02/07/2023
Dopóki ostatni pies 🦮🐕🦺🐩kot 🐈⬛🐈nie opuści bram schroniska , do swojego domu , dopóki ostatni bezdomny pies nie będzie miał domu , nie powinni ludzie powoływać na świat kolejnych kotów , psów , ani w celach zarobkowych , ani darmowych tak zwanych oddawane w dobre ręce .
Według niektórych szacunków liczba bezdomnych psów do około 3 ml .
Bezdomność psów i kotów w Polsce
Jednym z głównych i wciąż rosnących problemów społecznych jest bezdomność psów i kotów w Polsce
Mimo wielu akcji, rozpowszechniania i popularyzacji adopcji zwierząt, ich liczba w schroniskach ciągle wzrasta.
Nadal nie odpowiedzialni ludzie powołują na świat nie chciane zwierzęta ! Mimo XXI wieku ich mentalność się nie zmienia .
Miasto nie jest naturalnym środowiskiem zwierząt, a bezdomność nie jest ich wyborem. To my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za pobyt zwierząt w aglomeracjach miejskich oraz przyczyniamy się do braku odpowiednich warunków życia i powodujemy ich stan bezdomności.
Brak swojego domu i miejsca dla naszych zwierząt domowych oznacza odrzucenie, niepewność, brak pożywienia i opieki, zimno, strach, choroby, niebezpieczeństwo, śmierć.
Przyczynami bezdomności psów i kotów są:
nieodpowiedzialne adopcje – okres świąt Bożego Narodzenia, niespodzianki urodzinowe, obdarowywanie zwierzęciem osób, które nie są gotowe na przyjęcie zwierzaka pod swój dach. W rezultacie tego, ludzie którzy adoptowali pupila, pozbywają się go. Gdy zwierzę się znudzi, nie spełnia urojonych oczekiwań swojego właściciela, gdy okazuje się, że pseudo-opiekun wyjeżdża na urlop, wtedy nie zastanawiając się nad losem podopiecznego, zwierzak kończy na ulicy, przy autostradzie, w odludnym, obcym miejscu lub schronisku,
panująca moda na określoną rasę zwierząt – ludzie kupują je nie znając potrzeb, wymagań, cech charakteru i nie są w stanie temu sprostać, a dalsze losy zwierzęcia to miejsce w schronisku lub wyrzucenie go jak niepotrzebnego już przedmiotu,
niekontrolowane rozmnażanie zwierząt – część osób posiadających zwierzęta nie sterylizuje ich, nie kastruje. Zwierzęta rozmnażają się bez kontroli, jest ich coraz więcej, są niechciane, sprawiają później zbyt duży problem i znów czeka je ulica, schronisko lub śmierć,
ucieczki zwierzą z domów niefrasobliwych właścicieli. Zwierzęta prześlizgują się przez szpary w drzwiach, uchylone drzwi, podczas spaceru prowadzone bez smyczy, w Sylwestra, gdy strzelają petardy lub w sytuacji, gdy zwierzę się czegoś wystraszy. Rzadko kończy się to happy endem, z reguły pies lub kot kończy na ulicy lub w schronisku, tęskniąc i czekając na opiekuna, który nigdy nie przychodzi,
hodowle zwierząt rasowych – tak samo jak hodowle certyfikowane, jak i pseudohodowle, działające nielegalnie, rozmnażają zwierzęta. Zwierzęta pochodzące z nich często trafiają na ulicę.
Na bezdomne zwierzęta czyha wiele niebezpieczeństw. Zagrażają im ludzie, celowo chcąc zrobić im krzywdę poprzez znęcanie się nad nimi, trucie oraz zwyrodnialcze uśmiercanie w męczarniach. Zwierzęta bezdomne giną pod rozpędzonymi kołami samochodów oraz umierają na różnego rodzaju choroby – zakaźne lub wirusowe, niszczą je pasożyty (pchły, tasiemce, glisty, wszoły). Niedożywienie, brak schronienia jest również jednym z powodów przedwczesnej śmierci zwierząt żyjących w mieście.
Ile może być bezdomnych zwierząt w Polsce? Bardzo trudno jest określić nawet szacunkowo ich liczbę. Według niektórych szacunków może być to ok. 3 mln bezdomnych psów i kotów.
Rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt w Polsce wymaga bardzo wielu działań na różnych poziomach. W Polsce funkcjonują programy opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności, a ich celem jest ograniczenie ilości bezdomnych zwierząt, zapewnienie im opieki, ograniczenie populacji, a także edukacja mieszkańców w temacie humanitarnego i odpowiedzialnego traktowania zwierząt. Przeciwdziałając bezdomności koniecznie musimy przystąpić do realizacji pewnych założeń:
zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu psów i kotów, poprzez sterylizację i kastrację zwierząt niehodowlanych, jest to skuteczny trwały i bezpieczny sposób, ma też znaczenie dla ich zdrowia i dobrostanu; korzystne efekty sterylizacji to: ochrona przed chorobami układu rozrodczego, jak np. zapalenie błony śluzowej macicy (ropomacicze), nowotwory macicy i jajników u samic, nowotwory gruczołu mlekowego, nowotwory jąder i prostaty u samców. Sterylizacja suk dodatkowo eliminuje występowanie rui oraz problemy związane z ciążą urojoną; u samców może ograniczać agresywne zachowania i terytorializm, psy mogą lepiej i zdrowiej funkcjonować, a przede wszystkim cieszyć się lepszym samopoczuciem,
przemyślany i odpowiedzialny zakup zwierząt dotyczący tego, czy zależy nam na tym aby kot lub pies był rasowy lub nie ma to dla nas większego znaczenia; jeśli decydujemy się na zwierzę danej rasy, powinniśmy udać się do hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce lub jednej z kilku federacji felinologicznych takich jak np. Polska Federacja Felinologiczna „Felis Polonia”, Stowarzyszenie Koty Rasowe. Jeśli rasa pupila nie jest dla nas kluczowa , dobrym rozwiązaniem jest adopcja zwierzęcia ze schroniska lub za pośrednictwem jednej z fundacji zajmujących się pomocą bezdomnym zwierzętom,
popularyzacja adopcji psów i kotów ze schronisk, jak również organizacji zajmujących się pomocą bezdomnym zwierzętom,
trwałe znakowanie i rejestracja zwierząt, polega to na umieszczeniu pod skórą mikroprocesorów oraz ich zapisywanie w specjalnie do tego przeznaczonych rejestrach elektronicznych. Czip pozwala na szybkie odnalezienie właściciela w przypadku zaginięcia oraz powrót zwierzęcia do domu; warto zaznaczyć, że znakowanie zwierząt będzie miało naprawdę prawdziwy sens, jeśli będzie powszechne i obowiązkowe, a dostęp do bazy danych będą miały wszystkie do tego uprawnione osoby oraz instytucje.
Warto zastanowić się przed kupnem lub adopcją nowego domownika. Pomyślmy czy będziemy mieli na to wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, czy nie będzie to chwilowa zachcianka i kaprys. Nie krzywdźmy zwierząt, w których wzbudziliśmy miłość, zaufanie i które nie wyobrażają sobie życia bez nas. Pomóżmy tym kotom i psom, które tego potrzebują, nie przechodźmy obok nich obojętnie. Okażmy im serce, ciepło i zainteresowanie. Nie bądźmy obojętni, kochajmy naszych największych i najwierniejszych przyjaciół, a oni odwdzięczą się nam tysiąckrotnie.