10/11/2023
Dzisiejszy post będzie dotyczył zwartego ciałka naszych buldozich pupili 🥰
Sylwetka naszych psów, patrząc na nie z góry , przypomina nieco budowę gruszki. Idzie taki pakerek,który buja się rozstawiając przód dość okazale i przypomina bodyguarda na dyskotece 😅
Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że między innymi za to właśnie je kocham ❤️
Ale! Wiecie, że buldogi właśnie przez to jak wyglądają mogą mieć problem z dogadaniem się z innymi psami 😅 buńczuczna postawa , sterczące uszy i brak merdającego ogona , nie przysparza im wielu przyjaciół 😏
A teraz przejdźmy do elementów wzorca FCI.
Trochę przynudzę ale mam nadzieję, że będzie to dla Was jasne.
TUŁÓW:
Górna linia: Wznosi się stopniowo, ale nie przesadnie, od kłębu do lędźwi. Tego typu
ukształtowanie linii grzbietu, określane jako grzbiet karpiowaty, jest typowe dla rasy.
Tutaj zrobimy stop. Plecy buldoga muszą mieć lekko karpiowaty wyraz czyli patrząc na niego z boku , widzimy lekki łuk sylwetki. Jednak pamiętajcie, że jeśli to pierwsze co widzimy w budowie psa w ruchu - to jego "karp" może być zbyt mocno zaznaczony. Bywają też psy z bardziej płaską linią grzbietu. Czasem dłuższe w lędźwiach. Długość sylwetki również ma tu znaczenie na rozłożenie górnej linii.
Grzbiet: Szeroki, muskularny, mocny i stabilny.
Lędźwie: Krótkie, szerokie i wysklepione.
I tutaj grzbiet i lędźwia powinny być dość mocne , umięśnione , żeby pokazać że sylwetka jest krępa i zwarta.
Zad: wyraźnie opadający
Klatka piersiowa: Cylindryczna i głęboka (sięgająca nieco poniżej łokcia); określana jako beczkowata, z mocno wysklepionymi żebrami,. Przedpiersie szerokie, widziane z przodu ma kształt kwadratu.
Tutaj zatrzymamy się na klatce piersiowej. Patrząc na buldoga od przodu , jego klatka piersiowa powinna opadać aż do łokcia, a przód który widzimy i przestrzeń między łapami powinna układać się w kształt kwadratu. To dość istotny element w budowie buldoga. Często jednak patrząc na front (czyli klatkę) widzimy kształt prostokąta. Budowa przodu ma związek również z ułożeniem łopatki i ustawieniem kończyn przednich. Bywa tak, że pies ustawia jest bardziej dośrodkowo co psuje ogólny wyraz.
Linia dolna i brzuch: Brzuch podciągnięty lecz nie przesadnie podkasany.
O i teraz przyznać się kto ma buldoga bez wcięcia w talii 🤣 pamiętajcie o zachowaniu umiaru i nie podjadanie z nim w nocy 😆
OGON: Naturalnie krótki, idealnie- wystarczająco długi, by zasłonić odbyt, nisko osadzony, raczej prosty, gruby u nasady i zwężający się stopniowo ku końcowi.
Dopuszczalny jest ogon skręcony, zawinięty, załamany lub dłuższy, lecz nie sięgający poniżej stawu skokowego. Ogon, nawet w ruchu, nie przekracza linii poziomej grzbietu.
Ogon w tej chwili to dość istotny element budowy buldoga. Mogłoby się wydawać, że buldog w zasadzie go nie posiada 😅 a jednak! Buldog powinien mieć ogon,gdzie najbardziej pożądane są trzy wyczuwalne kręgi. Ideałem będzie jak zasłoni odbyt. Może być długości nawet do stawu skokowego, ale takie przypadki zdarzają się rzadko. Natomiast kiedy jest w ruchu - powinien ogon nosić poniżej linii grzbietu. Nie może on sterczeć do góry jak antenka :) zdarzają się dyskwalifikacje na wystawach właśnie przez brak ogona bo jest on zbyt szczątkowy.
KOŃCZYNY
KOŃCZYNY PRZEDNIE:
Wygląd ogólny: Widziane z boku i z przodu – ustawione pionowo i równolegle.
Łopatki: Ustawione mocno ukośnie.
Ramię: krótkie, grube, muskularne, lekko wygięte.
Łokcie: osadzone blisko ciała i ściśle przylegające.
Przedramię: krótkie, proste i muskularne.
Nadgarstki: Mocne i krótkie.
Śródręcze: Krótkie, widziane z boku ustawione nieco skośne.
Łapy: Małe, okrągłe i zwarte, tzw. kocie łapy, odstawione lekko na zewnątrz. Palce
zwarte, pazury krótkie, grube i czarne.
KOŃCZYNY TYLNE:
Wygląd ogólny: Kończyny tylne mocne i muskularne, nieco dłuższe niż przednie,
co powoduje uniesienie zadu. Nogi, widziane z boku i z tyłu, ustawione prosto
i równolegle.
Uda: Muskularne i mocne.
Stawy skokowe: położone dość nisko, nie nazbyt ukątowane ani przesadnie strome.
Śródstopie: mocne.
Tylne łapy: Okrągłe, zwarte, nie skierowane do środka ani na zewnątrz.
Opis powyżej pokazuje nam jak bardzo istotny jest wygląd chociażby nadgarstka u psa. Jego sylwetka jest zależna od wielu czynników , począwszy od wysokości ułożenia łopatki, miękkości nagrastka aż po ułożenie palców w kończynach. Jeśli chcecie mieć psa na wystawy , należy dbać o kondycję jego łap, a znaczenie ma tutaj nawet długość pazura i częstotliwość obcinania go. Oczywiście są tutaj istotnie przede wszystkim długości kończyn, ułożenie poszczególnych elementów budowy aby ruch psa nie był zaburzony. To detale,które sędzia ocenia właśnie w ruchu psa na wystawie.
CHÓD/RUCH: Kończyny, widziane zarówno z przodu jak i z boku, poruszają się równolegle w stosunku do płaszczyzny pośrodkowej ciała. Ruch swobodny, mocny i płynny.
Ta płynność buldoga czasem pozostawia wiele do życzenia 😆 osobiście mam tylko kilka ulubionych psów z ringów , które podobają mi się w ruchu na tyle, że uznam że są wybitne pod tym względem. Każdy detal budowy ma na ten ruch ogromny wpływ , ale i umiejętność pokazania takiego psa na wystawie przez handlera.
WYSOKOŚĆ I MASA CIAŁA:
Wysokość w kłębie: Psy: 27-35 cm
Suki: 24-32 cm
Dopuszczalne jest odchylenie o 1 cm powyżej lub poniżej podanych wymiarów.
Masa ciała: Psy: 9-14 kg
Suki: 8-13 kg
U osobników typowych dla rasy dopuszczalna jest masa ciała większa o 500g.
A tutaj o wielkości i wadze.
Pamiętajcie, że czasem zdarzają się odstępstwa od wzorca, jednak jako psy hodowlane i wystawowe , to co jest na pierwszym planie to wielkość. Jeśli mamy francuza wielkości anglika to niestety, dyskwalifikuje to jego udział w wystawach.
Jednak może być jak najbardziej ukochanym pupilem na kanapie.
Mam nadzieję, że nie nudziliście się zbyt mocno 😁
Dla nas nasze psie dzieciaki będą zawsze ideałami, ale myślę ,że ciekawie jest spojrzeć na naszego przyjaciela przez pryzmat wzorca i widzieć te detale.
W ramach zadania domowego sprawdźcie sobie budowę frontu Waszych psów. Jak jest u Was? Kwadrat? Prostokąt?
A tymczasem życzę Wam pięknego wieczoru i widzimy się za tydzień.
Nad tematem na kolejny post nadal jeszcze myślę 😁
ale obiecuję, że będzie ciekawie!
Buziaki 😘
Gosia
Małgorzata Dudek dziękuję za piękne zdjęcie Brunka ❤️ uwielbiam to ujęcie 😍