Julia Stankiewicz - psycholog zwierząt

  • Home
  • Julia Stankiewicz - psycholog zwierząt

Julia Stankiewicz - psycholog zwierząt Jestem magistrem psychologii oraz psychologiem zwierząt. Prowadzę konsultacje behawioralne i treningi na terenie Szczecina oraz okolic.
(9)

Moja praca to prowadzenie terapii behawioralnych, podstawowych szkoleń oraz edukacja przewodników psów.

03/01/2024

Dziś na konsultacji został wspomniany bardzo dla mnie osobisty temat - bycia ocenianym przez innych.

Wielu z Was przychodzących na konsultacje i zajęcia w pewnym momencie mówi coś w stylu „i ludzie się patrzą” albo „i wszyscy potem będą mówić” albo „co sobie ludzie myślą jak on tak szczeka”.

Presja społecznych oczekiwań jest przez nas rożnie odczuwana, bo wszyscy jesteśmy inni, i tylko osoba, która w danym momencie odczuwa daną emocje w swoim ciele wie co odczuwa i jak mocno odczuwa. I oczywiście presja ta atakuje ze stron bardzo różnych, ze strony matek, koleżanek, mężów, szefów i również ze strony innych opiekunów psów.

„On jeszcze tego nie umie? No jak to nie umie? A mój już umie i to i to”
„Ciągle coś z nim robicie. Za dużo robicie. Co tak nic nie robicie z nim? My robimy. Ja robię.”
„Czemu na szelkach chodzicie, na obroży trzeba chodzić tylko. Co ta obroża taka, inna powinna być.”
„Ale szczeka. Czemu on nie szczeka. Nigdy nie szczeka, chory jest. Jezu ciągle szczeka, chory jakiś.”
„Czemu je pasztet? Nie powinien jeść pasztetu, ja nie daję.”
„Nic nie nauczyliście go, nic nie umie, ciągnie na smyczy zawsze ciągnie Was bo się dajecie.”
„Pieska na wakacje nie bierzecie, ojej, smutny będzie. Po co Wam piesek jak nie bierzecie ze sobą? Nie trzeba było brać.”
"Pieska na wakacje bierzecie, to takie wakacje to nie wakacje."

I moje ulubione, które słyszałam non stop lata temu: Ty ciągle tylko z tymi psami.

I tak dalej i w kółko.

Kochani, nie od dzisiaj wiemy, że nieustanne próby sprostania oczekiwaniom stron wszelakich mogą prowadzić do utraty zdrowia psychicznego i nieszczęśliwości.

Oraz do rywalizacji, w której bardzo często nie patrzy się na to jaki koszt ponosi Nasz pies.
Bo trzeba cisnąć, bo tyle już chodzimy i nie rozwijamy się DO PRZODU w takim tempie jak Pikuś.

Rozwijać się trzeba do wewnątrz.

A z drugiej strony, jeśli coś nie działa to może trzeba zastanowić się co zmienić w tym działaniu, a nie brnąć z uporem dalej bo u Pikusia to działa.

Tak jak my jesteśmy różni i niepowtarzalni, takie również są psy.
Jeden będzie czerpał większą przyjemność z tarzania się w kupie a drugi z jej jedzenia.

Psy schorniskowe nauczyły mnie między innymi tego, że wszystko przychodzi wtedy kiedy ma przyjść. Presja jest najgorszym doradcą, nasze ego może sobie tupać, ale nic to nie da, działanie podszyte lękiem "bo jak nie dam rady to co sobie pomyślą?" nie przynosi dobrych efektów. Potrzeba czasu, otwarcia, zrozumienia i empatyzowania, żeby na prawdę pomóc danemu psu długofalowo i dobrze.

I też słyszałam, że coś „tyle już trwa!”, że „pewnie się nie da”.

Pamiętajcie, że najważniejsi w relacji z Waszym psem jesteście Wy i Wasz pies. Nie Pani Basia z piątej klatki czy media społecznościowe. Popatrzcie na niego z czułością kiedy jest mu trudno i szczeka, popatrzcie tak też na siebie. Pracujcie z nim i ze sobą mądrze, przede wszystkim dla WAS.

Iwo

Za nami kolejny intensywny weekend z DOŚWIADCZANIEm!Dwa dni psio-ludzkich i psio-psich spotkań w celu dostarczenia doświ...
21/03/2023

Za nami kolejny intensywny weekend z DOŚWIADCZANIEm!
Dwa dni psio-ludzkich i psio-psich spotkań w celu dostarczenia doświadczeń, które rozwijają i budują. Wyzwania, trudne momenty, ale też zabawa i relaks. Obserwacja i interpretacja komunikacji.
Dzisiaj wieczorem kontynuujemy ten temat. Uczestników zajęć DOŚWIADCZANIE oraz stałych bywalców spacerów socjalizacyjnych zapraszam na live z analizą nagrań, link dostępny na naszej grupie na Facebooku.
A ja już wyczekuję kwietniowej edycji!
dziękuję za wsparcie fotograficzne.

Czy ktoś z Was (tak jak ja) właśnie odkrył, że już jutro Wigilia i nie ma jeszcze prezentu dla pieska bądź dla bliskiej ...
23/12/2022

Czy ktoś z Was (tak jak ja) właśnie odkrył, że już jutro Wigilia i nie ma jeszcze prezentu dla pieska bądź dla bliskiej osoby z pieskiem? A może ktoś ma postanowienie, aby od Nowego Roku wdrożyć zmiany w życiu z pieskiem i potrzebuje wsparcia?
Do wszystkich tych osób (oraz tych, którzy po prostu lubią zaoszczędzić, ponieważ to ostatnia szansa skorzystać z niższych cen) przybywam ja, w czapce Mikołaja, ze SPECJALNĄ ŚWIĄTECZNĄ OFERTĄ.
Możliwość skorzystania z oferty jest do 5 stycznia 2023 roku, a czas na skorzystanie z wykupionych zajęć aż do końca czerwca 2023 roku (dobra wiadomość dla zmarźluchów, co zapadły w sen zimowy - możecie spokojnie poczekać na pierwszy powiew wiosny z przybyciem na zajęcia).
Czego dotyczy oferta?
- treningi indywidualne na placu treningowym w pakiecie 4 spotkania +jedno gratis,
- indywidualne spacery socjalizacyjne w pakiecie 4 spotkań (oszczędność 80 zl),
- konsultacja diagnostyczna - ostatnia szansa przed Nowym Rokiem skorzystać ze starej ceny,
- pakiet terapeutyczny - konsultacja diagnostyczna + 4 konsultacje kontrolne (jedno spotkanie gratis)
- opcja dla moich stałych klientów, czyli zabranie psa na spacer/trening, kiedy Wy nie macie czasu bądź możliwości

W razie potrzeby jeszcze przed Świętami moje elfy mogą dostarczyć prezentowy voucher.

Wszelkie pytania lub chęć skorzystania z oferty proszę kierować w wiadomości prywatnej przez stronę lub smsem pod numer 511819525.

DOŚWIADCZANIETo ważne dla mnie słowo w kontekście terapii behawioralnej. To przecież odpowiednie doświadczenia uczą, roz...
20/10/2022

DOŚWIADCZANIE
To ważne dla mnie słowo w kontekście terapii behawioralnej. To przecież odpowiednie doświadczenia uczą, rozwijają, budują, wpływają na emocje zwiazane z pewnymi sytuacjami i na nastrój psa.
Dlatego ostatni weekend to były dwa bardzo intensywne dni pierwszych w historii mojej działalności warsztatów pod hasłem DOŚWIADCZANIE. W sobotę psy i ich opiekunowie doświadczali sytuacji związanych z innymi ludźmi, a w niedzielę z innymi psami. Doświadczaliśmy obecności, interakcji, komunikacji, stawiania granic, możliwości rezygnacji, odejścia lub podejścia. Doświadczaliśmy, że może być miło, kiedy wydawało się strasznie oraz, że może być dobrze, nawet jeśli było trudno. Wszystko to w bezpiecznych i komfortowych warunkach, z odpowiednią przestrzenią i czasem, z uważnością na psią komunikację i szacunkiem do psich emocji. Każdy psio-ludzki zespół zmierzył się z tym, co na co dzień jest wyzwaniem i wrócił do domu z poczuciem sukcesu i co najważniejsze - w równowadze emocjonalnej.
Dziękuję dzielnym pieskom: Dyziu, Carmen, Grud, Fiora, Walter, Rózia, Hades, Teddy, Fifi, Faro, Gucio, Ginny, Piksel, Mika, Noddy, Vito, Orion i ich cudownym opiekunom. Ogromnie się cieszę, że jesteście otwarci na nowe doświadczenia. Cudownie się z Wami działało przez te dwa dni!

Cześć, jestem Julia.Julia Stankiewicz - psycholog zwierząt, tak się nazywa moja firma. Pracuję z psami, to znaczy tak na...
18/10/2022

Cześć, jestem Julia.
Julia Stankiewicz - psycholog zwierząt, tak się nazywa moja firma. Pracuję z psami, to znaczy tak naprawdę z opiekunami tych psów, żeby poprawić jakość życia obojga. W tej pracy z elementem ludzkim pomaga mi trochę, że z wykształcenia zostałam najpierw magistrem psychologii. A potem? Pojawił się Czesław (ten z klapniętymi uszkami po lewej stronie ilustracji) i studia podyplomowe z psychologii zwierząt. To tyle z formalności (ale to ważne, mój zawód nie jest regulowany prawnie, to znaczy, że każdy może ogłosić się psychologiem zwierząt i wciskać Wam bzdury :()
Pewnie wolicie dowiedzieć się, jak pracuję? Powiem to, bo dla niektórych to ważne hasło :) - pozytywnie. W moim odczuciu to słowo jednak nie mówi zbyt dużo, dlatego wolę Wam opowiedzieć o tym, że uważam za podstawę osiągnięcie równowagi psychicznej i fizycznej przez psa. Do tego dokładamy rozumienie psiej komunikacji i doświadczenia, które budują i rozwijają.
Będzie nam się dobrze razem pracowało, jeśli szukacie spokoju, zrozumienia i poszanowania tego, kim jest wasz pies.
Będzie nam się średnio współpracowało, jeśli chcecie, żebym sprawiła, że Wasz pies będzie cały spacer maszerował przy nodze, sikał w jednym miejscu, nie wydawał z siebie żadnych dźwięków, albo macie inne dziwne fantazje, które wykluczają się z byciem psem ;)
Moje słabe strony to znalezienie czasu na wszystko, co bym chciała, zapominanie o połowie spraw do ogarnięcia i zacofanie technologiczne (znacie jakieś kursy typu instagram dla seniorów??).
Chcę, żeby to było miejsce, w którym będę dzielić się wiedzą i doświadczeniami, pokazywać jak pracuję i jak żyję ze swoimi psami.
Dajcie znać, kto będzie tu ze mną, żebym miała motywację do publikowania i nie umarła w internecie na kolejny rok :)

Przepiękny rysunek zrobiła cudowna .diary ❤️

Jeśli ktoś zapomniał, to przypominam, że dzisiaj mają miejsce I SZCZEKcińskie Targi Psijemności , czekamy na Was, dzieją...
24/07/2021

Jeśli ktoś zapomniał, to przypominam, że dzisiaj mają miejsce I SZCZEKcińskie Targi Psijemności , czekamy na Was, dzieją się fajne rzeczy!
SZCZEKcin

Niestety przez ostatnie tygodnie problemy zdrowotne wyłączyły mnie z życia bardziej niż się spodziewałam. Powrót na tory...
07/07/2021

Niestety przez ostatnie tygodnie problemy zdrowotne wyłączyły mnie z życia bardziej niż się spodziewałam. Powrót na tory działania jest trudny i powolny, ale wracam 🙃
Odgrzebuję się z nieprzeczytanych wiadomości, umawiam spotkania. Jeśli ktoś potrzebuje się ze mną skontaktować, to już jest na to dobry moment.

Ps. Bardzo dużo się mówi o tym, żeby być wsparciem dla swojego psa. A czy macie sytuacje, kiedy Wasze psy są wsparciem dla Was? Mnie ta dwójka ze zdjęcia kolejny raz ratuje, jestem nieskończenie wdzięczna, że są w moim życiu 💚

Ostatni tydzień to dla mnie dwa ciekawe wyzwania. Faro i Teemo. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od innych psó...
23/05/2021

Ostatni tydzień to dla mnie dwa ciekawe wyzwania. Faro i Teemo. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od innych psów. Jednak ta dwójka jest wyjątkowa. Faro jest ślepy, Teemo głuchy. Oznacza to specjalne potrzeby, pewne utrudnienia w szkoleniu i życiu oraz uwzględnienie tych aspektów w terapii.
Teemo jest otwartym na świat szczeniakiem, gluchota nie przeszkadza mu za bardzo (a raczej pomaga, wiele elementów ludzkiego świata trudnych dla większości psów nie jest taka straszna, kiedy pozbawi się je efektów dźwiękowych ;)). Wyzwaniem za to jest dla przewodników komunikacja z takim psem, zazwyczaj komunikaty werbalne są kluczowe w treningu. Z Teemo aktualnie przerabiamy zostawanie samemu, a przed nami wyzwanie - przywołanie!
Dla Faro świat zewnętrzny niestety nie jest tak łatwy w odbiorze. Jest szczególnie wrażliwy na dźwięki, co oznacza duży stres, jeśli usłyszy coś niepokojącego w trakcie spaceru. Z Faro dużo uwagi poświęcimy budowaniu pewności siebie oraz poprawie nastroju za pomocą pracy węchowej ( Psim Nosem tu misja dla Ciebie, Ola :)) , metody Ttouch, ćwiczeń związanych ze świadomością ciała oraz wsparcia, jakim mogą być inne psy.
Trzymajcie kciuki za chłopaków!
A przewodnikom gratuluję odwagi i otwartego serca przy decyzji o adopcji ❤️

Jeśli zależy Wam na usprawnieniu rynku zoologicznego to zachęcam do wypełnienia krótkiej ankiety:https://forms.gle/V2uiP...
25/02/2021

Jeśli zależy Wam na usprawnieniu rynku zoologicznego to zachęcam do wypełnienia krótkiej ankiety:

https://forms.gle/V2uiPKzJyWZMvVKm6

Ankiety kierowana jest do opiekunów wszelkich zwierząt, nie tylko psów.
Dziękuję za pomoc!

Ankieta skierowana jest do opiekunów zwierząt. Poświęć kilka minut i podziel się nami swoimi preferencjami dotyczącymi zakupów produktów dla zwierząt. Dzięki Twoim odpowiedziom będziemy mogli usprawnić rynek zoologiczny w Polsce.

Cudowny weekend. Pierwszy powiew wiosny.Piękne proste chwile.Fiora spacerującą obok mnie na luźnej smyczy. Zabawa Iskry,...
21/02/2021

Cudowny weekend.
Pierwszy powiew wiosny.
Piękne proste chwile.
Fiora spacerującą obok mnie na luźnej smyczy. Zabawa Iskry, Ateny i Vidu. Wspólny odpoczynek. Wspólne żucie gryzaka. Etna, Ksena i Abi rezygnujące z siebie w coraz trudniejszych sytuacjach. I wiele innych..
Doceniajcie proste chwile.
Oczekiwania zabijają radość z bycia razem.

Kochani, kontynuujemy spacery socjalizacyjne. Zmienia się jedynie nieco forma zapisów. Stałych bywalców zapraszam do doł...
05/01/2021

Kochani, kontynuujemy spacery socjalizacyjne. Zmienia się jedynie nieco forma zapisów. Stałych bywalców zapraszam do dołączenia do grupy:
https://www.facebook.com/groups/3615222738565706
Znajduje się na niej dokument poprzez który można się zapisywać.
Osoby, które jeszcze nie uczestniczyły w spacerach, a są chętne zapraszam do kontaktu telefonicznego.

Kochani, wraz z psią ekipą życzę Wam wielu wspaniałych chwil w 2021!Mnóstwa sukcesów szkoleniowych, ale przede wszystkim...
01/01/2021

Kochani, wraz z psią ekipą życzę Wam wielu wspaniałych chwil w 2021!
Mnóstwa sukcesów szkoleniowych, ale przede wszystkim wzajemnego zrozumienia, życia w harmoni, opanowania sztuki uważnego życia, cieszenia się prostymi chwilami.
Pozdrawiamy Was gorąco ❤️

PS. Jak przeżyliście sylwestra? I kto dzisiaj zobaczył i poczuł swój pierwszy śnieg w życiu? :)

Uwaga!Świąteczny Czesiu przychodzi z informacją o dodatkowych spacerach socjalizacyjnych jeszcze w tym roku :)26.12 godz...
21/12/2020

Uwaga!
Świąteczny Czesiu przychodzi z informacją o dodatkowych spacerach socjalizacyjnych jeszcze w tym roku :)
26.12 godzina 10, 12:15 oraz 14:30 dla młodszych uczestników
30.12 godzina 14
Lokalizacja: Załom
O zapisy proszę poprzez SMS z podaniem daty i godziny.
W przypadku mniejszej ilości chętnych godziny mogą ulec nieznacznej zmianie.

Szybkie pytanie - czy ktoś ma ochotę oderwać się od stołu w świątecznym czasie i wybrać się na spacer socjalizacyjny? My...
16/12/2020

Szybkie pytanie - czy ktoś ma ochotę oderwać się od stołu w świątecznym czasie i wybrać się na spacer socjalizacyjny? Myślę nad jeszcze jednym terminem w tym roku :) może 26.12? Lub w tygodniu między świętami a sylwestrem?
PS. Zapisani na najbliższą sobotę - macie już maile informacyjne, do zobaczenia!
Na zdjęciu spacer socjalizacyjny level hard 😜
Dla tych, którzy wątpią w możliwość zmian - spacery z Czesiem w towarzystwie psów zaczynałam kilometr za grupą ;)

10/12/2020

Sztuczki często są postrzegane jako cyrkowe zabawy zupełnie zbędne w "poważnej" pracy z psem.. A to bardzo błędne myślenie!
Dosyć często wykorzystuję sztuczki jako element terapii behawioralnej.
Kiedy? Na przykład w przypadku Łatki - psa, który można powiedzieć, że boi się nawet własnego cienia. Łatka ma duży problem z bliskością człowieka, czuje się wtedy bardzo niekomfortowo (chodzi o sytuację, gdy człowiek jest nad nią, pochyla się, wyciąga rękę - poza tym Łatka uwielbia bliskość ze swoimi przewodnikami). Dlatego wykorzystujemy sztuczki, w których bliskość ciała człowieka nabiera nowego znaczenia i staje się elementem fajnej zabawy - obrociki, akuku, przechodzenie pod i nad nogami.
Nie było łatwo - naukę zaczynaliśmy od podstaw, czyli wyjadania smaków z ręki, podążania za ręką z jedzeniem (nie dla wszystkich psów są to rzeczy oczywiste - niektóre trzeba tego nauczyć tak jak innych zachowań). Na poprzednim spotkaniu ręka pojawiająca się nad głową była zbyt trudna dla Łatki, a dzisiaj? Proszę bardzo, całkiem przyzwoity obrót :) Widać, że było ćwiczone, brawo dla Was 👏
PS. Opiekunowie Łatki są jednymi z tych cudownych ludzi, którzy doszli do wniosku, że właściwie nie mają poważnych problemów z psem, ale chcieliby, żeby żyło mu się lepiej 💕

Po dzisiejszych konsultacjach myślę, że wszyscy są zadowoleni.. Ja nasycona słodyczą szczeniaków bez znoszenia trudu ich...
08/12/2020

Po dzisiejszych konsultacjach myślę, że wszyscy są zadowoleni.. Ja nasycona słodyczą szczeniaków bez znoszenia trudu ich wychowania, a przewodnicy ze sporą ilością notatek ze spotkania i zadań domowych 😜

A tak na poważnie.. W okresie szczenięcym warto pamiętać o nauce i wzmacnianiu rzeczy pozornie oczywistych. Dlatego z Iskrą dzisiaj wdrożyliśmy ćwiczenia wzmacniające reakcję na imię, podążanie za przewodnikiem, podstawy przywołania, a poza tym rozmawialiśmy o prawidłowej zabawie, roli codziennych rytuałów oraz wdrażaniu komunikacji w trakcie ćwiczeń. Uf, trochę tego było.

Dwa cudne maluszki w moich ramionach - Tula i Nora - będą niedługo szukać domu, czy ktoś tutaj planuje adoptowac szczeniaka?

Ps. Muszę się do czegoś przyznać - uwielbiam jeździć na konsultacje w okresie świąt i oglądać dekoracje, choinki, światełka i cieszyć się tym klimatem ☺️

Sobota to dzień, który kończę z dużym zmęczeniem, ale też z ogromną satysfakcją, bo dzieją się super rzeczy ❤️ Wasze pię...
05/12/2020

Sobota to dzień, który kończę z dużym zmęczeniem, ale też z ogromną satysfakcją, bo dzieją się super rzeczy ❤️ Wasze piękne mordki z dzisiaj. Niestety więcej zdjęć szczeniaczków brak, za dużo się działo 🙃

Baaardzo się cieszę, że tak licznie zgłaszacie chęć udziału w spacerach socjalizacyjnych - to znak dla mnie, że takie sp...
04/12/2020

Baaardzo się cieszę, że tak licznie zgłaszacie chęć udziału w spacerach socjalizacyjnych - to znak dla mnie, że takie spotkania są potrzebne! Widzimy się już jutro, ubierzcie się ciepło :)
W temacie spacerów - wspomnienie z ostatniej soboty. W rolach głównych Bobby (maltańczyk), który nie toleruje innych psów zwłaszcza dużych czarnych oraz Leo (shih tzu), który nie toleruje innych psów, zwłaszcza małych (w roli pieska statysty moja Vidu - jestem super dumna z tej dziewczynki, że dzielnie pomaga mi w pracy!) A tu proszę, spacer zakończyliśmy w takiej konfiguracji ;) wystarczyło dać maluchom czas i przestrzeń, aby poczuły się bezpiecznie w tej sytuacji, pokazać, że odejście jest całkiem fajnym rozwiązaniem w trudnych sytuacjach. Najpiękniejsze było to, że Leo (który jak pierwszy raz zobaczył Bobbiego to próbował wysiąść z samochodu razem z szyba) na koniec w momentach zbyt bliskiego kontaktu sam wybierał strategie unikania, odwracał się, odchodził i pięknie pokazywał, że potrzebuje więcej przestrzeni. Wielkie brawa również dla Bobbiego, który dzięki zaangażowaniu swojej przewodniczki w naszą pracę indywidualną, bez problemu odnalazł się w nowej sytuacji spaceru w grupie.

SCHOKO SZUKA DOMUSchoko - ponad roczna sunia (ur. 09.2019) rasy bliżej nieokreślonej (kundelek ok. 15 kg) szuka domu.Sch...
01/12/2020

SCHOKO SZUKA DOMU

Schoko - ponad roczna sunia (ur. 09.2019) rasy bliżej nieokreślonej (kundelek ok. 15 kg) szuka domu.
Schoko uwielbia kontakt ze swoim człowiekiem, zostaje w domu bez problemu, jest nauczona czystości, wycisza się w domu. Jest jednak psiakiem reaktywnym - reaguje na ludzi, psy, czasem na samochody oraz dziwne (w rozumieniu psim) obiekty intensywnym obszczekiwaniem. Ludzki świat jest dla niej trudny - w tym temacie potrzebne jest jeszcze sporo pracy pod okiem behawiorysty. Schoko jest energiczna, uwielbia się bawić, uczyć, robić coś wspólnie z człowiekiem.
Osoba adoptująca powinna być kimś, kto ma chęci, czas i możliwości robić coś więcej z psem. Suni dobrze zrobiłaby praca węchowa, ale przy odpowiednim prowadzeniu również inne psie aktywności. Schoko jest sporym wyzwaniem, ale przy odpowiedniej osobie, która zaangażuje się w pracę z psem ma szansę pięknie się rozwinąć.
Schoko nie żyła z innymi zwierzętami w domu, ale jest szansa, że odnalazłaby się z drugim, zrównoważonym psem pod jednym dachem.
Niestety obecna właścicielka nie jest w stanie dłużej zapewnić Schoko odpowiedniej opieki, między innymi z powodów zdrowotnych.
Wszystkie osoby chcące się dowiedzieć więcej na temat Schoko lub ją poznać proszę o kontakt pod numer: 511 819 525.

Moje ulubione ujęcie z dzisiejszych wędrówek będące jednocześnie symbolem postępów, jakie poczynili wytrwali spacerowicz...
21/11/2020

Moje ulubione ujęcie z dzisiejszych wędrówek będące jednocześnie symbolem postępów, jakie poczynili wytrwali spacerowicze (Ewa, Marzena - pamietacie, że na pierwszych spacerach nie mogłyście iść spokojnie w zasięgu swojego wzroku?).
Po dzisiaj należą się oficjalne gratulacje dla wszystkich (już przez samo to, że mimo listopadowej aury działacie z psiakami!)..
Dla Tessy - spacer w środku grupy, równolegle do innych już jest możliwy, baaardzo mnie cieszył dzisiaj ten widok 👏
Dla Gufiego - za coraz dłuższe momenty milczenia 🙃
Dla Fiory - a tak naprawdę dla Mai, że nie zrezygnowała po pierwszych 15 minutach 💪
Dla Leo, że tak dzielnie robi kilometry i powoli zaczyna akceptować psie towarzystwo 🐾

Gratulacje też dla drugiej grupy, która była dla mnie dużym zaskoczeniem, spodziewałam się, że będzie trudno, a tu proszę jak wszyscy sobie poradzili za pierwszym razem.

PS. Wszystko wskazuje na to, że powstanie nam trzecia grupa dla młodszych uczestników, info już wkrótce 😎

Dzisiaj odbył się kolejny z cyklu spacer socjalizacyjny. W ekipie mieliśmy podgrupę małych, który świat przerasta, parow...
14/11/2020

Dzisiaj odbył się kolejny z cyklu spacer socjalizacyjny. W ekipie mieliśmy podgrupę małych, który świat przerasta, parowóz Fiorę i gościnnie Kolę "cozanudaczymogejuziscbiegacwstrumyku?". Mało brakowało a miałabym dodatkowego psiaka, ponieważ spacer zaczął się od akcji ratunkowej pewnej zbłąkanej duszy. Dziękuję bardzo miłemu Panu, który przejął ode mnie sunię, odwiózł do schroniska i nawet zwrócił mi po akcji smycz ;)
Nie było dzisiaj łatwo ze względu na sporą ilość mijających nas ludzi z psami i bez, rowerzystów, biegaczy.
Jednak i tak mamy kilka sukcesów. Pierwsze nieśmiałe obwąchanie tyłka, wspólne niuchanie w jesiennych liściach, u Fiorki pojawił się zalążek umiejętności rezygnacji. I bardzo, bardzo się cieszę, że zaczynacie się również komunikować między sobą i potraficie poprosić drugą osobę o zwiększenie dystansu, odejście.
Z założenia nasze spacery mają być czasem na bezpieczne doświadczanie obecności innych psów i ludzi, kształtowaniem u przewodników umiejętności obserwacji swojego psa i innych, reagowania adekwatnego do sytuacji. Dzisiaj wyszło nam to super. I prawie zdążyliśmy przed deszczem ;)

Dla tych, którzy chętnie by pooglądali ode mnie więcej treści - od niedawna jestem również na instagramie Na zachętę dzi...
13/11/2020

Dla tych, którzy chętnie by pooglądali ode mnie więcej treści - od niedawna jestem również na instagramie
Na zachętę dzisiaj w relacji biegająca i przyjmująca dziwne pozycje Ewa z Goofim 🤭

A jeśli jesteście ciekawi życia piękności ze zdjęcia to Czesław zaprasza na swojego insta

Na dobranoc słów kilka o znaczeniu diagnostyki weterynaryjnej w pracy behawiorysty..Pewnie wielu z Was kojarzy Haru (z z...
09/11/2020

Na dobranoc słów kilka o znaczeniu diagnostyki weterynaryjnej w pracy behawiorysty..
Pewnie wielu z Was kojarzy Haru (z zajęć lub ze zdjęć tutaj) - uroczo wyglądającego biszkoptowego psiaka. Przyznam szczerze, że przypadek Haru to chyba dla mnie największe wyzwanie. Z problemem, z którym zgłosiła się Magda udało nam się poradzić, natomiast pojawił się inny, zdecydowanie bardziej uciążliwy i bardziej niebezpieczny - zachowania agresywne wobec przewodniczki. Ataki są na tyle nieprzewidywalne, że ciężko mi było ustalić przyczynę zachowania psa. Brałam pod uwagę kwestie zdrowotne, dlatego zaczęłyśmy od badań krwi. Wyniki ok. Później konsultacja z drugim behawiorystą - również podejrzenia zdrowotnej przyczyny problemu. Jednym z głównych zaleceń - wykonanie rtg stawów.
Takiego rozwiązania zagadki nie spodziewał się chyba nikt. Haru ma w sobie 20 ołowianych kul. Każdy z jasnych punktów na zdjęciu to kula.
Gdyby nie potwierdzenie moich przypuszczeń po konsultacji u Oli z Psim Nosem, gdyby nie nasze nalegania na rtg, pewnie nigdy nikt by się nie dowiedział, co Haru w sobie kryje. Sama Magda napisała mi "przysięgam Ci, że zrobiłam mu RTG tylko dlatego, że obiecałam. Byłam pewna, że nic fizycznie z nim nie jest nie tak".
Wyniki badania są dalekie od naszych przypuszczeń, rozwiązanie problemu wciąż nie jest łatwiejsze, ale mamy zupełnie nowy ogląd sytuacji.
Piszę to wszystko, żeby przekazać Wam jedną myśl. Badajcie swoje psy. Badajcie profilaktycznie, gdy wszystko jest dobrze. Jednak gdy coś Was niepokoi w zachowaniu psa i jest podejrzenie zdrowotnej przyczyny - badajcie dokładnie. I badajcie, gdy prosi Was o to behawiorysta (nawet jak zwierzę wygląda jak okaz zdrowia :))

Bardzo ważny i wartościowy tekst, co więcej poparty badaniami. Bardzo często słyszę, że pies czegoś nie lubi lub coś go ...
05/11/2020

Bardzo ważny i wartościowy tekst, co więcej poparty badaniami. Bardzo często słyszę, że pies czegoś nie lubi lub coś go nudzi (na przykład kong) - taka jest częsta interpretacja porzucenia zabawki przez psa po pierwszej próbie interakcji z nią. Najczęściej jednak przyczyną jest zbyt duży poziom trudności lub brak instrukcji, jak sobie z danym zadaniem poradzić.
Kong jest świetnym przykładem - idea jest taka, że pies poprzez wylizywanie zawartości będzie się wyciszał i uspokajał. Tak będzie, jeśli dobierzemy wielkość konga oraz jego zawartość do psa oraz nauczymy go, jak korzystać z takiej zabawki. Dla wielu psów kong jest zbyt trudny - niepewne siebie porzucą go po pierwszej nieudanej próbie, inne będą próbować dalej coraz bardziej się frustrując. W takich przypadkach lepiej jest korzystać z mat do wylizywania, zacząć od konga o innym kształcie (mój Czesiu uczył się wylizywania na kongu - oponce) lub zastąpić go na przykład chińską bańką (tak, taką do masażu ujędrniającego ;)).

Zdarzyło wam się podać zamrożonego konga swoim psom i śmialiście się, że nie wie jak się do niego zabrać? Przynieśliście do domu nową zabawkę logiczną i wasz pies po 2 minutach zostawił ją w cholerę, bo nie wiedział jak rozwiązać? Po dzisiejszym tekście inaczej spojrzycie na zabawki swojego psa ;)

Pewnie już wszyscy słyszeliście, że dużo ważniejsze od wybiegania psa jest jego stymulacja umysłowa. I na pewno jest to bardzo istotna część psiej aktywności, jednak przez wielu ludzi źle proponowana swoim podopiecznym. Próbując wymyślić zabawkę jak najtrudniejszą, żeby zajęła mu jak najwięcej czasu i zmęczyła jak najbardziej, zapominamy o tym, że pies taką zabawką musi się nauczyć bawić. Zbyt szybkie utrudnianie zabawy może prowadzić do osiągania małej ilości sukcesów (np., bardzo rzadko wypadają z zabawki smaczki) i frustracji, często zakończonej zniszczeniem lub porzuceniem zabawki.

Grupa naukowców wytypowała 28 psów schroniskowych, które miały pomóc znaleźć odpowiedź na to co wolą psy – wrzucenie na głęboką wodę i bardzo trudne zagadki, czy jednak stopniowe wprowadzanie trudności. Sprawdzano to na zabawce z 4 rodzajami mechanizmów otwierania (zagadek), którą być może nawet wielu z was ma w domu (zdjęcia zabawki firmy Trixie w artykule).
Psy podzielono na 2 grupy, z których jedna dostała dwa rodzaje zagadek, a druga cztery, w obu grupach przed rozpoczęciem zabawy psy uzyskały wskazówki od ludzi w jaki sposób dostać się do jedzenia. Te z nich, które zostawały wprowadzane w arkana gry stopniowo znacznie częściej osiągały sukces oraz prezentowały mniej zachowań związanych ze stresem (mniejsze pobudzenie, mniej przemieszczania się po pomieszczeniu).

Następnym razem, kiedy wpadniesz na pomysł wspólnej zabawy z psem przy pomocy zabawki interaktywnej, zdecydowanie zabawę podziel na mniejsze, łatwiejsze dla psa etapy. Stopniowe wprowadzenie zabawki sprawi, że twój pies będzie zrelaksowany i zadowolony. Postawienie psa przed zbyt trudnym zadaniem przyniesie tylko odwrotny skutek – frustrację i pobudzenie.

Łącząc przyjemne z pożytecznym i korzystając z pięknej pogody sprawdzałyśmy dzisiaj z Vidu trasę na kolejny spacer z cyk...
05/11/2020

Łącząc przyjemne z pożytecznym i korzystając z pięknej pogody sprawdzałyśmy dzisiaj z Vidu trasę na kolejny spacer z cyklu Spacery socjalizacyjne - październik i listopad. Na najbliższą sobotę jest jeszcze miejsce na godzinę 12:30. Przypominam terminy i wstępne lokalizacje:

7.11 - okolice Zdunowo - Niedźwiedź
14.11 - Las Arkoński
21.11 - Puszcza Goleniowska - Załom
28.11 - Głębokie
Na listopadowe spacery obowiązują zapisy poprzez formularz:
https://docs.google.com/.../1vT8SDF4DLtEVUdWw7AuzXnZ.../edit
Do wyboru dwie godziny, proszę zwrócić uwagę podczas zapisów.

Do osób, które wypełniły formularz już za chwilkę zostaną wysłane maile z informacjami.

Niezdecydowanych zapraszam serdecznie :)

Nie zabierajcie psom bliskości, nie pozbawiajcie dotyku, bycia razem, powitania i pożegnania, spania w łóżku w imię nauk...
28/10/2020

Nie zabierajcie psom bliskości, nie pozbawiajcie dotyku, bycia razem, powitania i pożegnania, spania w łóżku w imię nauki samodzielności, bycia samemu, wprowadzania zasad, budowania "odpowiedniej" relacji, nienagradzania strachu (sic!), metody treningu. Nie tędy droga, niespełnione potrzeby nie pomagają lepiej funkcjonować.

Po 3 miesiącach razem Vidu nie wyje w momencie mojego wyjścia, nie odprowadza mnie nerwowo do drzwi, zostaje w domu z Czesiem i zupełnie sama, zostaje sama w samochodzie.
Witamy się i żegnamy, dużo jesteśmy obok siebie, a co ciekawe dopiero teraz zaczyna mi oferować taką bliskość jak na obrazku i takie momenty trwają coraz dłużej.

Dzisiaj był dzień konsultacji psiaków będących pod opieką Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczecinie przeby...
23/10/2020

Dzisiaj był dzień konsultacji psiaków będących pod opieką Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczecinie przebywających w domach tymczasowych. Dzięki osobom, które decydują zostać domem tymczasowym psiak może uniknąć pobytu w schronisku, jest w stanie szybciej przystosować się do życia w domu z człowiekiem, a dzięki temu rosną jego szanse na adopcje. Obserwując psa w domu tymczasowym jesteśmy w stanie więcej się dowiedzieć o jego zachowaniu i udzielić istotnych informacji potencjalnym chętnym na adopcję.
Zastanawialiście się kiedyś nad zostaniem domem tymczasowym?
To ogromna pomoc psiakom oraz organizacjom, które mają je pod swoją opieką.
Zostanie domem tymczasowym to świetna opcja dla osób, które:
🐾 zastanawiają się nad adopcją, ale nie są pewne tej decyzji,
🐾 nie mają możliwości przygarnąć psa na stałe, ale są gotowe dać mu dom na jakiś czas,

Dom tymczasowy dostaje duże wsparcie ze strony TOZu: wyprawkę dla psa, karmę, opiekę weterynaryjną oraz w razie potrzeby konsultacje z behawiorystą.
Aktualnie TOZ pilnie poszukuje domów tymczasowych dla wielu psiaków - być może Ty możesz pomóc?
Chętnych zapraszam do bezpośredniego kontaktu z wolontariuszką Marleną: 607701117

Mam już oficjalne informacje, więc mogę się z Wami podzielić tą cudowną wiadomością. Podczas niedzielnego Dnia Dobroczyn...
21/10/2020

Mam już oficjalne informacje, więc mogę się z Wami podzielić tą cudowną wiadomością. Podczas niedzielnego Dnia Dobroczynności udało nam się zebrać 2843zl oraz mnóstwo cennych darów dla zwierzaków! Dzięki tej kwocie poprawi się żywot kociaków pod opieką TOZu - zostanie dla nich zbudowana kociarnia 😍 Macie powód do dumy! To dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu mimo trudnego czasu udało się to osiągnąć!
Dziękuję Wam oraz współorganizatorom Kamienica_w_lesie Monika Szymanik Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczecinie
PS. Na zdjęciach możecie znaleźć dwie piękne mordki - Gabi w ramionach swojej tymczasowej opiekunki oraz dostojny Kazan w typie owczarka niemieckiego. Psiaki polecają się do adopcji!

To już dzisiaj! Dzień Dobroczynności IIJesteśmy na Pocztowej 19 - Kamienica w Lesie. Czekamy na Was z pyszną kawą i cias...
18/10/2020

To już dzisiaj! Dzień Dobroczynności II
Jesteśmy na Pocztowej 19 - Kamienica w Lesie.
Czekamy na Was z pyszną kawą i ciastami.
Licytacje już zakończone, ale możecie wspomóc Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczecinie przynosząc potrzebne rzeczy lub wrzucając grosik do puszki!
Zapraszam z psiakami lub bez, jestem tu także, aby z Wami porozmawiać i służyć radą 🐾

Kamienica_w_lesie Monika Szymanik

Co to była za sobota! Wczoraj w ramach Spotkanie z psim psychologiem byłam dla Was w Sklep zoologiczny - Vetopedia - zoo...
11/10/2020

Co to była za sobota! Wczoraj w ramach Spotkanie z psim psychologiem byłam dla Was w Sklep zoologiczny - Vetopedia - zooklub (bardzo dziękuję za udzielenie mi swojej przestrzeni i super współpracę). Przyznam szczerze, że zaskoczyła nas ilość osób, które się pojawiły :) Bardzo się cieszę, że tyle osób jest gotów szukać informacji, wsparcia, porady, żeby pomóc swojemu psu (i nie oszukujmy się - również sobie we wspólnym życiu). Starałam się pomóc najlepiej jak potrafię każdemu. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu w Waszym życiu z psami będą miały miejsce korzystne dla Wszystkich zmiany.
Dziękuję Wam za obecność!
PS. Te dwie przepiękne dziewczyny w kubraczkach to galgo uratowane z Hiszpanii. Dziękuję za odwiedziny, uwielbiam poznawać takie historie!

Address


Telephone

511 819 525

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Julia Stankiewicz - psycholog zwierząt posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Julia Stankiewicz - psycholog zwierząt:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Telephone
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share