Puszka Pandory

  • Home
  • Puszka Pandory

Puszka Pandory blog edukacji żywieniowej dla właścicieli kotów i psów

Dziś mija okrągły rok od mojej adopcji z Fundacja Pomocy Zwierzętom "Kłębek". Tam trafiłam uratowana przez ciocie z fund...
02/04/2024

Dziś mija okrągły rok od mojej adopcji z Fundacja Pomocy Zwierzętom "Kłębek". Tam trafiłam uratowana przez ciocie z fundacji, które kocham i pozdrawiam.
A potem władowałam się człowiekom do transportera i zabrali mnie do domu na stałe.
Od tego czasu wiele się u mnie zmieniło - np. wyszłam wreszcie spod szafy i wlazłam do ludzkiego łóżka (zajmuję w nim dużo miejsca co noc). Obrosłam też w górę futra, ale ludzkie istoty zamontowały klimatyzejszyn więc w lato będzie spoko. W międzyczasie pojawiła się u nas adopcina Stefania - durne to, ale kocham ją bardzo. Ostatnio się trochę lejemy, a na końcu nawzajem myjemy.
Do tego ganiamy po chacie jak gupki z Teodorem i Stefą.. a potem idę do łysych po drapanie po szyi i klepanie szynki!
Kochajcie swoje domki i rodzinki 🖤

Trykam was puchatym łbem
~ Pandora

Cześć zwierzoluby!Tu wasza Pandora 🐈‍⬛Lecimy z dawką wiedzy👇🐾 Co to jest NEOFOBIA?To zaburzenie żywieniowe określane jak...
30/03/2024

Cześć zwierzoluby!
Tu wasza Pandora 🐈‍⬛
Lecimy z dawką wiedzy👇

🐾 Co to jest NEOFOBIA?
To zaburzenie żywieniowe określane jako „jedzenie wybiórcze”. Coś wam to przypomina? 😼 Tak jest! Wasze futrzaki bardzo często mają to zaburzenie. Mówicie, że są "wybredne", albo że mają "delikatne podniebienie" 😸 A może wasz pupil ma po prostu neofobię - lęk przed nowym.

🐾 Skąd to się bierze?
Występuje najczęściej u kotów.
Przyczyn może być wiele, ale jedna z najpopularniejszych to tzw. "efekt pierwszeństwa". Występuje on, gdy malec po odstawieniu od cyca jest karmiony określonym rodzajem lub smakiem pokarmu przez długi okres czasu. Taki delikwent zaczyna wtedy wykazywać zwiększoną preferencję w stosunku do tego konkretnego pokarmu, a absolutnie odmawiać jedzenia czegoś nowego.
Naukowcy wykazali, że ​​ograniczanie doznań smakowych u szczeniąt i kociąt we wczesnym wieku prowadzi do utrwalonych preferencji żywieniowych, w wyniku których w późniejszym życiu odrzucane są wszelkie nowe pokarmy. A kiedy naukowcy na wczesnym etapie życia podawali karmę o różnych smakach i konsystencji, psy i koty w wieku dorosłym wykazały większą akceptację nowej żywności.

Ta forma neofobii to spory problem, gdy kot jest karmiony jednym rodzajem lub smakiem karmy przez wiele lat, a zmiana w potrzebach żywieniowych lub stanie zdrowia nagle wymaga zmiany karmy.
Niestety zwierzę będzie wtedy odmawiać zmiany karmy na taką, która uratowałaby mu życie.

🐾 Jak temu zaradzić?
Pamiętajcie, że w naturalnym środowisku koty polują na ogromną liczbę gatunków zwierząt, a są wśród nich małe ssaki (np. młode zające, myszy, szczury itp), ptaki, gady (np. jaszczurki), płazy (ropuchy, żaby), owady (np. pasikoniki, świerszcze).
Ich dieta jest bardzo urozmaicona i taka też powinna być od początku zapoznawania ze stałym pokarmem. Koty powinny zatem od początku swojego życia być zapoznawane z różnymi smakami. Oczywiście musi to się odbywać w obrębie zdrowego zbilansowanego żywienia, dostosowanego do potrzeb.

🐾 Jak karmić?
Istnieją 3 schematy żywienia:
1️⃣ żywienie z wyboru - stały dostęp do pożywienia. Jedzenie jest dostępne na misce cały czas, a kot/pies może pobierać ile chce i sam dozować sobie zapotrzebowanie.
Ten schemat ma moim zdaniem więcej wad niż zalet. Z wad: jedzenie albo zjadane jest w całości przez żarłoka, co doprowadzi go do otyłości, albo obeschnie, zanieczyści się i po prostu będzie nieświeże.
Z zalet: W tym schemacie jest duża szansa, że zwierzę będzie jadło z czasem wolniej i w małych porcjach, bo będzie wiedziało, że jedzenie jest ciągle dostępne.
2️⃣ żywienie kontrolowane czasowo - tutaj dajecie pupilowi określony czas na zjedzenie pokarmu (np. 15minut), po tym czasie miska z jedzeniem jest zabierana. Karmienie powinno odbywać się też o określonych porach. Unikacie tu problemów z obsychaniem karmy czy ogólnie jej świeżością. Do tego pupile szybko uczą się, o której jest pora karmienia i będą gotowe czekać na posiłek o ustalonym czasie.
3️⃣ żywienie kontrolowane porcjami - każdy pupil powinien miec określone dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i wyliczoną gramaturę konkretnej karmy do spożycia w ciągu dnia. Porcję dzieli się na kilka posiłków (im więcej tym lepiej) i podaje o ustalonych porach dnia. Unikamy w ten sposób nadmiernego spożycia (otyłość) oraz psucia się karmy.

2️⃣i3️⃣Możecie też połączyć schemat 2 i 3 - czyli wydzielone porcje podajecie o określonej porze dnia i dajecie krótki czas na zjedzenie posiłku. Jeśli nie zostaje zjedzony, miska z jedzeniem jest zabierana.
Tak właśnie jest w moim domku - człowieki wyliczyły ile gram karmy ma zjeść każdy z nas w ciągu dnia. Potem dzielą nam to na kilka posiłków i dają nam chwilę na zjedzenie każdego o określonych godzinach. W ten sposób zjadamy wszystko ze smakiem i nic sie nie marnuje 😻

P.S. Na zdjęciu Stefa - ona zdecydowanie nie ma neofobii...

Ha! I co? Wiecie już trochę więcej?

Trykam puchatym łbem
~ Pandora

🖤 17. lutego DZIEŃ KOTA 🐈‍⬛Z tej okazji wszystkim mruczkom życzymy:dużo kocimiętki 🍃wesołego hasania za robalem 🐞i wygod...
17/02/2024

🖤 17. lutego DZIEŃ KOTA 🐈‍⬛

Z tej okazji wszystkim mruczkom życzymy:
dużo kocimiętki 🍃
wesołego hasania za robalem 🐞
i wygodnego grzania dupki na słońcu 🌞

~ Puszka Pandory
dietetyka kota i psa

Cześć mądrale!Tu wasza Pandora 🐈‍⬛Dziś opowiem wam co powinniście wiedzieć o wapniu (Cu).Bez zbędnych wstępów - zaczynam...
10/02/2024

Cześć mądrale!
Tu wasza Pandora 🐈‍⬛

Dziś opowiem wam co powinniście wiedzieć o wapniu (Cu).
Bez zbędnych wstępów - zaczynamy!

Wapń to najbardziej obfity minerał w organizmie. 99% tego pierwiastka znajduje się w kościach i zębach, a pozostałe 1% we krwi, tkankach i przestrzeniach międzykomórkowych.
Koncentracja wapnia we krwi jest stała i jest regulowana przez 2 hormony:
- hormon produkowany przez przytarczyce (PTH)
- kalcytoninę, wydzielaną przez komórki tarczycy.
A więc jak widzicie tarczyca ma ważną rolę w utrzymywaniu odpowiedniego stężenia wapnia we krwi.
Do tego dochodzi witamina D, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia. Jej niedobór będzie prowadził do problemów z wchłanianiem tego pierwiastka.

➡️Dlaczego wapń jest tak ważny❓
🐾 Przede wszystkim jest budulcem kości i zębów.
🐾Pełni kluczową rolę w krzepnięciu krwi
🐾Jest bardzo ważny w przekazywaniu impulsów nerwowych.
🐾Jest odpowiedzialny za skurcz mięśni.

➡️Do czego prowadzi niedobór wapnia❓
Niedobory wapnia będą prowadzić do słabych kości, krzywicy, rzucawki (u matek karmiących), wolnego wzrostu, oraz problemów z układem nerwowym, takich jak: drgawki, depresja, padaczka, ogólne otępienie, a nawet brak apetytu.
Te niedobory często pojawiają się u zwierząt karmionych tzw. resztkami ze stołu, a także karmionych wyłącznie mięsem i podrobami oraz ogólnie źle zbilansowaną dietą.
U matek karmiących także może pojawić się niedobór wapnia, gdyż w dużej ilości jest ono potrzebne do produkcji mleka.

➡️Co zmniejsza wchlanianie wapnia❓
🐾Takie pierwiastki jak fosfor oraz magnez, spożywane w nieodpowiedniej ilości.
🐾Wiek. Z wiekiem zmniejsza się zdolność organizmu do absorpcji wapnia.
🐾Nadmierna ilość tłuszczu w diecie. Tłuszcz wiąże się z wapniem tworząc nierozpuszczalne mydła wapniowe, które są wydalane z organizmu.

➡️A co z nadmiarem wapnia❓
🐾Wapń spożywany w nadmiernej ilości nie jest toksyczny, jednak jego nadmiar będzie miał znaczny wpływ na wchłanianie innych niezbędnych minerałów, takich jak fosfor, magnez, żelazo, jod i cynk.
🐾U duzych ras psów nadmierne spożycie wapnia w okresie wzrostu może prowadzić do nieprawidlowego rozwoju kości - zwyrodnień.
🐾Ponadto może przyczyniać się do rozwoju kamieni nerkowych.

🔥 Problem z niektórymi minerałami, w tym z wapniem jest taki, że mimo iż jego stężenie w niektorych produktach jest wysokie, to w dużej mierze organizm go nie wchłania. Najlepiej przyswajalnym źródłem wapnia są suplementy. W BARF-ie stosuje się np. Węglan wapnia aby dostarczyć odpowiednią ilość tego niezbędnego pierwiastka.

🔥 Niesamowicie ważne jest, aby utrzymać odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, musi być on oczywiście dobrany do wieku, obecnego stanu zwierzęcia, a także dostosowany do chorób, jeśli takie istnieją.
Otrzymanie idealnego stosunku wapnia do fosforu jest trudne. W dietach komercyjnych te wartości mogą być mocno zachwiane i mieć wpływ na zdrowie czworonoga. Dodam, że jak już wiecie, w dietach komercyjnych producent deklaruje jedno, a w puszce może być co innego.
I tu konkluzja - dieta BARF pozwoli dostarczyć organizmowi dokładnie wyliczonych ilości danych minerałów. I nie musicie się już martwić o nagłą zmianę składu (producenci o tym nie informują).

I co łysolce? Pofałdował wam się bardziej mózg? 😸

Pozdrawiam puchato
~ Pandora

Dzień dobry zwierzoluby!Tu wasza Pandora 🐈‍⬛Dzisiaj bardzo ważny temat. Porozmawiamy sobie o kwasie.Konkretnie to o dwóc...
04/02/2024

Dzień dobry zwierzoluby!
Tu wasza Pandora 🐈‍⬛
Dzisiaj bardzo ważny temat. Porozmawiamy sobie o kwasie.
Konkretnie to o dwóch grupach niezbędnych kwasów tłuszczowych: Omega-3 i Omega-6.

🐾 W diecie możecie dostarczać organizmowi wiele kwasów tłuszczowych. Niektóre z nich organizm potrafi wytwarzać sam z glukozy, jak np. Omega-9 (kwas oleinowy), więc nie są one niezbędne w diecie. Są też takie, których wytworzenie tak ot jest niemozliwe przez organizm, i właśnie do nich należą kwasy Omega-3 i Omega-6. Te trzeba bezwzględnie dostarczać z pożywieniem, aby zachować prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

🐾 Omega-3 i -6 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które zawierają w swoim łancuchu węglowym podwójne łączenia. Omega-3 ma to łączenie po trzecim węglu, a Omega-6 po szóstym węglu.
To podwójne łączenie powoduje, że oba kwasy są bardzo nietrwałe i ich łańcuchy łatwo ulegają rozerwaniu, a więc utleniają się. To ważne, aby były przechowywane w szklanych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, z dala od światła, w chłodnym miejscu.

🖤 Ok, zacznijmy od Omega-3.
Pod tą nazwą mamy kilka niezbędnych kwasów tłuszczowych. Należą do nich kwas linolenowy, EPA i DHA. Organizm psa i kota ma możliwość wytworzenia EPA i DHA z kwasu linolenowego, ale w bardzo ograniczonej ilości, więc zaleca się mimo wszystko dostarczać organizmowi wszystkie trzy w diecie.
Kwasy EPA i DHA są potrzebne do tworzenia przez organizm eikozanoidów. Są to substancje podobne do hormonów, które pełnią kluczową rolę dla zdrowej skóry, płodności, silnego systemu odpornościowego i wielu innych, ważnych funkcji organizmu. Te wytworzone przy pomocy Omega-3 działają przeciezapalnie, przeciwzakrzepowo, są ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu krążenia.

🖤 A teraz o Omega-6.
Pod tą nazwą mamy dwa istotne kwasy: linolowy i arachidonowy (nie mylić z arachidowym!)
Organizm psa potrafi wytworzyć sobie kwas arachidonowy z kwasu linolowego, więc jeśli w diecie zostanie dostarczony linolowy w wystarczającej ilości to arachidonowy nie będzie niezbędny.
👉 Problem pojawia się jednak u kotów. Koty nie mogą syntetyzować kwasu arachidonowego z kwasu linolowego. Zatem oba muszą być dostarczone w diecie.
Kwas arachidonowy znajduje się tylko w produktach mięsnych. A więc koty, jako bezwzględni mięsożercy nie mogą jeść tak głupiego wynalazku, jak karmy vege ☝️
Omega-6 również odpowiedzialne są za tworzenie eikozanoidów. Te odpowiedzialne są między innymi za obronę przed patogenami i gojenie się ran, regulują też układ odpornościowy zapobiegając autoagresji.

🐾 Omega-3 i Omega-6 to niezbędne kwasy, które trzeba dostarczyć w diecie. Ich niedobór bedzie powodował problemy skórne, osłabioną odporność, infekcje, alergie, stany zapalne, choroby układu krążenia, problemy ze stawami, zaburzenia układu nerwowego i wiele innych poważnych dolegliwości.

🐾 Ważne jest jednak, żeby suplementować, lub dostarczać w diecie wszystkie kwasy w odpowiedniej ilości.
Omega-3 pomaga w zmniejszaniu stanów zapalnych, podczas gdy Omega-6 może te zapalenia wywoływać.
Trzeba pamiętać, że nadmierna ilość, nawet niezbednych organizmowi składników, może zaszkodzić.

Wiecie już troszkę więcej?
Trykam puchatym łbem
~ Pandora

Stefa mówi, że dzisiejsza pogoda jest na spanie, a nie na pracowanie
24/01/2024

Stefa mówi, że dzisiejsza pogoda jest na spanie, a nie na pracowanie

Hej człowieki! 🐈‍⬛Muszę was w końcu nauczyć jak czytać skład karm na etykietach. Pamiętajcie tylko, że skład podany na e...
14/01/2024

Hej człowieki! 🐈‍⬛
Muszę was w końcu nauczyć jak czytać skład karm na etykietach.
Pamiętajcie tylko, że skład podany na etykiecie to jedno, a to co producent tam miesza w garze to drugie 😿
Dobra, bez zbędnych wstępów! Zapraszam do nauki.

W przemyśle spożywczym prowadzi się takie działania, aby możliwie jak najwięcej produktów pozyskać z możliwie jak najmniejszą ilością odpadów do wyrzucenia. To znaczy, że często produkty nie dopuszczone do spożycia dla człowieka trafiają do pasz.

🐾Na etykietach często stosuje się coś takiego jak kategorie składników. Nie jest wymagane podawanie dokładnego składu. Dobrą wolą producenta jest wyszczególnienie z jakiej części zwierzęcia pochodzi mięso (jeśli się tam oczywiście znajduje). Jeśli producent nie ma się czym pochwalić to wtedy stosuje bardziej ogólny opis, np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.
Kiedyś na etykietach było napisane "produkty *uboczne* pochodzenia zwierzęcego. Ten wymóg zmieniono, ze względu na rosnącą świadomość wśród klientów i zmieniajacy się rynek.
Owe produkty uboczne, lub produkty pochodzenia zwierzęcego, to może być wszystko.
A więc jakie składniki są dopuszczone do produkcji paszy, które nie są dopuszczone do spożycia przez człowieka?
⚠️ żywność po upływie daty minimalnej trwałości
⚠️ żywność po upływie terminu przydatności do spożycia
⚠️ materiały, które spadły na podłogę w zakładach spożywczych
⚠️ rogi
⚠️ szczecina
⚠️ pióra
⚠️ włosy
⚠️ ścinki kopyt
⚠️ osad z urządzeń otrzymany w procesie przetwarzania mleka

🐈‍⬛ Teraz porównamy sobie kilka składów 🐈‍⬛

🔥Przykład 1. Gourmet gold, wołowina
Skład: Mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (57%, w tym 4% wołowiny), składniki mineralne, produkty uboczne pochodzenia roślinnego, cukier.
👉Jak to rozumieć:
W karmie jest 4% wołowiny, nie wiadomo z jakiej części zwierzęcia. 53% to produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (57% - 4% = 53%). Pozostałe 43% stanowią składniki mineralne, produkty uboczne pochodzenia roślinnego oraz cukier. Tu nie wiemy też co ile stanowi w karmie.

🔥Przykład 2. Wild freedom, Wide Country
Skład: 64% mięsa z kurczaka, żołądki z kurczaka, serca z kurczaka, wątróbki z kurczaka, tłuszcz z kurczaka, 34% bulionu, 2% składników mineralnych.
👉Jak to rozumieć:
W przypadku tej karmy jest o wiele lepiej. Producent nie kryje się za kategorią produktów lecz wyszczególnia konkretne części zwierzęcia. Jedynie nie wiemy jaki procent stanowią te poszczególne części, bo podano całość jako 64%. Z opisu wynika, że w tej karmie nie znajdziemy produktów typu pióra, włosy, kopyta..

🔥Przykład 3. Cat's plate, królik
Skład: mięso z królika 72%, serca i żołądki z indyka 11% wątroba z indyka 8%, olej Omega3 z łososia 7,5%, mączka ze skorupek jaj, drożdże piwne, algi morskie, suszona krew wołowa, czystek, mączka z małży nowozelandziej. Tauryna 2800 mg/kg, agar
👉Jak to rozumieć:
Spójrzcie na ten przejrzysty skład. Mamy tu dokładnie pokazane ile jakiego produktu i z jakiego zwierzęcia jest w karmie. Skład jest konkretny i oczywisty.

🐾 Kolejna sprawa:
Składniki karmy ułożone są na etykiecie w porządku malejącym - od tego składnika, którego jest najwięcej, do tego którego jest najmniej. Więc jeśli gdzieś na początku macie ziemniaki, zboża, to znaczy, że to nie jest dobra karma.

🐾A teraz jak rozumieć te tajemnicze nazwy na przodniej etykiecie? Damy sobie dla przykładu świnkę 🐖:
"O smaku 🐖" - to mniej niż 4%🐖
"Z 🐖" - to co najmniej 4%🐖
"Bogata w 🐖" - to co najmniej 14%🐖
"🐖 z 🐥" - to co najmniej 26%🐖 i co najmniej 4%🐥

🐾Na koniec coś, na co też zwrócić uwagę:
W opisie karmy macie takie stwierdzenia jak:
🔥Karma pełnoporcjowa lub podstawowa - jest karmą, która może być podawana codziennie jako podstawa diety. Uważajcie, to nie oznacza, że karma jest dobra ☝️
Np. Gourmet gold też jest opisany jako karma podstawowa.
🔥Karma uzupełniająca - to taka, która może byc podawana do karmy pełnoporcjowej, a sama nie stanowi posiłku. Czyli można ją rozumieć jako smakołyk.

I jak? Jesteście teraz troszeczkę mądrzejsi?
Czytajcie składy i nie dajcie się nabrać.
~ Pandora

Cześć bezsierściowi!Zakładajcie grube skarpety na te łyse wyrostki bo zimnooo!  ❄️Mnie na szczęście ten problem nie doty...
10/01/2024

Cześć bezsierściowi!
Zakładajcie grube skarpety na te łyse wyrostki bo zimnooo! ❄️
Mnie na szczęście ten problem nie dotyczy 😻

Trzymajcie się ciepło
~ Pandora

Cześć dwunożni!Tu wasza Pandora 🐈‍⬛A dzisiaj jeden z ważniejszych w dzisiejszych czasach tematów. Lecimy ostatni z punkt...
07/01/2024

Cześć dwunożni!
Tu wasza Pandora 🐈‍⬛
A dzisiaj jeden z ważniejszych w dzisiejszych czasach tematów.
Lecimy ostatni z punktów, mających was przekonać do BARF-u, czyli 👉 CENA 👈
Pewnie wielu z was zastanawia się ile może kosztować ta góra mięsa na zdjęciu obok Stefy. Żeby wam lepiej przybliżyć temat, weźmiemy sobie dla porównania dwie karmy komercyjne: jedna ze super składem, ale nie droga - Wild freedom, a druga, to coś, czym ogrom właścicieli karmi swoje zwierzęta, choć absolutnie nie powinni - Gourmet gold.

🐾 Pierwsza sprawa to sposób, w jaki powinniście sprawdzać cenę produktu. Zawsze patrzymy jaka jest cena 🔥za 1kg🔥
Ceny sprawdzam w sklepie zooplus, przy zakupie dużych ilości - wtedy cena jest niższa.
Na dzień dzisiejszy:

🔥 Wild freedom - około 25,50zł / kg
* Puszka 400g wychodzi po okolo 10,20zł

🔥 Gourmet gold - około 30 zł / kg
* Puszka 80g wychodzi po około 2,40zł
* Gdyby istniały puszki 400g kosztowałyby więc 12zł.

Porównując już te dwie karmy - Wild freedom ze świetnym składem jest tańsza niż śmietnik Gourmet gold - owiniety w złoto i świetnie rozreklamowany, nie mający nic wspólnego ze zdrowym żywieniem. (Poważnie - nie karmcie tym czworonogów)

❣️ A teraz grzecznie przejdziemy sobie do BARF-iku 😻
To, co widzicie na zdjęciu to to, co nasz człowiek kręcił wczoraj. (Paru składników nie ma na zdjęciu) To duża góra mięcha, ale nas jest w domu trzy - ja, Stefania i Teodor, i człowiek robi dla nas jedzenie na cały miesiąc, więc jednorazowo jest tego duuużo. Zanim przejdziemy do liczenia chciałam tylko was jeszcze poinformować, że gramatura dziennego spożycia BARFU na zwierzę jest o wiele mniejsza, niż karmy z puszki.

Przejdźmy do konkretów.
Wczorajszy BARF skomponowany był z:
🔥 szynka wieprzowa - 17,99 / kg
🔥 łopatka wieprzowa - 15,99 / kg
🔥 podroby - 10,99 / kg
🔥 warzywko 3,99 / kg
🔥 jajka - 2zł / szt
🔥 Do tej całej mieszanki dochodzi wiele suplementów oraz woda.

BARF ostatecznie wychodzi po około:
😻🙀 17 zł / kg 🙀😻

Chcecie więcej przeliczeń? 😸
Gdyby zapakować BARF w puszkę 400 g, to kosztowałaby 6,80zł
A gdyby zapakować go w mikropuszkę 80g, to kosztowałby 1,36zł !

No, więc odwołajcie ekipę sprzątającą bo pozamiatałam! 😼

~ Pandora

Hej zwierzolubyUdanego skoku w 2024 rok.Do zobaczenia    ~ Pandora
31/12/2023

Hej zwierzoluby
Udanego skoku w 2024 rok.
Do zobaczenia
~ Pandora

Cześć zwierzoluby!Tu wasza Pandora 🐈‍⬛Dziś postaram się wytłumaczyć wam, dlaczego BARF jest idealny dla zwierząt na każd...
29/12/2023

Cześć zwierzoluby!
Tu wasza Pandora 🐈‍⬛
Dziś postaram się wytłumaczyć wam, dlaczego BARF jest idealny dla zwierząt na każdym etapie życia w zdrowiu i chorobie.
Jedziemy z tym 👇

🐾 Jeśli mieszkaliście bądź mieszkacie z kocim lub psim dzieckiem, to na pewno zdarzało wam się kupić karmę dedykowaną dla malucha. Zawsze mówię o karmach mokrych - w puszkach, gdyż sucha karma w ogole nie jest dobrym wyborem, ale o tym mówiłam we wczesniejszym poście.

Producenci okłamują klientów przyklejając etykietę np. "kitten" na karmę i z automatu podwyższają cenę. Skład natomiast nie ma nic wspolnego z tą etykietą - jeśli porównać "kitten" i "adult" w środku znajdziemy dokładnie to samo. Karma z jednego "gara" trafia po prostu do różnych puszek.
Podam przykład takiej karmy - celowo wybrałam jedną z lepszych karm z idealnym składem, żebyście widzieli, że nie chodzi tylko o te słabe karmy.
Wild freedom dla kota z Zooplusa - karma, o ile producent nie kłamie, ma super skład i dobrze zbilansowane mikro i makro elementy, świetne dodatki, odpowiednio niską ilość węglowodanów oraz dobry stosunek wapnia do fosforu. Natomiast jeśli weźmiecie tą puszkę dla dorosłych zwierząt i porównacie z tą dla maluchów to okaże się, że 1:1 skład jest taki sam.
Powiecie - no skoro jest taka super to chyba dobrze? No niezbyt - po 1 potrzeby żywieniowe malucha są inne niż dorosłego zwierzęcia, a po 2 - czy można ufać w takim razie producentowi, który tak oszukuje klienta? ... Przypomnę wam, że ostatnia kontrola składu i jakości karm pokazała, że w puszkach znajduje się co innego, niż deklaruje producent na etykiecie.
W BARF-ie macie możliwość tak dobrać składniki, żeby były idealnie dostosowane dla rosnącego i rozwijającego się organizmu, a z wiekiem modyfikować dietę do potrzeb osobnika. Poza tym wiecie dokładnie, co jest w składzie.

A z takich ciekawostek: Ostatnie badania pokazują, że dieta BARF wprowadzona u szczeniąt ras dużych, jak np. Owczarek niemiecki - może chronić przed wystąpieniem dysplazji stawu biodrowego 😸 ciekawe prawda?

🐾 Oczywiście BARF jest idealny także dla czworonożnego seniora. Biorąc pod uwagę różne przypadłości pojawiające się z wiekiem żadna karma nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania kociego seniora i jednocześnie "ogarnąć" te przypadłości. Poszczególne karmy oznaczane są etykietami "senior", lub karmy weterynaryjne np. "renal" (karma nerkowa), "hyperthyroidism YD" (nadczynność tarczycy) itd.. Etykiet macie całą masę (P.S. Najbardziej śmieszą mnie te dedykowane konkretnym rasom).
A co jeśli senior cierpi na kilka dolegliwości? Przecież te karmy będą się wykluczać - np. karma na nadczynność tarczycy będzie miała bardzo niską zawartość jodu, a karma "nerkowa" już tego jodu będzie miała za dużo dla kota chorego na nadczynność tarczycy. Takich przykładów możemy dawać dużo. Pomijam już fakt, że skład karm weterynaryjnych jest bardzo zły - w myśl zasady coś za coś.

🖤 Podsumowując - BARF jest idealny dla zwierząt młodych oraz seniorów. Oczywiście musi być odpowiednio skomponowany dla każdego zwierzęcia osobno, bo każde zwierzę jest inne.
BARF przynosi wiele korzyści zdrowotnych - zaczynając od poprawiania stanu zębów, poprzez pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową a tym samym odporność, a koncząc na ujarzmianiu wielu poważnych chorób.

Dbajcie o siebie
Trykam puchatym łbem
~ Pandora

Hej dwunożni!Stefania poleciła zapytać co u was po Świętach🎄Mamy nadzieję, że minęły w miłej atmosferze.Tymczasem my wra...
27/12/2023

Hej dwunożni!
Stefania poleciła zapytać co u was po Świętach🎄
Mamy nadzieję, że minęły w miłej atmosferze.

Tymczasem my wracamy do nauki - już za moment pojawi się post nr 5 ☝️ w którym opowiem wam, dlaczego Barf jest świetny dla kota i psa na każdym etapie życia 🖤

Zostańcie z nami
~ Pandora

Z cyklu: "Alternatywne pomysły koty Stefanii"Dzisiejszy odcinek jest dla tych, co na Święta połknęli o jedną rybkę za du...
25/12/2023

Z cyklu: "Alternatywne pomysły koty Stefanii"

Dzisiejszy odcinek jest dla tych, co na Święta połknęli o jedną rybkę za dużo.
Otóż kota Stefa pragnie zauważyć, że jak śpisz, to chudniesz, bo już nic więcej do japy nie wsadzisz ☝️

Widzimy się po ŚwiętachTrzymajcie się ciepło     ~ Pandora
23/12/2023

Widzimy się po Świętach
Trzymajcie się ciepło
~ Pandora

Teodor pragnie zauważyć, że jak jesteś sową to w sumie masz dietę podobną do kociej 🙀
21/12/2023

Teodor pragnie zauważyć, że jak jesteś sową to w sumie masz dietę podobną do kociej 🙀

Cześć ludzie. Tu wasza Pandora 🐈‍⬛Zabierając się za ten wpis pomyślałam, że będzie krótki, bo to przecież taki oczywisty...
17/12/2023

Cześć ludzie.
Tu wasza Pandora 🐈‍⬛
Zabierając się za ten wpis pomyślałam, że będzie krótki, bo to przecież taki oczywisty temat - a jednak wyszło długo więc zapraszam do lektury bo znajdziecie tam coś ciekawego 🖤

⭐ Najpierw opowiem wam o problemach związanych ze składem w karmach komercyjnych:

⛔ ZBOŻA
Większość dostępnych na rynku karm zawiera zboża, które są przyczyną wielu alergii pokarmowych u psów. Koty natomiast w ogole nie trawią zbóż, więc ich obecność w karmie będzie w końcu wywoływać sensacje żołądkowe, a w konsekwencji zapalenie jelit i dalsze problemy zdrowotne.
Oczywiście znajdziecie komercyjne karmy bezzbożowe z dobrym składem, ale są one nie tylko bardzo drogie, ale i również do ich składu można się przyczepić, bo niektóre dodatki są w takich karmach niezbędne dla zachowania świeżości.

⛔ WĘGLOWODANY
Nawiązując do punktu wyżej, zboża oraz inne dodatki w karmie (np. ziemniaki, groch itp) to nadmiar węglowodanów. Psy radzą sobie z trawieniem węglowodanów w małej ilosci, jednak w karmach jest ich zazwyczaj za dużo.
Koty natomiast węglowodanów nie trawią. Są mięsożercami i ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia białka i tłuszczu.
W kociej ślinie brakuje amylazy, która jest enzymem niezbędnym do trawienia węglowodanów. W rezultacie, koty nie są w stanie ich trawić.
Zacznynają pojawiać się biegunki, wymioty, a dalej może rozwinąć się cała gama problemów zdrowotnych, w tym otyłość, cukrzyca, choroby jelit i wątroby.

⛔ KONSERWANTY i SZTUCZNE DODATKI
Karmy produkowane masowo wypełnione konserwantami i innymi sztucznymi składnikami, które mają zapobiegać zepsuciu się żywności, a także zachęcać zwierzę do jedzenia.
O konkretnych dodatkach do karm napiszę wam kiedy indziej bo jest to bardzo obszerny temat.

⛔ PRZEJRZYSTOŚĆ ETYKIETY
Chociaż na etykiecie karmy dla kotów i psów może znajdować się informacja o np. trzech różnych rodzajach mięsa, po prostu nie ma domowego sposobu, aby określić, ile każdego składnika faktycznie znajduje się w karmie. Producent pisze jedno a w karmie może być co innego. Ostatnio przeprowadzono kontrolę i okazalo się że sytacja jest bardzo zła. Pojawiły się nieprawidłowości typu: brak mięsa, gdy jest na etykiecie, lub inne mięso niż zadeklarowane, błędnie podana ilość tłuszczu i wilgotność, brak informacji o przydatności do spożycia...
Więcej o kontroli tutaj: 😾 👇
https://www.gov.pl/web/ijhars/wyniki-kontroli-karmy-dla-zwierzat-domowych

Niestety wciąż nie wiadomo jakie to karmy, być może dlatego, że nadal toczą się procedury administracyjno prawne. Jak będę coś wiedzieć to oczywiście dostaniecie tą informację natychmiast.

⭐ A teraz będzie krótko ale za to bardzo pozytywnie 😻

❣️ BARF wyklucza zboża, węglowodany, konserwanty, barwniki i inne alergeny pokarmowe, bo sami dobieracie składniki.
Macie pełną kontrolę nad tym, co je wasz przyjaciel. Nie musicie już zgadywać, co jest w karmie i czy producent nie kłamie.

❣️ Każde zwierzę jest inne i dobranie idealnej diety przy produkcji masowej jest niemożliwe. W przypadku BARFu dieta dobierana jest pod każdego osobnika osobno, z dokładnym zachowaniem ilości wszystkich składników i dodatków niezbędnych dla zdrowia kota i psa.

❣️ Podjęcie świadomej decyzji o karmieniu domową, dobrze przygotowaną i zbilansowaną dietą może być kluczem do zapewnienia nam zwierzom długiego i szczęśliwego życia.

Trykam puchatym łbem
~ Pandora

Teodorek mówi, że najważniejsze w życiu to mieć swój ciepły, bezpieczny domek 🖤P.S. Czekacie na kolejną dawkę wiedzy?Już...
16/12/2023

Teodorek mówi, że najważniejsze w życiu to mieć swój ciepły, bezpieczny domek 🖤

P.S. Czekacie na kolejną dawkę wiedzy?
Już jutro opowiem wam o następnej zalecie barf-iku 😻
Obserwujcie Puszka Pandory, żeby wiedzieć więcej.

Buziaki
~Pandora

Hej świadomy dystrybutorze jedzenia! Tu Pandora 🐈‍⬛Dzisiaj będzie o stresie i odporności! Ucz się, żebyś się lepiej opie...
10/12/2023

Hej świadomy dystrybutorze jedzenia! Tu Pandora 🐈‍⬛
Dzisiaj będzie o stresie i odporności!
Ucz się, żebyś się lepiej opiekował swoim zwierzem ☝️🎓

Najpierw będzie o stresie:
Stres oksydacyjny to stan, w którym w organizmie powstaje więcej wolnych rodników niż układ odpornościowy może zneutralizować.
Wolne rodniki natomiast uszkadzają komórki organizmu na wiele sposobów.

Stres oksydacyjny może być spowodowany przez czynniki środowiskowe (np zanieczyszczenie powietrza), choroby, jak również złą dietę.

W konsekwencji stres oksydacyjny, czyli te paskudne wolne rodniki doprowadzają do:
⚠️ Uszkodzenia komórek odpornościowych, utrudniając im rozpoznanie i neutralizowanie patogenów.
⚠️ Uszkodzenia DNA komórek odpornościowych, co może prowadzić do mutacji i rozwoju nowotworów.
⚠️ Utrudnionej produkcji przeciwciał.

A teraz o tym, jak sobie z tym radzić:
Dieta BARF może zmniejszać stres oksydacyjny na kilka sposobów:

❣️ Zawiera naturalne przeciwutleniacze, które pomagają neutralizować wolne rodniki. BARF jest bogaty w przeciwutleniacze, takie jak witamina C, witamina E, beta-karoten i polifenole.
❣️ Poprawia trawienie. O tym mówiłam wam już wcześniej - BARF jest dobrze strawny, dba o nasze jelitka. Lepsze trawienie oznacza, że mniej wolnych rodników jest uwalnianych do organizmu.
❣️ Dieta BARF jest bogata w składniki odżywcze, które wspierają układ odpornościowy, takie jak witamina A, witamina D, cynk i selen.

No i proszę 👉 Teraz już wiecie, że BARF buduje i wspomaga układ odpornościowy.
Silny układ odpornościowy jest w stanie lepiej radzić sobie ze stresem oksydacyjnym, a ostatecznie z wieloma chorobami i przypadłościami!

Przesyłam Puchate uściski
~ Pandora

Dzisiaj człowieki montowały nam drzewo do odwalania niezłych numerów, więc trochę byłam zajęta sprawdzaniem czy to się d...
09/12/2023

Dzisiaj człowieki montowały nam drzewo do odwalania niezłych numerów, więc trochę byłam zajęta sprawdzaniem czy to się da drapać, i czy można się na tym ganiać z Teodorem i Stefą.. Da sie!

A jutro dostaniecie ode mnie porcję wiedzy o BARFie. Mam nadzieję, że jesteście ciekawi 😻

Pozdrawiam was futrzaście
~ Pandora

Z cyklu: "Alternatywne pomysły koty Stefanii"W dzisiejszym odcinku kota Stefa pokazuje jak jeść, żeby nie poszło w biodr...
07/12/2023

Z cyklu: "Alternatywne pomysły koty Stefanii"

W dzisiejszym odcinku kota Stefa pokazuje jak jeść, żeby nie poszło w biodra tylko w cyce ☝️

Czeeeść zmarzluchy!Pandora z tej strony 🐈‍⬛Ale zasypało śniegiem co? Ja mam to gdzieś bo grzeję dupsko w domu 😻Dzisiaj d...
03/12/2023

Czeeeść zmarzluchy!
Pandora z tej strony 🐈‍⬛
Ale zasypało śniegiem co? Ja mam to gdzieś bo grzeję dupsko w domu 😻

Dzisiaj dość trudny temat, bo nie sposób opisać go w jednym poście, trzebaby raczej napisać o tym książkę. Ale postaram się przybliżyć wam temat!
🔥 Dzisiaj porozmawiamy o BARFIE jako remedium na problemy 🚑

BARF to idealnie zbilansowana dieta. Jak już wspomniałam we wcześniejszym poście BARF ma zbawienny wpływ na mikroflorę jelitową i procesy trawienne, a co za tym idzie - dba o zdrowie jelit. Ta dobroczynna właściwość sprawia, że możliwe jest sprawne kontrolowanie problemów jelitowych.
Ale nie tylko ☝️

Przygotowując BARF w domu macie całkowitą kontrolę nad tym, co się znajduje w pożywieniu waszych podopiecznych. W ten sposób eliminujecie składniki, które w karmach komercyjnych muszą się znaleźć ze względu na konserwację, a które u wielu zwierząt powodują problemy. Pomijam już fakt, że w większości puszek są składniki, które absolutnie nie powinny się tam znajdować.

Dodatkowo, kontrolując skład BARFU, oraz mając wiele mięsnych alternatyw, można latwiej eliminować problemy związane z alergiami pokarmowymi, tak często występującymi u kotów.

Ponadto BARF jest zbawienny przy takich chorobach jak: niewydolność nerek, kamica nerkowa, niewydolność wątroby, zapalenie trzustki, nadczynność tarczycy, choroby układu krążenia. W jaki sposób? Przy kontrolowanym doborze ilości konkretnych składników można wpłynąć na odciążenie uszkodzonych narządów.
Dla przykładu z życia wziętego - nasz Czarnuszek na starość chorował na nadczynność tarczycy, która w obrazie USG nie miała żadnych guzów nowotworowych. Pani doktor zdecydowała nie truć go lekami (leki na nadczynność tarczycy dla kotów są bardzo toksyczne i często doprowadzają do innych poważnych problemow). Rozpoczęliśmy karmienie Czarnuszka BARF-em idealnie ułożonym pod jego wyniki krwi. Rezultat? Nadczynność tarczycy ujarzmiona, wyniki krwi wracają do normy!

Na koniec wspomnę jeszcze o otyłości, z którą wcale nie ma żartów ☝️ Otyłość u zwierząt doprowadza do problemów z aparatem ruchu oraz chorób narządów. Choroby wymienione powyżej, oraz wiele innych, mogą być wynikiem złego odżywiania i otyłości.
Więc jeśli wasze koty albo psy mają grube dupki, to koniecznie edukujcie się w BARF-ie, który świetnie dba o linię 😸

No.. nagadałam się.. Ale muszę wam co nieco wyjaśnić, żebyście byli bardziej świadomymi właścicielami 😽
Na koniec chcę wam tylko powiedzieć, że BARF dla każdego osobnika powinien być układany indywidualnie, po przeprowadzonych badaniach i w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Pamiętajcie, że wasz lekarz weterynarii musi wiedzieć, jaką dietą karmicie zwierzę, zwłaszcza chore, a kontrole parametrów zdrowotnych należy przeprowadzać re-gu-lar-nie☝️

Trykam was puchatym łbem i życzę zdrówka
~ Pandora

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Puszka Pandory posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Puszka Pandory:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share