14/11/2023
Egyre többször találkozok kutyás oldalakon, csoportokban olyan alapvető kutyás ismeretek hiányával, amelyek megléte nélkül NEM LENNE SZABAD KUTYÁT TARTANIA senkinek.
Ezen ismereteket próbálom végig venni és érthetően leírni, hátha segítség lesz valakinek.
Ilyenek kérdések a
- Miért ugrál a kutya ránk?
- Miért rágcsál, csipked a kiskutyám?
- Mikortól lesz szobatiszta a kutyám?
- Húz a kutyám séta során, mit csináljak?
- Miért agresszív a kutyám séta során?
- Miért lopkodja el a kiskutyám a holmimat?
-stb.
Kezdjük a - Miért ugrál fel a kutya ránk? - mindennapos kérdéssel.
Számos ok állhat a házikedvencek ugrálásának hátterében, amikor találkoznak az emberekkel. A kutyák ezt a viselkedést különböző helyzetekben és környezetekben mutathatják meg, és számos tényező játszhat szerepet ebben a viselkedésben. Megérteni ezt a viselkedést annak érdekében, hogy hogyan kezeljük és befolyásoljuk azt, kulcsfontosságú ahhoz, hogy egészséges és boldog kapcsolatot alakítsunk ki kedvencünkkel.
Az emberre felugrálás a kutyák természetes viselkedése.
A kutya általában azért ugrál fel gazdájára és más emberekre, mert üdvözölni akarja őket, esetleg játszani szeretne. A viselkedés általában nem az engedetlenség jele, egyszerűen a kutya természetes reakciója, amivel örömét, fejezi ki és felhívhatja magára a figyelmet.
A kutyák jellegzetes üdvözlési formája az arc szaglászása, ebből ered, hogy fel akar ugrani az emberre, hogy elérje az arcát, amikor üdvözli. A barátságos - nem feltétlenül behódoló - viselkedés jellemzője a másik kutya pofájának nyalogatása, ugyanez az ösztönzés az ami a kutyát az emberi arc irányába mozdítja.
Ugyanígy természetesnek tekinthető, hogy a számára szimpatikus emberre felugrik és "megmancsolja", hiszen a játék során saját fajtársaival is ezt teszi, sok kutya számára az ellökés egy birkózó játék kezdeményezése a már ismert, barátságos társsal.
a felugrálás tekintetében tudomásom szerint nincs kutatási adat arra nézve, hogy egyes fajták hajlamosabbak lennének rá, azonban jellemző, hogy a fiatal, energikus ebek esetében gyakrabban tapasztalható ez a viselkedés, de bármilyen életkorban előfordulhat.
Sok kutya csak felfokozott izgalmi állapotban ugrál az emberekre. No és mi lenne izgatóbb, örömtelibb egy kutya számára, mint a gazdi hazaérkezése, vagy egy játszótárs megjelenése?
A kutyák szociális lények, kitartóan és állhatatosan küzdenek az emberi kapcsolatért, gazdájuk figyelméért.
Nézzük tehát miről volt eddig szó:
𝟏. 𝐮𝐠𝐫𝐚́𝐥𝐚́𝐬𝐢 𝐨𝐤: Öröm, üdvözlés:
Kölykök esetében általában annyit tesz a gesztus: "kérlek, szeress engem, nem fogok ártani neked".
Gyakran abból a játékosságból ered, amikor egymás hegyén-hátán másztak és birkóztak az alomban. Ha ott lehetett, és ezt minden résztvevő ért***e, akkor miért ne lenne érvényes az emberek között is? Joggal teheti fel ezt a kérdést a kiskutya.
Növendék és felnőtt kutyánál egy picit árnyalódik a jelentés. Sokszor olyan náluk az üdvözlő ugrálás, mint amikor kamaszok verdesik egymást hátba, lökdösik egymást viccelődve. Lehetőleg minél látványosabban, hogy figyelmet kapjanak környezetüktől és/vagy a kiszemelt játszótárstól egy viszontüdvözlésre.
𝟐. 𝐮𝐠𝐫𝐚́𝐥𝐚́𝐬𝐢 𝐨𝐤: Figyelem felkeltése:
Akár egyedül vagy otthon, akár társaságban vagytok a fizikai kontaktus a felugrálás az emberre, a legjobb módja, hogy felhívja magára a figyelmet a kutya, ezért bizony alkalmazza is ezt :)
Más kutyák esetében az orral lökdösés, vagy kéz alá bűjás, a kapirgálás, csipkedés ugyanezt a célt szolgálja, általában azok csinálják ezt főként, akik le lettek szoktatva a felugrálásról, de a képzésük, nevelésük nem terjedt ki mindenben az önkontrollra... vagy már túltelítődtek az adott statikus, uncsi állapottal.
A cél mindig, hogy vele foglalkozzanak.
𝟑. 𝐮𝐠𝐫𝐚́𝐥𝐚́𝐬𝐢 𝐨𝐤:: Szocializációs interakció
A kutyák az ugrálással is kifejezhetik társas igényüket és vágyukat a kapcsolatra. Az emberekkel való interakcióban az ugrálás egy módja lehet annak, hogy közelebb kerüljenek hozzájuk és kapcsolatot építsenek.
A kutya egyszerűen szeret az emberrel fizikai kontaktusba kerülni, szereti, ha az ember vele foglalkozik és ő foglalkozhat az emberrel, szereti a simogatást és szereti megcsócsálni (erről a miért rágcsál mindent a kutyám kérdéskörben bővebben), megnyalogatni, megszaglászni az embert. Minél jobban szereti az adott embert, annál jobban.
Vagy éppen távol tartani magától***
Amiről eddig nem volt szó:
*** Itt jön képbe, hogy erősen mást jelenthet olyan növendék vagy felnőtt kutya részéről, aki neveletlen alapban és egy icipicit sem tiszteli az embert! Ilyenkor ez egyenértékű lehet akár a másik fizikai arrébb tolásával, jelezheti a kutya vélt-valós fölényét az emberrel szemben, nem egy ugribugri viselkedésről van szó, - hanem amolyan passzív-agresszív próbálkozásról - határozottan lök a kutya, vagy megtámaszkodik és fejét minél magasabbra emelve érezhetően felmérve az embert, szinte mozdulat nélkül szemlél.
Azonban ezek jól érezhető és látható jelek, a "dominancia" érezhető, látható jeleivel, ilyenkor nem merül fel a kérdés, miért ugrál az emberre a kutya...
Van még egy lehetséges oka a kutyának a mancsolásra felugrálásra. A kutya mancsán a talprészen illatmirigyek találhatóak. Előfordulhat, hogy azért tapogat, kapirgál üdvözlésnél a talpacskájával, hogy ismét a megszokott illatod legyen, miután sok idő után hazaértél a munkahelyről...vagy éppen a szomszédból 3 perc után :). Ha elmenni készülsz is előfordulhat ez a viselkedés, egyrészt, akár meg akarja akadályozni a a távozásod, de lehet, hogy tudatosan jelöl, rajtad hagyja kommunikációs feromonjait.
Sokszor megfigyelhető az is a felugrálás, feltámaszkodás okaként, ha túl sok inger éri - izgága fajtársak, túl sok ember, ismeretlen környezet, hogy a kutya segítséget kér. F
elkapaszkodik lábszáradra, akár farkát behúzza maga alá és aggodalmasan pillant fel rád. Ez nagyjából annyit tesz: "Vegyél fel, védj meg, menjünk innen"
Egy dologgal mindezek kapcsán, tisztában kell lenni. Ez a viselkedés, - a domináns felmérő viselkedés sem - viselkedési probléma a kutya részéről, hanem természetes viselkedés.
A mi szempontunkból probléma a viselkedés - koszos ruha, kényelmetlen helyzet, stb, miatt - de ez a mi viselkedésünkből ered, nem a kutya hibás működéséből.
A kutya alapvető viselkedési késztetése az emberrel kooperatív viselkedés, mindent nagyon szívesen csinál úgy, ahogyan mi elvárjuk tőle... ha elmondjuk neki, hogy mit csináljon.
𝟒. 𝐮𝐠𝐫𝐚́𝐥𝐚́𝐬𝐢 𝐨𝐤: Korábbi viselkedés megerősítése:
Ha a kutya pozitív visszajelzést kapott korábbi ugrálásaiért (például simogatást, figyelmet vagy jutalomfalatot), akkor megtanulhatta, hogy ez a viselkedés elfogadható és jutalmazandó.
Igen, nehéz ügy ez, hiszen amikor a kutya ránk ugrál, akkor bizony reagálunk rá. Ezzel már meg is erősítettük abban, hogy amiért felugrál, azt eléri (figyelem rá, vele foglalkozás)
Amikor a kutya egy általunk nem kívánt viselkedést végez, az bizony a mi kommunikációs hibánk a készségeink hiányosságaiból eredően. Mi erősítjük meg a kutyát abban, hogy a viselkedést folytassa.
Igen, Te, akire felugrál a kutyája. A jó hír, hogy a hibádat kijavíthatod.
Ahhoz, hogy erről az emberek számára kellemetlen viselkedésről leszoktassa a kutyát, mind a negatív (figyelemmegvonás), mind a pozitív (a helyes viselkedés megjutalmazása) megerősítés alkalmas lehet. Én a kettő kombinálására teszem le a voksom.
Az elutasítás vagy a figyelmen kívül hagyás az ugrálásra nem kívánt viselkedésre adott válaszként hatékony lehet.
A kívánt viselkedés megerősítése a megfelelő reakciók pozitív megerősítésével segíthet a kutya számára megérteni, mi a kívánt viselkedésforma.
Fontos megérteni, hogy a kutyák viselkedése gyakran környezetüktől és korábbi tapasztalataiktól függ. A helyes oktatás és a következetes viselkedési módszerek alkalmazása segíthet a kívánt viselkedés kialakításában és fenntartásában, miközben erősíti a kutya és az ember közötti pozitív kapcsolatot.
Az ugrálásról való leszoktatás időbe telhet, ezért fontos a türelem és kitartás.
Ne frusztrálódjunk vagy veszítsük el a türelmünket, mert ez csak nehezítheti a kutyánk oktatását.
A kutya viselkedésének megváltoztatása és az ugrálásról való leszoktatása időt és elkötelezettséget igényel. A konzisztens oktatás és a pozitív megerősítés kulcsfontosságúak, hogy a kutya megértse a kívánt viselkedésformát. A helyes módszerek alkalmazásával és a türelemmel a kutyának megtanítható, hogyan reagáljon megfelelően az emberekkel való találkozásokkor, elkerülve ezzel az ugrálást.
Ahhoz, hogy kezeljük az ugrálást, fontos az állat viselkedésének megértése és a megfelelő reakciók kidolgozása. Könnyebben megy a dolog, ha már amikor hozzánk kerül a kutya, azonnal elkezdjük a szabályokat beállítani. Nehéz dolog, hiszen egy kiskutya nagyon cuki tud lenni minden rosszalkodásával együtt, azonban a jövőbeni viselkedési alapok beállításához a következetesség a jövőbeni viselkedés kapcsán elengedhetetlen. Amit a jövőben nem szeretnénk megengedni a nagy kutyának, azt a kicsinek sem engedhetjük meg. Egyszer sem.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy minden kutya más, ami az egyik kutyánál nem működik, az a másiknál működhet. Van amelyik kutyánál jobban működik a negatív megerősítés, másnál a pozitív megerősítés működik. Van amelyik kutya egy taslitól nem esik letargiába, van amelyik egy erősebb rászólástól napokig reszket.Más, más ugrálási kiváltó indíttatásra, más más hozzáállással kell reagálnunk és a megelőzésére felkészülnünk.
Az én véleményem szerint nincs egyetlen és univerzális módszer, ami mindenfajta indíttatású felugrálás esetében működik.
Éppen ezért, ha nem vagy tapasztalt kutyás - bármennyire is annak tartod magad, ha ez a kérdés felmerült benned, nem vagy az - vedd igénybe hozzáértő segítségét (kutyaiskola, egyéni tréner), mert az elhibázott megközelítés, stratégia és kivitelezés nem kívánt, hibás viselkedési lánc kialakulásához vezethet, akár a későbbi képzés, vagy együttélés során is problémát okozhat,..
A kutyák megismétlik azokat a viselkedéseket, amelyekért jutalmat kapnak. Akár maguktól kapják a jutalmat, akár mástól, fajtarstól vagy embertől. ...és kevés dolog jobban kifizetődő egy kutya számára, mint a gazdi figyelme. Hasonlóképpen, más családtagok, látogatók és idegenek is megerősíthetik a viselkedést. Még a negatív reakciók is (például a kutyával való kiabálás vagy a mancsok megragadása) továbbra is figyelemfelkeltőek, és erősíthetik a viselkedést. Sok kutya számára az ellökés egyszerűen egy birkózójáték része.
Ahhoz, hogy kutyája üdvözlőrepertoárjából kizárja az ugrást, ki kell zárnia a kapcsolódó jutalmakat. Ez azt jelenti, hogy kezelni kell a kutyáját, hogy ne gyakorolhassa az ugrást, valamint meg kell tanítani nekik egy alternatív, megfelelőbb módot az emberek üdvözlésére.
• Ha a kutya az emberekkel való találkozás során ugrál, mert izgatott és örül annak, hogy látja őket, fontos a nyugodt és kontrollált reakció.
Előfordulhat, hogy az izgatottságot le lehet vezetni más tevékenységekre, például játékkal vagy futással, mielőtt az emberekkel való találkozásra kerülne sor.
A kutyának meg kell tanítani, hogyan reagáljon nyugodtan és kiegyensúlyozottan az őt érő izgalomra.
• Ha a kutya azért ugrál, hogy felhívja az emberek figyelmét, fontos, hogy ne erősítsük meg ezt a viselkedést azzal, hogy reagálunk rá.
Az elutasító reakció vagy a figyelmen kívül hagyás lehet hatékony, mivel a kutya rájön, hogy az ugrálás nem vezet pozitív reakcióhoz.
• A kutya interakcióra vágyik az emberekkel, ezért az ugrálás egy módja lehet annak, hogy közelebb kerüljön hozzájuk.
Pozitív megerősítés alkalmazása, például a "Szépen" vagy "Nyugodtan" parancs segíthet a kívánt viselkedés megerősítésében. (fontos, hogy a nyugtató megerősítés legyen eltérő az örömködő jutalmazástól hangnemében is, ne csak kifejezésekben. Értelemszerűen a jutalmazó megerősítés lehet magas hangú pörgős örömujjongás, azonban az ugrálásról leszoktatás esetében az elvárt viselkedés jutalmazása nem lehet ilyen, nem pörgetheti fel a kutyát. Inkább mélyebb, normál tónusú, lassabban kiejtett szavakkal jutalmazzunk, dícsérjünk, miközben érezzük a büszkeséget a kutyánkra, nézzünk a szemébe és lássa, hogy elégedettek vagyunk.)
Alapvetően a kutya üdvözlése mindenki részéről legyen csendes és visszafogott, ne pörgesse fel a kutyát a találkozáskor az örömködő viháncolás, széles gesztusok, fejhangú cukizás még jobban, mint azt magától produkálja..
• Ha az ugrálás korábban pozitív figyelmet eredményezett a kutya számára, meg kell változtatni ezt a reakciót.
A pozitív megerősítést más viselkedésformákra való ösztönzésével, például a kutya leülésére vagy más parancsra való reagálásra, az ugrálás megszüntethető.
𝐒𝐳𝐨𝐤𝐭𝐚𝐭𝐚́𝐬𝐢 𝐦𝐨́𝐝𝐬𝐳𝐞𝐫𝐞𝐤:
1. Konzisztencia:
• Minden családtagnak ugyanazt a megközelítést kell alkalmaznia az ugrálás kezelésére.
• Konzekvens reakcióval segíthetünk a kutyának megérteni, hogy az ugrálás nem fogja elérni a kívánt reakciót.
2. Pozitív megerősítés:
• Ha a kutya a megfelelő viselkedést mutatja, például leül, vagy négy lábán áll, pozitív visszajelzéssel (pl. jutalomfalat, dicséret) kell megjutalmazni.
• A jutalmazás növeli annak valószínűségét, hogy a kutya a jövőben is ezt a viselkedést fogja tanúsítani.
3. Képzés és gyakorlat:
• Tanítsuk meg a kutyának parancsokat, például "Ülj!" vagy "Maradj!" amikor találkozik az emberekkel.
• Gyakoroljuk ezt a viselkedést rendszeresen, hogy a kutya megtanulja, mikor és hogyan kell reagálnia az emberekkel való találkozásokkor.
4. Helyes reakciók megerősítése:
• Az elutasítás vagy a figyelmen kívül hagyás az ugrálásra nem kívánt viselkedésre adott válaszként hatékony lehet.
• A kívánt viselkedés megerősítése a megfelelő reakciók pozitív megerősítésével segíthet a kutya számára megérteni, mi a kívánt viselkedésforma.
5. Türelem és kitartás:
• Az ugrálásról való leszoktatás időbe telhet, ezért fontos a türelem és kitartás.
• Ne frusztrálódjunk vagy veszítsük el a türelmünket, mert ez csak nehezítheti a kutyánk oktatását.
Z̲a̲n̲z̲á̲s̲í̲t̲v̲a̲ ̲m̲é̲g̲e̲g̲y̲s̲z̲e̲r̲ ̲a̲z̲ ̲a̲l̲a̲p̲v̲e̲t̲ő̲ ̲d̲o̲l̲g̲o̲k̲:̲
𒀭 Alapvető parancsok (pl. "Ülj!", "Maradj") megtanítása és rendszeres gyakorlása segíthet a kutya irányításában és a kívánt viselkedés megerősítésében.
𒀭 Konzisztencia: Fontos, hogy a kutya viselkedését mindenki a háztartásban ugyanúgy kezelje. Konzisztens megközelítés segít elkerülni a viselkedés megerősítését.
𒀭 Pozitív erősítés: Jutalmazás és pozitív visszajelzés, amikor a kutya a kívánt módon viselkedik, segíthet abban, hogy megerősödjön a helyes magatartás.
𒀭 Türelem és megértés: Az ugrálás általában nem a rossz szándék miatt történik. A türelem és megértés segít abban, hogy megfelelően reagáljunk a kutya viselkedésére anélkül, hogy az megerősítse a nem kívánt cselekedetet.
Leírok néhány alapvető stratégiai technikát a tréning során, hogy mik működhetnek, hogy látható legyen, mennyi megközelítési módja van a probléma megoldásának:
(𝘵𝘦́𝘯𝘺𝘭𝘦𝘨 𝘤𝘴𝘢𝘬 𝘢𝘬𝘬𝘰𝘳 𝘷𝘢́𝘭𝘢𝘴𝘴𝘻 𝘦𝘻𝘦𝘬 𝘷𝘢𝘨𝘺 𝘣𝘢́𝘳𝘮𝘦𝘭𝘺 𝘮𝘢́𝘴 𝘭𝘦𝘩𝘦𝘵𝘰̋𝘴𝘦́𝘨 𝘬𝘰̈𝘻𝘶̈𝘭, 𝘩𝘢 𝘵𝘶𝘥𝘰𝘥 𝘮𝘪𝘵 𝘤𝘴𝘪𝘯𝘢́𝘭𝘴𝘻! - 𝘩𝘢 𝘴𝘻𝘢́𝘮𝘰𝘥𝘳𝘢 𝘶́𝘫 𝘥𝘰𝘭𝘨𝘰𝘵 𝘰𝘭𝘷𝘢𝘴𝘵𝘢́𝘭 𝘢 𝘧𝘦𝘯𝘵𝘪𝘦𝘬𝘣𝘦𝘯, 𝘷𝘢𝘨𝘺 𝘦𝘨𝘺𝘢́𝘭𝘵𝘢𝘭𝘢́𝘯 𝘧𝘦𝘭𝘮𝘦𝘳𝘶̈𝘭𝘵 𝘣𝘦𝘯𝘯𝘦𝘥 𝘢 𝘬𝘦́𝘳𝘥𝘦́𝘴, 𝘩𝘰𝘨𝘺 𝘮𝘪𝘦́𝘳𝘵 𝘶𝘨𝘳𝘢́𝘭 𝘧𝘦𝘭 𝘢 𝘬𝘶𝘵𝘺𝘢́𝘥 𝘢𝘻 𝘦𝘮𝘣𝘦𝘳𝘦𝘬𝘳𝘦, 𝘢𝘬𝘬𝘰𝘳 𝘯𝘦𝘮 𝘵𝘶𝘥𝘰𝘥 𝘮𝘪𝘵 𝘤𝘴𝘪𝘯𝘢́𝘭𝘴𝘻! ... 𝘯𝘦𝘮 𝘪𝘴 𝘳𝘦́𝘴𝘻𝘭𝘦𝘵𝘦𝘻𝘦𝘮 𝘢 𝘥𝘰𝘭𝘨𝘰𝘵, 𝘤𝘴𝘢𝘬 𝘢𝘮𝘰𝘭𝘺𝘢𝘯 𝘪𝘴𝘮𝘦𝘳𝘵𝘦𝘵𝘰̋ 𝘫𝘦𝘭𝘭𝘦𝘨𝘨𝘦𝘭 𝘪́𝘳𝘰𝘮 𝘭𝘦, 𝘩𝘰𝘨𝘺 𝘭𝘢́𝘵𝘴𝘴𝘻𝘰𝘯 𝘮𝘦𝘯𝘯𝘺𝘪𝘧𝘦́𝘭𝘦 𝘮𝘦𝘨𝘬𝘰̈𝘻𝘦𝘭𝘪́𝘵𝘦́𝘴 𝘭𝘦́𝘵𝘦𝘻𝘪𝘬... 𝘦́𝘴 𝘦𝘨𝘺𝘪𝘬 𝘴𝘦𝘮 𝘶𝘯𝘪𝘷𝘦𝘳𝘻𝘢́𝘭𝘪𝘴.)
- Késleltetett üdvözlés, amíg a kutya megnyugszik (a kutya kontrollálva pórázzal, míg meg nem nyugszik, addig nem üdvözölheti az embert)
- Figyelmen kívül hagyás (elfordulás, statikus testtartás felvétele míg a kutya le nem nyugszik)
- Kutya pozícióba rögzítése (ránk felugrásnál megfogjuk a kutya melső lábait és számára kényelmetlenségig tartsuk a pozícióban)
- Távoltartás (a lábad magad elé emelésével távol tartod a kutyát, akár kényelmetlenséget okozva neki)
- Élelemszórás (a kutya lenn tartása jutifalat földre szórásával üdvözlés/találkozás közben)
- Feladatban tartás (parancsok végrehajtása (ül, marad) után közeledés)
- Kutyaszáj elfoglalása (rágóka, kötél, nyunyóka)
- A kutya szintjén jutalmazás (ha négy láb a padlón,akkor van jutalmazás, leguggolva hozzá)
- Korlátozó eszközök alkalmazása (mellény, hám, ami megakadályozza a kétlábra emelkedést)