Vystopovat.cz

  • Home
  • Vystopovat.cz

Vystopovat.cz Vše o čtyřnohých chlupáčích. Rady a tipy jak správně pečovat o psy a jiná zvířata.

Teorie ohledně koupání psů se různí!🐾 Výrobci kosmetiky a majitelé salónů zastávají názor, že je pejska nutné koupat „ka...
24/05/2023

Teorie ohledně koupání psů se různí!
🐾 Výrobci kosmetiky a majitelé salónů zastávají názor, že je pejska nutné koupat „každý druhý den“.
🐾 Majitel pejska, který při snaze o koupel vytopí půlku paneláku a páníčka podrápe až na zádech, zase řekne, že „pejska není potřeba vůbec koupat“...
🐾 Ale víte čím psa (ne)mýt?

Odkaz na celý článek naleznete zde: https://www.vystopovat.cz/jak-casto-koupat-psa/

🐾 Je potřeba pejska koupat pravidelně?🐾 A jak často znamená pravidelně? 🐾 Co když se mi zdá, že pejsek trochu „zavání“, ...
17/05/2023

🐾 Je potřeba pejska koupat pravidelně?
🐾 A jak často znamená pravidelně?
🐾 Co když se mi zdá, že pejsek trochu „zavání“, mám raději s koupelí počkat na hezčí počasí, nebo to mám řešit hned?
🐾 Stačí pejskovi koupel v potoce, když jdeme na procházku?
🐾 A bude pejskovi stačit šampón, který používám i já?...
🐾 Toto jsou jen některé z otázek, které jednou za čas určitě přijdou na mysl každému majiteli čtyřnohého chlupáče; pojďme si je i mnoho dalších zodpovědět!

Odkaz na celý článek naleznete zde: https://www.vystopovat.cz/jak-casto-koupat-psa/

🐾Ledvinová dieta bývá nasazována pejskům, u kterých došlo nebo dochází k selhání ledvin. 🐾Toto onemocnění je úplně nejča...
10/05/2023

🐾Ledvinová dieta bývá nasazována pejskům, u kterých došlo nebo dochází k selhání ledvin.
🐾Toto onemocnění je úplně nejčastějším onemocněním ledvin u psů, ale i koček.
🐾Příčin může být více, některé lze odstranit, některé nikoliv, nicméně situaci je potřeba řešit, protože ledviny jsou pro zvířátko nepostradatelné!

Odkaz na celý článek zde: https://www.vystopovat.cz/ledvinova-dieta-u-psa/

Pokud již i k vám dorazilo mezi pejskaři 🐕 tolik skloňované sousloví „ledvinová dieta,“ určitě jste pochopili, že se jed...
03/05/2023

Pokud již i k vám dorazilo mezi pejskaři 🐕 tolik skloňované sousloví „ledvinová dieta,“ určitě jste pochopili, že se jedná o něco závažného.
🐾 A přesně tak to je! Tato dieta odlehčí ledvinám a může pejskovi zachránit nebo alespoň prodloužit život.
🐾Pojďme si ji představit a trochu se jí pověnovat, ať jste v obraze!

Odkaz na celý článek zde: https://www.vystopovat.cz/ledvinova-dieta-u-psa/

Interaktivní hračky pro psy 🐕‍🦺– zábava i rozvoj myšlení.🐾Bezhlavě rozpárat plyšáka zvládne každý pejsek i během několik...
26/04/2023

Interaktivní hračky pro psy 🐕‍🦺– zábava i rozvoj myšlení.
🐾Bezhlavě rozpárat plyšáka zvládne každý pejsek i během několika chvil. Stejně tak zblajznout několik pamlsků nasypaných do misky.
🐾Když však chcete pejskovi nabídnout zábavu a pochutnání, pro které bude muset sám něco udělat, určitě vyzkoušejte interaktivní hračky.
🐾Existuje jich obrovské množství, pejskovi zpestří program a vám poskytnou chvíli času, neboť práce s nimi zůstává na pejskovi… Pojďme se na ně podívat blíže!

Celý článek naleznete zde: https://www.vystopovat.cz/interaktivni-hracky-pro-psy/

Pojištění psů a koček? No ano!🐾Máte pojištěný dům? Auto? Nebo sebe? Tak proč nepojistit i domácího mazlíčka? Zvážili jst...
19/04/2023

Pojištění psů a koček? No ano!
🐾Máte pojištěný dům? Auto? Nebo sebe? Tak proč nepojistit i domácího mazlíčka? Zvážili jste to vůbec někdy? A vyplatí se vám to?
🐾Pokud nevíte, co od pojištění mazlíčků čekat, pojďte se s námi zorientovat v těchto nepříliš probádaných vodách!
🐾Dozvíte se, jaké výdaje může pojistka pokrýt, ale třeba i to, že na starší zvířátka se již většina pojistek nevztahuje.

Celý článek naleznete zde: https://www.vystopovat.cz/pojisteni-psu-a-kocek/

Pejsek jako zdroj radostí i neshod ve vztahu 👩‍❤️‍👨🐕‍🦺. Partnerské vztahy umí být nádherné, ale také komplikované samy o...
12/04/2023

Pejsek jako zdroj radostí i neshod ve vztahu 👩‍❤️‍👨🐕‍🦺. Partnerské vztahy umí být nádherné, ale také komplikované samy o sobě. Někdy s nimi pořádně zamává i příchod dalšího člena domácnosti – pejska!

🐾 Víte, že pejsci jsou zdrojem radosti a energie, ale také mohou být zdrojem tiché domácnosti?
🐾 Pojďte s námi zapřemýšlet a také se zasmát nad historkami, které se točí kolem soužití partnerského a … psího. :-)

Celý článek naleznete zde: https://www.vystopovat.cz/pejsek-zdroj-neshod-ve-vztahu/.

Dopřejte svému psovi odpočinek🐾🐕‍🦺🐾 Snažíte se s pejskem všechen čas trávit aktivně? Neustále mu vymýšlíte nový program,...
05/04/2023

Dopřejte svému psovi odpočinek🐾🐕‍🦺
🐾 Snažíte se s pejskem všechen čas trávit aktivně? Neustále mu vymýšlíte nový program, neustále s ním trávíte čas venku a doma pak stihnete proklepnout všechny naučené povely, a ještě jeden nový přidáte?

🐾 Přijde večer a pejsek najednou neslyší na vaše volání ani povely, případně se tváří zcela nepřítomně? Dopřáli jste mu odpočinek, aby zvládl vstřebat všechny nové dojmy z venčení před tím, než jste s ním zahájili trénink povelů? Možná je už opravdu fyzicky a psychicky vyčerpaný a měli byste zvolnit a nechat mu prostor pro regeneraci…

Odkaz na celý článek zde: https://www.vystopovat.cz/odpocinek-psa/

Vyhřezlá ploténka – trápení mnoha pejsků!🐾Meziobratlová ploténka může u pejsků, stejně jako u lidí, udělat pořádnou pase...
28/03/2023

Vyhřezlá ploténka – trápení mnoha pejsků!🐾
Meziobratlová ploténka může u pejsků, stejně jako u lidí, udělat pořádnou paseku. Potkat ji může třeba výhřez, ten u pejsků dokonce patří mezi nejčastější neurologický problémy! Setkali jste se s ním?
Víte, jak se mu snažit předcházet, jak jej rozpoznat a co vás i pejska čeká, když už se s ploténkou něco přihodí?

Nakoukněte do tohoto tématu s námi!

Odkaz na celý článek zde: https://www.vystopovat.cz/vyhrezla-plotenka/

🐶

21/02/2023
21/02/2023
03/02/2023

Bobi, který se narodil 11. května 1992, byl 1. února Guinessovou knihou rekordů označen jako nejstarší žijící pes na světě vůbec. K dnešnímu dni je mu přesně 30 let, 8 měsíců a 23 dní. Jeho věk potvrdila portugalská vládní databáze domácích zvířat a Národní unie veterinářů. Bobi je estrelský pastevecký pes, což je portugalské plemeno hlídače hospodářských zvířat. „Bobi je výjimečný, protože pohled na něj je jako vzpomínat na lidi, kteří byli součástí naší rodiny a bohužel už tu nejsou. Jsme velmi šťastní a vděční, že je tu Bobi s námi tolik let,“ uvedl jeho 38letý majitel Leonel Costa.
📷 Guinness World Records

Prodám čistokrevné štěně bez PP – překvapení zajištěno! Aneb inzerát snese vše... (PART 2)Na co lákají prodejci a v čem ...
25/01/2023

Prodám čistokrevné štěně bez PP – překvapení zajištěno! Aneb inzerát snese vše... (PART 2)

Na co lákají prodejci a v čem všem lžou? Pojďte s námi nakouknout do další pestré nabídky a odhalit nekalé praktiky mnohých rádoby „chovatelů“.

🐾 Vzácná barva – Další oblíbený argument, proč je právě toto štěňátko to pravé – protože je VZÁCNÉ... Proč jsou plemena definována standardem, když se inzerují za nehorázné částky VZÁCNÁ zbarvení? Odpověď je zřejmá: odchylka od standardu je v chovu nežádoucí a prodávající se snaží zaujmout a mnohdy kříží zvířata tak, aby dosáhl něčeho VZÁCNÉHO a vy jste pak mohli za 20 000 Kč mít pocit výjimečnosti. Na to, že se na různé barvy srsti, očí atd. u jednotlivých plemen vážou různé genetické a jiné problémy, vás samozřejmě nikdo neupozorní, ale časem na to přijdete sami.
🐾 Rodiče k vidění – Určitě byste měli mít možnost prohlédnout si rodiče pejska; pokud ovšem narazíte na větší množírnu, můžou vám ukázat úplně jiná zvířata než ta, která opravdu rodiči štěňátka jsou.
🐾 Štěně je odčervené, dostane s sebou jako dáreček i granulky .. Ano? To je vskutku milé, ale štěně by mělo být hlavně socializované, ne předčasně odstavené, očkované, čipované, se všemi záznamy v očkovacím průkazu, včetně odčervení/odblešení atd... Pokud to nemá, pravděpodobně si domů dovezete mnohem více „dárečků“ než jsou granulky.
🐾 Sejdeme se na parkovišti před supermarketem – To určitě nechcete! Nemožnost nahlédnout do zázemí, kde se štěňátko narodilo a vyrůstalo, je extrémně podezřelá!
🐾 Na fotkách jen jedno štěně – Pokud se nemůžete dopídit žádných fotek sourozenců či rodičů, zbystřete! Možná jsou sourozenci nabízeni jako jiná rasa podle toho, které se nejvíce podobají. :-)

Pokud se poohlížíte po štěněti na obdobných portálech, vybírejte dobře. Určitě je lepší zvolit ověřeného chovatele a vyčkat, až bude mít v plánu vrh, než vzít první roztomilou kuličku, která na vás za „přijatelný peníz“ vybafne při vyhledávání. Ušetřené peníze může velmi brzy spolykat léčba nemocí, které si pejsek přinese ze špatných podmínek či nevhodného spojení.

Prodám čistokrevné štěně bez PP – překvapení zajištěno! Aneb inzerát snese vše... (PART 1)🐾 Na podnět známých, kteří se ...
18/01/2023

Prodám čistokrevné štěně bez PP – překvapení zajištěno! Aneb inzerát snese vše... (PART 1)

🐾 Na podnět známých, kteří se – jako jedni z mnoha – nechali napálit inzerátem na internetu, jsme se vydali prozkoumat vody všemožných portálů, kde jsou nabízena i štěňátka.

🐾 Rozhodně nás překvapilo, jak bezostyšně inzerenti lžou, a přesto od nich štěně někdo koupí. Stejně tak jednoho dne naletěli naši známí, kteří sháněli labradorského retrívra. Čokoládový zrovna k mání nebyl, tak ustoupili na žlutého za 12 000 Kč. Jeli si pro něj i s dětmi 300 km a když přijeli na místo, nestačili se divit. Labradora mohla připomínat snad jen žlutá barva... Ovšem pod tíhou okolností, za přítomnosti dětí a protože nechtěli štěně onomu pánovi nechat napospas, zaplatili je a vzali domů. Mají úžasného dlouhosrstého vousatého pejska s řasami o délce asi 10 cm...

🐾V čem se v inzerátech s pejsky lže nejvíce?
▪Čistokrevné štěně bez PP – Punťa byl čistokrevný bernardýn a Fifinka čistokrevná pudlice? Ano, pak zajisté štěňátko bude stoprocentně čistokrevné... Pojem „čistokrevné“ neznamená vůbec nic, pokud není podložen PP.
▪Štěně po rodičích s PP – To, že mají oba rodiče PP je sice hezké, ale rozhodně to nemusí být výhra. Znamená to jen jednu výhodu: ze štěněte by měl vyrůst pes alespoň připomínající dané plemeno. Nicméně rodič může být z oficiálního chovu, má tedy PP, ale třeba byl NEDOPORUČEN NA CHOV, jelikož může mít fyzické i psychické nedostatky a jiné problémy, a proto byl prodán za nižší cenu, nevhodný na chov, ačkoli PP vlastní.
▪Je poslední z vrhu, nemá tedy PP, ale jeho sourozenci ano – Opravdu tomuhle ještě někdo věří? Pokud se štěně narodí v oficiálním vrhu registrované chovné stanice, po vhodném spojení, bude s PP i to nejmenší a nejposlednější štěně z vrhu. A to i kdyby mu narostly tři ocasy a dvě hlavy! V takovém případě bude samozřejmě vyřazen z chovu, ale svůj PP bude mít na důkaz svých předků.

Sledujte nás i pro další tipy, na co si dát pozor při koupi štěněte přes inzerát.

Mrtvice u pejska 🦮 přichází znenadání‼Určitě jste již slyšeli, že nějakého pejska potkala mrtvice. Bohužel je to poměrně...
11/01/2023

Mrtvice u pejska 🦮 přichází znenadání‼

Určitě jste již slyšeli, že nějakého pejska potkala mrtvice. Bohužel je to poměrně časté, zvláště u starších psů a nepředchází jí nic, co by vás předem varovalo. Jak poznáte, že váš mazlíček mohl prodělat mrtvici?

🐾Mrtvice = cévní mozková příhoda u psů i u lidí
- Mrtvička je vlastní nejen pejskům, ale i lidem, přichází nečekaně a poznáte ji až podle projevů, které po ní nastanou.
- Při mrtvici se buď sraženinou ucpe céva v mozku, což způsobí nedokrvení dané části, nedostatek kyslíku a odumírání mozkových buněk, nebo cévka v mozku praskne, dojde ke krvácení do mozku a opět k nedostatečnému zásobení kyslíkem a odumírání mozkové tkáně.
- Stav je pro zvířátko bezbolestný, nicméně je stresující, jelikož může dojít ke krátkodobé ztrátě schopnosti ovládat končetiny. Pejsek neví, co se děje, že najednou nemůže vstát, padá atd.

🐾Jaké jsou projevy u psa při mrtvici?
Mezi dobře pozorovatelné příznaky mrtvice patří:
• náklon hlavy na stranu (nezaměňovat se situací, kdy má třeba pejsek zánět ucha)
• rychlé kmitání očí (horizontální nebo vertikální)
• porucha koordinace – motání se
• neschopnost vstát
• chůze v kruhu
• zmatenost
• nechutenství
• ...

🐾Léčba pejsků po mrtvici
Nejdůležitější je co nejdříve navštívit veterinárního lékaře. Ten zvířátku aplikuje léky dle potřeby – na rozpuštění sraženiny, proti krvácení, k prokrvení mozku... doplněné o vitamíny B, které mají pozitivní vliv na nervový systém. Pejsek může být po mozkové mrtvici hospitalizován, může být i propuštěn do domácí léčby v klidovém režimu. Bohužel, při těžších případech může být mrtvice pro pejska i fatální.

🐾 Zotavování pejska a následky mrtvice
Pejsci mají naštěstí velmi dobrou schopnost se z následků mrtvice zotavit. Samozřejmě je to individuální, záleží na rozsahu a místě poškození, nicméně vždy je důležité co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc, aby byly „škody“ co nejmenší. Někdy mohou následky přetrvávat doživotně (např. nakloněná hlava), velká část z nich odezní ale do několika dnů, či týdnů.

🐕‍🦺🩺 Lékárnička pro pejska – jste připraveni? PART 2V první části tipů jak vybavit domácí lékárničku pro psy jsme zmínil...
06/01/2023

🐕‍🦺🩺 Lékárnička pro pejska – jste připraveni? PART 2

V první části tipů jak vybavit domácí lékárničku pro psy jsme zmínili jen základní vybavení. Dnes se pojďme kouknout na další praktické tipy, jak lékárničku dovybavit.

Každá lékárnička by měla být individuálně přizpůsobena podle pejska, pro kterého ji vybavujete. Níže naleznete univerzální vybavení, které je vhodné pro většinu situací, určitě je ale rozšiřte/zredukujte dle potřeb vašeho parťáka.

Stejně tak můžete dále rozlišit domácí a cestovní lékárničku, kdy ta domácí samozřejmě bude obsáhlejší a cestovní bude zjednodušená, ale praktická.

🐾 PINZETA – vytáhnete s ní to, co rukou nejde/není vhodné, od trnu či střepu až po včelí žihadlo.
🐾 NŮŽKY S KULATOU ŠPIČKOU – někdy je potřeba něco ustřihnout, ať už obinadlo nebo třeba chlupy; kulatá špička zabrání úrazu, když by sebou náhodou pejsek při střihání cuknul.
🐾 NĚCO NA KLÍŠŤATA – pinzetka či háček pro bezpečné vytažení.
🐾 OBINADLO + ADHEZIVNÍ BANDÁŽ – adhezivní bandáž drží sama na sobě a není potřeba ji přelepovat, poslouží tak jako krycí vrstva pro obinadlo či gázu při zranění.
🐾 GÁZA + NÁPLAST – univerzálně použitelné na kdeco.
🐾 STŘÍKAČKA – poslouží nejen pro aplikaci peroxidu do trávící soustavy, ale i pro čištění ran, které je třeba pořádně (tlakem) propláchnout.
🐾 HYGIENICKÁ PODLOŽKA – nikdy nevíte, kdy budete pejska potřebovat položit na čisté místo; navíc je savá a hodí se i pro podložení např. do pelíšku, když třeba pejsek zvrací.
🐾 DESINFEKČNÍ UBROUSKY – hodí se na cokoliv, co je potřeba očistit, ať už se jedná přímo o zvířátko, předměty, vaše ruce či prostředí.
🐾 TEPLOMĚR – zvýšenou či sníženou teplotu někdy nelze dobře poznat, teploměr se v lékárničce určitě neztratí; nezapomeňte, že pejsci mají vyšší teplotu než my.
🐾 BOTIČKA + KLEŠTĚ NA DRÁPY – pro aktivní pejsky, kteří si často při řádění zatrhnou drápek, ale i tak chtějí pokračovat v aktivitě, pro starší a klidné není potřeba; samozřejmě musí být správné velikosti, případně se dá krátkodobě využít i ponožka.
🐾 DALŠÍ MOŽNÉ – Novikov, hemagel, ušní kapky, stříbrný sprej na rány, traumacel, vazelína, náhubek...
U nás máme navíc:
🐾 GLUKOPUR – pro psí stařenku, která má různé vlny, kdy špatně jí a nemá energii; když přijde špatné období, sáhneme po něm.
🐾 KAPKY DO OČÍ – v letní sezóně je s sebou nosíme pro našeho mlaďocha, který rád vyčenichá kdeco, proběhne klestím a pak chodí s přivřenýma zarudlýma očičkama.

🐕‍🦺🩺 Lékárnička pro pejska – jste připraveni? PART 1Každému pejskaři se to jednou stane – dlouho nic a pak přijde okamži...
04/01/2023

🐕‍🦺🩺 Lékárnička pro pejska – jste připraveni? PART 1
Každému pejskaři se to jednou stane – dlouho nic a pak přijde okamžik, kdy se pejskovi něco přihodí a roztáčí se kolotoč otázek, googlení kontaktů na nejbližší veterinární ambulanci a přehrabávání domácí lékárničky. Lze tomu nějak zabránit? Zabránit těžko, ale určitě si můžete vzniklou situaci ulehčit vhodnou přípravou!

Co by nemělo v lékárničce pro pejska chybět?
Doporučeným základem je:
🐾 NÁVOD – takový „tahák“, který vás provede možnými situacemi. Vypište si na papír, co dělat v různých případech, budete mít jednoduché instrukce a i když budete pod tlakem, návod vám pomůže učinit jednotlivé kroky účinně a rychle.
🐾 KONTAKTY – kontakt na vašeho zvěrolékaře byste měli mít uložený v telefonu, určitě si najděte i kontakty na nonstop pohotovosti, kde vám alespoň telefonicky mohou poradit, či toxikologické středisko, které je sice primárně zaměřeno na otravy u lidí, ale informace vám poskytnou i co se týče psů, a to 24 hodin denně. Kontakty přidejte i do lékárničky, veterináře, pohotovost či středisko může volat někdo jiný než vy a ušetříte mu tím spoustu času.
🐾 DEZINFEKCE – vhodná je například Betadine, kterou lze používat ředěnou i neředěnou podle potřeby a místa aplikace.
🐾 PROTI PRŮJMU – průjem je velmi častým problémem, který může pomoci vyřešit třeba Eneterozoo gel či obyčejná Smecta; pokud však průjem přetrvává několik dní a nelepší se, konzultujte stav s veterinárním lékařem!
🐾 K VYVOLÁNÍ ZVRACENÍ – peroxid vodíku stříkačkou do tlamy je nejúčinnější způsob, jak vyvolat u pejska zvracení v případě, že pozřel něco, co neměl a bude lepší, když to vyzvrací. V žaludku začne pěnit a vše půjde ven. Pozor, ne vždy je vhodné u pejska vyvolávat zvracení! Např. pokud pes pozřel něco ostrého nebo chemikálii, pokud kolabuje či pokud nevíme, co vlastně snědl.

Stříhání psích drápků – drama nebo běžná věc? 🐕‍🦺… a je to tady, pejsek se prošel po plovoucí podlaze a pravidelné ťukán...
09/12/2022

Stříhání psích drápků – drama nebo běžná věc? 🐕‍🦺
… a je to tady, pejsek se prošel po plovoucí podlaze a pravidelné ťukání v rytmu jeho kroku nelze přeslechnout… Vás polije horko – přerostlé drápky dávají znát, že přišel jejich čas a zkrácení je nevyhnutelné!

🐾Co hrozí s přerostlými drápky?
● ÚRAZ – K tomu dojde jedna dvě – drápek se může zachytit, utrhnout, vylomit a poté krvácí… a krvácí hodně!
● POHYB PO HLADKÉM POVRCHU – Pokud má pejsek dlouhé drápy, nepřilne mu k povrchu správná část tlapky, a tak na dlažbě, linoleu, plovoucí podlaze a vinylu může doslova bruslit, a to zvláště při rychlejším pohybu.
● ŠPATNÝ POHYBOVÝ VZOREC – PŘETĚŽOVÁNÍ A BOLEST – Přerostlé drápky mění nášlap pejska. Ten místo toho, aby správně našlapoval na prsty a zatěžoval je pod správným úhlem, musí prstům kvůli dlouhým drápkům ulevovat, navíc se i vychylují. Tím se ovšem přetěžují vazy a svaly, které jsou používány v nesprávném postavení a dochází k bolesti celých končetin.

🐾Drápek můžeme zastřihnout bez problému až po místo, kde končí úzká „rýha“ (obvykle plná bláta :-)). Zužující a stáčející se konec je pouze přerostlá rohovina. Pokud necháme drápy přerůstat, prodlužuje se i lůžko. Stříháme jej ze spodní strany cca pod úhlem 45° od podložky.
Správně zastřižený dráp by se neměl dotýkat podložky, ale být kousek nad ní.

𝐕𝐞̌𝐝𝐞̌𝐥𝐢 𝐣𝐬𝐭𝐞, 𝐳̌𝐞 𝐢 𝐩𝐞𝐬 𝐦𝐮̊𝐳̌𝐞 𝐝𝐚𝐫𝐨𝐯𝐚𝐭 𝐤𝐫𝐞𝐯❓Ano, je to tak, darovaná psí krev slouží ke stejným účelům jako u lidí a to...
09/08/2022

𝐕𝐞̌𝐝𝐞̌𝐥𝐢 𝐣𝐬𝐭𝐞, 𝐳̌𝐞 𝐢 𝐩𝐞𝐬 𝐦𝐮̊𝐳̌𝐞 𝐝𝐚𝐫𝐨𝐯𝐚𝐭 𝐤𝐫𝐞𝐯❓

Ano, je to tak, darovaná psí krev slouží ke stejným účelům jako u lidí a tou je pomoci zachránit jiný psí život. Psi mají dokonce 8 krevních skupin.

🐾 Výhodou darování krve je, že před odběrem probíhá kontrola zdravotního stavu pejska, vyšetření krve a kompletního krevního obrazu, ze kterého zjistíte celkový zdravotní stav psa. I psi mohou darovat krev každé tři týdny, avšak obvykle k darování krve dochází jednou za 6 měsíců, nebo když je akutní potřeba transfuze. Odběr krve pak trvá přibližně 15 minut.

🐾 Darovat krev mohou:
- Větší plemena ideálně okolo 40 kg (minimálně 20 kg)
- Psi ve věku 2-8 let.
- U fen nesmí probíhat březost.
- Psi, kteří jsou pravidelně očkováni, ne však krátce po vakcinaci (ne dříve než za 3 týdny)
- Psi v dobré zdravotní kondici bez chronických chorob a trvalé medikace
- Psí dárce nebyl nikdy příjemcem krevní transfuze

🐾 Máte doma ideálního chlupáče, který může darovat krev? Pak se můžete zaregistrovat do registru dobrovolných psích dárců Červená tlapka, nebo si dohledat veterinární kliniku, která má veterinární krevní banku.

✂️🐕‍🦺❓Stříhat nebo nestříhat? Otázka, která se nabízí v létě mnoha pejskařům. Určitě jste si všimli, že vaši chlupatí mi...
02/08/2022

✂️🐕‍🦺❓Stříhat nebo nestříhat? Otázka, která se nabízí v létě mnoha pejskařům.
Určitě jste si všimli, že vaši chlupatí miláčkové se v létě nepotí, na rozdíl od nás. Mají totiž jen minimum potních žláz a k ochlazení jim pomáhá především zrychlené dýchání (takzvaná hyperventilace), přebytečné teplo odvádí z těla prostřednictvím odpařování slin.
K udržení stálé tělesné teploty jim je velmi nápomocná právě i jejich srst, která je chrání před vnějšími vlivy jako je zima, teplo nebo například déšť.

🐾 Bezsrstá plemena: U těchto plemen je odpověď na stříhání vskutku jednoznačná, ale nezapomínejte u plemen bez srsti na pečlivé mazání opalovacím krémem s vyšším ochranným faktorem.

🐾 Plemena psů bez podsady: Jejich srst roste podobně jako vlasy a běžně ji upravujeme střihem. V případě stříhání dle standardů plemen nezasahujeme do termoregulační funkce srsti psa. Pozor si však dávejte na příliš velké zkrácení chlupů, aby nedošlo ke spálení citlivé kůže sluncem.
U nás často chovaná plemena: Bišonek, Irský vodní španěl, Pudl, Portugalský vodní pes, Jorkšírský teriér

🐾 Plemena psů s podsadou: Podsadu tvoří jemnější kratší chlupy. Psům pomáhá udržovat stálou tělesnou teplotu a chrání je před mrazem nebo přehřátím.
Stříháním těchto psů můžeme udělat více škody než užitku. Pes ztrácí termoregulační schopnost srsti, může se snadněji spálit od slunce, v chladnějších letních dnech může dojít i k prochladnutí. Často také můžeme zjistit, že u psů, kteří nevyžadují stříhání, dochází naopak ke zhoršení kvality srsti a může trvat delší dobu, než se vrátí do původního stavu.
U nás často chovaná plemena: Německý ovčák, Sibiřský husky, Labradorský retrívr, Zlatý retrívr, Dobrman, Německý boxer

5 tipů na léto se psem 🐕‍🦺☀️Věříme, že mnozí z Vás ví, co je právě pro Vašeho psa to nejlepší, ale opakování je matka mo...
17/06/2022

5 tipů na léto se psem 🐕‍🦺☀️

Věříme, že mnozí z Vás ví, co je právě pro Vašeho psa to nejlepší, ale opakování je matka moudrosti. S rostoucími venkovními teplotami je potřeba brát ohled i na naše chlupáče. A na co si dát pozor?

🐾 1. ❗Nikdy nenechávejte v létě psa uvnitř svého auta. Ani na pár minut. Během několika prvních minut se z auta stává skleník a vnitřní teplota se pohybuje okolo 65 °C už v prvních 10 minutách.
🐾 2. Psa ochlazujte postupně. Vyvarujete se prudkým změnám teploty. Chcete Vašemu psovi dopřát plavání v bazénu/rybníku? Pak ale začněte psa ochlazovat postupně. Nejprve ochlazujte vodou tlapky, pokračujte přes bříško, na hrudník a třísla. Pokud možno, vyhněte se namáčení zad, to by mohlo psovi způsobit křeče.
🐾 3. Dostatek vody – ať už jste doma, na zahradě, nebo se chystáte na procházku do přírody. Vždy zajistěte svému psovi dostatek vody. Nezapomeňte vodu měnit pravidelně, ve vysokých teplotách se ve vodě tvoří bakterie mnohem rychleji.
🐾 4. Dostatek stínu a míst k ochlazení. Dobrým pomocníkem může být i chladivá gelová podložka.
🐾 5. Pozor na spálené tlapky. Venčete v časech, kdy jsou teploty vzduchu nejnižší. Na venčení vyhledávejte travnatá místa. Chodníky a silnice mají v létě mnohem vyšší teplotu, než je teplota vzduchu a mohlo by dojít k popálení tlapek. Zejména pak dejte pozor, pokud doma máte štěně. Štěněcí tlapky jsou mnohem jemnější, tedy náchylnější ke spálení.

Separační úzkost - může být častější problém, než si myslíte.Přišli jste někdy domů a nestačili se divit, jak váš jinak ...
27/05/2022

Separační úzkost - může být častější problém, než si myslíte.
Přišli jste někdy domů a nestačili se divit, jak váš jinak úžasný pejsek zřídil celý interiér? Oškrábané zdi, okousané dveře? Nebo již na dveřích připíchnutý vzkaz od sousedů, že neustálé vytí a štěkání nebudou nadále tolerovat? Možná se pes opravdu hodně nudil... Nebo možná má, jako spousta dalších, problém se separační úzkostí...

🐾 První náznaky směřující k separační úzkosti můžete identifikovat jednoduše. Kolikrát se během dne zvednete a jdete byť jen na WC, či do koupelny a pejsek vyskočí, běží za vámi, ačkoli předtím poklidně ležel? Běh do kuchyně se úplně nepočítá, tam běží suverénně všichni 😁. Zavřete za sebou dveře na chodbu/do koupelny a už začíná kňučet a škrábat na ně? Zpozorněte! V určité míře to dělají samozřejmě všichni pejsci, ale odchod do koupelny není nic, co by u pejska mělo vyvolat truchlení po vaší přítomnosti. Často stačí, abyste zašli za roh nebo do jiného pokoje a pejsek už vás shání.

🐾 Nejlepší je separační úzkosti předcházet a nepodporovat ji.
Pokud jste si dovezli pejska čerstvě, začněte s ním klidně preventivně pracovat, jako by již separační úzkostí trpěl. Určitě mu to neublíží, naopak jeho odolnost dobře protrénujete a třeba i utvrdíte :-)
•🐕‍🦺 Pejska zvykejte na to, že jdete ven a že se vrátíte, klidně jen na pár vteřin odejděte, za chvilinku opět přijďte, na pejska se nedívejte když bude juchat kolem, pokračujte v běžných činnostech, jako by se vůbec nedělo nic zvláštního. Za nějakou dobu odejděte na minutu.
•🐕‍🦺 Čas postupně prodlužujte, pokud to pejsek bude zvládat.
•🐕‍🦺 Pokud pejsek na váš odchod/návrat reaguje hodně emotivně, nevítejte se s ním ani nelučte, ať v něm emoce ještě více nevzbuzujete.
•🐕‍🦺 Při odchodu na delší dobu dejte pejskovi nějakou žvýkací dobrotu, aby věděl, že odchod znamená i něco pozitivního a měl i možnou zábavu.
•🐕‍🦺 Odcházejte, když je pejsek vyvenčený a příjemně unavený. Během vaší nepřítomnosti by měl ideálně spát.

Je to tady – sotva pejsek projde kolem, jste oblepení chlupy... Chlupy na koberci, na ponožkách, na gauči, na povlečení ...
10/05/2022

Je to tady – sotva pejsek projde kolem, jste oblepení chlupy... Chlupy na koberci, na ponožkách, na gauči, na povlečení a dokonce i v jídle 🧐! Línání začalo! Ale nebojte se, nejste v tom sami, s náloží chlupů bojují téměř všichni chovatelé psích mazlíčků.

Nezapomeňte, že línání patří k životu našich čtyřnohých parťáků, je jeho součástí a pro jejich předky (a volně žijící příbuzné) naprostou nezbytností.

➡ Nezbytným pomocníkem je každodenní vyčesávání, při kterém jsou odumřelé chlupy ve velkém řízeně „vytahovány“ a jednoduše se jich zbavíme. Pro různé druhy srsti jsou vhodné různé kartáče, furminátory a hřebeny, žádný nefunguje univerzálně pro všechny kožíšky. Tím, že budeme každý den zvířátko vyčesávat, zkrátíme čas línání.

➡ Zmírnit línání můžete i úpravou krmení:
🐾 V úsilí, aby pejsek nelínal zbytečně, je potřeba začít u kvalitní stravy, která zajistí zdravou kůži a tedy i zdravou srst, která bude pevnější a pes bude během roku línat méně.
🐾 Pravidelně přidávejte do stravy omega kyseliny, které jsou obsaženy v rybách a semínkách. Můžete využít i formu oleje, který dávkujete dle doporučení výrobce na konkrétní hmotnost zvířátka.
🐾 Pomůžou i doplňky stravy obsahující biotin, tedy vitamín B7 (též označovaný jako vitamín H), který napomáhá udržovat v dobré kondici pokožku, chlupy, ale i nervovou soustavu a metabolismus cukru.
🐾 Z minerálů je vhodné zařadit zinek; ten blahodárně působí na kůži, která se díky němu i rychleji hojí. Pomůže i s lámavou srstí. Dodává se nejčastěji ve formě doplňků stravy, ale najdeme jej například ve vnitřnostech, žloutcích či mléčných výrobcích.

𝐎𝐛𝐬𝐚𝐡𝐮𝐣𝐢́ 𝐠𝐫𝐚𝐧𝐮𝐥𝐞 𝐩𝐨𝐩𝐞𝐥? 𝐏𝐫𝐚𝐯𝐝𝐚 𝐧𝐞𝐛𝐨 𝐦𝐲́𝐭𝐮𝐬. Pokud krmíte Vaše chlupáče granulemi, pak jste si někdy všimli, že se ve sl...
26/04/2022

𝐎𝐛𝐬𝐚𝐡𝐮𝐣𝐢́ 𝐠𝐫𝐚𝐧𝐮𝐥𝐞 𝐩𝐨𝐩𝐞𝐥? 𝐏𝐫𝐚𝐯𝐝𝐚 𝐧𝐞𝐛𝐨 𝐦𝐲́𝐭𝐮𝐬.
Pokud krmíte Vaše chlupáče granulemi, pak jste si někdy všimli, že se ve složení objevuje p***l nebo p***lovina. Neznamená to však, že granule p***l obsahují.
🐾 Hodnota p***la ve složení krmiva nás informuje, jaký podíl minerálních látek krmivo obsahuje.
🐾 Krmivo se v laboratoři spálí a dojde tak určení výše živin v granulích. Procento p***la nám tedy sděluje hodnotu, jaká zbyla po úplném spálení krmiva.
🐾 P***l tak obsahuje zejména draslík, chlór, fosfor, zinek, železo, kalcium a další minerální látky. Tyto minerální látky mají příznivý vliv na zdraví psa nebo kočky.
🐾 A jaká hodnota obsahu p***la je v granulích normální? Rozmezí 5-8 % je v pořádku. Pozor však dávejte na vysoký obsah p***la, který může naznačovat horší stravitelnost granulí. Důležité je podotknout, že vyšší procento p***la mohou mít také granule obsahující jehněčí moučku, která je však neškodná.
🐾 Proto nelze kvalitu granulí hodnotit jen podle uvedeného % p***la v krmivu. Důležitý je podíl živočišných složek v granulích.

5️⃣ 𝐳𝐚𝐣𝐢́𝐦𝐚𝐯𝐨𝐬𝐭𝐢́ 𝐨 𝐜̌𝐢𝐜𝐡𝐮 𝐚 𝐜𝐡𝐮𝐭𝐢 𝐤𝐨𝐜̌𝐞𝐤Ačkoliv kočky svůj čich nepoužívají především ke stopování a vyhledávání kořist...
19/04/2022

5️⃣ 𝐳𝐚𝐣𝐢́𝐦𝐚𝐯𝐨𝐬𝐭𝐢́ 𝐨 𝐜̌𝐢𝐜𝐡𝐮 𝐚 𝐜𝐡𝐮𝐭𝐢 𝐤𝐨𝐜̌𝐞𝐤
Ačkoliv kočky svůj čich nepoužívají především ke stopování a vyhledávání kořisti jako je tomu u psů, jsou na tom kočky s počtem čichových buněk podobně jako psi. O chuti se to však říct nedá.
🐾 Struktura kočičího nosu je vždy unikátní. Kočičí čumák by v podstatě mohl sloužit k identifikaci, jako slouží otisk prstu lidem.
🐾 Kočky mají až 200 miliónů čichových buněk. Člověk má pouze 5 tisíc čichových receptorů.
🐾 Čich kočkám slouží především pro rozpoznání potravy a identifikaci jiných koček. Rozhodně kočku neoblafnete, když se pokusíte zabalit prášek do plátku šunky.
🐾 Chuť koček je nejméně vyvinutým smyslem. Kočka má přibližně 500 chuťových receptorů, kdežto na lidském jazyku jich je okolo 9 000.
🐾 Kočky nevnímají sladkou chuť. Mají sice receptory pro sladkou chuť, ale nejsou funkční z důvodu vadného genu, který kóduje chuťový receptor. Absence vnímání sladké chuti je dána evolučně. Bylo zjištěno, že výhradně u masožravců se ztrácí schopnost rozpoznávat sladkou chuť.

🌼𝐉𝐢𝐭𝐫𝐨𝐜𝐞𝐥 𝐚 𝐬𝐞𝐝𝐦𝐢𝐤𝐫𝐚́𝐬𝐤𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐬𝐩𝐢́𝐯𝐚𝐣𝐢́ 𝐢 𝐩𝐬𝐮̊𝐦.Pokud byste chtěli vyzkoušet podávat svému pejskovi bylinky, pak se můžete...
16/04/2022

🌼𝐉𝐢𝐭𝐫𝐨𝐜𝐞𝐥 𝐚 𝐬𝐞𝐝𝐦𝐢𝐤𝐫𝐚́𝐬𝐤𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐬𝐩𝐢́𝐯𝐚𝐣𝐢́ 𝐢 𝐩𝐬𝐮̊𝐦.
Pokud byste chtěli vyzkoušet podávat svému pejskovi bylinky, pak se můžete zaměřit právě na sedmikrásku a jitrocel.

➡️Jitrocel – je obvykle hojně využíván v podobě jitrocelového sirupu. Ale rozhodně stojí za to, využít všechna pozitiva této byliny.
🐾 ÚČINKY: Jitrocel se používá při kašli a zánětech dutiny ústní. Pomáhá zmírňovat dráždivý kašel a podporuje vykašlávání. Obsahuje antioxidanty, má příznivé účinky na střevní trakt, ve kterém udržuje mikrobiální rovnováhu a působí prospěšně na játra a jejich pročištění. Napomáhá udržet normální hladinu cholesterolu v krvi.
🐾 SBĚR: Sběr je vhodný od května do srpna.
🐾 PŘÍPRAVA: Čerstvý nebo sušený jitrocel můžete spařit vodou a krátce vylouhovat. Jitrocelový čaj můžete přimíchat do krmné dávky, nebo podávat pejskovi po troškách stříkačkou.

➡️Sedmikráska – Drobná rostlinka s půvabným vzhledem, ale s řadou benefitů.
🐾 ÚČINKY: Pomáhá proti bolesti, má protizánětlivé účinky, podporuje trávení, pomáhá proti kašli a na vykašlávání. Květ pak působí močopudně a zlepšuje látkovou výměnu v játrech a žlučníku. Podporuje imunitu a napomáhá detoxikaci.
🐾 SBĚR: Sběr sedmikrásky je vhodný od dubna do srpna. Blahodárné účinky má květ, listy ale i kořen.
🐾 PŘÍPRAVA: Do jídelníčku ji můžete zařadit v čerstvém i sušeném stavu. Stačí nakrájet a přimíchat do mističky s krmením. Zkusit můžete i čaj ze sedmikrásek, který přimícháte do krmení.

🌼 𝐉𝐚𝐫𝐧𝐢́ 𝐛𝐲𝐥𝐢𝐧𝐤𝐲 𝐯𝐡𝐨𝐝𝐧𝐞́ 𝐩𝐫𝐨 𝐩𝐬𝐲 🌼Pojďme se podívat na 2 nejznámější byliny, které mají příznivé účinky na zdraví  čtyřn...
12/04/2022

🌼 𝐉𝐚𝐫𝐧𝐢́ 𝐛𝐲𝐥𝐢𝐧𝐤𝐲 𝐯𝐡𝐨𝐝𝐧𝐞́ 𝐩𝐫𝐨 𝐩𝐬𝐲 🌼
Pojďme se podívat na 2 nejznámější byliny, které mají příznivé účinky na zdraví čtyřnohých chlupáčů. Navíc právě teď je vhodné období na detoxikaci nejen lidí ale i psů.

🟢KOPŘIVA – dostupná ale přesto velmi prospěšná lidem i zvířatům.
🐾 ÚČINKY: Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů. Podporuje metabolismus, čistí krev, má příznivý vliv na játra a ledviny a protizánětlivé účinky na močové cesty. Vhodná je i pro kojící feny, protože podporuje tvorbu mléka. Kopřivy nepodávejte dlouhodobě, jen po čas detoxikační kůry (7 dní až měsíc).
🐾 SBĚR: Ideálně dokud kopřiva nekvete a vhodným obdobím pro sběr je počátek dubna až konec května.
🐾 PŘÍPRAVA: Listy kopřivy spařte horkou vodou, aby pejska nepodráždili. Kopřivu můžete i usušit, dbejte však na to, že usušená kopřiva nesmí zčernat. Kopřivu můžete také vylouhovat a kopřivový oplach použít na srst pejska.

🟢PAMPELIŠKA – využít můžete celou rostlinu – květ, listy, stonky i kořen.
🐾 ÚČINKY: Pomáhá s harmonizací trávicího traktu, stimuluje funkci jater, pomáhá odbourávat cholesterol a toxiny a podpoří imunitní systém. Listy pampelišky působí jako diuretikum. Květ pampelišky funguje jako analgetikum. Pampeliška obsahuje také řadu vitamínů (A, C, D, K, B komplex), dále železo, mangan, fosfor a další stopové prvky, navíc je bohatá na bílkoviny. Výhodou pampelišky je, že se jedná o opravdu šetrnou bylinku.
🐾 SBĚR: Sběr je vhodný od března do září.
🐾 PŘÍPRAVA: Do jídelníčku ji můžete zařadit v čerstvém i sušeném stavu. Stačí nakrájet a přimíchat do mističky s krmením. Kořen doporučujeme usušit a nakrájet na drobné kousky.

Bylinky sbírejte v čistém prostředí a nezapomínejte na to, že by se neměli užívat dlouhodobě ani u psů. Podávejte menší množství bylinek, abyste věděli, jak Váš pejsek reaguje.

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Vystopovat.cz posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Vystopovat.cz:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share