07/12/2021
❗❗❗❗❗❗PILNOWANIE ZASOBU ❗❗❗❗❗❗
A mój pies warczy!!!
I dobrze! To znaczy, że „jeszcze” z tobą rozmawia. Komunikuje ci w ten sposób, że coś mu się nie podoba. Czy to znaczy , że rządzi? Nie, KOMUNIKUJE. A jak ma ci inaczej powiedzieć „odejdź”? Próbował ci powiedzieć prawdopodobnie w inny sposób, ale to wcześniej zawiodło. Próbował być może: odwracać głowę, oblizywać nos, ziewać, drapać się, lizać genitalia, zesztywnieć, zawarczeć po cichu, by w końcu dojść do warczenia z odsłonięciem zębów. I zadziałało! Bo się cofnąłeś, bo się wystraszyłeś. Czy to należy ignorować? Nie, bo pies przejdzie do dalszego etapu: kłapnięcie i ugryzienie. Skoro wszystkie inne sygnały stresu zawodzą.
🐾️Pies, warcząc, prosi o odsunięcie się – może też być, że boi się, że coś straci : jakiś przedmiot, atrakcyjne jedzenie, upolowane znalezisko.🐾️
❌Co doprowadza do takiego zachowania?
Bardzo często pracujemy na to od szczeniaczka. Co by pies nie znalazł, to my w swej troskliwości, wyciągamy mu to z pyska, bo: połknie, bo się zatruje, bo będzie miał biegunkę, bo będzie chory. Ludzkie myślenie- jak najbardziej prawidłowe, jeśli się kogoś kocha. Co czuje pies? ⛔️Stratę.⛔️ „Co bym nie upolował zawsze to tracę, bo wciąż mi wyciągają z pyska”. I zaczyna się błędne koło: pies znalezisko zaczyna łykać lub zaczyna z nim uciekać lub zaczyna go bronić! Dodatkowo, potrafi zacząć też pilnować miski np. przed dziećmi w domu. I co mówi STARA szkoła? „zabierz psu i udowodnij kto tu rządzi!”. I problem się pogłębia. Dlaczego? Dlatego, że pies warcząc boi się, że coś straci a wy mu to i tak zabieracie. Czy zatem pies boi się mniej? Nie! boi się jeszcze bardziej i jeszcze bardziej zawzięcie zaczyna bronić swoich zasobów, tracąc do Was zaufanie.
Jak zatem do tego nie dopuścić? ➡️➡️➡️➡️➡️➡️➡️➡️
✔odbierać zawsze na wymianę – psu się musi opłacać i musi wam ufać,
✔nauczyć komend puść, wypluj, nie rusz już od wczesnych tygodni życia - nie czekajcie aż urośnie.
✔dzieci mogą na zakończenie posiłku dokładać psu do miski coś pysznego – będą zapowiedzią czegoś ogromnie miłego. Pies będzie się cieszył, kiedy będą się zbliżały, ale uwaga! Nie w celu głaskania – nie dotykamy psa, kiedy je. Nie przeszkadzamy psu. Np. tak jak my nie lubimy, gdy ktoś nas klepie po głowie, w trakcie jedzenia zupy .
🆘Jeśli niestety popełniłeś już kilka błędów i problem pilnowania zasobów się pojawił, potrzebna będzie konsultacja behawioralna. Nie czekaj, aż problem się utrwali.
Ps. Foto z Pixabay