02/12/2019
Na osnovu povijesnih podataka, vjeruje se da preci šarplaninca potiču od Molosa drevnog Tibeta, sa obronaka Himalaja. Sa ove zemljopisne teritorije, molosi su krenuli u beskrajna putovanja sljedeći svoje gospodare. Šarplaninac je stigao na Balkan sa legijama Aleksandra Velikog, gdje se i zadržao. Ime je dobio po planini gdje je najviše odgajan - Šar planina. Prvi put je prikazan u Ljubljani 1926. godine. Od strane Međunarodne kinološke federacije (FCI) prvi put je priznat kao posebna vrsta ilirskog ovčara, tj. Ilirski ovčarski pas (na osnovu starog imena regiona Ilirija), 1939. godine.
Osobine
Šarplaninac je impresivan pas, čvrsto građen, ima široka i mišićava prsa, čvrste šape. Njegove lijepe bademaste oči imaju dubok i miran pogled, pomalo melanholičan. Dlaka mu je udvostručena bujnom i načičkanom poddlakom. Kratka je na glavi i na prednjem djelu nogu. Debeo rep je povijen, ali se ispravlja tokom akcije. Metalno siva i tamno siva su najtraženije boje, mada dlaka može da bude i potpuno bijela pa čak i crna.
Pravilan i odgovarajući smještaj je jako bitan za fizički razvoj kao i za zdravstveno i psihičko stanje psa. Šarplaninac je rasa kojoj je potrebno mnogo kretanja, fizičke aktivnosti pa mu otuda odgovara otvoren i slobodan prostor. Za njega je život na malom prostoru pravo mučenje pa je potrebno obezbijediti mu prostrani boks sa kućicom (krov treba da bude ravan ili sa blagim padom), koju će koristiti kao osmatračnicu. Visina ograde boksa ne bi smjela biti ispod 2 metra, osim ako boks nije pokriven. Kućicu možete napraviti od drveta. Prevelika kućica je velika greška, jer pas nije u stanju da toplotom svog tijela zagrije prostor oko sebe. Iako šarplanincu krzno sa jakom poddlakom omogućava da mu ni velika hladnoća ne smeta, poželjno je zimi, pogotovo ako su jači mrazevi, na vrata kućice staviti neki zastor, a unutra se može ubaciti slama. Ako imate kuju koja treba da se šteni onda su slama i zastor obavezni. Smetaju mu vrućine, neophodno mu je obezbijediti debelu hladovinu i tokom cijelog dana svježu vodu. Osjetljiv je na vlagu.
Šarplaninac je skroman pas u pogledu ishrane - jede malo u poređenju sa svojom veličinom. Nije probirljiv, što ne znači da ga ne treba hraniti kvalitetno, pogotovo u vrijeme razvoja. U ishrani treba uključiti vitamine i minerale, posebno ako se štenetu ne daje gotova hrana (granulisana hrana za pse u džakovima ili hrana u konzervama sa dodacima). Štene, a kasnije i odraslog psa je potrebno redovno (na svakih par mjeseci) tretirati preparatima protiv crijevnih parazita i redovno vakcinisati protiv zaraznih bolesti i bjesnila. U ishrani odraslih pasa treba koristiti juneće meso ili samo kuhano svinjsko meso zatim kosti, kuhanu iznutricu, kuhano povrće, mliječne proizvode, jaja, kruh, kukuruzno brašno, rižu, griz.