Hétközben és hétvégén is várunk egy kis száguldásra minden érdeklődőt, kutya fajtájától, méretétől függetlenül Budapest környéki, könnyen megközelíthető, zárt coursing pályánkra. A kutyák vérében van az űzés ösztöne. Városi életünkben négylábú barátainknak nincs lehetőségük zsákmányt hajtani, így marad egy kiélhetetlen vágy. A coursing, a műpréda üldözés remek lehetőség a kutyák intenzív lemozgatá
sára és ösztönük követésére biztonságos környezetben.
És most lássuk részletesen, hogy mi az coursing
Több fajtája is létezik. Régen az agarakkal vadásztak aprótestű állatokra, mint például a nyúl. A mai napig létezik az úgynevezett Hare Coursing, ahol az agarak élő nyulat üldöznek egy zárt pályán, ahol a vadnak esélye van menedéket találni. Közben bírálják az agarak teljesítményét gyorsaság és fordulékonyság szerint. https://www.youtube.com/watch?v=V4OX7qkSVh8
Lure Coursing: A vadat műnyúllal helyestesítik, amit előre kitűzött pályán cikk cakkban vontatnak egy speciális géppel az agár előtt kb. 15-20 méterrel. A műnyúl mozgása a kutya előtt úgy van megtervezve, hogy a legjobban hasonlítson egy igazi nyúl mozgásához. Két kutya fut egyszerre, szájkosárban. A pálya hossza 400-1000 méter között szokott váltakozni. Gyakorlatban 600 méter szokott lenni a pálya. Közben itt is 2 bíró értékeli a kutyákat különböző szempontok alapján, mint pl.
- Gyorsaság
A gyorsaság elengedhetetlen a préda elfogásához, ill. annak kompenzálásához, ha a versenyző beragad a startnál. Egy agár sebessége a pálya teljes hossza alatt mutatkozik meg, de főleg a nyúl elfogásánál. A gyorsaság megmutatkozik a lépéshosszban, a lépések számában, és a mozgás fokozásában. A bírónak jutalmaznia kell a kutyát, amelyik alacsonyan, jól kinyújtózva fut és küzd a nyúlért. Mivel a sebesség mérésére nem használnak időmérést, az a mód, ahogy az agár "adja magát", egy fontos eszköz, hogy értékeljék képességeit. Az abszolút sebességet a bírálatkor nem veszik figyelembe, mert az agár sebességét a versenytársának a sebességéhez kell hasonlítani. A "go-bye" akkor adható, amikor a hátul futó agár minden tőle telhetőt megtesz és megelőzi a versenytársát. A "go-bye" mindig két egymást követő tárcsa között számít.
- Űzési kedv
Lelkesedés az űzésben, bármilyen terepviszonyok között (hepehupás terep, esetleg akadályokkal) és bármilyen incidensek történjenek, mint pl. kipördülés a kanyaroknál, esés stb. Az agár űzési kedve a következőknél látszik:
a) a startnál: ahogy feszülten koncentrál, ahogy rátapasztja szemét a nyúlra
b) amikor űzi a nyulat: ahogy folyamatosan a nyúl elfogására törekszik, így a nyúlhúzót a sebesség növelésére készteti, annak érdekében, hogy elkerülje, hogy az agár még a verseny vége előtt elkapja a nyulat. Ahogy habozás nélkül, tisztán átugorja az akadályt, és ahogy törekszik, hogy visszaforduljon a nyúlra, ha az mögé került. c) A nyúl elfogásánál: ahogy teljes sebességgel becsapódik a nyúlra, ill. ahogy megkísérli elkapni a nyulat, még ha azt versenytársa már meg is szerezte.
- Intelligencia / Helyzetfelismerés
Az intelligencia megmutatkozik az űzésben
- Fordulékonyság
Az agár fordulékonysága megmutatkozik:
a) Gyors irányváltásaiban, amire a nyúl cikázása készteti
b) Ahogy az akadályokat kezeli
c) A fogásnál, és különösen ahogy becsúszik a nyúlra
- Erőnlét
A képesség, ahogy az agár jó fizikai kondícióban fejezze be a versenyét. Két futam után a legtöbb pontot elért agár nyer. Tehát nem az a lényeg ki jut előbb a nyúl közelébe. https://www.youtube.com/watch?v=57TGM6uAbSY
Ezt a nagyszerű sportot szeretnénk megismertetni minden kutyával, mert tapasztalatunk szerint nagyon jó módja kedvenceink lemozgatásának és az ebek szenvedélyesen szeretik. források:
http://kutya.hu/Cikk.aspx?id=7202
https://en.wikipedia.org/wiki/Coursing
http://helikitty.gportal.hu/gindex.php?pg=27917560
https://en.wikipedia.org/wiki/Hare_coursing
http://www.raba-agar.hu/doc/orszagos_versenyszabalyzat_2007.pdf
http://docplayer.hu/997918-Meoe-orszagos-agarverseny-es-coursing-szabalyzat.html