Kutyadolgok

Kutyadolgok Tudományos alapú kutyakiképzés, érdekességek, egészség, hasznos információk és még sok m

01/12/2023
“PACK THEORY" and dominanceThe theory is based on Rudolph Schnenkel's 1947 paper, in which wolves kept in captivity were...
27/08/2023

“PACK THEORY" and dominance

The theory is based on Rudolph Schnenkel's 1947 paper, in which wolves kept in captivity were observed for several years. Examining captive wolves is like examining people in prison - not very realistic...

Based on the above work, David Mech wrote a book about wolves in 1970 entitled "The Wolf". Since the wolf is known to be a close relative of the dog, Mech believed that parallels could also be drawn between social structures, but this is not the case.
He realized this himself(!!!), but by then the book was such a success that it could no longer be withdrawn, even though the AUTHOR himself asked the publisher to do so!
So he published a study describing where his theory went wrong, but it wasn't nearly as successful or widespread as the herd theory, which spread like wildfire.
It is frustrating that many trainers still work on this basis, even though the developer of the theory himself realized that he had drawn wrong conclusions.
In any case, it is worth knowing that wolves in the wild function exactly as they were thought at the time based on individuals held in captivity.
"...Vilmos Csányi [world-known Hungarian ethologist] also points out that this [the pack] should not be imagined as wolves getting together every minute to become alphas. It would lose stability. Since wolf families usually have offspring of alphas, they simply do not want to fight for their place in the ranking, tension is not typical. For this very reason, the ethologist believes that wolves live in families rather than in packs."

Dominance: there are indeed dominant ones (not nearly as many as they put this adjective on, there are also a lot of insecure dogs among them), but this is not related to the pack theory!
Dominant behavior itself refers to a specific situation where a subordinate relationship develops between two dogs.

According to Vilmos Csányi and many other ethologists and experts, the dog does not want to take control.
Why would you want to?
From birth, it is instinctively conditioned to live with humans. He gets food and drink from the owner, who provides him with a safe, warm and comfortable place. Why compete with him?
Dogs see people living in a household much more like a family than a pack.

If we want to make our priority felt in too many areas and ways with dominance, exercising strong control, it can only have a bad effect on the relationship with the dog.

✔️biléta✔️chip✔️regisztráció ellenőrzése ✔️adatok frissen tartása
03/08/2023

✔️biléta
✔️chip
✔️regisztráció ellenőrzése
✔️adatok frissen tartása

🐶 Már nem olyan barátkozós a kutyád, pedig korábban az volt? A kutyák összetett lények, egyéni szükségletekkel, preferen...
29/07/2023

🐶 Már nem olyan barátkozós a kutyád, pedig korábban az volt?

A kutyák összetett lények, egyéni szükségletekkel, preferenciákkal. Emellett életük fejlődési szakaszaiban több viselkedésbeli változáson mennek keresztül.
Így könnyen előfordulhat, hogy eljutnak egy olyan pontra a fejlődésükben/érettségükben, amikor úgy érzik, hogy többé nem élvezik a nyüzsgő környezetet és a különböző kutyás interakciókat és ezt teljesen NORMÁLIS!

A többi kutyával való játék helyett kiváló opció lehet az edzés, túrázás, séta, úszás, kocsikázás, új trükk elsajátítása, környezet gazdagítás .... hogy az így felgyülemlő energiáit szükség esetén legyen hol levezetnie 😊
Úgyhogy semmiképp ne ess kétségbe, ha kutyád egy idő után nem igényli a többi kutya társaságát, mert ez egy természetes folyamat 🙂

Készült: The Barking Lot of WNY, Inc. posztja alapján

🔥🐶 Mit tegyél, ha egy forró autóban kutyát találsz?1️⃣ Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni a kutyávalNem tudhatjuk, mió...
18/07/2023

🔥🐶 Mit tegyél, ha egy forró autóban kutyát találsz?

1️⃣ Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni a kutyával
Nem tudhatjuk, mióta van bent a kutya az autóban. Próbáljunk meg kapcsolatot teremteni vele: egy egészséges kutya, amelyik jól is érzi magát, reagálni fog valahogyan a jelenlétünkre. Megugat minket, vagy épp csóvál, de mindenképp követ a tekintetével és fülel. Ha semmilyen reakciót nem mutat, az rossz jel lehet.

2️⃣ A rosszullét jelei
Keressük a rosszullét jeleit a kutyán, hogy felmérjük az állapotát! Ezek a tünetek jelennek meg hőguta esetén: gyors lihegés, a nyál megvastagodása és habzása, vörös nyelv és íny, hányás, hasmenés, szédelgés, koordinálatlan mozgás, tágra nyílt pupillák, remegés, a legsúlyosabb esetben pedig eszméletvesztés, kóma is felléphet. Ha semmire sem reagál a kutya, az nagy bajt jelezhet.

3️⃣ Biztos zárva az autó?
Nem sok esélye van, de egy próbát megér: hátha nyitva maradt az autó. Így lehetne a leggyorsabban segíteni a bajba jutott állaton… Ha zárva van, megpróbálhatjuk beindítani a riasztót azzal, hogy finoman megmozgatjuk az autót (ne tegyünk kárt benne!)

4️⃣ Hol a gazdi?
Az is gyors segítséget jelentene, ha megtalálnánk a gazdit, aki ki tudja nyitni az autót. Ha például egy bevásárlóközpont előtt áll az autó, jelezhetjük a bajt az információs pultnál, vagy az ügyfélszolgálaton, hogy szólítsák fel az autó tulajdonosát, hogy azonnal siessen a kutyája segítségére. A rendszám ne maradjon el!

5️⃣ Hívjuk a hatóságot!
Közben tárcsázzuk az illetékes hatóságot, rendészt vagy rendőrséget, és kérjük a segítségüket. Ha a végső esetben az autó ablakának betörésére kerülne a sor, jó, ha az egy rendőr jelenlétében történik. Emellett legyen mellettünk egy vagy több tanú is!

6️⃣ Ha tényleg nincs semmi más lehetőség: törjük be az ablakot!
A bajban minden perc számít! Amennyiben semmilyen eredménnyel nem járna a próbálkozásunk, nincs más hátra, mint az ablak betörése. Előtte azonban készítsünk a telefonunkkal fényképet és videót az autóról: a legjobb, ha ezeken látszik az autó, a rendszám és a rosszul lévő kutya is. Ha ez nem megoldható, ezeket külön-külön készítsük el, ne maradjon ki semmi! Fontos: a képek és a rendszám már személyes adatnak számíthatnak, így azokat csak bizonyítékként használjuk, ne publikáljuk sehol!
A kutya kiszabadításánál figyeljünk, hogy csak annyi kárt tegyünk az autóban, amennyit feltétlenül muszáj!


💦 Ha a kutya kiszabadult...
Ha a kutyát kiszabadítottuk, mielőbb kezdjük el a testhőmérsékletének normalizálását, lehűtését!
Nem szabad hirtelen, drasztikusan lehűteni a kutyát, hanem csak szép fokozatosan!
🔹Első lépésként vigyük hűvös, árnyékos helyre, még jobb, ha egy légkondicionált helységbe tudjuk vinni!
Fontos, hogy adjunk neki vizet (de ne jéghideget!), így megszüntethető a dehidratált állapot. Ha nem akar inni, ne erőltessük, inkább nedvesítsük a nyelvét, száját.
🔹Hűsítsük a testét is vízzel: fokozatosan vizezzük be, törölgessük nedves ruhával vagy szivaccsal a hasát, ágyékát. Nedves törölközőt is tehetünk a fejére, nyakára, vagy a hasára, ez is nagyban segíti a hűtést.
🔹Hőguta esetén elengedhetetlen, hogy állatorvos is lássa! Akkor is el kell vinni állatorvoshoz, ha a hűtés hatására jobban lesz! Fontos, hogy szakértő szemek is lássák, hiszen további kezelésre is szüksége lehet a kutyának!

FORRÁS:
https://kutyabarathelyek.hu/hu/hirek/reszletek/mit-tegyel-ha-egy-forro-autoban-kutyat-talalsz/

FONTOS❗️

Már a kinti 25C fok is halálos lehet!

“… ha odakint mindössze 25 Celsius fok van – ami alapvetően még kellemesnek, de mindenképp elviselhetőnek mondható –, az a zárt autóban már percek alatt közel 40 fokra emelkedik. Amennyiben pedig hosszabb ideig figyeljük a hőmérőt, úgy láthatjuk, hogy idővel akár 60 fokig is hevülhet a levegő.”

FORRÁS:
https://www.azenkutyam.hu/egeszseg/kutya-bezarva-auto/

❗️🐶TUDOMÁNYOSAN igazolták, hogy ha kiabálsz a kutyáddal, rángatod a pórázon, averzív módszereket használsz akkor azzal á...
03/03/2023

❗️🐶TUDOMÁNYOSAN igazolták, hogy ha kiabálsz a kutyáddal, rángatod a pórázon, averzív módszereket használsz akkor azzal ártasz neki

“A 92 kutyát két csoportra osztották. Az egyik csoport tagjait jutalmazással tréningezték, például játékkal, jutalomfalattal, míg a másik csoportban lévő kutyákat megfélemlítéssel, például kiabálással és a póráz rángatásával.

A tudósok célja az volt, hogy mind a pozitív, mind a negatív megerősítéssel tesztelt csoportban tanulmányozzák az állatok viselkedését.

Az eredmények azt mutatták, hogy a társállatként tartott kutyák, akiknél a negatív megerősítés módszerét alkalmazták, kevésbé voltak kiegyensúlyozottak és boldogok, mint azok, akiket jutalmazás alapú módszerrel tréningeztek. Az eredmények pedig rövid és hosszú távon egyformán érvényesek voltak.”

A kutatás további részletei:
https://lm.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fkuffer.hu%2Fa-tudomany-bizonyitotta-ha-kiabalsz-a-kutyaddal-azzal-csak-artasz-neki%2F%3Ffbclid%3DIwAR2whD-iQ99HOkTP46NWmeUExeHCSNHNk1O0qVz7ypaTDCeX67CBAlnDaE8&h=AT1LN9fbTlsmJ_oBTLovrcqVT0dYQ4YjnnnlrNTmBft543i84-r7UnL0i7JWkHBW9cHTZipAi1EQWqroVWVp3ohusyTszPjQt4MJY2mYCt5iURKp95O7colSBMnu&s=1

Mélyen belül minden gazdi tudja, hogy megbántja a kutyáját, amikor rákiabál. Hiszen a türelmünket elveszíthetjük, de a kontrollunkat az érzelmeink felett nem szabadna. Több mint 90 kutya részvételével végeztek egy tanulmányt, melynek eredménye azt mutatta, hogy hosszú távon a ki...

Kötelező olvasmány Szilveszter előtt‼️
28/12/2022

Kötelező olvasmány Szilveszter előtt‼️

09/09/2022

Nyugodjék békében 🖤

🐶 A kutyák világnapjára 🐶
26/08/2022

🐶 A kutyák világnapjára 🐶

Kutatás igazolja:Nem csak a gazdik sírhatnak örömükben 🥲
23/08/2022

Kutatás igazolja:
Nem csak a gazdik sírhatnak örömükben 🥲

💩 KAKI KATARZIS 💩A te kedvenced is szaladgált már euforikus állapotban kakilás után? 🤩🤪Több oka is lehet:  💩 a kutyák sz...
19/08/2022

💩 KAKI KATARZIS 💩
A te kedvenced is szaladgált már euforikus állapotban kakilás után? 🤩🤪

Több oka is lehet:

💩 a kutyák számárá is felszabadító érzést okozhat a megkönnyebbülés
💩 emlékezhetnek rá, hogy régen jutalmat kaptak érte, ha a szabadban végezték el a dolguk ➡️ kellemes élményt társíthatnak hozzá
💩 a mozgással megszabadulhatnak az esetlegesen a szőrükön ragadt “maradéktól”
💩 “illatcsíkkal” jelölik meg a területet

❗️FALKAVEZÉR❗️ - miért ne legyél és miért nem lehetsz?Ha egy oktató (vagy bárki) szájából olyasmit hallotok, hogy “Tiszt...
11/08/2022

❗️FALKAVEZÉR❗️ - miért ne legyél és miért nem lehetsz?

Ha egy oktató (vagy bárki) szájából olyasmit hallotok, hogy “Tisztázni kell, ki a falkavezér.” „A gazda az alfa.” „Ne hódolj be a kutyának.” „A kutya a fejedre nő, ha nem mutatod meg neki, ki a falkavezér.” stb. akkor onnantól kezdve fogadjátok némi gyanakvással a további mondandóját…

Hogy miért?

🔺Különálló fajba tartozó egyedek nem tartozhatnak egy falkába

🔺Az elmélet alapjául Rudolph Schnenkel 1947-es írása (nem ma volt) szolgál, amiben több év fogságban tartott farkasokat figyeltek meg.
Ez már alapból ott hibádzik, hogy fogságban tartott farkasokat vizsgálni olyan, mintha börtönben vizsgálnánk embereket - nem túl életszerű…

🔺A fenti mű alapján David Mech írt egy könyvet a farkasokról 1970-ben (az se ma volt) “A farkas” címmel.
Mivel a farkas köztudottan közeli rokona a kutyának, Mech úgy vélte, társadalmi struktúráik között is párhuzamot lehet vonni, ez azonban nem így van.
Ezt ő maga is belátta(‼️), de addigra a könyv akkora sikert aratott, hogy már nem lehetett visszavonni, annak ellenére hogy erre maga az ÍRÓ kérte a kiadót!
Jobb híján kiadott egy tanulmányt, amiben leírja, hogy hol csúszott félre az elmélete, ez azonban közel se lett olyan sikeres, mint a futótűzként terjedő falka-elmélet.
👉 Elgondolkodtató, hogy sok kiképző a mai napig egy olyan elmélet alapján dolgozik, amelynek maga a megalkotója is belátta, hogy téves következtetéseket vont le benne.

🔺Mindenképp érdemes tudni, hogy a vadonban elő farkasok sem egészen úgy működnek, mint ahogy azt annak idején gondolták a fogságban tartott egyedek alapján.
“…Csányi Vilmos [világhírű magyar etológus] is kiemeli, hogy ezt [a falkát] nem úgy kell elképzelni, hogy a farkasok percenként összekapnak azért, hogy alfák legyenek. Elveszne vele a stabilitás. Mivel a farkascsaládokban általában az alfák utódai vannak, ők egyszerűen nem is akarnak rangsorbeli helyükért küzdeni, nem jellemző közöttük a feszültség. Az etológus éppen ezért úgy véli, a farkasok is inkább családban élnek, mint falkában.”

🔺 Dominancia: valóban vannak domináns egyedek (közel se annyi, mint amennyire rásütik ezt a jelzőt, rengeteg például bizonytalan kutya is van közöttük), de ez nem függ össze a falka-elmélettel!
Maga a domináns viselkedés is inkább egy adott helyzetre utal, ahol alá-fölé rendelt viszony alakul ki két kutya között.

“Csányi Vilmos és még számos más etológus, szakember szerint a kutya nem akarja átvenni az irányítást. Miért is akarná? Születésétől fogva arra kondicionálódik ösztönösen, hogy az emberrel együtt éljen. A gazdától kap enni, inni, ő nyújtja számára a biztonságos, meleg, kényelmes helyet. Miért versengene vele? A kutyák a velük egy háztartásban élőkre sokkal inkább tekintenek családként, mint falkaként.”

🔺Jelezzük azért, hogy mi vagyunk a rangsorban az elsők?
Tudni kell, hogy a legtöbb rituálé, amit a kutyával kialakítunk jó dolog, ad egy keretet a mindennapoknak és sok hasznos, praktikus gyakorlat is van közötte, de attól hogy pl. előbb megyünk ki az ajtón nem leszünk mi a “falkavezérek”.
Amennyiben túl sok téren és módon akarjuk éreztetni az elsőbbségünket dominanciával, erős kontrollt gyakorolva, kifejezetten rossz kihatással lehet a kutyával való kapcsolatra.

Végezetül:

“A falkaelméletnek a mai napig vannak hívei, számos kutyakiképző alkalmazza ezt a módszert, köztük a híres Cesar Millan is. Azonban a kutyával szembeni agressziót, komoly büntetést ő is elveti, és az asszertivitás híve.”

Tehát ha valaki azt mondja Nektek, hogy legyetek Ti a falkavezérek, akkor legyen bennetek némi gyanu, hogy az illető mennyire van tisztában a kutyakiképzés tudományos hátterével, ha egy olyan elméletet követ, melyet a megalkotója is hibásnak tart.

Idézetek forrása: www.azenkutyam.hu/elet/falkaelmelet/

❓Mit tehetünk FULLADÁS esetén?1️⃣ Idegen tárgy eltávolítása kézzel Ha valami elakad a kutya torkában, a legjobb ha minél...
03/08/2022

❓Mit tehetünk FULLADÁS esetén?

1️⃣ Idegen tárgy eltávolítása kézzel

Ha valami elakad a kutya torkában, a legjobb ha minél előbb eltávolítjuk.
Ehhez mindkét kézzel nyissuk ki a kutya száját, egyik kézzel a fogjuk meg a felső állkapcsot, a másikkal pedig az alsót.
Ha finoman megfogod és kihúzod a nyelvét, könnyebben észreveheted az elakadt tárgyat.
Ha megtaláltad, fogd meg óvatosan és próbáld meg nagyon finoman kihúzni. Ha bármilyen ellenállásba ütköznél, ne erőltesd, hanem, azonnal menj állatorvoshoz!

Elakadt csont vagy fa darab esetén NE próbálkozz, irány a doki❗️

2️⃣ Segíthet a gravitáció

Ha kistestű kutyád van, tartsd fejjel lefelé úgy, hogy a feje a föld felé nézzen, hogy minél könnyebben ki tudjon mozdulni az idegen tárgy!
Ha nagyobb kutyád van, fogd meg a hátsó lábát és emeld fel (mint egy talicskát), ügyelve hogy közben a fejét lefelé tartsa!

Határozottan (de nem erősen), nyitott tenyérrel paskoljuk meg egyszer a kutya hátát a lapockái között - ezzel kizökkenthetjük a tárgyat.

Ha a kutya túl nagy vagy nehéz az emeléshez, hagyd ki ezt a lépést és folytasd közvetlenül a Heimlich-fogással!

3️⃣ Heimlich-fogás

Nagyobb méretű eb esetében ha áll, karold át a hasát egyik kezed ökölbe szorítva. Határozott és és hirtelen mozdulattal magad felé és felfelé rántva nyomd össze a tüdőt a bordaív alatt 3-5 alkalommal. Az így megnövekedő légnyomás segíthet megszabadulni a lenyelt tárgytól.

Kistestű kutya esetén ökölbe szorított kéz helyett csak 2 ujjat használj!

Mindig ellenőrizd a kutya száját és távolíts el mindent, ami esetleg kimozdult a fent leírt óvintézkedések végrehajtásával.

4️⃣ Állatorvos

Ha nem múlnak a tünetek, nem találod a tárgyat vagy nem tudod eltávolítani mindenképp menj AZONNAL állatorvoshoz!
A Debra 24 Facebook oldalán mindig megtalálod az aktuális állatorvosi ügyeletek elérhetőségeit országszerte.

Ha sikerrel jártál akkor is érdemes elmenni egy vizitre, hogy megvizsgálják vannak-e további sérülések, mindent sikerült-e eltávolítani és szükség esetén megfelelő kezelést írhatnak elő.

5️⃣ Megelőzés

Mindig figyelj oda, hogy mit eszik és mivel játszik négylábú barátod és csak akkor adj neki rágcsálnivalót, ha felügyelet alatt van! 🧀

Ügyelj rá, hogy nehogy a séta alatt egyen fel valamit!

Kerüld a csontot, ne hagyd botot rágni és mindig figyelj oda, hogy a méretéhez megfelelő játékokat (pl. labda) és jutalomfalatot, rágcsálnivalót válassz! 🎾

Probléma esetén MINDIG értesítsd az állatorvost!

🔥FONTOS🔥 Hőguta jelei és teendők ⛱💦
21/07/2022

🔥FONTOS🔥 Hőguta jelei és teendők ⛱💦

🐶🇭🇺 Különösen érdekes és tanulságos cikkre leltem a magyarországi kutyatartási szokásokról illetve annak növekedéséről a...
08/07/2022

🐶🇭🇺 Különösen érdekes és tanulságos cikkre leltem a magyarországi kutyatartási szokásokról illetve annak növekedéséről a COVID-19 kapcsán:

📌 A 2020-as becslés szerint a háztartások kb. 34% volt kutyatartó, ez 2021 nyarára 50,4% lett, ami hatalmas ugrás ilyen rövid idő alatt! 📈

A leginkább koncentrált terület Pest megyében van 14,3%, Budapesten pedig 11,1%, ami egyértelműen mutatja, a városi kutyatartás növekedését.

📌 Szomorú adat, hogy a lehetséges és felelős “beszerzési formák” közül csupán 17,7% vásárolt hivatalos tenyésztőtől törzskönyves kutyát, menhelyről még ennél is kevesebben fogadtak örökbe csupán 14,5%, utcáról pedig 7,4% fogadott be kutyát.

~60% tehát a felelőtlen szaporítást választotta. (Igen, a szomszédnál “véletlenül” vagy “anyai örömök megismerése” okán született almok is azok, hiába adják akár ajándékba a kölyköket.)

Nem véletlenül vagyunk tehát szaporító “nagyhatalom” ezek nagyon szomorú számok.

📌 Ugyan 84,7% százalék sose volt iskolában vagy kiképzőnél, mégis 67,1% tartja teljes mértékben vagy inkább engedelmesnek a kutyáját.
Bárcsak ezt tapasztalnánk…

👉 Érdekesség, hogy a kutyatartási költségek a kutyatartók háromnegyedének NEM okoznak problémát, ami számomra nagyon meglepő, mivel saját tapasztalat szerint hatalmas költség lehet akár egyetlen kutya tartása is (minőségi tápok, jutalomfalatok, kutyakiképző, állatorvosi költségek, pláne egy sérülés vagy betegség esetén, játékok, felszerelések stb.).

További NAGYON érdekes infók:

https://www.researchgate.net/profile/Szilvia-Vetter/publication/357770011_Dog-keeping_habits_in_Hungary_during_the_COVID19_pandemic_-_Preliminary_results_of_a_2021_national_representative_survey_A_magyarorszagi_kutyatartasi_szokasok_a_COVID-19-_vilagjarvanyban_-2021-es_orsz/links/61dec10a3a192d2c8af7026f/Dog-keeping-habits-in-Hungary-during-the-COVID19-pandemic-Preliminary-results-of-a-2021-national-representative-survey-A-magyarorszagi-kutyatartasi-szokasok-a-COVID-19-vilagjarvanyban-2021-es-orsz.pdf

Sok helyen olvastam ezt az utóbbi napokban és egyáltalán nem értek vele egyet!Ha az emberek tudatosan választanának fajt...
03/07/2022

Sok helyen olvastam ezt az utóbbi napokban és egyáltalán nem értek vele egyet!

Ha az emberek tudatosan választanának fajtát vagy kutyát a menhelyről és nem elsősorban küllem alapján, hanem utána is néznének legalább annak, hogy
🔹mik a fajta jellemzői (keverék esetében is lehet a fajtajegyek alapján következtetni) és szükségletei, hogy kiegyensúlyozott kutya legyen belőle
🔹milyen az adott kutya energiaszintje, habitusa (ebben a menhelyi dolgozók is tudnak segíteni optimális esetben) és ez mennyire passzol a saját életmódjukhoz,
akkor sokkal kellemesebb lehetne az együttélés és könnyebbek a mindennapok.

Pl. a beagle hiába aranyos, egy vérbeli vadászkutya és nem igazán passzol a panel életmódhoz, de egy fiatal sharpei se idős nyugdíjasoknak való fajta alapvetően.
Kivételek persze mindig vannak és olyan gazdik is, akik képesek és hajlandóak változtatni az életvitelükön, de ez a kisebbség.
Mi sem mutatja ezt jobban, mint a menhelyek állandó telítettsége… az a tökéletes cáfolat erre a mondatra.

❤️ Minden kutya csodálatos és nincs olyan amelyikben ne lehetne mit szeretni, de ez csak egy remekül hangzó, érzelmekre ható valótlan állítás.
A tudatos választással rengeteg nehézség megelőzhető és sokkal ideálisabbá tehető a közös együttélés!

Egészséges KUTYAKEKSZ recept 🐶🍪Évek óta kísérletezgetek a tökéletes kutyakeksz receptjének megalkotásával, mert szerette...
22/05/2022

Egészséges KUTYAKEKSZ recept 🐶🍪

Évek óta kísérletezgetek a tökéletes kutyakeksz receptjének megalkotásával, mert szerettem volna egészséges, tartósítószer-, ízfokozó- és adalékanyag mentes finomságot adni a kutyáinknak, lehetőség szerint nem csillagászati áron💫😅

Könnyen elkészíthető és ha megleped vele kedvenced, garantáltan felterjesztenek a hónap gazdija kitüntetésre 🏆🥇🐶

HOZZÁVALÓK 🐾

🔸 50dkg kacsamáj, de más belsőséget is lehet bele tenni, csináltam már fele-fele arányban csirkemájjal és -szívvel is
👉 láttam BARF shopokban fagyasztott marha belsőségeket is, akinek allergiás a kutyusa a szárnyasra, annak érdemes azzal kipróbálni (én is tervezem)

🔸 kb. 25dkg zöldség és/vagy gyümölcs
Legtöbbször almát és répát szoktam használni, de cukkinivel is készítettem már, bármi jó ami bizonsaggal adható a kutyáknak 🍏🍎🥕

🔸 50-70dkg (amennyit “felvesz”) teljes kiőrlésű barna rizsliszt vagy finomszemű zabpehely
👉 Rizslisztet a Tescoban szoktam venni úgyhogy egyáltalán nem nehéz beszerezni!
Lehet helyettesíteni zabpehellyel is, én fele-fele arányban szoktam keverni őket

🔸2db tojás

ELKÉSZÍTÉS 🐾
Többféle módon is lehet készíteni, én turmix-szal szoktam, de nem szükséges hozzá.

🔹A turmixos verzióban összeturmixolom a gyümölcsöt, zöldséget a tojással, ha szükséges pici vízzel, majd beleöntöm a keverőtálba.
Ezután jön a legnehezebb rész, a nyers májat turmixolom össze (ehhez erős gyomor ajánlott 😅) es hozzáöntöm a zöldségekhez, majd hozzáadom a lisztet/zabpelyhet, összekeverem és a sütőpapírral bélelt tepsibe öntöm.
👉 Enyhén folyós állag az ideális

🔹Turmix nélkül
Lereszelem a zöldeket, megfőzöm a májat, majd villával szétnyomkodom és összekeverem a tojással és a liszttel az egészet.
👉 Ebben az esetben kevesebb lisztre lesz szükség és az állaga is szárazabb lesz

🔹 A sütési idő attól függ mit szeretnél, mert tréninghez való puha jutit is lehet készíteni. Ebben az esetben 200 fokon 30 percig kell sütni és a legvégén feldarabolni apróra.
Ha viszont ropogós kekszet szeretnél, akkor 180 fokon kb. 60 percig süssd, a vége felé érdemes ellenőrizni, nehogy megkapja a tetejét 😊
Utóbbi verziónál célszerű függőlegesen/vízszintesen becsíkozni, így könnyebb lesz széttörni.

A puhább verzió dobozba zárva, hűtőben 3-4 napig gond nélkül eláll, a ropogós, száraz verzió akár 1 hétig is.

Jó étvágyat hozzá! 🐾

TÉNYLEG NEM SZÁMÍT A FAJTA❓🐶Sok helyen láttam megjelenni ezt a tanulmányt és képtelen vagyok elmenni mellette 😬TÉNY🔸Mind...
09/05/2022

TÉNYLEG NEM SZÁMÍT A FAJTA❓🐶
Sok helyen láttam megjelenni ezt a tanulmányt és képtelen vagyok elmenni mellette 😬

TÉNY
🔸Minden kutya más, önálló személyiség
🔸A nevelés rengeteget számít egy kutya viselkedésének formálásában (jó és rossz irányba)
🔸Fajtán belül is különbözőek az egyedek
DE
🔹A jelenlegi kutyafajták kitenyésztése több évszázados folyamat, mely során tudatos szelekciót alkalmaztak
🔹A tenyésztés során elsősorban a funkcionalitás volt a szempont
🔹A szelekció során bizonyos tulajdonságokat preferáltak, bizonyosakat pedig nem kívánatosnak tartottak és igyekeztek kiküszöbölni ezeket évszázadok(!) munkájával

👉 Ennek köszönhetően alakultak ki a mai fajták 🐩🦮🐕‍🦺 (és egyébként ezért sem nevezhetjük hivatalos fajtának az utóbb sajnálatos módon népszerűvé vált designer mix-eket, de ez egy másik történet)

Egy adott fajtából származó kutya természetesen nem predesztinálja, hogy minden a fajtára jellemző tulajdonság ugyanúgy meg fog jelenni vagy ne lehetne rajta változtatni, ne erősödhetne/csökkenhetne, de ebben hatalmas szerepe van a nevelésnek, tartási körülményeknek is.
Itt célszerű azt is figyelembe venni, hogy gazdik beszámolóin alapulnak az eredmények, nem pedig szakemberek tudományos megfigyelésén. (A fajtatisztaság ellenőrzése se egyértelmű, hogy hogy történt - más egy szaporítótól és egy tenyésztőtől vásárolni kiskutyát.)

❗️Ezen felül HATALMAS szerepe kellene hogy legyen a tudatos kutyaválasztásban a fajta jellemző tulajdonságainak az ismeretének, amivel nagyon sok későbbi nehézséget meg lehetne előzni.
Így lehet valóban ideális és harmonikus együttélést kialakítani, ahol a kutya és a gazdik lehetőségei/igényei találkoznak és nem azt várjuk el, hogy a fajtától teljesen idegen viselkedést mutasson és számára szokatlan körülmények között kiegyensúlyozottan viselkedjen.
Pl. idős nagymamának a panel lakásba nem ajánlatos beagle-t venni, hacsak nincs vele 100%-ig tisztában, hogy egy ilyen fajta mivel jár és van meg minden lehetősége kielégíteni a kutya igényeit.
Mert persze lehetséges, hogy van olyan eset amikor ez jól működhet, de többségében szinte kizárt, ami a fajta jellemzőinek (is) köszönhető és nem az adott egyed hibája.

💡Nagyon fontos lenne tisztában lenni az általunk választott fajta tenyésztési céljával, általános/várható tulajdonságkészletével és minden esetben készülni arra, hogy a fajtából (is) adódó természetes igényeit ki tudjuk elégíteni pl. nagy mozgás igényű fajtáknál megfelelő tér, aktív kutyánál megfelelő mozgási lehetőség, társasági kutyánál minél kevesebb egyedüllét.
Ugyanígy az örökbefogadás esetében is számíthat a fajtajelleg. (A hivatalos és megbízható tenyésztőtől való vásárlás mellett az örökbefogadás az egyetlen felelős választás, ha kiskutyát szeretne az ember.)

A posztot dr. Jakkel Tamás (FCI - Fédération cynologique internationale elnöke) “Láss, ne csak nézz!” előadásán hallott gondolatával zárnám, miszerint ha valaki fajtatiszta kutyát választ, akkor várhatóan kiszámítható karakterjegyekkel számolhat a kutya természetét illetően.

Tájékozódj, mielőtt fajtát választasz és ne a küllem határozza meg a döntésed❗️

https://qubit.hu/2022/04/29/nem-a-kutya-fajtaja-hatarozza-meg-hogyan-fog-viselkedni

Mindenki hallott már a gyerekbarát labradorról, az idegbeteg csivaváról vagy a gyilkos természetű rottweilerről, de egy friss kutatás szerint ezek javarészt csak legendák: nem a fajtán, hanem javarészt a nevelésen múlik, hogyan fog viselkedni az állat.

❗️FALKAVEZÉR❗️ - miért ne legyél és miért nem lehetsz?Szóval… ha egy oktató (vagy bárki) szájából olyasmit hallotok, hog...
12/02/2022

❗️FALKAVEZÉR❗️ - miért ne legyél és miért nem lehetsz?

Szóval… ha egy oktató (vagy bárki) szájából olyasmit hallotok, hogy “Tisztázni kell, ki a falkavezér.” „A gazda az alfa.” „Ne hódolj be a kutyának.” „A kutya a fejedre nő, ha nem mutatod meg neki, ki a falkavezér.” stb. akkor onnantól kezdve fogadjátok némi gyanakvással a további mondandóját…

Hogy miért?

🔺Különálló fajba tartozó egyedek nem tartozhatnak egy falkába

🔺Az elmélet alapjául Rudolph Schnenkel 1947-es írása (nem ma volt) szolgál, amiben több év fogságban tartott farkasokat figyeltek meg.
Ez már alapból ott hibádzik, hogy fogságban tartott farkasokat vizsgálni olyan, mintha börtönben vizsgálnánk embereket - nem túl életszerű…

🔺A fenti mű alapján David Mech írt egy könyvet a farkasoktól 1970-ben (az se ma volt) “A farkas” címmel. Mivel a farkas köztudottan közeli rokona a kutyának, Mech úgy vélte, társadalmi struktúráik között is párhuzamot lehet vonni, ez azonban nem így van.
Ezt ő maga is belátta(!!!), de addigra a könyv akkora sikert aratott, hogy már nem lehetett visszavonni, annak ellenére hogy erre maga az ÍRÓ kérte a kiadót!
Úgyhogy kiadott egy tanulmányt amiben leírja, hogy hol csúszott félre az elmélete, ez azonban közel se lett olyan sikeres és nem is terjedt el, szemben a futótűzként terjedő falka-elmélettel.
Érdekes, hogy sok kiképző a mai napig ez alapján dolgozik, holott az elmélet kidolgozója maga is belátta, hogy téves következtetéseket vont le…

🔺Mindenképp érdemes tudni, hogy a vadonban elő farkasok sem egészen úgy működnek, mint ahogy azt annak idején gondolták a fogságban tartott egyedek alapján.
“…Csányi Vilmos [világhírű magyar etológus] is kiemeli, hogy ezt [a falkát] nem úgy kell elképzelni, hogy a farkasok percenként összekapnak azért, hogy alfák legyenek. Elveszne vele a stabilitás. Mivel a farkascsaládokban általában az alfák utódai vannak, ők egyszerűen nem is akarnak rangsorbeli helyükért küzdeni, nem jellemző közöttük a feszültség. Az etológus éppen ezért úgy véli, a farkasok is inkább családban élnek, mint falkában.”

🔺 Dominancia: valóban vannak domináns egyedek (közel se annyi, mint amennyire rásütik ezt a jelzőt, rengeteg bizonytalan kutya is van közöttük), de ez nem függ össze a falka-elmélettel!
Maga a domináns viselkedés is inkább egy adott helyzetre utal, ahol alá-fölé rendelt viszony alakul ki két kutya között.

“Csányi Vilmos és még számos más etológus, szakember szerint a kutya nem akarja átvenni az irányítást. Miért is akarná? Születésétől fogva arra kondicionálódik ösztönösen, hogy az emberrel együtt éljen. A gazdától kap enni, inni, ő nyújtja számára a biztonságos, meleg, kényelmes helyet. Miért versengene vele? A kutyák a velük egy háztartásban élőkre sokkal inkább tekintenek családként, mint falkaként.”

🔺Jelezzük azért, hogy mi vagyunk a rangsorban az elsők?
Tudni kell, hogy a legtöbb rituálé, amit a kutyával kialakítunk jó dolog, ad egy keretet a mindennapoknak és sok hasznos, praktikus gyakorlat is van közötte, de attól hogy pl. előbb megyünk ki az ajtón nem leszünk mi a “falkavezérek”.
Amennyiben túl sok téren és módon akarjuk éreztetni az elsőbbségünket dominanciával, erős kontrollt gyakorolva, kifejezetten rossz kihatással lehet a kutyával való kapcsolatra.
Annak idején mondtam egy kiképzőnek akihez jártunk, mikor a kapu szabályt tanítottam (amit a mai napig tökéletesen tud), hogy nagy vaskapun szoktunk átmenni Novával és ott én mindig előre küldöm a biztonság érdekében. Azt válaszolja, hogy nem kellene… hát 4 éve így csináljuk és ha úgy érzem hogy biztonságosabb (pl. lift kiszállás) akkor előre engedem őket.
Bármiről is legyen szó a biztonság az első!

Végezetül:

“A falkaelméletnek a mai napig vannak hívei, számos kutyakiképző alkalmazza ezt a módszert, köztük a híres Cesar Millan is. Azonban a kutyával szembeni agressziót, komoly büntetést ő is elveti, és az asszertivitás híve.”

Tehát ha valaki azt mondja Nektek, hogy legyetek Ti a falkavezérek, akkor legyen bennetek némi gyanu, hogy az illető mennyire van tisztában a kutyakiképzés tudományos hátterével, ha egy olyan elméletet követ, melyet a megalkotója is hibásnak tart.

Idézetek forrása: www.azenkutyam.hu/elet/falkaelmelet/

"Ezt a fajtát azoknak ajánljuk, akik karácsonyra szeretnének kutyát vásárolni kiskorú gyermeküknek de...:- még soha nem ...
21/12/2021

"Ezt a fajtát azoknak ajánljuk, akik karácsonyra szeretnének kutyát vásárolni kiskorú gyermeküknek de...:
- még soha nem volt kutyájuk,
- nincs pénzük, hogy tenyésztőtől vegyék meg
- nem akarnak menhelyi kutyát
- nincs pénzük, hogy oltassák, chippeltessék és etessék,
- nincs idejük foglalkozni vele,
- nincs normális kerítésük,
- nem tudják, hogy allergiások-e a kutyaszőrre,
- nem akarnak még "egy gyereket".
-nem tudják még, hogy külföldre költöznek,
A lenti fajta kb."csak" 3000Ft-ba kerül. Különböző üzletekben kapható. Bármikor felteheted a polcra, vagy elajándékozhatod ha megunod. Nem igényel szeretetet, törődést, foglalkozást, felelősséget, pénzt! Nem piszkít be, nem szedi szét az egész lakást, nem rendezi át a kerted, nem eszik, nem szökik, nem ugat, nem harapja meg a gyereked, ha a szemében túrkál, vagy a fülét huzigálja! (Annak aki nem tudja értelmezni, ez csak egy példa! 🙂)
REMEK KARÁCSONYI AJÁNDÉK AZ EGÉSZ CSALÁDNAK!"

12/12/2021
30/12/2019

Waze Magyarország

Hamarosan itt a kutyák és felelős állattartók egyik rémálma, a szilveszteri tűzijáték.
A kutyák bőre alá kötelező egy chipet elhelyezni, melyben egy 15 számból álló azonosító pontosan beazonosíthatóvá teszi az eb gazdáját.
Tehát ha elkóborolt kutyát találtok, a Waze-zel elmehettek a legközelebbi leolvasóhelyre, és segíthettek a hazajutásban. A leolvasóhelyek többségét a Vigyél Haza Alapítvány működteti.
A helyek a Waze-ben “Kutya chipleolvasó” néven kereshetőek, de természetesen a kutya, chip szavakra is jönnek már a találatok. Jelenleg országosan 220 hely van fent, de a lista folyamatosan bővül!

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Kutyadolgok posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share