12/11/2021
🐾ODLOUČENÍ-pes sám doma🏠
Jak jste si již možná všimli, aby šlo vše hladce, je nejjednoduší začít s veškerou výchovou postupnými kroky. A tomu tak je i u osamostatňování psa. Nemůžeme očekávat od psa, který nám neustále leží u nohou, pronásleduje nás kamkoliv se pohneme a je zvyklí s námi trávit vetšinu času doma, že bude spokojeně čekat, až se vrátíme z práce.
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jeho přirozeností je totiž svého pána následovat. Ale my jej musíme naučit, že i když odejdeme, vždy se vrátíme. V podstatě mu vysvětlíme to, že je v pořádku na nás čekat a že nás nemusí následovat.
Než se rozhodneme nechat psa úplně samotného, zkusme si nejprve vymezení prostoru doma. Začněme odložením na pelíšek ve stejné místnosti (místa a místnosti střídejte a pelech berte vždy s sebou) a poté odložením v jiné, než ve které se nacházíme. Dobu a vzdálenost postupně prodlužujeme a střídáme chvíle, kdy nás pes vidí, a kdy ne. Postupem času mu cvičení můžeme stěžovat tím, že občas popoběhneme, zašustíme pamlsky, necháme otevřené dveře ven nebo do místnosti kam nesmí. Pamatujme na to, že psa k sobě při tomto cvičení nevoláme. Odměňujeme ho ve chvíli když na místě zůstane, ať už sedí, leží nebo stojí.
Teď pes chápe, že je v pořádku, že je někde sám. Následně můžeme přejít k tomu, že necháme psa doma úplně samotného. Opět nejprve na pár minut a postupně intervaly prodlužujeme, až pes vydrží i několik hodin. (Psa samozřejmě předem vždy vyvenčíme!)
Při odchodu psa pošleme na místo a v klidu odejdeme. Psovi zbytečně nevysvětlujme, že odcházíme, že se nám bude stýskat, ať se nebojí, atd.. Jediné, co tím způsobíme je, že svou úzkost přeneseme na něho.
Často nám v zabavení psa pomůžou hračky, které dostane jen když je doma sám. Nebo existují speciální lízací podložky či hračky, se kterými se pes zabaví na delší dobu.
💡TIP: lízací pomůcky nechte s odměnou zamrazit, tím vašemu pejskovi vydrží ještě déle.
A co váš pes, zvládá být doma sám?