Zirgam draudzīgas mācības

  • Home
  • Zirgam draudzīgas mācības

Zirgam draudzīgas mācības Pozitīvajā pastiprinājumā un iekšējā motivācijā balstītas zirga apmācības un to teorija Tā ērtāk un jautrāk.
(1)

Esmu Laura Sileniece, un pie šīs lapas materiāla strādāju gan pati, gan - pašām to nezinot, manas ķēves, kas mitinās Zirgam draudzīgajā stallī. Tad jau redzēs, vai zirgi vēlēsies rakstīt, vai tikai dalīsies pieredzē neverbāli. Dažus gadus aktīvi, taču ne publiski draudzīgs stallis darbojamies ar zirgiem, pielietojot biheivioristu izpētītiu apmācības principu - pozitīvo pastiprinājumu, un .

.hm.. nelineārao pedagoģiju - lai gan mājās un ikdienā saucam to par klikerošanu un Intrinzenu. Tas ir galvenais motīvs - lai mācīties kļūst arvien jautrāk.

Šo lapu izveidoju kā telpu, kur dalīties ar savu pieredzi un satikties tiem, kas interesējas par pozitīvā pastiprinājuma metodi (positive reinforcement jeb +R) zirgu apmācībā. Iespējams, atrast saudzīgus risinājumus problēmām, kas iepriekš likušās nepārvaramas. Lai gan mēs mīlam jokaina paskata prātu un ķermeni attīstošus uzdevumus un spēles, tomēr pati metode nav pekstiņi un māņi. Savukārt zirgi spēj novērtēt zinātni un izglītību, ja ar to var iegūt labu pašsajūtu, asāku prātu, mierīgāku ikdienu vai gluži vienkārši - kārumu.

Šobrīd latviešu valodā informācijas ir maz, par metodi klīst mīti un aizspriedumi. Lai mēs visi neiestigtu nepilnīgos priekšstatos, - ļoti ceru uz diskusiju, kas ļaus kopīgi kliedēt nenopietnības auru, kas apvij pozitīvā pastiprinājuma mācīšanās metodes. Apskatīšu arī mācību teoriju un praksi, kas ietver iekšējās motivācijas aspektu kustību treniņos.

14/08/2024

Zirgu mīļotāju pasaulei šis nav nekas jauns, taču ziņas par iejādes un konkūra sportistu nesmukumiem Olimpiādē ārpus Latvijas guvušas neparasti plašu rezonansi. Par šo ik dienas raksta Milestone Equestrian, EPONA.tv, Collectif Pour les Chevaux un citi zirgu labturības speciālisti, treneri un aktīvisti. Vai tas nozīmē, ka pasaule kļūst iejūtīgāka un publika prasīgāka? Kā jums šķiet, vai šīe skandāli vēsta par drīzām izmaiņām gan prasībās pret zirgu labturību, gan sportā kopumā?

08/07/2024

Apmācības procesā ļoti palīdz iespēja atdalīt kāruma saņemšanas ideju no cilvēka. Cilvēks nav iemiesota “kārumu mašīna” un zirgs var labāk koncentrēties uz izpildāmo uzdevumu.

Šādas kārumu stacijas noder arī brīžiem, kad cilvēkam uz brīdi vai pavisam jāpamet mācību laukums un zirgs.

Prieks redzēt, ka pozitīvais pastiprinājums tiek integrēts veterinārajā praksē un popularizēts plašākai auditorijai!Zirg...
04/12/2023

Prieks redzēt, ka pozitīvais pastiprinājums tiek integrēts veterinārajā praksē un popularizēts plašākai auditorijai!

Zirgu saimnieki no savas puses var parūpēties gan par zirga, gan ārsta drošību, laikus apmācot dažādām nestandarta situācijām. Jo satraucošos brīžos prāts ne vienmēr ir gatavs uzņemt jaunu informāciju.

Pat, ja atgadījies kas pavisam neordinārs, atgriešanās pie iemācītām uzvedībām ( piemēram, pieskarties ar purniņu mērķim) noņems spriedzi, jo ir vismaz kāds darbība, kuras iznākums ir paredzams.

By focusing on positive training tools, vets can help horses see health interventions as less threatening.

Kuram gan nepatīk saņemt kaut ko bez maksas! Un kuram gan negadās "iestrēgt" apmācību procesā... Animal training academy...
26/09/2023

Kuram gan nepatīk saņemt kaut ko bez maksas!
Un kuram gan negadās "iestrēgt" apmācību procesā...

Animal training academy piedāvā patiešām akadēmiskas zināšanas, tas šoreiz nav tikai skanīgs nosaukums.

Iesaku pieteikties uz Zoom rītdien pl.10.00

In this live webinar you will learn: ✓ Five ideas to help you when you hit rough patches in your training ✓ Confidence instilling knowledge to breakthrough any hurdles ✓ How to have your biggest possible positive impact on the animals and people you work with

25/09/2023

2 brīnišķīgi dzīvnieku skolotāji nelielā sarunā par zirgiem un aizspriedumiem attiecībā uz pozitīvā pastiprinājuma apmācību. Iečekojiet Okapi-Training !

Atbildot uz "mēmēm", kas parādās katru gad'no jauna. 🐎( Atsauce uz mēmi : "cerams, ka nākošo gadu kāds šobrīd kārtīgi ko...
31/12/2022

Atbildot uz "mēmēm", kas parādās katru gad'no jauna. 🐎
( Atsauce uz mēmi : "cerams, ka nākošo gadu kāds šobrīd kārtīgi kordo, pirms mēs kāpjam tam mugurā" - nē, mums nevajag panākt to, ka zirgs/ gads ir fiziski ļoti labi trenēts, taču stresa pilns. Mums jāstrādā ar stresa iemesliem, nevis jācīnās ar sekām.)

Tulkojums no Milestone Equestrian

🐴"Cerams, ka 2023.gadam ļaus ganīties kopā ar draugiem, pirms mēs tam kāpjam mugurā"

🐴"Cerams, 2023.gadam tiks ielikti pamati ar darbā no zemes, lai veicinātu emocionālo pašregulāciju, pirms mēs tam kāpjam mugurā"

🐴"Cerams, ka 2023. gadam tiek piedāvāta sugai atbilstoša vides bagātināsana, pirms mēs tam kāpjam mugurā"

🐴"Cerams, ka 2023. gads tiek apmācīts sekot/ pieskarties mērķim (targetiņam), lai veicinātu spēju pašregulēt stresu, pirms mēs tam kāpjam mugurā"

🐴"Cerams, ka 2023.gadam ir neierobežota pieeja draugiem, brīvībai, barībai un tam ir iespēja autonomi kustēties, pirms mēs tam kāpjam mugurā"

🐴"Cerams, mēs izprotam, kādēļ 2023. gads ir tik nervozs, un atrisinām to, pirma kāpjam tam mugurā",

🎄
Cerams, ka 2022. gads ir saņēmis "džekpotu" ar kārumiem un palaists ganībās.
Tas centās, tam nesanāca, taču mēs šo informāciju apdomāsim, un strādāsim pie citas pieejas apmācībai.

Atkārtot norādi nav vajadzības ( vai atkārtot “komandu”, taču “komanda” neatstāj iespēju izvēlēties, kas apmācības proce...
13/06/2022

Atkārtot norādi nav vajadzības ( vai atkārtot “komandu”, taču “komanda” neatstāj iespēju izvēlēties, kas apmācības procesā un arī pēc tam ir ļoti svarīga) . Atkārtošanās atņem norādei jēgu, tā kļūst par tukšu skaņu, un labākajā gadījumā zirgs meklēs kādu citu skaidrāku norādi, sliktākajā - ignorēs norādes pavisam.

🔸

Atkārtoties nevajag. Nu, nevajag. Tiešām, nevajag! Neēēvajag, labi? :)

Ja kāds no mums šo lasīja un palaida garām, nesaprata vai viņā ieslēdzās pretreakcija - tam var būt vairāki iemesli.

▪️ Cilvēks vienkārši nezina šo vārdu vai uzskata, ka tas nozīmē ko citu, norāda uz citām uzvedībām.
Mums cilvēkam ( vai zirgam) šī vārda ( vai zīmes) jēga vispirms jāiemāca, izmantojot jebkurus špikerus, kas strādā.

▪️ Ir kāds apstāklis, kas novērš mūsu uzmanību. Tā var būt satraucoša vide, kāda veselības problēma, vairākas norādes vienlaikus ( kad no vairākām pusēm pieslēdzas labu griboši treneri u.tml.)
Vispirms pēc iespējas novēršam traucējošos apstākļus, pārliecinamies, ka cilvēks ( zirgs) mūs redz un dzird, daram cilvēkam (zirgam) zināmu, ko no viņa vēlamies, atvieglojot izvēles iespēju.

▪️ Ar šo norādi saistās nelāga pieredze. Pēc tās reiz sekoja sods un cilvēks (zirgs) to atceras, un drošības pēc aizsargāsies vai pamuks.
Ja ir iespēja, mainam norādi, bet var gadīties, ka nāksies iziet apmācības procesu no jauna, izmantojot mazliet citu pieeju. Tas nav tik sarežģīti, kā varētu likties, lielākoties zirgi uz konsekventu apmācību bez spiediena reaģē ātri un ar prieku.

▪️ Norāde ir zaudējusi jēgu, jo atkārtota pārāk bieži, neiegūstot uzvedību.
Atkal jau - mainam norādi, apmācam konsekventi, kad cilvēkam (vai zirgam) nodrošināti visi apstākļi, lai mācību vielu varētu uztvert un apgūt pakāpen*ski.

🔸

Vai jums ir bijušas problēmas ar kādu norādi, ko zirgs šķietami ignorē, un kā jūs to risinājāt?

Šoreiz par to, ka "zirgam jāzina robežas". Kā viņš tās uzzina? Protams, pētot un mācoties, kā jebko citu. Mēs varam viņa...
10/06/2022

Šoreiz par to, ka "zirgam jāzina robežas". Kā viņš tās uzzina? Protams, pētot un mācoties, kā jebko citu.
Mēs varam viņam atvieglot veicamās izvēles, nevis sodot par nevēlamajām uzvedībām, bet jau laikus iemācīt vienkāršas pamata uzvedības, kas strādās krīzes situācijā. Ar pozitīvo pastiprinājumu iemācīta rīcība bieži būs patīkamāka izvēle kā reflekss bēgt vai cīnīties.

🔸

✍️"Jā, protams, zirgi pārbauda robežas; taču es to saucu vienkārši par mācīšanos. Ja viņi nepārbaudītu robežas, viņi neuzzinātu, kur šīs robežas atrodas. 🤔
Jā, robežu pārbaude ir komunikācija.
Viņu uzvedība liecina, ka zirgi vai nu nezina, kur ir robežas konkrētā situācijā un kā iegūt to, ko viņi vēlas, vai arī viņiem ir vajadzīgas cita veida robežas.
Cilvēki pieļauj kļūdu, domājot, ka robežas ir jānosaka. Gluži pretēji, robežām jābūt dinamiskām. Tās mainās atkarībā no laika, pieredzes, vides, vecuma un individuālās situācijas.
Cilvēki nosaka "robežas", kas ir neredzamas zirgiem, tomēr sagaida, ka zirgi uzzinās, kur atrodas šīs neredzamās robežas. Zirgi var tikai sajust savu ceļu, uzzināt, kas darbojas, kāda uzvedība uzlabo viņu pašu pieredzi un uzvedību, kāda - nē. 🙈
Kad zirgi "pārbauda" robežas, viņi jautā, kas šajā situācijā darbojas. Vai arī pauž, ka kāda no robežām rada viņiem neērtības vai ierobežo viņu vajadzības dabiskā veidā reaģēt uz cilvēku noteiktajām robežām.
"Man ir bail, taču es nedrīkstu bēgt, spert vai kost." Kā lai zirgu dzimtas dzīvnieki pauž bailes, ko viņi jūt, turklāt ievērojot robežas? Viņu bailes rada kustību vai citu uzvedību, bet apmācība liek dzīvniekam mēģināt palikt viņiem uzliktajās robežās.
Nemēģināšu teikt, ka "barā" nebūs ierobežojumu drošībai un harmonijai, tikai to, ka robežu pārbaude ir normāla, dabiska un nepieciešama, lai mācītos un izdzīvotu. Mums ir labāk jāsaprot šis process un jābūt konsekventākiem un pārdomātākiem savā pieejā, lai noteiktu drošas robežas zirgu uzvedībai pieradināšanā. Mums jāstrādā tā, lai dzīvnieks varētu droši uzdot jautājumus, mācīties un pārbaudīt robežas, kā arī viņam veidojas uzticēšanās, pārliecība un problēmu risināšanas prasmes, lai to darītu mierīgi."

Yes, of course, equines test boundaries; however, I simply call this learning. If they didn't test limits, they wouldn't know where those boundaries were. 🤔
Yes, boundary testing is communication.
Their behaviour tells us that horses either don't know where the boundaries are in a particular situation and how to get the things they need or that they need different boundaries.

People make the mistake of thinking boundaries should be fixed. On the contrary, boundaries should be dynamic. They change with time, experience, environment, age and individual situation.

Humans set "Boundaries" that are invisible to equines, yet equines are expected to learn where those invisible boundaries lie. Horses can only feel their way, learn what works, what behaviour enhances their own experience and those behaviours that do not. 🙈

When horses "test" the boundaries, they are asking what works here in this situation? Or expressing that a known limit makes them uncomfortable or restricts their needs to respond to their human imposed boundaries in a natural way.

"I am scared, but I am not allowed to run away, kick, bite." How do equids express the fear they feel and stay within boundaries? Their fear creates movement or behaviour while learning forces the animal to try and stay within boundaries imposed on them.

Not to say that there shouldn't be boundaries for safety and harmony in the "herd" only that testing boundaries is normal, natural, and needed to learn and survive. We need to understand the process better and be more consistent and thoughtful in our approach to establishing the safe boundaries of equine behaviour in domestication. We need to work in a way that allows the animal to ask questions, learn and test boundaries safely and have the trust, confidence and problem-solving skills to do so calmly.

Nepatīkamais gadījums ar vīrieti un virvi. Reiz mūs apciemoja kāds zirgu veselības speciālists, un es neviļus nokļuvu si...
02/06/2022

Nepatīkamais gadījums ar vīrieti un virvi.
Reiz mūs apciemoja kāds zirgu veselības speciālists, un es neviļus nokļuvu situācijā, par kuru pati esmu brīdinājusi savos ierakstos. Taču prāts atsakās ticēt, ka autoritāte kaut ko darīs nekompetenti vai riskēs nodarīt zirgam pāri. Un tad nu es skatos, apklusinu savu pieredzi un viedokli.
Līdz situācijā neiesaistīti cilvēki, dzirdot manu činkstēšanu, saka, ka man taču ir tiesības šo izbeigt.
🔹 Silti iesaku činkstēt. Kāds var to izdzirdēt un iedrošināt tevi uz izšķirošo soli.

◾️Tātad, ko es dzirdēju šajā neilgajā bet nepatīkamajā "pārmācīšanas" incidentā. Un ko tas patiesībā (ne)nozīmēja.

🗣"Redzi, zirgs vairs nebaidās" 🟰 Zirgs ir zaudējis cerību, ka viņa uzvedība viesīs kādas izmaiņas. Tas, vai viņš ir sapratis uzdevumu, ir cits jautājums.
🔸Mans princips ir dot zirgam pēc iespējas lielu brīvību apmācību procesā - telpas ziņā, laika ziņā. Tas atmaksājas, goda vārds. Katrs papildus elements viņam ir papildus uzdevums. Ja zirgs "nestāv" ar apaušiem, var gadīties, ka viņš stāvēs bez tiem. Protams, ka nav runa par strādāšanu bīstamos apstākļos, tam mums ir veselais saprāts.

🗣"Palielināšu spiedienu, līdz dzīvnieks izpildīs uzdevumu" 🟰 dzīvnieks, iespējams, nejauši nonāks līdz atbildei, procesā veicot neskaitāmas citas darbības, kas var "uzpeldēt" atkal, mēģinot atkārtot uzdevumu, "saindējot" visu procesu un norādes uz to.
🔸Mans princips ir sadalīt uzdevumu "reizinātājos", lai katru posmu iespējams izpildīt ar pārliecību.

🗣"Mēs strādāsim, līdz zirgs vairs nebaidīsies" 🟰 nopludināšana ar iespaidiem. Pārsniedzot noteiktu stresa slieksni, dzīvnieks vairs nemācās, bet reaģē, izvairās, cīnās. Iespējams, cilvēks panāks, ko iecerējis, bet iespējams, pievienos zirga fobijām vēl vienu vai vairākas.
Dotajā situācijā es zirgu palaidu pie biedriem ganībās. Nē, zirgs neiemācījās pretoties vienmēr. Ja zirga apmācība ir patīkama, zirgs no tās neizvairīsies.
🔸Mans princips ir strādāt tikai tad, ja zirgs nebaidās. Un radikāli mainīt apstākļus vai pat pārtraukt apmācību, ja zirgs izrāda bailes vai nemieru. Nemierīgs zirgs nav drošs arī cilvēkam galu galā.

🗣"Redzi, tiklīdz tu (zirga īpašnieks) pietuvojies, viņš sāk nervozēt" 🟰 zirgs ierauga, ka tuvumā ir viņa draugs un jūt atbalstu izteikt savas emocijas situācijā, kurai zirga īpašnieks viņu nepakļautu. Īpašniekam attālinoties, zirgs redz, ka viņam vairs nav atbalsta un sastingst. Protams, nevar izslēgt, ka īpašnieks, kas satraucies par apiešanos ar zirgu, spriedzi zirgā palielina.
🔸Mans princips ir pēc iespējas iesaistīt īpašnieku, jo zirgs tā jūtās drošāk. Protams, ka pašai reizēm "nagi niez", bet, ja redzu, ka zirgs samulst, viņam noteikti jāsaņem drauga atbalsts.

❗️Mums var šķist, ka "tas nav jāuztver personīgi", taču ir liela iespēja, ka svešinieks vēlas pārmācīt arī cilvēku, kurš viņam iebildis.
❗️ Iespējams, ka vara nav vis līdzeklis, bet mērķis.

📸 Foto - Markus Spiske - Unsplash

Par zirgiem un valodu. Šoreiz par to, cik labi mēs viņus sadzirdam. 🔸▪️Runā profesore Dr. Katrina Merkies no Gelfas, kur...
01/06/2022

Par zirgiem un valodu. Šoreiz par to, cik labi mēs viņus sadzirdam.
🔸
▪️Runā profesore Dr. Katrina Merkies no Gelfas, kur, starp citu, ir visai pieejama zirgu studiju programma.

▪️Pētījumā atklājas, ka salīdzinoši labi - ap 60% respondentu spēja atšķirt zirga zviedziena emocionālo nokrāsu. Zīmīgi, ka sievietes to spēj labāk, iespējams, tādēļ, ka ir ģenētiski predisponētas ieklausīties skaņu nianasēs, un tiecas veidot ciešākas attiecības ar zirgu. It kā nekas pārsteidzošs, mēs taču zinām, ka sievietes dominē "zirdzinieku" pasaulē. Bet paturam šo prātā, kad lūkojamies pēc padoma pie vīriešu kārtas "zirgu vārdotāja" ar labu PR.

▪️Īsi apskatīta arī informācija, kas var tikt nodota zviedzienā. Protams, lielākā daļa zirga komunikācijas notiek caur ķermeņa valodu.

▪️Turpmākie pētījumi ietvertu frekvenču analīzi, lai gūtā informācija būtu precīzāka.

🔸Video pieejami subtitri latviešu valodā, bet jārēķinās, ka vajadzēs mazliet pieslēgt fantāziju, lai saprastu, ka "vinnijs" ir zviedziens u.t.t.

Katrina has been studying Deciphering Horse Whinnies in relation to Human-Horse interactions. She explains her finds by answering the following questions:00:...

Runāsim, lūdzu, pieklājīgi! Ir veikts diezgan nopietns pētījums, kas apstiprina, ka zirgi (un arī cūkas) spēj nolasīt ci...
31/05/2022

Runāsim, lūdzu, pieklājīgi!
Ir veikts diezgan nopietns pētījums, kas apstiprina, ka zirgi (un arī cūkas) spēj nolasīt cilvēka un cita dzīvnieka balss intonācijā ietverto emociju. Daļēji to skaidro ar ģenētiku, daļēji domesticēšanos, daļēji - dzīves laikā apgūtām iemaņām.

Jāatcerās, ka mēs nevaram nošķirt balsi un intonāciju no vides un notikumiem, kas seko pēc tam. Ir svarīgi, lai pēc "uķipuķi" neseko notikums, kas veido negatīvas asociācijas.

🔸

"Kā pētnieki to paveica:
▪️Eksperimentā iesaistītie dzīvnieki bija vai nu privāti (zirgi), no pētniecības stacijas (cūkas), vai arī dzīvoja zooloģiskajos dārzos Šveicē un Francijā (savvaļas Prževaļska zirgi un mežacūkas).
▪️Pētnieki izmantoja dzīvnieku skaņas ar iepriekš noteiktu emociju valenci.
▪️Dzīvnieku skaņas un cilvēku balsis tika atskaņotas dzīvniekiem no slēptiem skaļruņiem.
▪️Lai to izdarītu, bija nepieciešama augsta skaņas kvalitāte, lai nodrošinātu dabiskās frekvences, ko vislabāk dzird dzīvnieki.
▪️Skaņas tika atskaņotas secībā ar pozitīvu vai negatīvi uzlādētu skaņu, pēc tam ar pauzi un pēc tam skaņām ar apgrieztu valenci, t.i., apgrieztām emocijām.
Reakcijas tika ierakstītas video, ko pētnieki pēc tam varēja izmantot, lai novērotu un reģistrētu dzīvnieku reakcijas."

🔸

"Tas nozīmē, ka mūsu balsīm ir tieša ietekme uz dzīvnieku emocionālo stāvokli, kas ir ļoti interesanti no dzīvnieku labturības viedokļa" - Elodie Briefer

https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/the-case-for-speaking-politely-to-animals-361951?fbclid=IwAR0ccwX8zivI-SmIWvoDEKMGkCK9fJcec9eZH8rsXPZBCEL7Op-ZXoLL9t0

How we speak matters to animals. Horses, pigs and wild horses can distinguish between negative and positive sounds from their fellow species and near relatives, as well as from human speech.

Arī mēs stallī esam pamanījuši šo tendenci meklēt ko vēl "progresīvāku" par pozitīvo pastiprinājumu. Lielākā daļa pasaul...
29/05/2022

Arī mēs stallī esam pamanījuši šo tendenci meklēt ko vēl "progresīvāku" par pozitīvo pastiprinājumu. Lielākā daļa pasaules, protams, nedomājot vēršas pie spiediena, taču ir visai sāpīgi lasīt pārmetumus nozarei, kas attīstījusies nu jau 100+ gadus, nemitīgi sevi koriģējot, atrodot arvien labākus veidus, kā ne tikai uzlabot dzīvnieka spēju mācīties, bet arī dzīvnieka dzīves vidi un izjūtas atrodoties cilvēka apgādībā un kompānijā.
Liela daļa pārpratumu un negatīvo emociju darbā ar zirgiem gadās tādēļ, ka dzīvnieks sāk mūs asociēt ar ēdienu. Nevis ar savu uzvedību, bet cilvēka parādīšanos. Šo atšķirību, protams, ir jāiemāca, un tas nebūt nav vienkāršs uzdevums, lai arī tas ir pats pamatu pamats.

🔸

Hear Your Horse Whisper - science based information and education
"Pret uzvedības pastiprināšanu, pret prognozējamu apmācību vērsts domāšanas veids ir gūst arvien lielāku atsaucību jau kādu laiku. Es uzskatu, ka šāds domāšanas veids ir kaitīgs mūsu aprūpējamajiem dzīvniekiem, jo ​​īpaši tāpēc, ka bieži vien ar pirkstu tiek rādīts uz R+ (pozitīvo pastiprinājumu), taču paši šīs kustības piekritēji labprāt pielieto spiedienu (aversīvus). Treniņi neatšķiras no mācīšanās, smadzeņu procesi ir vienādi, dzīvnieki vienmēr meklē pastiprinājumu - vai tas būtu dabiskajā vidē vai cilvēku izveidotā vidē.
" (...) Paņēmieni, ko izmantojam, lai veidotu uzvedību, ir balstīti dzīvniekam iedzimtiem mācīšanās veidiem. Mācīšanās ir dabisks un bioloģisks pamatprocess, ko nosaka fundamentāli neiroloģiski mehānismi, kas kopīgi visiem dzīvniekiem. Apmācība vai uzvedības izmaiņas notiek, kad persona organizē vidi tā, lai veicinātu kādu uzvedību un tās izpratni. Rezultātā iegūtais mācīšanās process būtu vienāds neatkarīgi no tā, kādā veidā vide šo uzvedību veicināja (...)
(...) Šo patiesību ļoti bieži neievēro plaša sabiedrība, kas bieži saraujas nepatikā, domājot par apmācību ar pastiprinājumu un tās “pretdabisko” vai “manipulatīvo” raksturu, nodēvējot tik neglaimojošos terminos kā kukuļošana vai piespiešana. Šis pārprastais raksturojums ignorē patiesību, ka ikviens, kas kaut ko dara atkārtoti, to dara, lai iegūtu kādu atlīdzību. Faktiski iesaistītā persona, ja tiek dota iespēja, vienmēr izvēlēsies paredzamu un apzinātu iznākumu (tādu, kādu var nodrošināt apzinīgs treneris), nevis daudz mazāk ticamu dabisko ietekmi uz vidi (...)
(...) Par paedzamu vadību nebrīvē esošie dzīvnieki parasti nežēlojas, gluži otrādi. Dzīvnieki, kas cieš nebrīvē, visbiežāk to dara savu neuzmanīgo apgādnieku neparedzamības dēļ. (...)"
- ✍️ Dženifera A. Zeliga, PhD, "Dzīvnieku apmācības 101. Pilnīgs un praktisks ceļvedis uzvedības modifikācijas mākslā un zinātnē".

The anti reinforcement, anti predictable training mindset has been on a rise for a while now. I find such mindset harmful to the animals in our care, especially because often it has fingers pointing at R+ yet is happily married to using aversives. Training is not different to Learning, the brain processes are the same, animals always look for Reinforcement - be it in the natural environment or one set up by the humans.

" (...) The tools we use to mold behaviour are based on the inherent ways animals learn. Learning is a natural and basic biological process determined by fundamental neurological mechanisms common to all animals. Training or behaviour modification occurs when a person arranged the environment in such a way as to promote a particular outcome of behaviour and understanding. The resultant process of learning would be the same regardless of the manner in which the environment came to promote this behaviour ( ...)

(...) This truth is very frequently overlooked by the general public who routinely cringe at the thought of the 'unnatural' or 'manipulative' nature of reinforcement based learning , dubbing it such unflattering terms as bribery or coercion. This mischaracterization ignores the truth that anyone doing anything repeatedly is doing so for some form of pay-off. In fact the individual involved will, given the option, invariably chose a predictable and deliberate environmental outcome (such as can be provided by a conscientious trainer ) over a much less reliable natural environmental consequence (...)

(...) Predictable guidance is generally not lamented by animals in captivity, quite the opposite. The animals who suffer in captivity most often do so as a result of the random unpredictability of their careless human providers. (...) "
- ✍️ Jenifer A. Zeligs, PhD , "Animal training 101. The complete and practical guide the the art and science of behaviour modification".

✍️ Trudi Dempsey:  Equine Trainer and Behaviour ConsultantPirmā un vissvarīgākā mācība, apmācot ar kārumu, ir izveidot s...
18/05/2022

✍️ Trudi Dempsey: Equine Trainer and Behaviour Consultant

Pirmā un vissvarīgākā mācība, apmācot ar kārumu, ir izveidot skaidrus un atkārtojamus modeļus, kas parāda apmācāmajam zirgam, kā piekļūt barībai.
Pastiprinājuma procesam jābūt tīram un nepārprotamam. Tam vajadzētu pastāstīt zirgam, kādā veidā barība ieradīsies pie viņa
Nevis aizturot ēdienu, līdz viņi aizgriež galvu (tas ir negatīvais sods), bet gan veidojot skaidru rutīnu.
🔸

Teksti attēlos:

▪️Apmācība ar kārumu sākas ar to, ka skaidri nodalām jūs, zirga uzvedību un kārumu.

▪️Tie atrodas vienuviet, bet katrs kontrolē savu telpu.

▪️Ja tu esi “kļuvis par kārumu”, tu radīsi apmācāmajā spriedzi. Esi atslēga uz kārumu, nevis pats kārums.

🔸

Šis ir svarīgi arī tiem, kas šķietami neapmāca zirgu ar kāruma palīdzību, taču ik pa laikam piedāvā kādu gardumiņu. Ja darāt to pēc nejaušības principa, vai kad brīvāks laiks un mīlīgāks noskaņojums, zirgam nebūs skaidru kritēriju, pēc kuriem vadīties, un tas, ko viņš iemācīsies, būs - diedelēt, jo varbūt paveicas. Ja nepaveiksies - protams, ka zirgs ir vīlies un to var izrādīt kā dusmu izpausmes.
Kā jau augstāk minēts, ar sodiem nebūs līdzēts, - ir jāizveido nolasāmi signāli, pēc kuriem zirgam vadīties.

26/04/2022

🏖 Ja zirgam plānā gatavošanās pludmales sezonai, šis būtu īstais rīks lieliskas formas un elegances pilna balansa iegūšanai.
🔸
Tāpat kā mēs, ne visi zirgi apzinās savu ķermeni pilnībā. Sadzīvot ar to var, pielāgošanās mehānismi ir katram, taču, pieslēdzoties sava ķermeņa iespējām, atveras iespējas vēl lielākam dzīves un spēles priekam.
Forsēt šādu propriocepcijas vingrinājumu, protams, nevar, zirgam jābūt tiesīgam izvēlēties tik sarežģītos manevros.

🦷  Kad uzvedības problēmu "nav".Šis zirgs ir dzīvojis ar salauztu zobu un dziļām brīcēm mutē, taču nav izrādījis nekādas...
25/04/2022

🦷 Kad uzvedības problēmu "nav".
Šis zirgs ir dzīvojis ar salauztu zobu un dziļām brīcēm mutē, taču nav izrādījis nekādas diskomforta pazīmes, izņemot brīdi, kad mutē ieskatās zobu speciālists.
🔸
"Mēs pamanītu, ja zirgam būt kāda zobu vaina" laikam taču ne vienmēr ir patiess apgalvojums. It īpaši, ja zirgs ir audzināts neizrādīt savas sāpes un "attieksmi".

No Essential Equine Training ➡️  Ja redzi, ka kāds kaut ko dara zirgam, un to skatoties, jūties kaut nedaudz neērti,🌟TEV...
11/04/2022

No Essential Equine Training
➡️ Ja redzi, ka kāds kaut ko dara zirgam, un to skatoties, jūties kaut nedaudz neērti,🌟TEV IR TAISNĪBA🌟.
Neļauj nevienam ietekmēt tavu sirdi ar "prātīgiem" argumentiem.
Ar “prātīgiem” vārdiem cilvēki var piespiest mums noticēt jebkam, it īpaši, ja viņi ir vecāki par mums vai mēs uzskatām, ka viņiem ir lielāka pieredze nekā mums, bet tava sirds zina patiesību.
Cilvēki tev teiks, kā tev *nepieciešams* izturēties pret zirgiem, jo tie taču ir tik lieli un "bīstami". Viņi tev teiks, ka tev *JĀ*izturas pret viņiem šādi, jo zirgi tā izturas viens pret otru, un tikai šādu izturēšanos viņi saprot.

Nekas no tā nav taisnība. Atmetiet bailes, ko viņi mēģinās likt jums just. Neļaujies , kuram viņi mēģina likt tev sekot. Seko tam, ko saka tava . Tavai sirdij ir taisnība ❤️.
🔸
Teksts bildē:

"Cik daudz jaunu meiteņu ir tikušas sistemātiski desensitizētas pret sliktu izturēšanos pret zirgiem, un domājušas, ka tas ne tikai ir OK, bet pat nepieciešams."

https://www.facebook.com/essentialequinetraining/posts/1133906254095310

➡️ If you see someone do something with an equid, and you feel a little uncomfortable watching, 🌟YOU ARE RIGHT🌟.

Don’t let anyone change your heart with “reasonable” words.

People can make us believe anything with “reasonable” words, especially if they are older than us or we perceive that they have more experience than us, but your heart knows the truth.

People will tell you that you *have* to treat equids a certain way because they’re so big and they’re “dangerous”. They’ll tell you that you *have* to treat them this way because that’s how they treat each other and that’s what they understand.

None of that’s true. Push away the they’ll try to make you feel. Deny the they’ll try to make you follow. Go with what your tells you. Your heart is right ❤️.

07/04/2022

Joprojām par maziem un jaudīgiem.
🐟
Mums ir tik daudz aizspriedumu par dzīvnieka spējām. "Atmiņa kā zelta zivtiņai", vai ne?.... Arī spēju apgūt jaunas, sugai netipiskas darbības gan jau negaidam no zivs. Bet, re - zivtiņa mācās, kā iegūt kāroto, vadot mazu vāģīti, cilvēki mācās no zivtiņas.
Ziņkārība ir viena varena lieta, un neļauj iestigt aizspriedumos un pašapmierinātībā.
🐠
Žēl, protams, ka zivs neatrodas dabiskos apstākļos, bet tas jau ir cits stāsts

https://www.facebook.com/BlindCatRescue/videos/2425742880890011

22/03/2022

Mazs un jaudīgs.
Un apmācīts ar pozitīvo pastiprinājumu.
🔸
Jā, tā nav tikai fifīga zirgošanās, šim visam apakšā ir apmācības princips, kas atvieglo komunikāciju gan zirgam, gan cilvēkam un dažādo dzīvi, iedveš pašapziņu zirdziņam, kādu pierasts redzēt vien kā "zālāja dekoru" un "bērnu mīļmantiņu".

Charlie  Mackesy "Paliek arvien grūtāk", nopūtās zēns. "Toties katrs solis, ko tu sper, ir jo lielāka uzvara".💛💙 Lai arī...
12/03/2022

Charlie Mackesy "Paliek arvien grūtāk", nopūtās zēns. "Toties katrs solis, ko tu sper, ir jo lielāka uzvara".
💛💙

Lai arī šķiet, ka uz kaimiņu bēdu fona nekam īsti nav jēgas, tomēr mūsu pienākums joprojām ir piepildīt to ar ko jauku un priecīgu. Tā teikt, papildināt resursus, no kā smelties krīzes laikā.

Ir iekrājušās jaukas un nozīmīgas tēmas un raksti, ar ko turmpāk atkal mēģināšu dalīties.

Charlie  Mackesy "Visi ir mazliet nobijušies", teica zirgs, "Bet baidāmies mazāk, kad esam kopā". 🔸Starp citu, tādas pat...
04/03/2022

Charlie Mackesy "Visi ir mazliet nobijušies", teica zirgs, "Bet baidāmies mazāk, kad esam kopā".
🔸
Starp citu, tādas pat bailes, kādas izjūtam paliekot vienatnē ar nezināmo, izjūt arī zirgs, kura vienīgais drošības garants dabā ir viņa bars, ja to šķir no biedriem ganībās vai stallī. Piespiedu nošķiršana un atstāšana ar viņa bailēm neiemācīs zirgu "saprast", ka viņa bailes ir nepamatotas.

Aicinājums palīdzēt govīm, zirgiem, kazām, putniem u.c., kas ierauti karā.🐄  🐖. 🐑. 🐏. 🐇. 🕊Būtu taču jauki, ja dāsnums mu...
03/03/2022

Aicinājums palīdzēt govīm, zirgiem, kazām, putniem u.c., kas ierauti karā.
🐄 🐖. 🐑. 🐏. 🐇. 🕊

Būtu taču jauki, ja dāsnums mums kļūtu par ikdienišķu ieradumu!

Atbalsta grupas Ukrainas zirgiem, šķeit nu jau zina katrs Latvijas zirdzinieks, bet ja nu vēl nē, un tev šķiet, ka vari ko darīt lietas labā:
https://www.facebook.com/groups/1163305924474696
https://www.facebook.com/groups/654211168968932
🧡
https://www.facebook.com/Animal-Ethics-1424658461139957
https://www.facebook.com/groups/317825230407855

💔REIKALINGA PAGALBA GYVŪNAMS UKRAINOJE💔

Ukrainoje esančiai prieglaudai Shelter Ugolyok: Animal Rescue and Farm Sanctuary, Ukraine labai reikalinga financinė parama.
Šioje vietoje gyvena 400 gyvūnų : 105 arkliai, 93 karvės, 5 kumeliukai, 34 veršiukai, 46 ožkos, 72 šunys, 12 kačių, 3 asilai, 32 avys, kiaulės, poniai ir kiti gyvūnai.
Per savaitę išlaikyti visus šiuos gyvūnus kainuoja apie 5000Eur. Savanoriai kasdien važiuoja atvežti maisto gyvūnams, kol jo dar įmanoma įsigyti. O kainos jau išaugusios 3-4 kartus.

Regionas kuriame jie įsikūrę dabar yra apšaudomas. Prieglaudos darbuotojai šiuo sunkiu metu rūpinasi ne tik savo gyvūnais, bet padeda ir benamiams gyvūnams, vaikams našlaičiams ir sunkiai besiverčiančiems vietiniams gyventojams. Jie remiami maistu ir medikamentais.

Padėti galite, paaukodami:

PayPal: [email protected] (Levytska Victoria UK)
Venmo: pawsofhelp
Money Gramm and Western Union: Gavriluk – Levytska Oleksandra Ukraine Lviv
Moneybookers: [email protected]
PrivatBank Card: 4731 2191 1093 4316 Гаврилюк-Левицкая Александра

Taip pat dėkojame Microsanctuary Resource Center skyrus 1000USD paramą prieglaudai šiuo sunkiu metu. Ir kolegoms iš Žirgų globėjų asociacijos paaukojus 2000Eur.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Zirgam draudzīgas mācības posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share