31/03/2023
Dlaczego golimy konie?
Konie, ewoluując przez miliony lat, przystosowały się w rezultacie do różnych warunków pogodowych i klimatycznych. W Europie północnej pod koniec października większość koni ma już w pełni zimową sierść, stanowiącą doskonałą ochronę przed chłodem i wilgocią. Ten rodzaj okrywy włosowej jest znacznie bardziej gęsty niż krótka i lśniąca sierść letnia. Jest to oczywiście dobre, o ile koń może doświadczać naturalnego życia na dworze, do którego natura go przygotowała. ednak współcześnie większość koni trzymana jest w stajniach, coraz częściej ogrzewanych, i żywiona skoncentowanymi paszami paszami. Sprawia to, że naturalna ochrona, jaką zapewnia zimowa sierść, nie jest już tak niezbędna. De facto zimowa sierść może mieć niekorzystny wpływ na konie, z którymi pracujemy pod kątem zawodów, pracy w terenie albo po prostu zapewniamy im zwykłe ćwiczenia gimnastyczne w trakcie zimowych miesięcy.
Dzięki goleniu zabobiegasz przegrzaniu w wyniku pracy a także w ciepłe dni, które zdarzają się coraz częściej zimą! Zimowa sierść może powodować:
- dyskomfort konia w czasie pracy
- możliwości utraty kondycji
- utratę cennych elektrolitów
- utrudnioną kontrolę stanu skóry i sierści
- utrudnione wysychanie konia po treningu
- utrudnione czyszczenie i pielęgnację
Kiedy nie golić?
Golenie jest czymś wartym rozważenia, więc niewskazane jest pochopne podejmowanie tej decyzji. Konie należy golić, mając ku temu powody! Model, według jakiego ogolimy konia, zależy od rodzaju wykonywanej przez niego pracy. Grzechem jest wygolenie konia bardziej niż to wskazane! Każde golenie warto skonsultować z groomerem i wspólne dobrać jego rodzaj. Nie zaleca się również golenić koni latem!