26/09/2023
Haskiai nepriklausomi, terjerai sargūs, retriveriai žaismingi, kurtai laikosi atokiau – kiekviena veislė turi savo stereotipą. Tačiau šeimininkai žino, kad jų pačių šuniukas, nesvarbu, ar tai grynaveislis pudelis, ar neišsiskiriantis mišrūnas, turi unikalią asmenybę. Kadangi egzistuoja daugybė veislių ir jų hibridų, šunų asmenybių ir elgesio pasaulis išties sudėtingas. Nekeista, kad paskutiniu metu tyrėjai įvairiais būdais stengiasi kapstytis po šių keturkojų elgesį bei to priežastis. Štai nuo 2005 m. Pensilvanijos universiteto Veterinarinės medicinos mokyklos projektas renka informaciją apie šunų elgesį ir kuria išsamiausią elgesio bruožų duomenų bazę pasaulyje.
Šunų elgesio vertinimo ir tyrimų klausimynas C-BARQ prašo savininkų skirti apie 15 minučių atsakant į klausimus apie tai, kaip jų šuo reaguoja įvairiose kasdienėse situacijose, taip pat pateikti informaciją apie jo veislę. Šiuo metu duomenų bazėje yra informacijos apie daugiau nei 70 000 šunų. Taip pat sukurta versija katėms Fe-BARQ.
Ši informacija labai svarbi mokslininkams, tyrinėjantiems šunis - ji pateikia standartizuotą klausimyną ir pagrindą palyginimams.C-BARQ surinkta pakankamai duomenų, kurie gali būti naudingi mokslininkams šiems prireikus lyginti tyrimų rezultatus su etalonine šunų iš viso pasaulio duomenų baze arba tiesiog kai reikia daug duomenų.
Dabar testas plečiamas ir pritaikomas darbiniams šunims, pvz., naudojamiems sprogmenų paieškoje. C-BARQ padės treneriams geriau atpažinti darbui tinkamesnius gyvūnus, leisdamas anksčiau pastebėti kai kuruios temperamento bruožus. Galų gale ateityje tikimasi remiantis vien genetiniu tyrimu nustatyti ar gyvūnas gali būti geras kandidatas atitinkamam darbui.
2023 m. daugiau nei 10 mokslinių straipsnių panaudojo C-BARQ klausimyną bei duomenis. Vienas tyrimas su buvusiais laboratoriniais bigliais atskleidė, kad jie buvo baikštesni ir prisirišę prie šeimininkų, bet taip pat mažiau agresyvūs nei “vidutiniai” šunys ir vis dar gebantys užmegzti tvirtus ryšius su globėjais. Kitas tyrinėjo hipotiroze sergančius šunis - paaiškėjo, kad jie dažniau verkšlena, šlapinasi ir pernelyg susijaudina likę vieni. Tyrimas su šunimis, kuriems nustatytas į ADHD panašus elgesys, parodė, kad jų smegenyse mažesnis serotonino ir dopamino kiekis, kas panašu į panašią bėdą turinčių žmonių. Viename tyrime C-BARQ klausimynas panaudotas siekiant nustatyti elgesį, susijusį su atopiniu dermatitu. Paaiškėjo, kad dermatitas dažnai pasireikšdavo elgesių rinkiniu, įskaitant kramtymą, hiperaktyvumą ir perdėtą savipriežiūrą.
Kiti tyrimai naudoja C-BARQ tiriant šunų elgesio neurologiją. Susiedami klausimyno pagalba gautus rezultatus su magnetinio rezonanso tomografijos bei kitais smegenų tyrimais, galima sieti elgesį kaip nerimas su specifiniais smegenų regionų, tokių kaip migdolinis kūnas, pokyčiais. Tai padės geriau suprasti šio elgesio nervinius pagrindus ir galbūt atskleisti, kaip juos gydyti.
Taip pat tyrėjai lygino veisles pagal genetiką ir elgesį, vertintą naudojant C-BARQ. Paaiškėjo, kad genetiškai nutolusios veislės dažnai turi bendrų elgesio bruožų, kas atskleidžia, kaip žmogaus prioritetai formavo veisles.
Taip pat C-BARQ duomenys padeda atskleisti, kokia sudėtinga šunų elgesio genetika. Vis dar nežinome, ar agresyvų vienos veislės šunų elgesį kontroliuoja tie patys genai, kaip ir kitų veislių atstovų. Genai, dėl kurių ši cu kanda laiškanešiui kojon gali būti ne tie patys, dėl kurių springerspanielis bus linkęs į grubesnius žaidimus.
How To Keep Your Dog Happy and Healthy: The Science Behind Dog Health; Anna Nordseth Aug 7, 2023
Daugiau apie tai: https://scistarter.org/c-barq-and-fe-barq