08/05/2023
Odświeżam ściągę od Gabi Bryk z grupy informacyjnej FIP. Jest tu wszystko nt leczenia krok po kroku.
Leczenie trwa minimum 84 dni
🐈⬛1. godziny podawania leku o tej samej porze (wiadomo, ze nie musi byc co do minuty, ale nalezy pamietac ze dopuszczalna jest maksymalna obsuwa 2 h np robimy zastrzyk o 15h to możemy go zrobić o 14h bądź o 16h ale tylko w wyjatkowych sytuacjach).
🐈⬛2. lek trzymamy w lodowce jesli mamy w niej nie bardzo niska temperature - pow 4 st. - wtedy w najcieplejszym miejscu w lodowce , np na drzwiach. lodowka nie jest koniecznoscia. zasada jest prosta - trzeba trzymac w chłodnym i przede wszystkim ciemnym miejscu
🐈⬛3. dobrze ok godzine przed zastrzykiem wyjac lek z lodowki - podawany o temperaturze pokojowej mniej boli.
🐈⬛4. suplementacja b12, omega3 i ochrona na wątrobę - najlepiej zentonil lub hepatiale forte advanced - najważniejsze by w składzie bylo sAME czyli s-adenozylometionina oraz ornityna. b12 szukac tylko 100% metylokobalaminy. omega 3 najlepiej lunderland z lososia hodowlanego (nie dzikiego), lek na watrobe kupisz u weta albo na necie.
🐈⬛5. pamietac aby lek nabierac jedna igla do strzykawki ale zastrzyk podawac "nowa" - igly od 0.7 (jak jest mały kotek) do 0.9 (zolte). strzykawki najlepiej 2 ml
zastrzyki podskorne - patrz rysunek. zmieniac miejsca. 🐈⬛6. DAWKI: mokry 6mg
suchy od 7mg
ciężki stan, lub płyn w klatce lub felv+ 8mg
occular 10mg
neuro 12mg
ciężkie neuro po konsultacji z Pedersenem czasem nawet 15 mg (padaczki i inne stany ciężkie). Nigdy nie mamy pewności co do stężenia leku, dlatego już jakiś czas temu na podstawie leczonych kotów zostały ustalone w/w dawki. Zawsze na początku leczenia kontrolujemy wagę kota i według tego wyliczamy ile musimy podać. Polecam wagę niemowlęca, te łazienkowe się nie nadają ponieważ maja margines błędu, który może negatywnie wpłynąć na dawkę.
🐈⬛7. pamietac o badaniach w okolicy 30, 60 i przed 80 dniem - pełna morfologia, pełna biochemia, elektroforeza białek, jonogram plus usg z obrazem narządów i pomiarem węzłów chłonnych krezkowych.
🐈⬛8. W zdjęciach macie jakich leków unikac podczas leczenia( mogą wpłynąć na wystąpienie neuro), jakie można używać. Jak trzymać igle podczas zastrzyku jak również gdzie te zastrzyki robić.
🐈⬛9. Niezwykle istotna jest również marka, która leczymy, starajcie się kupowac sprawdzony lek, są strony z których możecie to zrobić są w osobnym poście. 🐈⬛10. Absolutnie nie wolno pomijać dawki leku ani robić zastrzyków o różnych godzinach w ten sposób tylko zabijemy swojego kota!!!!
🐈⬛11. Sterydy i antybiotyki używamy tylko wtedy kiedy jest to potrzebne, nigdy przez cała terapie.... 🐈⬛12. Jeśli wyniki pokażą, że należy przedłużyć leczenie na wyższej dawce robimy to min 14 dni. ( Pedersen zaleca przedłużenie o 28dni) i skaczemy zwykle o 2 oczka czyli z 6 mg na 8 mg bądź 7 mg na 9 mg, 8 mg na 10mg, jak sa duże dawki to o 3 oczka np 12 mg na 15 mg itd. 🐈⬛13. Koty kastrujemy po 60 dniu leczenia i w trakcie leczenia (oczywiście jeśli badania na to pozwolą ). 🐈⬛14.Na początku leczenia musimy kontrolować temp naszego kota, jeśli jest za wysoka należy ją zbić, natomiast jeśli jest za niska trzeba kota dogrzewać. 🐈⬛15. Pamietajcie sukces leczenia to nie tylko podanie leku, Fip to śmiertelna choroba, której nie należy bagatelizować i trzeba poważnie podejść do leczenia bo walczymy z czasem i o życie naszego przyjaciela. 🐈⬛16. Nie odchudzamy kotów fipowych !!!! Wasze koty maja jeść tyle ile chcą , wskazana jest dieta wysokobiałkowa , dobre puchy wysokomięsne bezzbożowe, żadnej suchej karmy (ona w ogóle powinna zniknąć z diety każdego kota).
🐈⬛17. Oczywiście nie wypuszczamy, nie szczepimy i nie Odrobaczamy profilaktycznie kotka. Robimy badania kupy / krwi i dopiero jak coś wyjdzie to trzeba bezpiecznym środkiem odrobaczyc. Unikać milpro (nawet u zdrowych kotów). Z tym Odrobaczaniem wiem że jest kontrowersyjnie - natomiast przy gs skacze fosfor i eos i ma to tylko i wyłącznie związek z leczeniem. 🐈⬛18. Nie podajemy dodatkowych leków niewiadomego pochodzenia np. Homeopatii, ani żadnych dodatkowych eksperymentalnych terapii, NIC co może wejść w interakcje z Gsem, nie robimy eksperymentów na swoich kotach !!! 19. Leczenie najbezpieczniej zacząć od iniekcji, następnie możemy również przejść na tabletki.
20. Strona z lekiem https://www.cat2fip.com
Welcome to SAK Whatsapp : +85253158577 Messenger : SAK JACK What is FIP ? Feline Infectious Peritonitis (FIP) is a disease that kills 1 in 100 to 1 in 300 of all cats under ages 3-5. The incidence can be five to 10 times greater among young cats coming from catteries and shelters. FIP is