Cześć!
Obiecana rolka o kształtowaniu ✨
W rolach głównych Szelma i Gałgan oraz szarpak od @manatki_zabawki_dla_zwierzat
Więcej o kształtowaniu możecie dowiedzieć się od dziewczyn z @psieabc , które już w maju będą w Poznaniu!
Jak zawsze zapraszam do zadawania pytań ✨
Cześć!
Kontynuujemy jesienne tematy - dzisiaj o tym, co robić, kiedy na dworze jest zimno, mokro i ciemno, a psy mają dosyć odpoczywania ✨
Post powstał we współpracy z @anatomia.psa która prowadzi zajęcia dla Gałgana i Szelmy - na jej profilu znajdziecie więcej merytorycznych postów o fitnessie i fizjo 🔥
Na ratunek przychodzą nam treningi w pomieszczeniach, w tym fitness. Korzyści dla psiego ciała to: utrzymanie zdrowej wagi i poprawa kondycji fizycznej. Dzięki badaniom ortopedycznym i ocenie przez fizjo wiemy, że pies nie ma dolegliwości bólowych, które mogłyby wpływać na jego zachowanie (pamiętajcie, że psy często nie pokazują charakterystycznych oznak bólu!).
Regularna aktywność fizyczna może pomóc psom reaktywnym, które w zdrowy, kontrolowany sposób będą mogły zejść z nadmiernego pobudzenia. Psy lękliwe wzmocnią swoją pewność siebie (dużo nagród, ćwiczenie na różnych podłożach, kontakt z innymi osobami). Fitness to także okazja do budowania więzi między opiekunem a psem, wydłużanie czasu skupienia, ćwiczenia dobrego nagradzania, przygotowanie do treningu na zewnątrz 💪🏻
Jakie sporty uprawiają Wasze psy? Jak zmienia się ich zachowanie po treningu?
#trenerpsów #treningzpsem #dogfitness #poznan #trenerpsówpoznań
Cześć!
Czy Twój pies jest grzeczny? I co to znaczy, że jest niegrzeczny?
Najczęściej mamy wyobrażenie grzecznego psa, który idzie przy nodze, patrzy na opiekuna, mija inne psy ignorując je lub się wita, ale cicho i spokojnie - czy to wystarczy? Grzeczny, czyli najczęściej niesprawiający problemów, taki, przy którym można zapomnieć, że ma się psa.
Zapominamy jednak, że nasze standardy życia w mieście różnią się od psich. Psy potrzebują czasu i miejsca na komunikację. Mogą reagować szczekaniem, kiedy się czegoś przestraszą, to nie znaczy, że zasługują na łatkę "agresywnych". To my często wchodzimy w trudne dla nich sytuacje, bez wcześniejszego przygotowania, treningu. Pies może warczeć, jest to element komunikacji, który warto zauważyć i dostosować się do sytuacji, a osobno zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa, żeby nie musiał z tego korzystać. Psy mogą skakać i skaczą z różnych powodów. Mogą chcieć wsparcia, zmiany kierunku spaceru, mogą próbować odepchnąć kogoś ze swojej przestrzeni i wiele innych - zależenie od sytuacji.
Ja wolę mieć szczęśliwego psa, który czuje się przy mnie bezpiecznie, niż grzecznego, który przestał reagować na świat.
*Zdanie wyżej jest dużym uogólnieniem, ćwiczmy z psami, aby czuły się dobrze w różnych warunkach ✨
Cześć!
Frustracja jest tematem, który często pojawia się w pracy z psami. Powstaje przez niemożność realizacji celu, czyli dla przykładu: uczymy psa mijać się z innymi psami, ale pies dalej na nie szczeka. Czujemy frustrację, bo nasz cel (spokojne mijanie psów) nie zostaje osiągnięty. To może dotyczyć nauki nowych umiejętności, zmiany zachowania, postępów w sporcie.
Myślę, że szczególnie często pojawia się u opiekunów psów lękliwych i reaktywnych, wkładają mnóstwo pracy, a na efekty często potrzeba czasu.
Co możemy zrobić?
Zastanowić się, czy stawiane cele są możliwe do osiągnięcia i podzielić zadanie na mniejsze części. Wziąć pod uwagę emocje psa, zrozumieć jego zachowanie, wziąć pod uwagę co się wcześniej wydarzyło (w ciągu dnia lub treningu). Głęboko oddychać 🙌🏻 przemyśleć, czy pies jest w stanie zrozumieć zadanie, czy trzeba zmienić kryteria i pomoce. Czasem warto odłożyć dany element na jakiś czas i wrócić do niego ze spokojniejszą głową.
Cześć!
Dzisiaj rozmawiamy o przywołaniu. Warto uczyć tego psa od początku wspólnego życia i stale przypominać.
Ważną rolę odgrywa w nauce nasza mowa ciała - jeśli się cofamy, pies biegnie do nas szybciej, jeśli kucamy może mu był łatwiej przyjść, jeśli uciekamy tyłem może nas wyprzedzić i odbiec dalej. Dodatkowo pamiętajcie, aby wzmacniać przywołanie nagrodami, a nie karać psa, kiedy podejdzie.
W ćwiczeniach początkowo nazywamy czynność, którą pies wykonuje, więc wołamy "do mnie" kiedy biegnie w naszą stronę - wtedy to hasło ma znaczenie. Ćwiczenia zaczynamy z psem na lince, w łatwych warunkach. Poza ćwiczeniami dajcie psu być psem, aby nie miał poczucia straty, kiedy odwołujecie go tylko od ciekawych rzeczy.
Jak Wasze przywołanie?