09/05/2022
Hamarosan itt a nyár, a kellemes tavaszi időjárás helyét átveszi az olykor őrjítő meleg. Ha a tikkasztó hőség utolért bennünket, nekünk is jobban oda kell figyelnünk bizonyos dolgokra, legyen szó a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelről, a magas UV sugárzás elleni védelemről. Azonban nem csak a saját biztonságunkra, hanem kedvenceinkre is oda kell figyelnünk, ugyanis számukra is kihívásokkal teli a legmelegebb évszak. Annak érdekében, hogy megóvhassátok hűséges társatok, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a nyári veszélyforrásokról.
HŐGUTA
Kedvenceink számára a hőség még annál is kínzóbbá tud válni, mint amennyire nekünk, szerető gazdiknak. Az egyik nyilvánvaló ok, a szőrzetük. A másik a hőleadási képességük. Nem szabad elfelejtenünk, hogy ők nem képesek úgy, és olyan mértékben megszabadulni a felesleges hőtől, mint mi. Testfelületükön ugyanis jóval kevesebb verejtékmirigy van, és azok is leggyakrabban a talppárnákon találhatóak. A másik megoldásuk a lihegés, ami viszont jelentős folyadék veszteséggel jár. A leírtak okán, ha tehetjük, a nyár beköszöntével próbáljuk meg a lehető legrövidebbre nyíratni kedvencünk bundáját, és figyeljünk oda a megfelelő folyadékbevitelükre – nem elfelejtve, hogy ilyenkor gyakrabban kell a vizüket cserélnünk!
KULLANCSOK
Kutyusuknál kétfajta betegséget terjeszthetnek ezek a kellemetlen ízeltlábú pókszabásúak. A Lyme-kórt és az úgynevezett Babesiosist. Előbbi esetén az sem kizárható, hogy a tünetek (magasláz, ízületi gyulladások) csak hetek, hónapok, de akár évek múltán jelentkeznek. A kellemetlen fertőzés megelőzésére kérhetünk állatorvosunktól védőoltást, amely egy évig tartó biztonságot nyújt; utóbbinál, a Babesiosisnál súlyos vérszegénységgel, sárgasággal, magas lázzal és barna vizelettel találkozhatunk, előrehaladottabb esetben vesemegállással is járhat, halált is okozhat. Gyógykezelésre és megelőzésre egyhónapos védettséget nyújtó injekció kérhető.
Ezeket a szörnyűségeket azonban megelőzhetjük kullancs nyakörvvel vagy speciális cseppek alkalmazásával.
BAKTÉRIUMOK
Ahogyan az emberi test esetén is, nyáron a kutyákra is veszélyesebbek lehetnek azok a baktériumok, amelyek hasmenéses megbetegedéseket okozhatnak, ugyanis a nagy melegben felgyorsul a szaporodási sebességük. Ügyeljünk arra, hogy mindig megfelelő minőségű ételt adjunk kedvencünk számára. Romlott, lejártszavatosságú, napon felejtett ételt pedig soha, mert hatványozottan növeli a megbetegedések esélyét! Ha kedvencünket valamilyen nyavalya gyötri, néha kénytelenek vagyunk antibiotikumos kúrának alávetni, ami viszont nem csak rossz, hanem a jó baktériumokat is öli. Így a kezelést követően érdemes egy probiotikum kúrának alávetni.