Ochrana zvierat pred týraním

  • Home
  • Ochrana zvierat pred týraním

Ochrana zvierat pred týraním Prostredníctvom tejto stránky sa zameriavame na poskytovanie rád, aby boli domáce zvieratá zdra

11/08/2021

Výchova agresívneho psa:
tipy pre majiteľov postihnutých psom

Nie všetci psi sú vždy priateľskí a majú dobrú náladu. Mnoho štvornohých priateľov citeľne vrčí a šteká alebo v najhoršom prípade dokonca hryzie. Agresívny pes sa môže stať vážnym nebezpečenstvom a pre svojho majiteľa predstavuje veľkú výzvu.

Aké sú však dôvody tohto správania? K spodnej časti tejto otázky sa dostaneme nižšie. Tiež vám dáme tipy, ako vycvičiť agresívneho psa.

Ste zodpovední
Žiadny pes sa spravidla nerodí zlomyseľný. Je pravda, že niektoré plemená psov sú náchylnejšie na agresívne správanie ako ostatné. Za to, či je táto tendencia viditeľná, je však výlučne vaša zodpovednosť.

Ako vlastník sa musíte uistiť, že svojho psa správne vycvičíte. Vezmite do úvahy vlastnosti špecifické pre plemeno. Najlepšie je dozvedieť sa viac o plemene, ktoré si vyberiete, pred kúpou a zvážte, či túto úlohu splníte.

Príčiny agresívneho správania u psov
Väčšinou sú to chyby vo výchove, ktoré vedú k tomu, že sa u psov skôr alebo neskôr vyvinie agresívne správanie. Ak chcete svojmu štvornohému priateľovi dať zvyk, že to robí, v prvom rade musíte zistiť, čo presne ste svojmu psovi urobili zle.

V tejto súvislosti je dôležité pochopiť, že pes nie je zvyčajne agresívny cez noc. Namiesto toho sa agresivita postupne rozvíja, pretože váš štvornohý priateľ opakovane zažíva negatívne pocity, ako je strach a hnev, kvôli tomu, ako s ním jednáte.

Existujú rôzne formy agresie
Ak je pes v určitej situácii agresívny, takmer vždy sa cíti nebezpečný. Príčinou tejto neistoty môže byť napríklad nedostatok výchovy a socializácie alebo nevhodné držanie štvornohého priateľa. Okrem traumatických zážitkov môžu byť ďalšími možnými dôvodmi aj zlé skúsenosti, ktoré pes v minulosti zažil.

Je často ťažké určiť presnú príčinu agresívneho správania psa. V takom prípade je užitočné najskôr skontrolovať, v ktorých situáciách štvornohý priateľ reaguje agresívne.

U psov je možné pozorovať nasledujúce druhy agresie:
Ochranná agresia: Váš pes chce brániť vás alebo iného člena svojej rodiny pred údajným vyhrážaním.
Sebaobrana: Váš pes sa cíti neistý alebo ohrozený príslušníkom vlastného druhu a reaguje na to agresívne.
Konkurenčná agresia: Váš pes bráni hračku alebo sa pokúša zabezpečiť si svoj stav v svorke agresiou.
Vyhnite sa lepkavým situáciám
Hneď ako zistíte, v ktorých situáciách sa váš pes stane agresívnym, najskôr sa im vyhnite. Ak váš pes napríklad reaguje agresívne na ostatných psov, mali by ste sa dočasne uistiť, že vás pri prechádzke nič neruší.

Nepovažujte správanie svojho štvornohého priateľa za niečo neškodné, čo do istej miery môžete tolerovať. Zvlášť veľké psy sa rýchlo stávajú vážnou hrozbou pre ľudí a zvieratá. Ak sú agresie už veľmi výrazné a vaše príkazy sú často ignorované, môže byť dočasné nosenie náhubku tiež užitočným doplnkovým ochranným opatrením.

Časté chyby pri práci s agresívnymi psami
Mnoho majiteľov psov robí zásadnú chybu, keď sa ich štvornohý priateľ správa agresívne. V nádeji, že ho upokojia, hovoria potichu alebo ho dokonca pohladia. Cieľom samozrejme nie je odmeniť agresívne zviera.

Ale v skutočnosti robíte len to. Pretože váš pes nerozumie tomu, čo hovoríte, iba tomu, ako to hovoríte. Ak s ním budete hovoriť priateľsky a budete mu venovať pozornosť, bude to brať ako pochvalu za jeho agresiu, takže namiesto toho, aby ste ho odstavili, stále posilňujete nežiaduce správanie.

Buďte si istí sami sebou
Psy sa vždy orientujú na svojich majiteľov a veľmi presne si všimnú, keď sú majstri alebo milenky neusporiadaní. Ak sa vaša vlastná neistota prenesie na vášho štvornohého priateľa, bude mať inštinktívne pocit, že vás musí brániť.

Aby ste zabránili agresivite svojho psa, musíte pri jeho zaobchádzaní prejaviť väčšiu sebadôveru. Ak váš štvornohý priateľ spozoruje, že ste uvoľnení, aj on sa bude cítiť bezpečne a získa novú dôveru vo vás a vaše schopnosti vodcu svorky.

Aké krmivo je vhodné pre mačiatka?Materské mlieko je ideálna strava pre mačiatka. Poskytuje mačiatkam všetko, čo potrebu...
24/07/2021

Aké krmivo je vhodné pre mačiatka?

Materské mlieko je ideálna strava pre mačiatka. Poskytuje mačiatkam všetko, čo potrebujú, aby zostali zdravé a rástli. Asi tri až štyri týždne staré mačiatka začínajú jesť tuhú stravu. Hlavne však ich stále dodáva matka mačka prostredníctvom materského mlieka. V šiestom až desiatom týždni života sú mačiatka úplne odstavené od matky a potom potrebujú dobré krmivo pre mačky. Vysvetlíme, na čo si treba dať pozor pri výbere krmiva pre vaše mačiatka.

UTTER PRE DETSKÉ MATKY - ENERGETICKÝ A VYVÁŽENÝ
Počas fázy odstavenia konzumujú mačiatka čoraz pevnejšiu stravu pre mačky a čoraz menej materského mlieka. Odstavenie je pre mačiatko stresujúce. Preto sú počas tejto doby obzvlášť náchylné na choroby. Je preto nevyhnutné zabezpečiť, aby ste používali kvalitné a kvalitné krmivo pre mačky, aby vaše mačiatko zostalo zdravé. Na začiatku je pre mačiatka vhodné vlhké krmivo alebo dužina suchého krmiva zriedeného s vodou. Asi po šiestich až ôsmich týždňoch väčšina mačiatok znesie tuhé krmivo pre mačky. Po úplnom odstavení mačiatok pokračujte v používaní potravy, ktorú dostávali počas fázy odstavenia - znížite tak stres a vyhnete sa tráviacim problémom, ako sú hnačky.

Žalúdok mačiatka je stále veľmi malý a nezmestí sa do neho iba malé množstvo potravy pre mačky. Preto je dôležitá vysoká hustota energie, pokiaľ ide o krmivo pre mačiatka, to znamená, že málo potravy dodáva veľa energie. Dobré krmivo pre mačky by navyše malo byť ľahko stráviteľné a obsahovať veľa vysoko kvalitných bielkovín a všetky ďalšie potrebné živiny (vitamíny, minerály, aminokyseliny atď.). Mačiatkam by mala byť neustále k dispozícii pitná voda a jedlo. Aby ste zabránili vysušeniu alebo znehodnoteniu jedla, môžete krmivo pre svoje mačiatka meniť asi trikrát až štyrikrát denne. Mačiatka sú obzvlášť dobré pri oblizovaní jedla zo širokých, plochých misiek.

POLOMOCHRONIZOVANÉ POTRAVINY LEN V HMOTNOSTI
Polo vlhké krmivo je pre mačiatka vhodné iba čiastočne, pretože spôsobuje pokles hodnoty pH moču, to znamená, že je kyslejšie. Ak je kyslosť v strave mačiatok príliš vysoká, môže dôjsť k metabolickej acidóze - nadmernej kyslosti krvi. Prekyslenie môže mať vplyv na mineralizáciu a tým aj na pevnosť kostí. Mačiatkam by sa preto malo podávať iba polovlhké jedlo príležitostne. Pochúťky sú tiež povolené s mierou. Pri kravskom mlieku sa však vyžaduje opatrnosť: mliečny cukor (laktóza), ktorý obsahuje, môže u mačiatok, ktoré už odstavili, viesť k hnačkám.

DOBRÉ MAČKOVÉ POTRAVINY PRE ZDRAVÝ VÝVOJ
Každý týždeň môžete vážiť, aby ste skontrolovali, či sú vaše mačiatka zdravo v poriadku a vyvíjajú sa správne. Mačiatka by mali naďalej dobre rásť a priberať asi 100 gramov týždenne. Tiež sa uistite, že žalúdok mačiatka po jedle nevyzerá nafúknuto, pretože to môže byť príznakom tráviacich problémov.

Aby vaše mačiatko dobre rástlo a zostalo zdravé, malo by sa mu dodávať kvalitné a kvalitné krmivo pre mačky, ktoré je špeciálne prispôsobené potrebám mačiatok až do veku okolo desiatich až dvanástich mesiacov. Komerčné krmivo pre mačky označené ako „krmivo pre šteniatka“ musí zodpovedať potrebám mačiatok. Krmivo, ktoré je inzerované vo všetkých fázach vývoja, musí poskytovať rovnako optimálnu starostlivosť o mačiatka ako o dospelé a staršie mačky. Doplnky ako vitamíny alebo minerály sú potrebné, iba ak má mačiatko preukázaný nedostatok

Mačka s úzkostnou poruchou,ako môžeme pomôcť?Ak chcete pomôcť mačke s úzkostnou poruchou prekonať strach, musíte na ňu b...
23/07/2021

Mačka s úzkostnou poruchou,ako môžeme pomôcť?

Ak chcete pomôcť mačke s úzkostnou poruchou prekonať strach, musíte na ňu byť trpezliví a veľmi citliví. Niekedy je na ošetrenie domáceho tigra dokonca potrebná pomoc psychológa pre mačky.

Mačka s úzkostnou poruchou sa plazí pod pohovkou, keď prídu cudzinci, nechce sa jej ani dotknúť páni alebo milenky alebo na najmenší podnet reaguje agresiou alebo okamžitým úletom. Niet divu, že ako majiteľ mačky chcete urobiť všetko pre to, aby ste vystrašenému domácemu tigrovi pomohli. Ale to zriedka funguje cez noc.

Liečte mačku s úzkostnými poruchami
U mačky s úzkostnou poruchou by ste si mali v každodennom kontakte dopriať viac času a dávať pozor, aby ste jej strach nezhoršili hektickými pohybmi alebo hlasnými zvukmi. Ak sa domáci tiger skrýva, keď sú v dome cudzinci, neskúšajte ho dostať zo svojho úkrytu, všetko sa tým ešte zhorší.

Mali by ste sa tiež vyhnúť tomu, aby ste sa zvieraťa dotýkali alebo ho objímali proti jeho vôli. Môžete však mačku odmeniť pochúťkou, ak nabrala odvahu a oslovila vás sama. Pomáha, ak sa s mačkou veľa rozprávate - jemným, nízkym tónom, aby si zamatová labka zvykla na váš hlas a už vás nevnímala ako hrozbu.

Posilnite dôveru odbornou pomocou
Ak sa príznaky úzkostnej poruchy napriek láskavému a trpezlivému zaobchádzaniu nezlepšia, je vhodné vyhľadať radu odborníka. Vyškolený veterinárny lekár alebo psychológ pre mačky je často schopný pomôcť mačke s behaviorálnou terapiou. Cieľom takejto liečby je posilniť dôveru a p**o medzi ľuďmi a zvieratami. S pomocou terapeuta sa mačka dozvie, že dokáže prekonať situácie vyvolávajúce strach, ak je prítomný jej opatrovateľ.

Ošetrenie Bachovými kvetmi
Okrem toho môžete skúsiť svojho domáceho tigra ošetriť mačkami Bachovými kvetmi. Pre mačku s úzkostnou poruchou môže pomôcť zmes kvetov Aspen, Rock Rose, Cherry Plum a Mimulus. Ak si kvetinovú zmes Bach objednávate v lekárni, uistite sa, že ste si objednávali prípravky bez alkoholu alebo ovocného octu. Dajte svojej mačke štyri kvapky tekutej kvetovej esencie jeden až trikrát denne. Aby ste úzkostnú mačku zbytočne nestresovali, môžete si kvapky jednoducho pridať do pitnej vody alebo do jedla. Dôležité: Aj keď máte úzkostnú poruchu, mali by ste sa najskôr poradiť s veterinárnym lekárom, či môžete svoju mačku ošetrovať Bachovými kvetmi

Vedenie váhy pre malých psovMalé psy môžu byť drobné, ale stále môžu rýchlo pribrať.Je pravda, že malé psy konzumujú via...
13/07/2021

Vedenie váhy pre malých psov

Malé psy môžu byť drobné, ale stále môžu rýchlo pribrať.
Je pravda, že malé psy konzumujú viac kalórií na kilogram telesnej hmotnosti ako väčšie psy. Je však tiež pravda, že rovnako ako my, aj oni môžu priberať. Ako majiteľ zvieraťa by ste preto mali strážiť váhu, tvar tela a energetickú hladinu vášho malého psa. Nebudete prekvapení, keď nabudúce navštívite veterinára, že na sledovanie hmotnosti vášho psa by sa dal použiť systém nazývaný metrika stavu tela.

Dôležitosť hmotnosti vášho malého psa pre celkové zdravie
Všetci si uvedomujeme nebezpečenstvo zvyšovania obezity pre kvalitu života a dĺžku života. Zvieratá tiež nie sú imúnne voči týmto účinkom. Váš chlpatý priateľ teda závisí od vás, aby ste pre jeho blaho urobili správne rozhodnutia. Pokiaľ ide o váhu vášho štvornohého priateľa, ako aj jeho dlhodobé zdravie a spokojnosť, najdôležitejšími faktormi, ktoré je potrebné brať do úvahy, sú tvar tela v súvislosti s plemenom, pohybové návyky a plánovanie pravidelných prehliadok. .

Spoznajte najlepšiu verziu svojho psa
Všetci vieme, aké ťažké môže byť dodržiavať kontrolovanú stravu a pohybový plán. Aj keď sa to niekedy môže javiť ako nemožné, za svoj životný štýl v konečnom dôsledku zodpovedáme my. Každý malý psík je iný. Preto je dôležité opýtať sa svojho veterinárneho lekára, aká by mala byť zdravá váha a tvar tela pre vaše plemeno psa. To vám pomôže sledovať všetky zmeny v priebehu času a pomôže vám to byť si istí zdravím vášho domáceho maznáčika zo dňa na deň.

Zavedenie cvikov na efektívne riadenie hmotnosti malých psov
Aj keď je lákavé nosiť svojho malého psa, keď ste v zhone, je dôležité pomôcť mu zostať aktívnym v každom veku. Ak to chcete urobiť, obmieňajte cvičebný režim svojho psa tým, že budete chodiť a navštevovať rôzne miesta v rôznych denných dobách. Mladé psy budú radšej chodiť po mäkkých povrchoch, ako je tráva a piesok, kým nebude pokožka na labkách labiek silnejšia a pevnejšia. Určite to nepreháňajte a snažte sa psa po jedle nestresovať.

Vždy, keď nie ste doma, psa sledujte, aby nejedol a nepil nič zlé, a tiež mu po prechádzke ponúknite sladkú vodu a náklonnosť. Pravidelné cvičenie umožní vášmu psovi využívať viac energie, stabilizovať jeho váhu a udržiavať zdravé srdce a imunitný systém.

Zorganizujte si vlastný pravidelný protokol
Ak veterinárny lekár potvrdil, že váš malý pes má zdravú váhu a tvar tela, odfoťte ho. Potom si môžete do diára urobiť pripomienku, aby ste každé dva mesiace skontrolovali svoju váhu a tvar tela a zaznamenali ich fotografiou. Ak dôjde k viditeľnej strate alebo prírastku hmotnosti, požiadajte o radu svojho veterinárneho lekára.

02/07/2021

Aké sú príznaky čiernej plesne u psov?

Čierna pleseň, známa tiež ako Stachybotrys chartarum, číha v tmavých kútoch a ukrýva sa v skriniach niekoľko dní, mesiacov a dokonca rokov potom, čo domov zaliala voda. Zatiaľ čo je známe, že čierna pleseň spôsobuje u ľudí po mnoho rokov problémy s dýchaním a krvácanie z pľúc, prvý zdokumentovaný prípad choroby u domácich miláčikov nastal v roku 2005. Predtým čierna pleseň nebola spojená s chorobami domácich zvierat.

história

Prvý zdokumentovaný prípad toxickej čiernej plesne a jej účinkov na domáce zvieratá nastal, keď dve himalájske mačky podstúpili bežné čistenie zubov vo veterinárnej nemocnici Marathon na Floride. Dvaja bratia mačky boli v anestézii, keď veterinár videl krv v tubách, ktoré poskytovali anestéziu počas zákroku. Jedna z mačiek zomrela nasledujúci deň a druhá zomrela o dva týždne neskôr. Veterinár vysvetlil, že to, čo sa stalo, bolo neobvyklé, pretože anestézia nespôsobila pľúcne krvácanie. Po rozhovore so strážcami mačiek sa veterinár dozvedel, že žili v dome, ktorý pred pár rokmi utrpel poškodenie vodou pri hurikáne. Po smrti mačiek sa v dome našla čierna pleseň.

príčiny

Čierna pleseň rastie v oblastiach s vysokou vlhkosťou. Ohrozené sú najmä domy, ktoré boli zatopené alebo inak poškodené vodou. Spóry čiernej plesne obsahujú rôzne druhy mykotoxínov, ktoré sú nebezpečné pre zdravie ľudí a zvierat.

Príznaky

Účinky otravy plesňou môžu siahať od miernych och**ení dýchacích ciest až po pľúcne traumy. Otrava čiernym odliatkom spôsobuje oslabenie kapilár v pľúcach a pri ich namáhaní praskajú a krvácajú. Dve himalájske mačky zabili komplikácie z krvácania do pľúc.

V nebezpečenstve

Aj keď o čiernej plesni a domácich miláčikoch je stále málo informácií, veterinári vyzývajú chovateľov zvierat, aby boli opatrní, ak sú ich domáce zvieratá podrobené anestézii a existuje možnosť, že boli vystavené čiernej plesni. Opatrovníci by mali svojim veterinárom povedať o možnom vystavení domáceho maznáčika a veterinárni lekári by mali od Petzguarda klásť ďalšie otázky, aby zistili, či môžu byť ich pacienti ohrození.

Komplikácie

Ak je váš maznáčik v anestézii a existujú komplikácie, ktoré naznačujú, že váš pes alebo mačka budú počas zákroku otrávené rastom plesní, ako je napríklad krvácanie z nedostatku dýchacích ciest, anestézia by sa mala okamžite zastaviť. Najprv bude váš maznáčik ošetrený kortikosteroidmi na stabilizáciu kapilárneho epitelu. Vášmu miláčikovi potom pravdepodobne budú podávané antibiotiká, aby sa zabránilo množeniu baktérií, ktoré by mohli viesť k sekundárnemu zápalu pľúc.

Vyhnite sa plesniam

S plesňou by sa preto malo bojovať. Najdôležitejšie je odstrániť príčiny, pretože prostriedky proti plesniam fungujú iba krátko a často iba povrchne. Odfarbujú ovocné telo formy, ale neničia skutočné srdce. Ak sa na vonkajších podmienkach nič nezmení, pleseň bude po niekoľkých týždňoch späť. Účinné riadenie formy znamená:

Opraviť chyby stavby
dostatočne zahrejte
pravidelne vetrajte
Múry udržujte v suchu
Ak sú vonkajšie steny chladné, neumiestňujte nábytok priamo k stene, ale dodržujte minimálnu vzdialenosť asi desať centimetrov
Relatívna vlhkosť vzduchu sa musí udržiavať pod 65 až 70 percentami.
Vlhkosť je možné skontrolovať pomocou takzvaného vlhkomeru. V obytných priestoroch by to malo byť medzi 40 a 60 percentami. Meracie prístroje sú k dispozícii aj v kombinácii s teplomermi alebo meteorologickými stanicami.

Domáce zvieratá v horúčaveMajitelia by mali svojim psom, mačkám a malým zvieratám uľahčiť znášanie vysokých teplôt. Pret...
19/06/2021

Domáce zvieratá v horúčave

Majitelia by mali svojim psom, mačkám a malým zvieratám uľahčiť znášanie vysokých teplôt. Pretože zvieratá sa nemôžu potiť.
Vysoké teploty sú záťažou aj pre domáce zvieratá
V lete musíte podľa druhu zvieracieho spoločníka venovať pozornosť rôznym veciam
Vďaka tomu je situácia príjemnejšia pre vášho domáceho maznáčika
Existuje veľa spôsobov, ako sa ľudia môžu ochladiť. Domáce zvieratá sú v tomto ohľade menej flexibilné - a o to viac závisia od toho, či sa ich majitelia usilujú udržiavať ich druhovo primeraným spôsobom. Najmä počas letných mesiacov je pre niektoré druhy obzvlášť dôležité, aby mali možnosť regulovať svoju teplotnú rovnováhu.

Čo musia majitelia domácich miláčikov zvážiť v lete, teploty a vlny horúčav.

Za predpokladu, že mačka dostane priestor. "Zviera si musí byť schopné vybrať." To znamená: nechajte kúpeľňu otvorenú, možno aj dvere do pivnice. Takže mačka môže hľadať chladné miesto.

„Stane sa ťažké, ak zviera nemá tieto možnosti a v byte sa veľmi oteplí.“ Potom môžete mačku trieť vlhkou handričkou.

Aj keď mačky nepijú toľko, treba dbať na to, aby mali dostatok vody, keď je horúca. „Ak chovatelia kŕmia vlhkou stravou, musia zvieratá prijímať menej vody.“

Ako sa staráte o psy pri vysokých teplotách?
Všetko a na záver: Nenechávajte svojho psa v aute na teple. "V žiadnom prípade. To zviera predstavuje smrteľné nebezpečenstvo. “Nepomáha udržiavanie otvorených okien.

Pre chodcov platí: chodte na dlhé prechádzky ráno a večer. „Stačí si urobiť krátke kolo v čase obeda“ a zvoliť si úseky v tieni. “Pretože trpí nielen obehový systém zvieraťa - prechádzka po horúcom asfalte môže byť pre vaše labky veľmi bolestivá. Veľké úsilie, ako napríklad nechať psa bežať vedľa bicykla, je pri vysokých teplotách absolútne tabu.

Ak sa nevyhnete prechádzkam v horúčave, mali by ste mať k dispozícii špeciálnu fľašu s vodou s miskou. Doma, rovnako ako mačky, si musia psy vedieť zvoliť, kde sú: v interiéri alebo exteriéri, na slnku alebo v tieni. „Najlepšie je mať takú veľkú misku s vodou, v ktorej si môže ponoriť ústa po celú cestu“.
Medzi príznaky toho, že pes veľmi trpí horúčavou, patrí silné lapanie po dychu, presklený vzhľad alebo zmena farby výstelky úst a jazyka. V najhoršom prípade môže dôjsť aj k zvracaniu a nerovnováhe. Potom by chovatelia mali okamžite ísť k veterinárovi.

Ak je zviera mierne prehriate, môžete nohy, labky a hlavu pomaly ochladzovať vlhkou handričkou, „ale nikdy ich nedávajte pod studenú vodu“.

Abscesy u mačiekU mačiek sú abscesy alebo hnisavé vredy obzvlášť časté na koži, čeľusti alebo orgánoch, ako je pečeň. To...
10/06/2021

Abscesy u mačiek
U mačiek sú abscesy alebo hnisavé vredy obzvlášť časté na koži, čeľusti alebo orgánoch, ako je pečeň. Toto je forma zápalu, pri ktorej sa v dutinách tkaniva tvorí hnis a ktorý je z okolitého tkaniva zapuzdrený spojivovým tkanivom. Zapuzdrenie odlišuje absces od takzvaného empyému, ktorý popisuje akumuláciu hnisu vo fyziologických dutinách, ako sú kĺbové dutiny alebo duté orgány (napríklad maternica). Hnis vzniká pri topení buniek v priebehu zápalu, ktorý u mačiek často vzniká v dôsledku bakteriálnych infekcií pri bodnutí. Sterilné neinfekčné abscesy sú menej časté.

Ako sa vyvinie absces u mačky?
Ako rozpoznám absces u svojej mačky?
Ako sa dá liečiť absces u mačiek?
Ako je možné zabrániť abscesom u mačiek?

Ako sa vyvinie absces u mačky?
Aj keď zápalové procesy môžu byť veľmi bolestivé, telo má s týmto príznakom konkrétny cieľ. Na boj proti bakteriálnej infekcii dôležité bunky imunitného systému spočiatku prenikajú do cieľového tkaniva. Tieto neutrofily bojujú proti baktériám napríklad ich požitím. Tkanivo sa potom roztaví a zapuzdrí sa tvorbou spojivového tkaniva. Ten chráni okolité tkanivo pred infekciou a zabraňuje ďalšiemu množeniu baktérií.

Spravidla sa abscesy u mačiek môžu vyvinúť v ktoromkoľvek orgáne. Medzi baktérie, ktoré sa často vyskytujú u mačiek, patria mikróby v prostredí, ako sú stafylokoky. Baktérie ako clostridia alebo Escherichia coli však môžu tiež viesť k abscesom u mačiek. Tieto choroboplodné zárodky zvyčajne vstupujú do tela mačky prostredníctvom nasledujúcich vstupných portov:

O otvorených ranách: U voľne sa pohybujúcich mačiek je najčastejšou príčinou abscesov poranenie uhryznutím v súvislosti s vojnovými vojnami. Okrem toho môžu baktérie preniknúť do pokožky aj cez iné otvorené rany, napríklad cez otvorené zlomeniny kostí, rezné rany alebo cudzie telesá.
Krvnou cestou: u mačiek a iných domácich miláčikov môže byť otrava krvi (sepsa) spôsobená malými ranami alebo pupočníkovými infekciami u mačiatok. Prostredníctvom krvi môžu baktérie kolonizovať celé telo a viesť k abscesom vo vnútorných orgánoch (napr. V pečeni)
V dôsledku zubných chorôb: Mačky často trpia zápalmi ďasien (zápal ďasien) alebo zápalmi podpornými štruktúrami zubov (paradentóza). Tieto zápalové procesy postupne vedú k mikroúrazom sliznice a štruktúr zubov. Pretože v ústach je veľké množstvo baktérií, cez koreň zuba sa rýchlo dostanú do mačacej čeľuste.
Inhaláciou cudzích telies: Ľudia, ktorí chodia vonku, niekedy vdýchnu trávy alebo markízy, ktoré uviaznu v pľúcach cez ich hroty. Pretože tieto nie sú sterilné a prenášajú najrôznejšie choroboplodné zárodky, môžu viesť k abscesom v pľúcach.

Ako rozpoznám absces u svojej mačky?
Absces možno rozpoznať podľa nasledujúcich funkcií:

Sčervenanie tkaniva
Opuch (nie je viditeľný pri abscesoch vnútorných orgánov)
Bolestivosť a citlivosť: Mačky často reagujú na bolesť zmenami správania, ako sú agresivita, zvýšený odpočinok alebo nechuť k jedlu. Niektoré mačky však dlho neprejavujú bolesť, pretože ich prirodzený inštinkt prežitia znamená, že nechávajú slabosť príliš neskoro.
Tvorba hnisu: konzistencia nažltlej kvapaliny sa môže pohybovať medzi tekutou, voskovou a drobivou
Niekedy abscesová dutina praskne, čo vedie k vzniku zápalových potrubí a štrbín (fistúl). Ak dôjde na bakteriálnu otravu krvi (sepsu), nasleduje horúčka a zhoršený celkový stav.

Ako sa dá liečiť absces u mačiek?
Ak má absces prasknúť, musí sa za aseptických podmienok umelo otvoriť, aby sa zabránilo bakteriálnej otrave krvi. To sa zvyčajne vykonáva pomocou punkčnej ihly a simultánnej kontroly ultrazvukom. Pretože tento postup je bolestivý a vyžaduje, aby mačka nehybne držala, disekcia abscesu u mačiek sa často vykonáva v anestézii alebo lokálnej anestézii. Potom sa absces úplne vyprázdni a potom sa vyčistí. Abscesy vnútorných orgánov si tiež vyžadujú takzvanú omentalizáciu, pri ktorej sa napríklad brušná sieťka umiestni do dutiny abscesu, aby sa lepšie hojilo rany a odvádzali sa. Potom sa mačkám podajú lieky proti bolesti a v prípade potreby antibiotiká.

Ako je možné zabrániť abscesom u mačiek?

Po teritoriálnych bojoch sú často viditeľné iba dve uhryznutia. Pretože však zvieratá vždy hryzú všetkými štyrmi psími zubami, na opačnej strane tela by sa mali vždy hľadať ďalšie dve stopy po uhryznutí.
Pred samotnou hygienou rán je dôležité umyť a vydezinfikovať si vlastné ruky. Ak sú v domácnosti k dispozícii lekárske rukavice, je možné ich nasadiť, aby sa zabránilo ďalšej kontaminácii.
Pre dôkladnú hygienu rán je vhodné ranu a okolitú oblasť pokožky opatrne ostrihať.
Ranu je potrebné čistiť sterilným soľným roztokom alebo ochladenou prevarenou vodou.
Aseptické roztoky je možné na dezinfekciu rany opatrne nanášať prúdom alebo tampónom.
Rana by nemala byť zakrytá, aby sa mohla vysušiť a zahojiť.
Rana by mala byť z času na čas skontrolovaná niekoľko nasledujúcich dní. V prípade zhoršenia stavu je však vhodné nechať udalosť skontrolovať veterinárnym lekárom.

Ako rozpoznať a liečiť infekciu uší u vašej mačkyAko rozpoznať a liečiť infekciu uší u vašej mačkyUšné infekcie nie sú u...
04/06/2021

Ako rozpoznať a liečiť infekciu uší u vašej mačky

Ako rozpoznať a liečiť infekciu uší u vašej mačky
Ušné infekcie nie sú u mačiek neobvyklé. Často sú spojené so značnou bolesťou pre postihnuté zvieratá. V najhoršom prípade môžu dokonca spôsobiť trvalé poškodenie a napríklad viesť k znecitliveniu alebo trvalému poškodeniu nervov v hlave štvornohého priateľa.

Aby ste sa vyhli takýmto následkom, je dôležité, aby ste včas rozpoznali možnú infekciu uší u vašej mačky a nechali ju správne liečiť. V nasledujúcom texte vám vysvetlíme, na čo musíte v tejto súvislosti venovať osobitnú pozornosť.
Možné príčiny infekcií uší u mačiek
Ak má vaša mačka infekciu uší, môže to byť z mnohých dôvodov. V mnohých prípadoch je príčinou príznakov zamorenie ušnými roztočmi. Za týchto okolností môžu byť za infekciu uší zodpovedné aj choroby dýchacích ciest, ktoré sa rozšírili do uší mačky.

Možné príčiny infekcií uší u mačiek sú navyše zranenia, ktoré váš štvornohý priateľ utrpel počas boja s inými príbuznými.

Okrem toho sa príležitostne stáva, že alergia na krmivo je u mačiek badateľná okrem kožných problémov aj svrbenia alebo dokonca zápalu uší. V takom prípade odporúčame prejsť na naše hypoalergénne krmivo pre mačky.

Keď obličky mačky spôsobujú ušné infekcie
Ďalšou mysliteľnou príčinou infekcií uší u mačiek, o ktorej bohužiaľ nie je veľa majiteľov mačiek úplne známych, sú problémy s obličkami.

Ak vaša mačka trpí zlyhaním obličiek, vedie to k zvýšenému hromadeniu škodlivých látok v tele. Prejavuje sa to rôznymi sťažnosťami a môže to okrem iného viesť k tomu, že vaša mačka dostane infekciu uší.

Pretože obličky sú nevyhnutným filtračným orgánom, odporúčame im v pravidelných intervaloch podporovať ich detoxikačné procesy pomocou sily I love my cat ledvin.

Takto sa u mačiek cítia zapálené uši
Ak má vaša mačka infekciu uší, zvyčajne sa prejavuje rôznymi príznakmi. Ktoré sťažnosti sa vyskytujú podrobne, závisí od závažnosti a presného umiestnenia zápalu.

Pretože nie vždy je postihnuté celé ucho. Preto sa rozlišuje medzi vonkajšími, vnútornými a stredoušnými infekciami.

Liečba infekcie uší vašej mačky
Uvedomte si, že infekcia uší nie je pre vašu mačku iba bolestivá a nepríjemná, ale v najhoršom prípade môže dokonca viesť k trvalému poškodeniu alebo dokonca znecitliveniu.

Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste sa o ošetrenie postarali pohotovo a správnymi opatreniami potlačili príznaky svojho štvornohého priateľa.

Môže to tiež znamenať, že musíte navštíviť veterinára. Urobia dôkladné vyšetrenie vašej mačky, aby zistili presnú príčinu infekcie uší.

V závislosti od spúšťača určí veterinárny lekár vhodné opatrenia na liečbu. Napríklad v prípade bakteriálnej infekcie uší sa používajú špeciálne oplachovacie roztoky s antibiotikami, zatiaľ čo na napadnutie ušnými roztočmi je potrebné použitie vhodného prostriedku proti parazitom.

27/05/2021

Prvá pomoc pre mačky

Lekárske pohotovosti sa vyskytujú náhle a bez varovania. Je dôležité, aby všetci majitelia mačiek mali základné znalosti o bežných veterinárnych lekárskych núdzových situáciách a základnú prvú pomoc pre svojho miláčika. Aj keď nikto nemôže byť pripravený na všetky núdzové situácie, existuje niekoľko jednoduchých pokynov, ktoré by ste mali dodržiavať, a vecí, ktoré treba hľadať, ak sa vaša mačka javí chorá alebo je účastníkom nehody.

Čo by som mal v prípade núdze urobiť ako prvé?
1. Zachovajte pokoj a vyhodnoťte scénu, či neobsahuje ďalšie hrozby pre vás alebo vášho domáceho maznáčika. To je dôležité pre bezpečnosť všetkých.

2. Udržujte svoju mačku v teple (s výnimkou úpalu), čo najtichšie a udržujte pohyb na minimálnej úrovni, najmä ak je možná trauma, zlomeniny končatín alebo neurologické príznaky.

3. Kontaktujte svoju veterinárnu nemocnicu, informujte ju o situácii a získajte konkrétne rady týkajúce sa prvej pomoci.

4. Na bezpečnú prepravu alebo prepravu zranenej mačky použite vhodnú nádobu, napríklad silnú kartónovú škatuľu alebo nosič mačiek (vrchnú časť odstráňte, aby ste mali ľahký a bezpečný prístup k nosiči; NEPRETLAČTE zranenú mačku cez malé dvere alebo otvor ). Na pacienta položte prikrývku alebo hrubý uterák.

Existujú nejaké obmedzovacie tipy, ktoré by mohli byť užitočné?
Väčšina zvierat, s ktorými sa stretnete, bude spanikárená, dezorientovaná alebo zranená. Stres v prípade núdze môže spôsobiť, že inak priateľské zviera bude konať agresívne. Aj keď väčšina zvierat podliehajúcich panike reaguje na pokojný, upokojujúci hlas, pri priblížení alebo dotyku so zraneným zvieraťom buďte opatrní.

Telo vystrašenej alebo nezvládnuteľnej mačky môžete zabaliť do deky alebo uteráka. Neťahajte priedušnicu alebo dýchacie cesty. Pokiaľ je to možné, nechajte hlavu exponovanú, pokiaľ nie je mačka veľmi agresívna. Buďte opatrní, ak máte podozrenie na zlomeninu kosti alebo poranenie chrbtice.

Ak máte podozrenie na poranenie chrbtice, odložte mačku do veľkej škatule.

Čo je to šok?
Šok má veľa definícií. Je to komplexná systémová alebo celotelová reakcia na množstvo situácií. Patria sem ťažké traumy, krvácanie alebo náhla strata krvi, zlyhanie srdca a ďalšie príčiny zníženej cirkulácie (napr. Silná a náhla alergická reakcia a úpal). Život ohrozujúci pokles krvného tlaku je nebezpečnou súčasťou šoku.

„Systémový šok môže spôsobiť nezvratné poranenie buniek tela a môže byť smrteľný.“
Ak systémový šok nebude liečený rýchlo a efektívne, môže spôsobiť nezvratné poškodenie buniek tela a môže byť smrteľný.

Aké sú príznaky šoku?
Medzi príznaky šoku patrí rýchle dýchanie, ktoré môže byť hlučné, rýchly srdcový rytmus so slabým pulzom, bledé sliznice (ďasná, pery, pod viečkami), ťažká depresia (apatia) a chladné končatiny (končatiny a uši). Mačka môže zvracať.


Čo mám robiť, ak mačka vykazuje známky šoku?
Udržujte mačku čo najtichšiu a snažte sa udržiavať teplo prikrytím prikrývkami, uterákmi alebo dokonca novinami. Postupujte podľa A, B, Cs prvej pomoci:

Dýchacie cesty

B Dýchanie

C Srdcová funkcia

Dýchacie cesty. Čokoľvek, čo prekáža v dýchacích cestách, bráni vstupu kyslíka do pľúc. Snažte sa vyčistiť ústa a hrdlo od akýchkoľvek prekážok, ako sú zvratky, sliny alebo iný cudzí materiál. Buďte opatrní - váš maznáčik vás môže v panike pohrýzť.

Dýchanie. Ak je mačka v bezvedomí a nezdá sa, že by dýchala, skúste jemne pumpovať hrudník dlaňou ruky a zároveň cítiť tesne za lakťom, aby ste zistili tep alebo pulz. Ak to nie je úspešné, poskytnite domácemu miláčikovi dýchanie (pozri nižšie). Buďte opatrní - zranené domáce zvieratá vás môžu od strachu pohrýzť. Ak si nie ste istí zdravotným stavom alebo stavom očkovania zraneného domáceho maznáčika, vyhýbajte sa kontaktu s telesnými tekutinami a krvou.

Srdcová funkcia. Ak nedokážete zistiť tlkot srdca alebo pulz alebo sa javí ako slabý a pomalý, skúste dlaňou stlačiť hrudník a zdvihnúť dolnú polovicu tela, aby sa podporil prietok krvi do mozgu. Postupujte podľa pokynov uvedených nižšie v časti KPR.


Ako môžem pre svoju mačku vykonať záchranné dýchanie?
Keď narazíte na mačku, ktorá nereaguje, prvým krokom je zabezpečiť, aby bola k dispozícii otvorená dýchacia cesta.

1. Opatrne vytiahnite jazyk z úst.

2. Natiahnite hlavu a krk tak, sú v priamke. U zvierat, ktoré majú zjavnú traumu hlavy a krku, krk príliš nerozširujte.

3. Opatrne vyčistite ústa od zvyškov, ktoré by mohli brániť dýchaniu.

4. Rukou držte ústa zatvorené a natiahnite krk. Pre mačky môžete niekedy improvizovať pomocou šálky z polystyrénu alebo iného podobného tvarovaného predmetu tak, že dáte otvor cez tvár mačky a do dna vyrazíte veľký otvor, aby ste mohli dýchať. Okolo papule zaistite pomerne tesné utesnenie.

5. Fúkajte do nosových dierok, urobte 2–3 nádychy a sledujte vzostup hrudníka. Ak nevidíte nárast hrudníka, premiestnite krk alebo vyhľadajte prekážku dýchacích ciest.

6. Ak sa domnievate, že existuje prekážka v dýchacích cestách, ktorú nevidíte, otočte mačku h**e dnom, chrbtom k hrudi. Dajte 5 ostrých nárazov do hrudného koša, aby ste sa pokúsili vylúčiť akýkoľvek predmet.

7. Pri záchrannom dýchaní poskytnite 20 dychov za minútu.

8. Ak mačka nedokáže dýchať sama, môžete sa pokúsiť o akupresúrny manéver. Nechtom alebo iným tvrdým predmetom pevne zatlačte do priestoru medzi nosnými dierkami a hornou perou (nosové filtre). Robte to 10-30 sekúnd.
Všetko toto je potrebné robiť opatrne!

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Ochrana zvierat pred týraním posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share