14/01/2024
Hej człowieki! 🐈⬛
Muszę was w końcu nauczyć jak czytać skład karm na etykietach.
Pamiętajcie tylko, że skład podany na etykiecie to jedno, a to co producent tam miesza w garze to drugie 😿
Dobra, bez zbędnych wstępów! Zapraszam do nauki.
W przemyśle spożywczym prowadzi się takie działania, aby możliwie jak najwięcej produktów pozyskać z możliwie jak najmniejszą ilością odpadów do wyrzucenia. To znaczy, że często produkty nie dopuszczone do spożycia dla człowieka trafiają do pasz.
🐾Na etykietach często stosuje się coś takiego jak kategorie składników. Nie jest wymagane podawanie dokładnego składu. Dobrą wolą producenta jest wyszczególnienie z jakiej części zwierzęcia pochodzi mięso (jeśli się tam oczywiście znajduje). Jeśli producent nie ma się czym pochwalić to wtedy stosuje bardziej ogólny opis, np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.
Kiedyś na etykietach było napisane "produkty *uboczne* pochodzenia zwierzęcego. Ten wymóg zmieniono, ze względu na rosnącą świadomość wśród klientów i zmieniajacy się rynek.
Owe produkty uboczne, lub produkty pochodzenia zwierzęcego, to może być wszystko.
A więc jakie składniki są dopuszczone do produkcji paszy, które nie są dopuszczone do spożycia przez człowieka?
⚠️ żywność po upływie daty minimalnej trwałości
⚠️ żywność po upływie terminu przydatności do spożycia
⚠️ materiały, które spadły na podłogę w zakładach spożywczych
⚠️ rogi
⚠️ szczecina
⚠️ pióra
⚠️ włosy
⚠️ ścinki kopyt
⚠️ osad z urządzeń otrzymany w procesie przetwarzania mleka
🐈⬛ Teraz porównamy sobie kilka składów 🐈⬛
🔥Przykład 1. Gourmet gold, wołowina
Skład: Mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (57%, w tym 4% wołowiny), składniki mineralne, produkty uboczne pochodzenia roślinnego, cukier.
👉Jak to rozumieć:
W karmie jest 4% wołowiny, nie wiadomo z jakiej części zwierzęcia. 53% to produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (57% - 4% = 53%). Pozostałe 43% stanowią składniki mineralne, produkty uboczne pochodzenia roślinnego oraz cukier. Tu nie wiemy też co ile stanowi w karmie.
🔥Przykład 2. Wild freedom, Wide Country
Skład: 64% mięsa z kurczaka, żołądki z kurczaka, serca z kurczaka, wątróbki z kurczaka, tłuszcz z kurczaka, 34% bulionu, 2% składników mineralnych.
👉Jak to rozumieć:
W przypadku tej karmy jest o wiele lepiej. Producent nie kryje się za kategorią produktów lecz wyszczególnia konkretne części zwierzęcia. Jedynie nie wiemy jaki procent stanowią te poszczególne części, bo podano całość jako 64%. Z opisu wynika, że w tej karmie nie znajdziemy produktów typu pióra, włosy, kopyta..
🔥Przykład 3. Cat's plate, królik
Skład: mięso z królika 72%, serca i żołądki z indyka 11% wątroba z indyka 8%, olej Omega3 z łososia 7,5%, mączka ze skorupek jaj, drożdże piwne, algi morskie, suszona krew wołowa, czystek, mączka z małży nowozelandziej. Tauryna 2800 mg/kg, agar
👉Jak to rozumieć:
Spójrzcie na ten przejrzysty skład. Mamy tu dokładnie pokazane ile jakiego produktu i z jakiego zwierzęcia jest w karmie. Skład jest konkretny i oczywisty.
🐾 Kolejna sprawa:
Składniki karmy ułożone są na etykiecie w porządku malejącym - od tego składnika, którego jest najwięcej, do tego którego jest najmniej. Więc jeśli gdzieś na początku macie ziemniaki, zboża, to znaczy, że to nie jest dobra karma.
🐾A teraz jak rozumieć te tajemnicze nazwy na przodniej etykiecie? Damy sobie dla przykładu świnkę 🐖:
"O smaku 🐖" - to mniej niż 4%🐖
"Z 🐖" - to co najmniej 4%🐖
"Bogata w 🐖" - to co najmniej 14%🐖
"🐖 z 🐥" - to co najmniej 26%🐖 i co najmniej 4%🐥
🐾Na koniec coś, na co też zwrócić uwagę:
W opisie karmy macie takie stwierdzenia jak:
🔥Karma pełnoporcjowa lub podstawowa - jest karmą, która może być podawana codziennie jako podstawa diety. Uważajcie, to nie oznacza, że karma jest dobra ☝️
Np. Gourmet gold też jest opisany jako karma podstawowa.
🔥Karma uzupełniająca - to taka, która może byc podawana do karmy pełnoporcjowej, a sama nie stanowi posiłku. Czyli można ją rozumieć jako smakołyk.
I jak? Jesteście teraz troszeczkę mądrzejsi?
Czytajcie składy i nie dajcie się nabrać.
~ Pandora