18/07/2023
🔥🐶 Mit tegyél, ha egy forró autóban kutyát találsz?
1️⃣ Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni a kutyával
Nem tudhatjuk, mióta van bent a kutya az autóban. Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni vele: egy egészséges kutya, amelyik jól is érzi magát, reagálni fog valahogyan a jelenlétünkre. Megugat minket, vagy épp csóvál, de mindenképp követ a tekintetével és fülel. Ha semmilyen reakciót nem mutat, az rossz jel lehet.
2️⃣ A rosszullét jelei
Keressük a rosszullét jeleit a kutyán, hogy felmérjük az állapotát! Ezek a tünetek jelennek meg hőguta esetén: gyors lihegés, a nyál megvastagodása és habzása, vörös nyelv és íny, hányás, hasmenés, szédelgés, koordinálatlan mozgás, tágra nyílt pupillák, remegés, a legsúlyosabb esetben pedig eszméletvesztés, kóma is felléphet. Ha semmire sem reagál a kutya, az nagy bajt jelezhet.
3️⃣ Biztos zárva az autó?
Nem sok esélye van, de egy próbát megér: hátha nyitva maradt az autó. Így lehetne a leggyorsabban segíteni a bajba jutott állaton… Ha zárva van, megpróbálhatjuk beindítani a riasztót azzal, hogy finoman megmozgatjuk az autót (ne tegyünk kárt benne!)
4️⃣ Hol a gazdi?
Az is gyors segítséget jelentene, ha megtalálnánk a gazdit, aki ki tudja nyitni az autót. Ha például egy bevásárlóközpont előtt áll az autó, jelezhetjük a bajt az információs pultnál, vagy az ügyfélszolgálaton, hogy szólítsák fel az autó tulajdonosát, hogy azonnal siessen a kutyája segítségére. A rendszám ne maradjon el!
5️⃣ Hívjuk a hatóságot!
Közben tárcsázzuk az illetékes hatóságot, rendészt vagy rendőrséget, és kérjük a segítségüket. Ha a végső esetben az autó ablakának betörésére kerülne a sor, jó, ha az egy rendőr jelenlétében történik. Emellett legyen mellettünk egy vagy több tanú is!
6️⃣ Ha tényleg nincs semmi más lehetőség: törjük be az ablakot!
A bajban minden perc számít! Amennyiben semmilyen eredménnyel nem járna a próbálkozásunk, nincs más hátra, mint az ablak betörése. Előtte azonban készítsünk a telefonunkkal fényképet és videót az autóról: a legjobb, ha ezeken látszik az autó, a rendszám és a rosszul lévő kutya is. Ha ez nem megoldható, ezeket külön-külön készítsük el, ne maradjon ki semmi! Fontos: a képek és a rendszám már személyes adatnak számíthatnak, így azokat csak bizonyítékként használjuk, ne publikáljuk sehol!
A kutya kiszabadításánál figyeljünk, hogy csak annyi kárt tegyünk az autóban, amennyit feltétlenül muszáj!
💦 Ha a kutya kiszabadult...
Ha a kutyát kiszabadítottuk, mielőbb kezdjük el a testhőmérsékletének normalizálását, lehűtését!
Nem szabad hirtelen, drasztikusan lehűteni a kutyát, hanem csak szép fokozatosan!
🔹Első lépésként vigyük hűvös, árnyékos helyre, még jobb, ha egy légkondicionált helységbe tudjuk vinni!
Fontos, hogy adjunk neki vizet (de ne jéghideget!), így megszüntethető a dehidratált állapot. Ha nem akar inni, ne erőltessük, inkább nedvesítsük a nyelvét, száját.
🔹Hűsítsük a testét is vízzel: fokozatosan vizezzük be, törölgessük nedves ruhával vagy szivaccsal a hasát, ágyékát. Nedves törölközőt is tehetünk a fejére, nyakára, vagy a hasára, ez is nagyban segíti a hűtést.
🔹Hőguta esetén elengedhetetlen, hogy állatorvos is lássa! Akkor is el kell vinni állatorvoshoz, ha a hűtés hatására jobban lesz! Fontos, hogy szakértő szemek is lássák, hiszen további kezelésre is szüksége lehet a kutyának!
FORRÁS:
https://kutyabarathelyek.hu/hu/hirek/reszletek/mit-tegyel-ha-egy-forro-autoban-kutyat-talalsz/
FONTOS❗️
Már a kinti 25C fok is halálos lehet!
“… ha odakint mindössze 25 Celsius fok van – ami alapvetően még kellemesnek, de mindenképp elviselhetőnek mondható –, az a zárt autóban már percek alatt közel 40 fokra emelkedik. Amennyiben pedig hosszabb ideig figyeljük a hőmérőt, úgy láthatjuk, hogy idővel akár 60 fokig is hevülhet a levegő.”
FORRÁS:
https://www.azenkutyam.hu/egeszseg/kutya-bezarva-auto/