Psia wiedza

Psia wiedza Witajcie, tutaj bedziecie mogli dowiedziec się ciekawych rzeczy na temat psów. Jeśli masz psa, zostan

01/01/2022



MOWA CIAŁA PSA- O CZYM MUSIMY WIEDZIEĆ?

Psy są zwierzętami, które „rozmawiają” ze sobą poprzez gestykulację. Nasz pies codziennie daje nam wiele sygnałów, które nie zawsze są pozytywne. Nasza nieznajomość ich może źle wpłynąć na relacje z psem, dlatego uważam to za tak ważny temat. Chciałabym tutaj opisać kilka „słów” ze strony naszego psa i podzielimy sobie to na punkty.
Twój pies mówi do Ciebie przez cały rok każdego dnia, ale ile z tego rozumiesz?

a) Twój pies bardzo często się oblizuje? Wiele osób myśli że może coś mu weszło w zęby a może ma brudny pysk. Nic bardziej mylnego. Jest to czynność, która pomaga naszemu psu się uspokoić tak jak mlaskanie czy ziewanie. Pies wykonujący tą czynność prawdopodobnie czuje zagrożenie.

b) Twój pies ma szeroko otwarte oczy bądź przymrużone i uszy nastawione ku tyłowi? Prawdopodobnie jest czymś zestresowany. Możesz wtedy mu wtedy pomóc próbując odwrócić jego uwagę. W takiej sytuacji Twój pies będzie miał spięte ciało, czasem może merdać ogonem co nie jest oznaką szczęścia a sygnałem uspokajającym.

c) Twój pies kuli się, oblizuje, kładzie na plecy? To oznaka strachu wywołanego jakimś czynnikiem. Wiele osób myśli że strach jest okazywany jedynie skuleniem ciała i ogonem schowanym pod pupą, co nie jest prawdą. Twój pies równie dobrze może leżeć na plecach z odkrytym brzuchem, co nie jest sygnałem „pogłaszcz mnie”. Trzeba swojego psa poznać dobrze i będziemy wiedzieć czy pokazuje brzuch bo lubi głaskanie po nim czy jest to oznaka stresowa. Wtedy twój pies może również wykazywać sygnały uspokajające z punktu „a”. Jego ciało pewnie i w tym przypadku będzie napięte.

d) Twój pies wpatruje się np w piłkę z otwartym pyskiem, postawionymi uszami? To jest oznaka skupienia, może również tak patrzeć na Ciebie gdy z nim ćwiczysz. W ten sposób pies próbuje nasłuchać dokładnie dźwięków i odpowiednio reagować. Nie jest to zachowanie negatywne a wręcz przeciwnie.

e) Twój pies patrzy na Ciebie bez mrugania, czasem szczeknie bądź ma ciagle otwarty pysk? To oznaka złości, wtedy nie podchodź do psa. Może on wtedy mieć zmarszczone czoło, uszy położone wzdłuż głowy ku tyłowi, nastroszoną sierść na grzbiecie, napięte wargi w może nawet marszczyć pysk. To są oznaki złości u psa, nie wolno ich ignorować.

f) Twój pies odwraca wzrok na Twoją próbę kontaktu? Jeśli tak robi to nie potrzebuje go teraz, wręcz nie chce! Jeśli Twój pies zachowuje się tak, odejdź od niego, zostaw go. Twój pupil również potrzebuje przestrzeni i chwili samotności.

g) Twój pies podchodzi do innego psa z prostą postawą na wprost? Jest to zachowanie nieporządane u psów. Jeśli dwa czworonogi są do siebie pozytywne będą szły lekko od boku (jeden pies lekko z lewej a drugi z prawej strony, nie bokiem ciała w strone 2 psa).

h) Twój pies kładzie się widząc innego psa? Jeśli pupa twojego psa jest uniesiona a przednie łapy są w dole jest to z jego strony zaproszenie do zabawy, jednakże są sytuacje że pies kładzie się całkowicie bądź nawet na plecy po zbliżeniu się drugiego psa, co to oznacza? Psy w ten sposób pokazują sobie nawzajem swoje zamiary, już od pierwszej sekundy bo zetknięciu się ich wzroków ze sobą. Psiak, który kładzie się całkiem i „waruje” kładąc uszy do tyłu. Jest to oznaka uległości, czasem czujności i nieufności. Trzeba wtedy również znać dobrze sygnały ostrzegawcze psa, aby wiedzieć kiedy przerwać to spotkanie.

Opisane zostało tutaj kilka psich słów, które mogą nam nasze czworonogi mówić codziennie. Pamiętajcie jednak że nie zawsze Wasz pies może swoje emocje wyrażać w taki sam sposób jak pies sąsiada czy kolegi. Każdy właściciel musi sam poznać swojego psa, aby wiedziec jak interpretować jego konkretne zachowania. Opisane tutaj sytuacje są częstymi u psów, jednak wiadomo że każde zwierze jest inne, tak samo jak człowiek.

      JAK WPROWADZIĆ DRUGIEGO PSA DO DOMU?? Jeśli masz w domu już jednego psa a chciałbyś wprowadzić drugiego- musisz zr...
31/12/2021



JAK WPROWADZIĆ DRUGIEGO PSA DO DOMU??

Jeśli masz w domu już jednego psa a chciałbyś wprowadzić drugiego- musisz zrobić to w odpowiedni sposób. Czasem ludzie wprowadzają nowego psa do domu „od tak” co nie jest dobre dla nowego jak i starego lokatora. Psy jak wiele zwierząt trzeba ze sobą zapoznać w pewien sposób i o tym tutaj chcę wspomnieć.

Podzielimy sobie to na konkretne punkty

1. CO POWINNIŚMY ZROBIĆ ZANIM PSY SPOTKAJĄ SIĘ PIERWSZY RAZ?
-Jeśli macie możliwość aby zabrać jakiś przedmiot od jednego do drugiego psa to będzie to super opcja na pokazanie im swoich zapachów. Jeszcze kilka dni przed adopcją możecie zabrać np poduszkę swojego psiaka i zmienić ją z poduszką nowego lokatora w jego obecnym jeszcze lokum. W ten sposób pokażecie Waszym psom nowy zapach, w tym przypadku drugiego psa- a jak wszyscy wiemy, psiaki poznają świat przez nosek.

2. PIERWSZY KROK W ZAPOZNANIU PSÓW!
-Psy początkowo powinny być zabrane na wspólny spacer, najlepiej na terenie neutralnym dla obojga z nich. W ten sposób nie będzie walki o terytorium (która nie zawsze występuje, jednak lepiej dm***ać na zimne). Na luźnych smyczach powinny dwie osoby trzymające psiaki sie zbliżyć na tyle aby psy mogły się dobrze obwąchać.
❗️UWAGA! Należy obserwować czy nie występują sygnały agresywne bądź ostrzegawcze!❗️
-Spacer taki powinien trwać na tyle długo ile psy tego potrzebują. Najlepiej zabrać je na minimum godzinę, aby mogły się w tym czasie lepiej ze sobą zapoznać.
-Jeśli mamy możliwość to super będzie przeprowadzić kilka spacerów, aby mieć pewność że nasze psy się dogadają. Czasem nie wszystko widać na pierwszy rzut oka, więc takie zachowanie będzie jak najbardziej na plus.
3. JAK WEJŚĆ Z PSAMI DO DOMU?
-Dla niektórych osób może wydawać się to irracjonalne że wejście do domu również jest ważne. Jednak to w jaki sposób postąpicie może wpłynąć na psy.
Jako pierwszy wchodzi „stary” lokator, czyli nasz pierwszy piesek, następnie dopiero wprowadzamy nowego lokatora przez próg domu.

4. JAK PRZYGOTOWAĆ RZECZY DLA PSÓW NA DZIEŃ WEJŚCIA NOWEGO PSA DO MIESZKANIA?
-W trakcie wejścia do domu psy nie mogą mieć miski z jedzeniem na podłodze, może wystąpić obrona zasobów przez co jest duże ryzyko tego że jeden pies zaatakuje drugiego. Wszelkiego typu zabawki czy nawet posłanie również powinny zostać na jakiś czas usunięte.

5. JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ PRZEZ PIERWSZE DNI PO ADOPCJI?
W trakcie „docierania się” psów nasze postępowanie również jest ważne.
-Karmić psy w osobnych pomieszczeniach, ze względu na możliwość wystąpienia obrony zasobów. Z czasem możemy te miski zbliżać do siebie.
-Podczas spacerów przez próg przepuszczamy ciągle „starego” psa.
-Posłania dla psów powinny być w osobnych pomieszczeniach ze względu na to że niektóre psy bywają bardzo terytorialne i mogą nie chcieć „obcego” w swoim łóżku.

Pamiętajmy również o tym aby nie odpychać starszego pieska ze względu na nowego lokatora. Nowy pies nie oznacza porzucenia w kąt szafy drugiego psa. Oba psy musimy traktować na równi ze względu na to że nasz starszy psiak może nowicjusza uznać na rywala, intruza i nie wyjdzie z tego nic dobrego. Pamiętajcie o tym że oba Wasze psy mają uczucia.

           SYLWESTER I PIES! Każdy kto ma psa może zmagać się z lękiem przed fajerwerkami. Uważam że ten temat jest równ...
25/12/2021



SYLWESTER I PIES!

Każdy kto ma psa może zmagać się z lękiem przed fajerwerkami. Uważam że ten temat jest również warty uwagi dla każdego właściciela psa. Opiszę tutaj kilka ważnych rzeczy i wyjaśnie kilka spraw.

1. DLACZEGO PIES BOI SIĘ FAJERWERWK??
-Dla psa fajerwerki to zagrożenie. Nagłe hałasy, blask świateł wprowadza psa w negatywne emocje czyli strach- który może również przejść w stan agresji.
Fajerwerki wydają głośne huki, jasne nagłe światła- pies nie rozumie tego zjawiska i jest przekonany że może wyrządzić mu to krzywdę.
1.2 DLACZEGO MÓJ PIES NIE BOI SIĘ BURZY, ALE BOI SIĘ FAJERWERWK?
-Wiele właścicieli posiadających psy zastanawia się dlaczego ich pupil nie boi się burzy, ale fajerwerki wprowadzają go w stan mocnego lęku. Odpowiedź jest prosta- pies jest w stanie przygotować się na błyski i dźwięki burzy z tego powodu że jest to zjawisko naturalne. Pies odczuwa że burza nadejdzie, bądź nadchodzi już i jest w stanie emocjonalnie się do tego przygotować. Dodatkowo burza występuje dużo częściej w roku niżeli pokaz fajerwerek. Petardy nie są naturalnym zjawiskiem, przez co pies nie wie kiedy one wystąpią oraz nie wie co to i dlaczego się to wszystko dzieje.

2. JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO SYLWESTRA?
-Tutaj jest kilka wskazówek, które mogą pomóc Twojemu psiakowi, który boi się petard.

*przede wszystkim zacznij psa oswajać z dźwiękiem fajerwerek już około miesiąca wcześniej. Włączaj dźwięk fajerwerek w telewizji, tak aby pies mógł ich słuchać. Stopniowo zgłaśniaj ten dźwięk, tak aby psa przygotować na np głośne huki w pobliżu waszego domu.
*Błyski dla psa również mogą być straszne i wprowadzić go w silny lęk, więc możesz gasić i zapalać światło w momencie gdy masz włączony dźwięk. Również możesz wieczorem włączyć na większym ekranie (np telewizor) jakiś filmik z pokazu fajerwerek, gdzie będzie i dźwięk i obraz. Wtedy zgaś w domu światło, tak aby pies również widział te „błyski”.
*Jeśli to nie będzie pierwszy sylwester Twojego pupila i wiesz że przeżywa to wszystko bardzo silnie, udaj sie do swojej kliniki weterynaryjnej. Nasi weterynarze mają wiele środków uspokajających dla psów, kotów i innych zwierząt, które mogą odczuwać silne lęki. UWAGA! Jeśli chcesz udać sie do weterynarza- idź kilka dni wcześniej. Nie wiemy jaki lek zostanie podany, niektóre tabletki podaje się z rana w sylwestra a niektóre nawet dzień wcześniej. O wszystko dopytaj weterynarza, on poda Ci wszystkie szczegóły.

3. JAK POMÓC PSU W SYLWESTROWĄ NOC??

-Pamiętaj o tym że nasi pupile odbierają nasze emocje, jeśli chcesz pomóc swojemu psu- sam musisz być spokojny i opanowany.

*Przede wszystkim zasłoń w domu wszystkie okna, tak aby błyski z petard nie docierały do Twojego mieszkania lub docierały w jak najmniejszym stopniu.
*Zamknij okna- huk fajerwerek przy zamkniętych oknach będzie mniej słyszalny dla psa. Pamiętaj jednak o tym że słuch Twojego pupila jest bardziej wyostrzony niż Twój i to że Ty nie słyszysz dźwięków nie oznacza że on również.
*Włącz telewizor- tutaj pamiętaj o tym aby włączyć program lub film gdzie nie ma głośnych i nagłych huków. Programy telewizyjne gdzie są transmitowane pokazy fajerwerek nie będą dobre. Możesz włączyć nawet bajki dla dzieci, byleby dźwięk TV był w stanie zagłuszyć dźwięki z dworu.
*Zapewnij psu miejsce gdzie będzie czuł się bezpiecznie, gdzie będzie mógł się ukryć- jeśli używasz klatki kennelowej to zakryj ją od góry i boków. Jeśli jednak nie posiadasz owej klatki spróbuj znaleźć psu schronienie, Np pod łóżkiem jeśli będzie czuł się tam bezpiecznie.
*Zabawa- zajmij swojego psa, spróbuj podrzucić mu ulubioną zabawkę i zachęcić go do wspólnie spędzonego czasu. Możesz również dać mu matę węchową czy konga. UWAGA! Jeśli Twój pies będzie tak przestraszony że nie będzie wykazywał chęci do zabawy- nie zmuszaj go na siłe.
*Wsparcie- pies dla nas jest wsparciem w trudnych momentach, wyczuwa nasze negatywne emocje, więc odwdzięcz się Twojemu przyjacielowi tym samym. Gdy będziesz widział że Twój pies nerwowo szuka z Tobą kontaktu- pozwól mu na to. Pogłaszcz go, przytul jeśli lubi, mów do niego. To go uspokoi. UWAGA! Nigdy nie podnoś psa na ręce w sytuacji stresowej jeśli nie ma takiej potrzeby, nie rób też z jego strachu wielkiej afery. Nie nasilaj jego lęku.
Przykład: bierzesz psa na ręce i bardzo delikatnym głosem, bądź piskliwym mówisz coś w stylu
-No tak, tak się boisz, to takie straszne.. Co ci wstrętni ludzie robią……-
TAK NIE ROBIMY!!! WZMOCNISZ TYLKO LĘK PSA A NIE O TO NAM CHODZI.
*Nie szykuj psiakowi „spokojnego miejsca” w łazience, tam zazwyczaj doskonale słychać huki z powodu okienek wentylacyjnych. Przez takie małe okienko wszystko słychać idealnie, przez co pies może odczuwać silniejszy lęk.
*A co ze spacerem? Wyjdź z psem ostatni raz zanim zaczną jeszcze strzelać. Nie narażaj psa na niepotrzebny mu stres. Nigdy nie zabieraj psa na dwór w momencie gdy słyszysz za oknami że ludzie już strzelają fajerwerkami, nasilisz wtedy lęk psa.
*Gryzak dla psa- możesz zakupić wiele super gryzaków dla psiaka, które mogą odwrócić jego uwagę od huków i blasków. NIE PODAJEMY KOŚCI PRASOWANYCH!!

PAMIĘTAJCIE!!!!
Wasz pies to „tylko” zwierze, on nie rozumie tego zjawiska. Postarajcie się go wesprzeć tego jednego dnia w roku, gdzie on tego szczególnie potrzebuje. Dodatkowo unikajcie fajerwerek, które wydają głośne trzaski podczas wystrzału. Teraz mamy w BIEDRONCE dostępne ciche fajerwerki, są w cenie tych zwykłych prawie a dla naszych pupili to bardzo dużo zmieni.
Wiele psów panicznie boi się tej nocy, wiele psów ucieka, zaczyna się wygryzać ze stresu bądź wymiotować. Pamiętajcie o swoich psach nie tylko w normalne dni, ale także tego dnia, gdzie wszyscy będziemy świętować nowy rok.
Pamiętajcie również o tym że bawić może się każdy, ale nie kosztem krzywdy zwierząt. Powiedzmy stanowcze NIE dla głośnych fajerwerek i zabierania psów w te dni ze sobą na zgromadzenia.
Wasze psy również mają uczucia, również czują lęk, szczęście, smutek itd więc zadbajcie o nie szczególnie tego jednego dnia, gdzie wiele z nich przeżywa koszmar i myśli że walczy o życie.

WSZYSTKIM LUDZIOM I ZWIERZĘTOM ŻYCZYMY SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.

17/12/2021



ODPOWIEDNIA SOCJALIZACJA PSA!

Socjalizacja psów to ważny etap w życiu naszych czworonogów, który wpływa na ich całe dalsze dorosłe życie. Szczeniak kształtuje swój charakter do 16tyg życia, wszystkie popełnione wtedy błędy mogą wpływać na dalsze zachowanie i problemy behawioralne naszego psa.
Wracając do tematu, jak odpowiednio socjalizować swojego psa z innymi psami?

JAKIE PROBLEMY MOGĄ WYNIKNĄĆ PRZEZ ZŁĄ SOCJALIZACJĘ?
-Pies, który zostanie źle zapoznany z innymi psami może mieć wiele problemów w dorosłym życiu. Zwierze może sobie nie radzić z emocjami podczas kontaktu z innym psem na spacerze, może reagować agresywnie bądź sporym lękiem. Dodatkowo pies nie będzie miał możliwości nauczenia się komunikacji z innymi psami.

JAK ODPOWIEDNIO SIĘ DO TEGO ZABRAĆ?
1.Przede wszystkim nie pozwalaj swojemu psu za każdym razem podchodzić do innego psa, nauczysz go tego że może i niestety jest duże prawdopodobieństwo że wynikną z tego problemy. Za zgoda drugiego właściciela możemy podejsc do co drugiego- trzeciego a nawet co piątego psa na spacerze. Resztę psów omijamy, tak aby nasz pies je widział i w momencie gdy przejdzie obok bez reakcji- nagradzamy psa.
2.Wspólny spacer z obcym dla naszego pupila psem. Możecie poprosić kogoś ze znajomych, kto posiada psa, który na obce psy reaguje neutralnie. W odległości 3-5m iść wspólną drogą. Gdy nasz pies będzie podchodził do obcego psiaka neutralnie- ponownie nagradzamy przysmakiem. Jeśli nie masz znajomego, który posiada psa możesz dołączyć się do kogoś podczas spaceru, odległość zostanie zachowana odpowiednia. Pamiętaj aby do tego dobrać psa NEUTRALNEGO!
3. Nie stresuj się gdy widzisz obcego psa- Twój pupil odczuwa Twoje emocje i wpływa to również na niego. Te zwierzęta porozumiewają się mową ciała, więc obserwuj również swojego psa, czy nie jest spięty bądź zdenerwowany.

Czego na pewno NIE robić?
-Ucieczka przed każdym psem podczas spaceru
-Duży stres
-Napięta smycz podczas poznawania się psów
-Ignorowanie psiej mowy o tym że dana sytuacja mu nie odpowiada

Pamiętaj o tym że Twój pies również odczuwa emocje takie jak strach, zdenerwowanie, smutek, nerwowość. Nie możesz ignorować jego sygnałów podczas spotkania z innym psem- Może dojść do pogryzienia się psów bądź traumy.

15/12/2021



AKTYWNY CZAS Z PSEM!

Wiele osób, które posiadają psy wiedzą jak ważny jest dla psa czas, który spędzamy z nim na aktywności i zabawach. Dla właściciela również jest to przyjemne.
Jednak wiele właścicieli nie wie jak aktywnie spędzić czas z psem, poza zabawą szarpakiem czy piłką i właśnie dla nich jest ten post.

Czas spędzony z psem, gdy skupiamy się w 100% na sobie nawzajem to super czas, możecie poznać swojego psa lepiej a dodatkowo buduje to między wami więź, która jest ważna gdy posiadasz zwierze.
Jednak w jaki sposób można zbliżyć się do psa?

1. Zabawa rożnego typu szarpakami, misiami, piłkami. Dla psa jest to czas aktywności fizycznej, nie musi tutaj za dużo myśleć. Dla nas również może być to fajne rozwiązanie, gdy nie mamy czasu na coś dłuższego. Jednak nie zapominajcie o tym aby podczas zabawy szarpakiem dawać psu „wygrać” w ten sposób budujecie u niego pewność siebie, pies się cieszy że jest silniejszy. Gdy podczas zabawy szarpiącej pies będzie tylko usiłował zabrać daną zabawke a wy mu na to nie pozwolicie wzmagacie w ten sposób w nim frustrację, która może prowadzić do tego że pies stanie się nerwowy, będzie odmawiał zabawy.

2. Zabawy węchowe, wiele osób wie że dla psa 15min węszenia może być bardziej męczące niż 2h spaceru. Do tego może nam posłużyć mata węchowa, do której schowamy przysmaki dla psa. W trakcie spaceru można rzucić psu przysmak w trawę i wydać komendę „szukaj” (tutaj trzeba mieć kontrole nad psem sporą, uważajcie aby Wasz pupil nie pomylił przysmaku z czymś innym, obserwujcie czy na pewno do jego pyszczka trafia rzucony przysmak).

3. Ćwiczenia, sztuczki, samokontrola, nauka komend- to również super sposoby na to aby Wasz pupil spędził przyjemnie czas. Zwiększa to również więź między Wami. Te zajęcie jest przydatne dla obu stron, pies gdy dostaje smakołyk za to że zrobił coś dobrze cieszy się, Wy w ten sposób możecie nauczyć psa rzeczy, które uchronią jego życie w przyszłości. (Przykładowo komenda „siad” w pobliżu jezdni).

4. Spacer z innym psem- jeśli wasz pies reaguje dobrze na inne psy i znacie kogoś kto ma psa, możecie je zapoznać w odpowiedni sposób (o tym pewnie pojawi się post). Gdy psy będą się już znać, możecie zabrać je na wspólny spacer, pobawić się z nimi. Pamiętajcie jednak że gdy np w parku puszczacie psa ze smyczy, Wy jako właściciela stajecie sobie a wasze psy między wami bawią się w najlepsze- nie jest to super zajęcie. Pies wtedy uczy się że inne pieski są super, że bawią się z nim i nie reaguje na was. W późniejszym czasie takie regularne zachowania mogą doprowadzić do tego że pies widząc innego psa, będzie za wszelką cene próbował do niego podejść, może również szczekać czy piszczeć a wasze wolanie, komendy czy próba kontaktu zostaną przez psa zignorowane ponieważ nie będziecie dla swoich pupili wystarczająco interesujący.

5. Tory przeszkód- ja z moimi psami wiele razy biegałam przez różne przeszkody, psy to uwielbiały. Może nie jest to tak męczące jak praca nosem dla psa, jednak wysiłek fizyczny również jest psu potrzebny. Nie musicie specjalnie sami czegoś robić, wystarczy wyjść z domu i sie rozejrzeć. Chodzenie między słupkami, skakanie przez niskie murki (uważajcie aby nie przesadzić z wysokością, dostosujcie murki do wielkosci, rasy i kondycji psa). Wokół nas jest wiele rzeczy, które mogą posłużyć do tego typu zajęć, wystarczy się rozejrzeć. Sama mieszkam w centrum miasta, a mam kilka superowych miejsc do tego typu zajęć z psem.
Pamiętajcie aby nie przesadzać z tym, młode szczeniaki nie powinny dużo biegać ze względu na biodra z którymi mogą wystąpić problemy! Jeśli Wasz pies jest seniorem ale jego kondycja jest dobra- nie mam przeciwskazań do tego zajęcia, jednak obserwujcie swoje psy czy to lubią i ich kondycję. Ja z moim 17-letnim psem potrafiłam dziennie robić godzinę treningu a były dni gdzie 15min dla niego było za dużo.

      ŚWIĘTA A PSY! Dla niektórych z Was to piękny czas, kolacja z rodziną, kolendy w tle. Zapach karpia i innych potraw...
14/12/2021



ŚWIĘTA A PSY!
Dla niektórych z Was to piękny czas, kolacja z rodziną, kolendy w tle. Zapach karpia i innych potraw. Jednak nie dla każdego ten czas jest tak piękny. Wiele osób nie rozumie jednej ważnej zasady, NIE KUPUJ ZWIERZĄT W PREZENCIE! Na świecie powszechnie wiadomo ile psów, kotów i innych zwierząt jest traktowanych jako „idealny prezent dla…”, jednak czy jesteście pewni że robicie dobrze kupując taki „upominek”? Wiele z tych cudownych niespodzianek później okazuje się ogromnym błędem. Wiecie dlaczego? Bo komuś zwierze jednak przestało odpowiadać, komuś znudziła się opieka, kogoś nie stać. Takie zwierzęta często lądują w schroniskach, lesie, na polach. Porzucone i same sobie. Kompletnie zapomniane przez wcześniej idealnych właścicieli. Często nowy opiekun podarowanego zwierzaka nie zna się na opiece nad nim, zwierze cierpi z powodu złej diety, braku aktywności, braku czasu właściciela, porzucenia. Chcielibyście tak żyć? Nie wydaje mi się. Dlatego wszyscy powiedzmy stanowcze „NIE” dla kupna zwierząt w prezencie!

14/12/2021



ADOPCJA PSA, CO WARTO WIEDZIEĆ I POSIADAĆ W DOMU, GDY POJAWI SIĘ U NAS NOWY DOMOWNIK?

Adopcja psa w pewien sposób rozpoczyna nowy proces w naszym życiu, psy to zwierzęta, które wymagają ogromu poświęceń.

ZADAJ SOBIE PEWNE PYTANIA!
1. Czy będę mieć dla mojego psa odpowiednią ilość czasu? - Psy, to zwierzęta, które potrzebują ogromu czasu swojego właściciela. Spacery, nauka, zabawy, to wszystko nie trwa 5 min. Pies będzie potrzebował nas codziennie, musimy zapewnić mu odpowiedni wysiłek psychiczny i fizyczny aby czuł się z nami i u nas dobrze. Pamiętaj że zwierze to nie zabawka, adopcja czy kupno futrzastego przyjaciela musi być przemyślaną decyzją, nie podejmuj się tego z dnia na dzień.
2. Czy moje fundusze pozwolą mi na jego utrzymanie?- Pies to droga „zabawa”. Karma, zabawki, posłania, akcesoria czy weterynarz często są drogimi kosztami w utrzymaniu psa. Jeśli uważasz że Twoje fundusze pozwolą Ci na przyjęcie psa w swoje progi najlepiej i tak odłożyć sobie pewną sumę aby mieć „na czarną godzine”. Nigdy nie wiadomo co może się stać i czy nagle nie trafimy z psem do kliniki weterynaryjnej, gdzie leczenie czasem bywa bardzo drogie.
3. Czy wiem jakie warunki powinien mieć pies?- Wiele osób bierze psy nie wiedząc czego potrzebują, czasem nawet ograniczona jest wiedza odnośnie żywienia czworonoga. Wiele karm na rynku ma bardzo zły skład, co wpływa na zdrowie naszego podopiecznego. Przed adopcją najlepiej poczytać o tym co trzeba wiedzieć i posiadać przed adopcją psa, aby już na starcie nie zrobić czegoś, co zaszkodzi naszemu pupilowi.
4. Jaka rasa będzie dla mnie odpowiednia?- Rasa psa to nie tylko wygląd i wielkość. Są to również predyspozycje psów do pewnych zachowań. Jeśli pracujesz po 8h dziennie i wracasz zmęczony, przez co kolejną połowę dnia spędzasz w łóżku na pewno nie bierz psa, który potrzebuje łomotu fizycznego i psychicznego, bo będzie się on tylko męczył. Dopasuj psa do swoich możliwości, chęci jak i czasu. Zła opieka nad psem i brak zapewnienia mu odpowiednich ćwiczeń czy zabaw może prowadzić do problemów, między innymi behawioralnych.
5. Czy będę miał psa gdzie zostawić na czas wakacji/ czy będę mógł go zabrać?- Wiele osób bierze zwierzęta i w okresie wakacyjnym tracą one dom. Pamiętaj że zwierze to nie zabawka, nie można tak po prostu rzucić go w kąt pokoju. W okresie wakacyjnym najwięcej zwierząt traci dom, są wywożone do lasów, oddawane do schronisk. Jeśli masz psa gdzie zostawić, pod opieką osoby odpowiedzialnej bądź masz możliwość aby zabrać go ze sobą wtedy możesz podjąć się adopcji.
6. Czy dam sobie rade z psem?- Nigdy nie wiesz na jakiego psa trafisz, możesz trafić na psa spokojnego jak i również zaburzonego. Pamiętaj że krzykiem i biciem sprawy nie załatwisz a pogorszysz. Jeśli nie jesteś pewien czy dasz sobie radę z psem agresywnym, lękliwym, nadpobudliwym to nie adoptuj/kupuj. Wyrządzasz mu krzywdę, jeśli nie będziesz wiedział jak się nim zająć.
7. Czy w mojej okolicy jest odpowiedni weterynarz i behawiorysta/ czy mam możliwość dojazdu?- Weterynarze i behawioryści to chyba najważniejsi ludzie w życiu właściciela psa. Pierwsi pomogą nam naszego psa utrzymać w dobrej formie fizycznej a drudzy psychicznej. Jeśli nie masz możliwości dojazdu ani nigdzie w pobliżu tych dwóch osób, nie decyduj się na dopcję psa.

CO WARTO MIEĆ DLA PSA PRZED ADOPCJĄ?
1. Posłanie
2. Miski
3. Zabawki, szarpaki, maty węchowe
4. Smycz, najlepiej dwie
5. Odpowiednia obroża lub szelki
6. Karma dobrej jakości dostosowana dla psa
7. Przysmaki
8. Woreczki na odchody

W przypadku, gdy Twój pies będzie zmarzluchem warto również zaopatrzyć się w ubranko na czas zimy, aby spacery dla waszej dwójki były przyjemnymi czynnościami.

UWAGA, PAMIĘTAJ że pies to tylko zwierze, któremu musisz zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie życie. Przed adopcją poczytaj co musisz wiedzieć o żywieniu, mowie ciała psa, socjalizacji itd
W przypadku szczeniak licz się również z załatwianiem potrzeb w domu, pogryzionymi butami i przedmiotami. Twój pies jest Tobie wierny, Ty musisz go wszystkiego nauczyć. Pamiętaj również że pies nie rozumie co do niego mówisz, dla niego to obcy język. Jeśli będziesz uczyć psa, używaj gestów i mowy ponieważ psy porozumiewają się za pomocą ruchów ciała.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Psia wiedza posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share