15/12/2021
Máša nikdy neměla (alespoň jsem si to myslela) špatná kopyta. Od malička je naboso a s terény nikdy neměla větší potíže, chodila po všem - tráva, beton, štěrk bez známek nepohodlí, někdy byla citlivější při našlápnutí samostatného kamínku nebo při chůzi po větších kamenech. Úpravě kopyt jsem nevěnovala větší pozornost s tím, že "až to bude přerostlé, přijede přeci kovář a kopyta vystrouhá".
Skoro náhodou jsem se loni v létě začala o kopyta a jejich úpravu více zajímat. Neřešily jsme žádný akutní problém, ale jak se říká, bez kopyt není koně, a tak už to je přes rok, co upravujeme ta naše kopýtka trošičku jinak :)
Velké díky patří naší kopytářce Míši, která nám s udržováním zdravých a funkčních kopýtek pomáhá. Stále nejsou ideální, ale vzhledem k podmínkám v našem ustájení, jsem s aktuálním stavem spokojená (proč má na kopyta vliv naše ustájení, o tom jindy, všechno se mi sem nevejde :D). Mášena chodí prakticky po jakémkoliv povrchu, přes beton, štěrk, ostré kameny… Někdy i tam, kam ostatní ani s kutými nechodí… A hlavně se z ploché placky vybudovalo funkční klenuté kopýtko :)
Kopyta nyní upravujeme podle metody "mustang trim". Hlavní rozdíly oproti "tradičnímu strouhání", které jsme podstupovali dříve, jsou hlavně kratší interval mezi jednotlivými úpravami - kopýtka upravujeme jednou za 4 týdny (jednou měsíčně a pokud je třeba, klidně i častěji), ne jednou za 6 - 8 týdnů, jak bylo zvykem. Velmi zjednodušeně se upravuje pouze dorůstající kopytní stěna, chodidlo se vůbec nestrouhá (naopak je žádoucí podpořit růst chodidla od rozpěrek) a typická je zaoblená úprava špice. Proč to vše děláme zrovna tak a ne jinak, o tom jindy. A kdo by byl moc zvědavý, může pohledat na stránkách mustang-trim.cz.
Úprava a celkově to, jak kopyta fungují a jak zdravá kopyta vypadají, je podle mého jedna z oblastí, ve které nám v republice chybí osvěta a vzdělání. Jsem proto ráda, že se bosonožcům dařilo i na vrcholových soutěžích typu Olympiády a Global Champions - třeba se o problematiku začne zajímat více majitelů. Tak závěrem asi tolik - koukejte svým koníkům na kopyta. Pokud má koník nějaký problém, snažte se jej řešit. Bolavé nožky, byť koník nemusí vyloženě kulhat, vedou k dalším blokací různě v těle, nehledě na diskomfort, který koníkovi způsobují. Hledejte proto různé cesty a informace, zkuste se nespokojit s názorem jednoho odborníka, možná je ne vždy ten správný :)
Víc by k tomu mohl říct třeba Dusty Dual Star, původně diagnostikován s podotrochlózou, kovaný "ortopedicky" se stále se zhoršujícím kulháním, nyní na boso a znovu se vracející do práce..