22/07/2023
🎾 A kutyafuttatók írott és íratlan szabályai 🎾
Hollandiában az elkerített, vagy kijelölt futtatókat a következő neveken találhatjuk meg:
Hondenspeelplaats/Hondenuitlaatplaats/Hondenspeelveld/Hondenvieldje
Itt nem kell pórázon tartani a kutyát, és mivel közösségi terület, bárki igénybe veheti.
Néhány futtató a helyi önkormányzat tulajdonát képezi, ám vannak olyan területek, amit önkéntesek, alapítványok vagy egy helyi közösség tart karban- ezért találkozhatunk olyan futtatókkal, aminek meghatározott nyitvatartási ideje van, esetleg vannak bizonyos szabályaik, pl össze kell szedni a kutya kakit, ne foglald 15 percnél hosszabb ideig stb. Általában a kapun találhatjuk az adott szabályokat.
Na, de hogyan tudjuk biztonságosan használni ezeket a helyeket akár antiszociális kutyával, akár pont ellenkezőleg, ismerkedésre?
👀 Legyünk mindig nagyon körültekintőek!
Mielőtt leengedjük kutyánkat a pórázról, vagy mielőtt beengedjük őket a futiba, de másik kutya tartózkodik már bent, mindenképp kérdezzük meg, hogy nem gond-e ha csatlakozunk.
Hiszen nem tudhatjuk, hogy a már bent lévő kutya jól ki jön-e másokkal, esetleg tüzel, vagy valamilyen mozgásszervi problémája van, és a gazdi csak így tudja kontrollált környezetben lemozgatni négylábúját.
☝️ Alapengedelmesség!
Szinte elengedhetetlen a szocializációhoz, hogy behívható/kizökkenthető legyen, maradjon velünk, vagy a közelünkben ha a szituáció megkívánja.
⚽️ Tegyük el a játékot!
Ha kutyánk szeret labdázni, vagy bármilyen más játékkal játszani, tegyük el, ha valaki csatlakozni szeretne, hiszen ez mindig probléma forrás. Lehet, hogy a mi kutyánk nem védi be a játékát, de másé lehet hogy elveszi és bevédi a mienket. Ugyanígy óvatosan a jutifalatokkal is, hiszen felfokozott izgalmi állapotban gyorsan kialakulhat a baj (mellesleg nem is egészséges ha futkározás közben eszik). Szintén alapszabály, hogy ne etessük más kutyáját, mivel nem tudhatjuk, hogy van e bármilyen érzékenysége.
🐕 Ismerjük kutyánk testbeszédét!
Ha úgy látjuk, hogy a nagy játékban, kergetőzésben elfárad, nem akar már részt venni a játékban, elvonul, hagyjuk abba a bandázást.
Ugyanez a helyzet akkor is, ha azt látjuk, már sok neki a másik kutya, pl behúzza a farkát, hátra csapja a füleit, odakap, menekülni próbál a másik elől- persze könnyen lehet, hogy a mi kutyánk válik zaklatóvá, ilyen esetekben mindenképp hívjuk ki a játékból.
🐶 Kistestű kutyások figyelem!
Sokszor követjük el azt a hibát, ha veszélyben érezzük kiskutyánkat, hogy felkapjuk. Ezzel a kutyát szabad prédává kínáljuk fel a többinek, ami izgatottságot, esetleg agressziót okoz, ránk ugrálhatnak, támadhatnak, illetve a kiskutya sem tud elmenekülni a szituációból. Ha nem érezzük biztonságban a nagy kutyák között, inkább távozzunk.
😈 Agresszív/antiszociális a kutyám, ne gyere be!
Mindenkinek joga van használni a futtatókat, éppen ezért az is, aki nem teheti meg, hogy szabadon engedhesse pl erdőben, parkban. Ilyenkor kérjük meg az érkezőt, hogy várjon pár percet, amíg kifutkározhatja kutyánk magát biztonságban, de egyértelmű jelet adhatunk azzal is, ha a pórázt rátekerjük a kapura, így gátoljuk az azonnali bejutást, ha épp nem vesszük észre, hogy valaki bejönne. Persze, ne várassuk a végtelenségig a kint várakozókat!
🚪 Mindig saját felelősségre menjünk be!
Ha bizonytalanok vagyunk a másik kutyában, vagy esetleg a sajátunkban, inkább ne menjünk be. A feszült állapot feszült hangulatot okoz, ami kihat a kutyákra, és könnyen meg van a baj. Az esetleges károkért mindig saját magunk vagyunk a felelősek.
🤓 Legyünk mi az okosabbak!
Ha úgy érezzük, hogy a másik gazdi nem tartja tiszteletben a futtató szabályait, és nem lehet vele zöld ágra vergődni, jobb, ha mi hagyjuk el a helyszínt.
Nektek van meghatározó futis sztoritok?
Osszátok meg velünk, legyen az tanulságos, vagy vicces, vagy akár életreszóló barátság kezdete!👇