14/02/2023
Hej hej psi miłośnicy 🥰
Przychodzimy do Was dzisiaj z pierwszym postem edukacyjnym. Wykorzystując okazję dzisiejszego święta zakochanych i wszechobecnych produktów z elementem graficznym serca chcielibyśmy przypomnieć Wam jak bardzo ważne jest regularne badanie serca u psów, szczególnie Cavalierów.
Cavalier King Charles Spaniel to naprawdę wyjątkowa i kochana rasa. Są oddane swojemu właścicielowi jak nikt inny i kochają go całym sercem. Niestety ich serduszka są szczególnie narażone na ,,Niedomykalność Zastawki Dwudzielnej Serca", ang ,,Mitral Valve Disease", w skrócie MVD. Zastawka dwudzielna oddziela lewą komorę serca od lewego przedsionka. Dba ona o to, aby przy skurczu lewej komory, krew została przepompowana do tętnicy głównej – aorty, a nie została cofnięta ponownie do lewego przedsionka. Sprężystość zastawki z wiekiem maleje, niestety u cavaliera, to „starzenie” się zastawki może następować szybciej. Dlatego zdarza się, że u piesków w wieku 5 lat zastawka ta nie jest już w stanie zapobiegać „cofaniu” się krwi do przedsionka i krew zamiast być przepompowywana do krwioobiegu, częściowo cofa się do przedsionka, w efekcie wydolność serca maleje.
Badania z 2003 roku wykazały, że aż 11,2% Cavalierów w wieku 2 lat ma zmiany osłuchowe II stopnia, a u psów w wieku 4,4 lat zmiany występują już u 50% populacji rasy! Do „grupy ryzyka” nalężą także : pudel, cairn terier, pinczer, whippet, chihuahua, pekińczyk oraz beagle. Jednak u Cavaliera doszło do szczególnej „mutacji” tej choroby – pojawia się w młodszym wieku i rozwija w kilkakrotnie szybszym tempie, niż u pozostałych ras. Dlatego zanim zdecydujecie się na zakup pieska musicie być świadomi, że w przyszłości może zachorować i będzie wymagał większej opieki.
Choroba przez dłuższy czas nie daje żadnych widocznych objawów i można ją wykryć jedynie przy rutynowych badaniach osłuchowych i USG serca. Z upływem czasu i postępującym słabnięciu sprężystości zastawek możemy zauważyć u naszego pupila nastepujące objawy: senność, apatia, szybkie i częste zmęczenie i w stanach zaawansowanych kaszel sercowy. Nie da się jednoznacznie określić ile przeżyje pies zdiagnozowany z MVD. Niektóre psy żyją długo i intensywnie przy odpowiednie dopasowanych lekach, u innych zaś śmierć następuje szybko.
Nasz pierwszy piesek Mickey został zdiagnozowany z MVD w wieku 4 lat. Szybko wystąpił u niego kaszel sercowy i musieliśmy wdrożyć leczenie farmakologiczne. Po około roku doszło u niego do pierwszego obrzęku płuc, z którego udało nas się go wyciągnąć. Niestety 3 miesiące później wystąpił u niego drugi obrzęk i nastąpiła silna niewydolność krążeniowo-oddechowa. Mickey zmarł 2 miesiące przed swoimi 6 urodzinami. Mimo wszystko, dzięki regularnym badaniom, stałym nadzorem kardiologicznym i odpowiednim leczeniu, udało nam się zapewnić mu ponad rok spokojnego życia z chorobą.
Pamiętajcie proszę, żeby padać swoje pieski regularne, najlepiej już od 1 roku życia i być wyczulonym na możliwe objawy choroby.