierzchni najczęściej używanych przez chomika.
---Nobactel analogicznie jak Virkon S i Ecocid S, bardzo przyjemny zapach miętowy co go wyróżnia w tle wszystkich środków do dezynfekcji.
Oprócz tych środków do dezynfekcji akcesoriów i lokum przydatny w przypadku biegających luźno pasożytów( ptaszyńce i niestety nieraz pchły obecne w domu) jest Ardap,Raid do gniazdka.Przy dezynfekcji powierzchni, otoczenia należy zadbać również o własne bezpieczeństwo a do tego używamy Mediseptu do rąk czy Sterillium, tu polecam tylko specjalistyczne chirurgiczne środki dezynfekujące,zawierające skuteczny środek aktywny. Do sprzątania obowiązkowo rękawiczki jednorazowe w przypadku zoonoz.
CZEGO UNIKAMY PODCZAS DEZYNFEKCJI?
Największym problemem, który stale obserwuję na przestrzeni lat to lekkie podejście i niedocenienie drobnoustrojów chorobotwórczych. Czy samo się wyleczy? Nie,sam chomik się nie wyleczy a taki nicień nie pójdzie sobie, tylko zwiększy swoją populację w przewodzie pokarmowym.
Czy ocet, domestos, płyn powinien być używany do dezynfekcji chomiczych mebelków a często jest polecany na niektórych grupach? Nie, ocet to ocet a Domestos ma tylko jedno przeznaczenie i nie są to środki bakterio-wirusobójcze bezpieczne dla chomików. Ocet wchodzi w drewno i sklejkę,domestos również i nie da się ich wypłukać a potem chomik musi wdychać opary tych produktów.
CZY MEBELKI Z HLH MOŻNA DEZYNFEKOWAĆ WYŻEJ WYMIENIONYMI ŚRODKAMI?
To pytanie czytam regularnie,stąd też ten post i odpowiadam,że tak, oczywiście można dezynfekować. Nic się nie zetrze,nie zniszczy. Warto zwrócić uwagę tylko aby robić to delikatnie i również delikatnie wyciągać z piekarnika. Podczas dezynfekcji sklejki nie wypływa żywica jak to się ma w przypadku akcesoriów z korą.
Na koniec kilka słów odemnie,mam nadzieję,że wspomogą Twoją walkę z drobnoustrojami Twojego chomika. Czasem jest tak,że niektóre nicienie siedzą dosyć głęboko w jelitach i za nic nie chcą aby je usuwać stąd też jedna seria odrobaczająca jest nieskuteczna i niestety należy powtórzyć. Dużym utrudnienieniem jest to,że chomiki to koprofagi(spożywają czasem i noszą w polikach bobki), w bobkach znajdują się jaja i inne formy pasożytów i to bardzo utrudnia leczenie.
Często a nawet zazwyczaj przy pasożytach jelitowych moje chomiki na samym początku kuracji miewały biegunki,na to należy szybko zareagować idąc do weterynarza. Duża inwazja pasożytów to dużo toksyn podczas odrobaczania dlatego należy odrobaczać zgodnie z zaleceniami weterynarza,powoli( wybieramy mniejsze zło) i bacznie obserwować chomika a podczas gorszego samopoczucia szybko do weterynarza.
Chomik z zoologa nie jest czysty zwykle,chomik z rąk prywatnych nie jest czysty,chomik z niektórych fundacji również nie jest czysty dlatego tak ważna jest kwarantanna po wzięciu zwierzaka i badanie bobków, chyba,że lubimy brać na ręce chomiki z nicieniami,tasiemcami czy pierwotniakami
Post jest tylko wskazówką,leczenie pasożytów prowadzi lekarz weterynarii.
Na zdjęciu moja porcja mebelków do dezynfekcji samla 136l, przy kilku chomikach w trakcie kuracji odrobaczającej. Tekst i zdjęcia są własnością HLH.