21/09/2020
‼️Itt vagyunk, nem hagytuk abba! Kicsit eltűntünk, de nagyon fontos dolgokkal készülünk a háttérben, amikről hamarosan beszámolunk!
Viszont addig is: olvassátok el talán az egyik legfontosabb posztunkat! Újból, mindig, örök hála Dr. Mag Viktória doktornőnek a lektorálásért.🥰
Új poszt-sorozat indult oldalunkon. Szombat esténként át is adjuk a szót Janics Boginak és Mazzag Dórinak, hogy felvilágosító sorozatukkal felhívják a figyelmet a szívféregességre, legyen szó szűrésről, védelemről, vagy éppen kezelésről.
A mai téma: A szűrővizsgálat jelentősége
Sorozatunk előző részeiből már kiderül, hogy mi a szívféresség, kialakulásának legfőbb okait is megismerhettétek, illetve a lehetséges tünetekről is esett már szó.
Ha visszaolvassátok a korábban leírtakat, rájöhettek, hogy milyen alattomos és akár végzetes betegségről beszélünk. A szívférgesség esetében is olcsóbb és biztonságosabb a MEGELŐZÉS. Azonban fontos megjegyezni, hogy nem mindegy, hogy hogyan kezdünk el védekezni ellene. Kölyökkutyák, örökbefogadott kutyák, utcán talált kutyák... mind-mind különböző eljárást igényelnek.
- Kölyökkutyák (*): a prevenciót 6-8 hetes kiskutyáknál már érdemes elkezdeni, azonban 6 hónap alatti kölyökkutyáknál a gazdik elkezdhetik a preventív kezelést tesztelés nélkül, de (!!!) 9, 12 és 15 hónaposan el kell végezni a szűrővizsgálatokat. Ez azért fontos, mert a kutya az élete első félévében is megfertőződhetett szív-, vagy bőrféreggel. Náluk még ez esetben nagyon kisfokú a fertőzöttség, a preventív készítmények ekkor nem ártanak, viszont ha a tesztek pozitívak bármelyik szűrővizsgálatnál és a kiegészítő vizsgálatok igazolják a fonálféreg meglétét, akkor átállnak a kezelési protokollra. 7 hónap feletti kutyáknál, a preventív kezelés elkezdése előtt el kell végezni a szűrővizsgálatokat is. Náluk az első tesztelést követően fél év múlva, majd ezt követően évente kell elvégeztetni a vizsgálatokat!
- Utcán talált, bizonytalan körülményekből mentett kutya: a megszokott vizsgálatok mellett, a szívférgességre való tesztelést is erősen javasoljuk. Főleg a keleti országrészen elterjedt ez a betegség, azonban sajnos már az ország többi területén is megjelent. Fontos, hogy mielőtt elkezdődne a kezelése, megtörténjenek a szűrővizsgálatok és az eredmény negatív legyen! Majd ezt a tesztet legalább évente kell végezni, védekezni pedig minden hónapban, évszaktól függetlenül javallott!
- Menhelyről, alapítvány által mentett, (bár nagyon reméljük ebbe a csoportba senki sem tartozik) tenyésztőtől/szaporítótól vett kutya: szerencsére már sok menhelyen és alapítványon keresztül mentett kutya, már eleve úgy kerül a gazdihoz, hogy tesztelve van szív- és bőrféregre, azonban még mindig találkozunk sajnos olyan szervezettel, akik nem fordítanak kellő figyelmet erre a betegségre. Kérünk Benneteket, hogy akár mentett, akár vásárolt kutyusról van szó, kérdezzétek meg az adott szervezetet, személyeket, hogy milyen vizsgálatokat végeztek el a kutyán és bizonyosodjatok meg papíron keresztül, hogy a teszt eredménye negatív lett! Igen, sajnos ilyen esetről is hallottunk: ""egészséges a kutya"", majd súlyos szívférges volt a kutyus. A tesztet ebben az esetben is legalább évente kell elvégezni, védekezni pedig minden hónapban, évszaktól függetlenül javallott!
*Forrás: https://delpestiallatorvos.hu/blog_tudastar/sziv-es-borfergesseg/"
Szívvel, féreggel - Kampány a szívférgesség ellen