Jezdectví s důvěrou

  • Home
  • Jezdectví s důvěrou

Jezdectví s důvěrou Pro všechny, kdo ctí koně jako rovnocennou bytost a záleží mu na jeho štěstí a pohodě.

Trochu lepší překlad pomocí Deepl překladače: Říká se, že sklidíte, co jste zaseli.Tak jsem se na chvíli zastavil a rozh...
29/02/2024

Trochu lepší překlad pomocí Deepl překladače:

Říká se, že sklidíte, co jste zaseli.

Tak jsem se na chvíli zastavil a rozhlédl se kolem.

Při výcviku koní jsem zasévala semínka stresu, která později vykvetla do celých houštin chronické úzkosti.

A v tu chvíli jsem byl ohromen emocemi, které mé jednání v koních sklízelo.

Mým cílem bylo mít uvolněné a dobře vychované koně, kteří se těší ze své práce, a já jsem v tom selhávala, když jsem je nutila, aby "pracovali přes to".

Když se snažili sdělit svůj stres, nutila jsem je pracovat ještě usilovněji, dokud s touto komunikací úplně nepřestali.

Unavení, zpocení, udýchaní a zpocení by pak jejich trénink skončil.

Jak jsem mohl očekávat, že se jim něco takového bude líbit?

Teď mi to všechno připadá tak hloupé.

Ale svým způsobem to byl dar, že navzdory tomu, jak jsem se snažila komunikaci umlčet a uhasit, když šlo o komunikaci, kterou jsem nechtěla slyšet, se moji koně snažili komunikovat dál.

Nevzdali se naděje, že je konečně vyslechnu.

A přestože vytrvalost tohoto nežádoucího chování narušovala mé trenérské cíle, bylo to znamení, že moji koně stále věří v mou schopnost je konečně vyslyšet.

Ještě se neuzavřeli.

Proto jim teď děkuji za jejich vytrvalost.

Za to, že jsou stále hlasitější a odmítají mě nechat přehlušit jejich hlasy.

Protože nakonec přece jen něco zacvaklo a já si uvědomila, že k cíli nemířím po trase, po které jsem chtěla.

Nebyla to žádná příjemná cesta, protože jen jedna polovina z nás se bavila, zatímco druhá byla tak nešťastná.

Upřímně řečeno, pochybuji, že jsem se většinu času vůbec dobře bavil.

Frustrace, vztek a úzkost, které pro mě byly běžnými emocemi během tréninku i po něm, už nejsou přítomny nikdy.

Tím, že jsem pomáhala léčit škody, které jsem napáchala ve svém vztahu ke koním, jsem zároveň léčila sama sebe.

They say you reap what you sow.

So, I stopped for a moment and took a look around.

In my training of horses, I was sowing seeds of stress, ones that would blossom into entire thickets of chronic anxiety.

And in that moment, I was stunned by the emotions my actions were harvesting in horses.

My goal was to have relaxed and well behaved horses who enjoyed their jobs and I was failing at doing so by pushing them to “work through it.”

When they tried to communicate their stress, I would make them work harder until they stopped that communication entirely.

Tired, sweaty, panting and foaming with sweat, their training session would then end.

How was I to expect that they would enjoy such a thing?

It all seems so silly now.

But, in a way, it was a gift that despite the way I tried to silence and extinguish communication when the communication was what I didn’t want to hear, my horses kept trying to communicate.

They hadn’t given up on the hope of me finally listening to them.

And while the persistence of these unwanted behaviours were upsetting my goals as a trainer, it was a sign my horses still believed in my ability to finally hear them.

They hadn’t shut down yet.

So now, I thank them for their perseverance.

For getting louder and refusing to let me drown out their voices.

Because, eventually something did click and I realized that I wasn’t heading to the destination along the route I wanted to.

It was no enjoyable journey of only one half of us was having a good time, while the other was so miserable.

To be honest, I question whether I was even having a good time most of the time.

Frustration, anger and anxiety that were common emotions for me during and after training are no longer ever present.

In helping to heal the damage I had done to my relationship with horses, I was healing myself in the process.

Tak jednou zase trocha teorie :D Narazila jsem na tento zajímavý obrázek. Pro mě je při ježdění nejdůležitější teleskopi...
27/01/2024

Tak jednou zase trocha teorie :D Narazila jsem na tento zajímavý obrázek.

Pro mě je při ježdění nejdůležitější teleskopické klenutí horní linie od kohoutku, což je relativně hezky znázorněno na obrázku nahoře. Ohledně té zádi mi ten horní obrázek už přijde až příliš. Takové držení dlouhodobě musí být pro koně velice těžké a stresující. Jako bychom neustále museli chodit v podřepu. Taky by se nám to příliš nelíbilo a je otázka, jak moc by to bylo pro naše zdraví prospěšné.

Za mě je nejzdravější asi střední cesta mezi extrémy. Předek plus minus (krk může být i o trochu níže) jako na obrázku nahoře a záď tak, aby byl koník v kampanní rovnováze (tedy s vyrovnaným zatížením předních a zadních končetin), a to si myslím, je naprosto dostačující pro zdravé ježdění. Samozřejmě když koník dokáže chodit více podsazený bez problémů a relativně uvolněný, tak je to jen plus.

Na obrázku dole je přesně to falešné držení, které sice někdy na první pohled i může vypadat hezky (a někdy dokážou mít ti koně i čumák před kolmicí, o to víc to může zmást), ale místo aby bylo okolí kohoutku vyklenuté je propadlé. Pak nezáleží na tom, jak moc má koníček hlavu na kolmici a krk kulatý. Kulatost není ten hlavní ukazatel zdravého ježdění, ale právě tahle dvě místa. Před a za kohoutkem, kam si kůň na obrázku dole zaráží pomyslné "hřebíky". Z toho pak bývají různé blokády a problémy a myslím si, že kůň na obrázku dole je i dobrým adeptem na kissingy, právě kvůli nepřirozeně silově smršťované horní linii ve jménu kulatosti.

Naopak teleskopicky vytažená horní linie s hezky došlapujícími zadními končetinami pod tělo dokáže kissingům a jiným problémům předejít, pěkně páteř natáhnout, a to většinou bývá příjemné jak koním, tak i lidem, když jim fyzio pěkně protáhne páteř. Koni se tím umožní zvednutí vpředu a podsazení vzadu. A co je příjemné, bude i zdravé 🙂 Proto je pro mě stěžejní i výraz a pocit koně při provádění té které práce. Když se pracuje správně, málokdy u zdravého koně uvidíte nepříjemný výraz.

Co myslíte vy?

Původní odkaz odkud pochází obrázek: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=893776085869957&id=100057127222962

Tak tohle mě hodně zaujalo. Zkoukla jsem to celé a jsem docela překvapená ohledně těch drezurek. Ale intuitivně zásadně ...
24/01/2024

Tak tohle mě hodně zaujalo. Zkoukla jsem to celé a jsem docela překvapená ohledně těch drezurek. Ale intuitivně zásadně v drezurkách do terénu nejezdím, protože se právě špatně sedí v lehkém sedu, hůř se pruží a celkově prostě mi to přijde do terénu nevhodný a nepohodlný. A zde potvrzeno od odborníka. Plus další zajímavé věci ohledně váhy jezdce. Naprosto souhlasím se slovem slovem "slušnost" vůči koni.

Při výběru sedla by každý měl dbát nejen na to, aby koni dobře sedělo. Důležité je také si vybrat vhodný typ sedla. Stanislav Hakr v další poradně Equiservisu představí sedla turistická, drezurní, univerzální i skoková. Každé má své plusy a mínusy.

VŘEDY VŘEDY A ZASE VŘEDY. Příčina nepohody, zlosti koně, neochoty ke spolupráci..
24/01/2024

VŘEDY VŘEDY A ZASE VŘEDY. Příčina nepohody, zlosti koně, neochoty ke spolupráci..

Žaludeční vředy zas a znova... V poslední době se setkávám vcelku často s koňmi, kteří bud mají potvrzené žaludeční vředy a nebo se nad nimi zamýšlím během vyšetření a ošetření. Protože spousta koní vykazuje typické příznaky vředů a ve velké většině případů se pak následně potvrdí gastroskopicky. I když se někdy majitelé dušují, že jejich kůň přece nemůže mít vředy, přece netrpí na koliky ani není hubený.
Ano, někteří koně opravdu od pohledu nevypadají jako typický vředař. Nemusí být hubení. Nemusí mít často koliky. A ani nemusí skřípat zuby. A přesto vykazují bolestivost na místech, které s nimi mívají souvislost. Typicky to je oblast kolem lopatky, za loktem v místě podbřišníku a v oblasti hrudní kosti (tito koně často mají problémy při sedlání a/nebo dotahování - šklebí se, koušou, kopou,...). Dalším typickým místem je oblast čelistního kloubu a oblast před lopatkou - typicky m.brachiocephalicus - viz obrázek.

U některých koní se ale k problematice žaludku přidávají i problémy v tlustém a/nebo slepém střevě. Tito koně pak vykazují citlivost i v oblasti beder a slabin, často právě na pravé straně, kde je uloženo slepé střevo. Popisuje se, že právě problémy se slepým střevem způsobují problémy zejména na pravé straně těla - zvýšené napětí svalů, snížený rozsah pohybu na pravé straně. Je to způsobeno vyšším napětím ve fasciálním systému, které reaguje na acidózu ve střevech a v žaludku. Pokud je tato tenze jen na pravé straně, můžeme pozorovat asymetrii v pohybu pravé pánevní končetiny (někdy až kulhání!). Totéž platí u žaludečních vředů, kdy můžeme obdobnou asymetrii pozorovat na hrudních končetinách. Pravděpodobně to souvisí s kompenzačním mechanismem, kdy se koně snaží najít takový pohybový vzorec, který by způsoboval co nejmenší diskomfort. Souvisí to s myofasciálními liniemi, ale o tom zase jindy, aby z toho nebyl elaborát, co stejně nikdo nebude číst :-D.

Když se nad tím zamýšlím 🤔, tak u spousty koní pozoruju při vyšetření v pohybu, že je patrná asymetrie zrovna pravé pánevní končetiny. Častý je taky diskomfort při práci s bránicí, někdy jen na jedné straně, jindy na obou.
❓Je to jen náhoda? Nebo více koní trpí nediagnostikovaným onemocněním tlustého či slepého střeva? Nevím... Každopádně děkuji jedné velmi pečlivé majitelce, která mně nakopla k tomu zamyslet se i nad dalšími souvislostmi, se kterými se vlastně denně setkávám... Každému koni bych přála takového majitele/majitelku, kdo je ochotný se pustit do někdy až neuvěřitelné detektivní práce s cílem najít příčinu.

A aby toho nebylo málo - se stavem gastrointestinálního systému (GIT) úzce souvisí stav páteře :-). Z páteře, resp. z míchy, totiž vystupují nervy, které ovládají funkci GIT. A naopak, stav GIT má vliv na mobilitu páteře. Takže koně, kteří mají zatuhlá záda, jsou predisponovaní k problémům s GIT, a naopak koně s již existujícím problémem v GIT mají zatuhlá záda...

Proto nebuďte lhostejní ke změnám u svého koně, ať už jde o změnu fyzickou nebo psychickou. Nevymlouvejte se na to, že ten kůň byl vždycky takový, vždycky nechtěl cválat na levou ruku, vždycky se šklebil u sedlání,... (doplňte si dle libosti). Nedělají to schválně, nedělají to proto, aby se vyhli práci. Většinou se vám jen snaží říct, že je něco bolí.

SOUTĚŽ BEZ VÝHRY!Když už jsem tu psala o plemenech, nachází se tu jedna hádanka, na kterou sama neznám odpověď. A tak se...
15/01/2024

SOUTĚŽ BEZ VÝHRY!
Když už jsem tu psala o plemenech, nachází se tu jedna hádanka, na kterou sama neznám odpověď. A tak se obracím na vás 😃 CO MYSLÍTE, ŽE JE NA OBRÁZKU ZA PLEMENO? Možná je to kříženec, fakt nevím. Ale na tomhle malém poníkovi jsem se učila jezdit, a pojí se s ním několik veselých příhod 😃

Probíhalo tak, že jedna slečna mě vedla chvíli terénem na ruce. Pak jsem byla připnuta na lonž, že jdeme klusat. Klusových kroků bylo opravdu málo, zato letů vzduchem hodně 😃 Takže můj první trénink v životě skončil rozplácnutím se na zemi 😃 Nikdy nezapomenu na to, jak slečna, která mě lonžovala, na něj nasedla, on to s ní zabalil, a jen si pamatuju jak mu vyletěla zadní kopyta někam do výšin, hlína se mocně rozletěla do všech stran a ona nejen že to useděla, ale dokázala ho nakonec i nějak zastavit.. To šlo mimo moje chápání. A možná jde i dnes 😃 Nejdřív ho tedy pořádně vylítala a já pokračovala až druhý den.

Pak jsem začala jezdit jinde na velkých koních a až o pár let později se mi naskytla příležitost na něm jet na vyjdu. Už jsem si věřila, lítala jsem tryskem, tak co bych ho nezvládla že jo 😃 Asi nemusím dodávat, že poslední část vyjížďky jsem došla po svých, zatímco milý poník už stál u vrat a vypadalo to, že je na sebe patřičně hrdý 😃 Já jako nejsem úplně zastánce toho, že jsou koně škodolibí, ale tady v tom případě nějak nevím 😃 Když jsme se totiž vraceli domů, poník najednou zbystřil, a jak když kopne do vrtule, bleskurychle vyběhl bokem malý kopeček v lese, nahoře vyhodil tak, že než jsem si stihla uvědomit co se děje, už jsem mu ležela na krku s nosem zabořeným do jeho hřívy (ale neslítla jsem, takže aspoň malý pokrok od minule 😃), jenže on se pustil i se mnou na krku tryskem z dlouhého kopce dolů. Držela jsem se zubama nehtama, stromy se mi míhaly kolem hlavy, ale fyzikální zákony jsou neúprosné a každý dopad předních končetin na zem mě pomaličku posouval hlavou blíž k uším poníka, pak jsem už uši minula, kolem mě se mihnul další strom a já zatnula oči s tím, že další strom bude totálka 😃 Kupodivu jsem spadla na místo vystlané listím a beze stromů. Dodnes si pamatuju tu scénku, kdy se mi bleskurychle střídaly tři výjevy: obloha, stromy, listí, obloha, stromy, listí, obloha... 😃 kutálela jsem se fakt dlouho a přistála v konečné póze hlavou z kopce dolů. Chvíli jsem ležela a nechápala, jak to, že jsem naživu. No, doma jsem tahala listí i ze spodního prádla :D

Takže sem s vašimi návrhy, co myslíte, že by mohl být? Měl i takový libový úhoří proužek na hřbetě. Možná hucul nebo hucul s něčím? Byl docela malinkej, tipuju tak kolem 130 cm? To už přesně nevím.

Nějakou úplnou náhodou jsem narazila na článek z roku 2014, který jsem napsala do jedné soutěže na jednom jezdeckém serv...
14/01/2024

Nějakou úplnou náhodou jsem narazila na článek z roku 2014, který jsem napsala do jedné soutěže na jednom jezdeckém serveru. Což jsem úplně zapomněla a vyjelo to na mě před několika dny. Je to jeden vskutku zajímavý jezdecký zážitek napsán dle skutečné události. Tak příjemnou zábavu přeju :D

Sluníčko svítí, ptáci zpívají, květiny krásně voní, teplý vzduch příjemně hladí kůži a vyloženě láká k projížďce na koni. Určitě znáte ten pocit, když vás popadne touha hupsnout do sedla, vyrazit tryskem vpřed a užívat si horký vzduch, který vám čechrá vlasy a koni hřívu. Úplně se rozplýváte při myšlenkách na závodění po polích, na skoky přes padlé kmeny stromů, na adrenalinový cval z prudkého kopce dolů a rychlý cval do zatáček na lesních cestách. V létě to prostě do sedla tak nějak víc láká. Úsměv vám však zmizí z tváře hned, jak si vzpomenete, že vlastně nemáte kde jezdit.

Když je člověk posedlý jízdou na koni a momentálně nemá kde jezdit, hodiny a hodiny hledá na internetu a bere za vděk vším, co se naskytne v dojezdové vzdálenosti. Když už se konečně něco najde, majitel stáje nebere telefon, a pokud jej náhodou zvedne, tak vám oznámí, že musíte nejdřív absolvovat jízdárenský trénink, a až pak že můžete do terénu. Jenže vy toužíte po prostoduchém lítání a čechrání vašich vlasů a koňské hřívy vzduchem a ne žádný dril na jízdárně. Nakonec tedy zavoláte do stáje, která se vám úplně tak nezdá, ale touha po jízdě je silnější než strach, že dostanete pod sedlo malého, tlustého poníka, který neochotně a s velkou námahou udělá dva cvalové skoky a pak zase hurá do klusu, ideálně do kroku, zastavení, sklonění hlavy a následnému žraní i s vámi na hřbetě. Popřípadě budete nejprve sestřeleni ze sedla, a až poté se koník uráčí občerstvit.
Vyjížďka je domluvena, teď už tam člověk musí, na pochyby již není místo. Jelikož je člověk velkorysý, pozve i svoji kamarádku, ale když o tom tak popřemýšlím, spíš než velkorysost je to srabáctví, protože do neznámé stáje člověk nechce jít sám.

Po příchodu do stáje to vypadá docela dobře, koně nevypadají nejhůř, asi se to člověku jen zdá, ale pomalu má pocit, že na něj jeden z koní dokonce i mrká. A tak se prostoduchý člověk začne těšit, že to možná bude super jízda, a to mu vydrží až do chvíle, než se majitel stáje nenápadně zeptá, která z těchto dvou osob jezdí lépe. Než stihnete zareagovat, kamarádčina ruka se vymrští směrem k vám a nestydatě ukazuje. V tu chvíli vám majitel vrazí do rukou uzdečku s pákou a vám se stáhne krk. Během sedlání dostanete instruktáž, co všechno od té krvelačné bestie máte čekat a z nějakého záhadného důvodu se na vyjížďku přestáváte těšit.

Konečně sedíte v sedle a nevíte, zda se radovat, nebo se bát. Po prvních několika minutách klidného krokování vás trochu strach opustí, až do chvíle, kdy s vámi koník zahučí do pangejtu, protože se lekl bažanta a uskočil několik metrů stranou. Bohužel tím směrem byla zrovna škarpa, ale to hrůzou zsinalého koně opravdu v tu chvíli netrápilo. Dobrý, říkáte si, sedíte, kůň už je v klidu. Pak následuje první cvalovka na rozmáčené cestě, kdy máte pocit, že v rukou držíte tunu, páka nepáka. To, že kůň před vámi zpomaluje, vašeho koně ani trochu netrápí a reaguje až na vaši pobídku podobnou pobídkám k sliding stopu. Koník zapíchne přední nohy do země, avšak díky rozmáčenému povrchu jedete jak na ledovce, a zastavujete až o zadek koně před vámi. Hlavou se vám mihnou některé nechutné představy, jak jinak by ještě tato situace mohla dopadnout, a pak se před vámi náhle rozevře volné prostranství, ideální k závodění. Už už pomalu jucháte, když vás zpraží majitel stáje jedoucí vpředu slovy: „Tak, teď si pořádně zacváláme." Pohlédne na vás: „A ty se drž..." Než se nadějete, už se cválá, váš kůň nabírá rychlost a najednou začnete nadskakovat v sedle jak na sbíječce, protože váš kůň se jal kozlovat jako o život a z nějakého neznámého důvodu začal ještě během kozlování pozvolna uhýbat do strany. Ječíte jako pominutí, kamarádka div nepadá smíchy ze sedla (to si s ní ještě vyřídíte) a pak rodeo končí, zpomaluje se, koníci vyklusávají. Vy se už jen modlíte, aby po cestě nebyla žádná louka a mezitím dostáváte instruktáž, že se zakrátko zase bude cválat a máte držet koně rovně, protože on má ve zvyku uhýbat zkratkou domů, klidně i v plném trysku a vždycky tam někoho s radostí vyklopí. Naštěstí tento problém nenastal a kupodivu se v pořádku (což absolutně nechápete) vracíte zpět do stáje. Platíte, loučíte se, nad hlavou se vám tyčí bublina, ve které je napsáno: Sem již nikdy víc; a snažíte se na rozklepaných nohách dojít domů.

O týden později:
Sluníčko svítí, ptáci zpívají, květiny krásně voní, teplý vzduch příjemně hladí kůži a vyloženě láká k projížďce na koni. Určitě znáte ten pocit, když vás popadne touha hupsnout do sedla, vyrazit tryskem vpřed a užívat si horký vzduch, který vám čechrá vlasy a koni hřívu. Pak si vzpomente na příhodu z minulého týdne a začnete pokorně hledat stáj s tím nejtlustším poníkem, jaký vůbec může existovat...

Foto pouze ilustrační. Z toho dne žádnou nemám.

P.S. Jestli máte i vy nějakou veselou příhodu, sem s ní ;)

VESTFÁLSKÝ KŮŇZkušenost mám jen s jednou klisnou tohoto plemene. Pokud bych plemeno měla posuzovat podle ní, tak povahov...
12/01/2024

VESTFÁLSKÝ KŮŇ

Zkušenost mám jen s jednou klisnou tohoto plemene. Pokud bych plemeno měla posuzovat podle ní, tak povahově velmi milé a charakterní, snažící se vyhovět.

Vyšlechtěné pro drezuru i parkur. Některé linie jsou společné s hannoverským plemenem a některé poněkud odlišné.

Chody plovoucnější, ale ne příliš výrazné a koně jsou to poměrně snadno jezditelní, nekomplikovaní.

Ale na nějaké obecné shrnutí mám jen velmi málo zkušeností, takže opět budu ráda za vaše příspěvky :)

Jinak tímto uzavírám sérii o zkušenostech s plemeny, toto bylo poslední.

Originál je v angličtině. Nemohu uvést původní zdroj, protože ho neznám, ale prostě nejde nesdílet takové neskutečné mou...
10/01/2024

Originál je v angličtině. Nemohu uvést původní zdroj, protože ho neznám, ale prostě nejde nesdílet takové neskutečné moudro ;)

VELŠSKÝ KOBNa tomto plemeni jsem seděla párkrát, na tom samém koníkovi. Byli jsme v terénu i na jízdárně. Tento konkrétn...
10/01/2024

VELŠSKÝ KOB

Na tomto plemeni jsem seděla párkrát, na tom samém koníkovi. Byli jsme v terénu i na jízdárně.

Tento konkrétní koník je trošičku citlivka, občas se lekne, občas mu rupne a vypálí, ale většinu času je hodný a pracovitý.

Chody má velmi pohodlné, sice trochu dupavější, ale sedí se velmi příjemně. Pocitově je měkoučký a jemný (když chce :D).

Jinak žádné speciální zážitky asi nemám, kromě toho, že jsme se jednou na vyjížďce lekli malého bílého motýlka :D

Ještě se o těchto konících píše, že jsou velice zdatní, otužilí, nenároční na péči a nemají sklony k žádným nemocem.

Podělte se také o vaše zkušenosti s velšany. Ať už jakékoli kategorie :)

09/01/2024

VELKOPOLSKÝ KŮŇ

S těmito koňmi jsem se setkala jen několikrát v jedné jezdecké škole a nemám ani žádnou fotku.

Moje zkušenosti s velkopoláky jsou jen omezené, absolvovala jsem jednu nebo dvě jízdy a příliš se mé zkušenosti neshodovaly s tím, co jsem se o těchto koních dočetla na internetu. Že to jsou skvělí a pracovití koně a tak :D

Já zažila pracovitého jednoho, ale pak několik, kteří se museli tlačit o sto šest, chuť k pohybu nula a když už to člověk donutil nacválat, tak mu bylo uděleno protestní vyhození, dva cvalový skoky a pak zase do nižšího chodu :D

Pak jsem měla na trénink jednu paní a kůň téměř usínal, zakopl a upadl na kolena. A nemyslím si, že to byla narkolepsie, spíš zakopnutí z totálního otrávení. Pak se koník trochu probral :D

Co se týká chodů, tak mi svezení přišlo hodně pohodlné. Klus mi připomínal klus na černém starokladrubákovi z předchozího článku. Cvalu jsem si příliš neužila, to si už moc nepamatuju, ale asi byl taky pohodlný. Zrovna tenhle kůň mi kladrubáka připomínal docela dost svou tělesnou stavbou. Mohutnější, nízký kohoutek, výš posazený krk a rovnější záď, takže kůň nepadal na předek.

Každopádně z tohohle mála si člověk o plemeni představu neudělá, takže vítám komentáře s vašimi zkušenostmi :)

Dnes zase něco pro pobavení :D
09/01/2024

Dnes zase něco pro pobavení :D

TENNESSEESKÝ MIMOCHODNÍKDalší a poslední z party mimochodníků. S tímo plemenem jsem se setkala několikrát. Tedy s jednou...
08/01/2024

TENNESSEESKÝ MIMOCHODNÍK

Další a poslední z party mimochodníků. S tímo plemenem jsem se setkala několikrát. Tedy s jednou a tou samou klisnou. Absolvovala jsem s ní nějaké vyjížďky a ježdění při focení.

Toto je opravdu zajímavé plemeno, které se vyznačuje různými druhy mimochodů, ale umí i normálně cválat. Klus si nejsem teď jistá, tato konkrétní klisna chodila zejména mimochodem zvaným pace, tj. velbloudí pohyb, kdy se přední i zadní končetiny na téže straně pohybují společně vpřed.

Jinak by toto plemeno mělo ovládat i mimochody zvané flat walk a running walk, ale myslím, že krok mi prostě přišel jako obyčejný krok. Running walk je chod, kdy přední končetiny jakoby poklusávají a zadní končetiny jsou rychlým a dlouhým krokem, kdy se zadní končetiny hodně ohýbají a natahují.

Když jsem klisnu vypobízela co nejvíc vpřed, ale přitom zadržovala otěží, vyprodukovala speciální třídobý chod podobný cvalu, ale v trochu jiném nohosledu. Bylo to mega pohodlné, bez vznosu, ale byl znát třídobý pohyb. Člověka to vtáhlo do sedla a trochu do záklonu. Nikde na netu jsem nedohledala název tohoto speciálního chodu, nevím, jestli je to považováno za chybu, ale mně se sedělo jako na obláčku.

Charakterově jsou tito koníci skvělí, aktivní a citliví, ochotní a pracovití. Dále jsou velmi šikovní v terénu a vytrvalí.

Navíc mohou mít zajímavé typy zbarvení, které u nás nejsou ještě tak známé. Např. tato klisna, ač na fotkách vypadá jako běžná izabela, je geneticky zbarvením GOLD CHAMPAGNE. Toto zbarvení je rozdílné tím, že kůži nemají koně hnědou, jako běžná palomina, ale nafialovělou s méně zřetelnými tečkami. A na sluníčku se jim nádherně třpytí srst.

Shrnuto podtrženo, klidně bych si jednoho takového vzala domů, mít na to prostředky :D Jsou to úžasní koně.

P.S. Vlevo jdeme tím třídobým podivným cvalomimochodem a vpravo klasický pace.

STAROKLADRUBSKÝ KŮŇS tímto plemenem mám poměrně hodně zkušeností, kladrubáčci byli v mém životě poměrně dlouho. Jeden úž...
07/01/2024

STAROKLADRUBSKÝ KŮŇ

S tímto plemenem mám poměrně hodně zkušeností, kladrubáčci byli v mém životě poměrně dlouho. Jeden úžasný černý valach a dvě bílé klisny. Plus jednou jsem byla na vyjížďce v hřebčíně Favory.

Začnu asi povahou. Kladrubští koně, se kterými jsem se setkala, byli vždy milí a kamarádští. Valach byl dost hračička, nic nenechal na pokoji a jeho pysky neustále všude šmejdily a rozvazovaly uzle na vodítku, odšroubovávaly víko band na vodu, párkrát otevřely box vedle stojícího koně a jednou, vůbec nechápu jak, milý koník vzal do zubů táhlo valníku s hnojem, nadzvedl ho a celý ten ultratěžký, naložený valník otočil o devadesát stupňů :D

Pod sedlem byl tento koník dosti živý, občas mu ruplo a letěl (venku na vyjížďce), ale nikdy nebyl zákeřný. Po čase, když jsem se s ním sžila, jsem jezdila ven často bez sedla a cítila se na něm bezpečně, jako na žádném jiném koni. A i další dvě klisny byly pod sedlem skvělé. Jízda na nich byla ve většině případů pohodová. Jedna byla teda trochu lekavá, takže jsem jednou zažila vtipnej pád, když jsme cválaly docela rychle a já si tak cválám, cválám, pak vteřinu jedu vzduchem bez koně a pak už kotrmelce po zemi. Mega úskok, že jsem vůbec necítila pohyb koně pod sebou, prostě zmizel (prý uskočila asi dva metry do strany). Ale je pravda, že to byl den, kdy klisna kvůli něčemu déle stála a tak byla nabitá energií, že jsem ji nepoznávala. To ve cvalu pak lítala vzduchem na všechny způsoby a v trysku stíhala rychlého teplokrevníka tak, že nám o sebe cinkaly třmeny s druhou jezdkyní :D Což bylo hodně překvapivé, protože jinak právě tato klisna byla velmi klidná a spíše tlačivější, a jako snad jediná se nechala zastavit i když ostatní cválali dál. Tak tenhle den ne no. Delší doba stání se podepíše i na tak pohodovém koni :D A pak další klisna, ta byla ze začátku vždycky tlačivá, funivá, a jak se rozpohybovala, tak pak pěkně ožila. Povahou velmi milá a blbnutí jsem na ní zažila jen párkrát. Zejména, když člověk jel bez sedla, tak ve cvalu obdržel nějaké ty hrbíky z radosti :D Ale nic hrozného, co by se nedalo zvládnout.

Co se týká chodů, tak valach byl ultrapohodlný a člověk se na něm cítil bezpečně i v trysku bez sedla. Akci končetin sice měl dobrou, ale našlapoval tak, že vznikaly jen mírné otřesy, nelekal se tak výrazně, že by se to nedalo usedět a když už měl náladu na blbnutí, tak to obvykle byly jen takové pidi vtipné hrbíky :D

Klisny na tom byly trošku jinak. Jedna měla klus i cval výraznější, ale zároveň pohodlný a druhá měla trošku strmější spěnky a možná trošku náběhy na špalky, takže pohyb byl ovlivněn tím. Celkově mi přišlo, že tihle koně díky své stavbě těla nemají tendence tolik padat na předek a od toho se i odvíjí pohodlnost v sedle.

Co se skákání týče, no, buďme upřímní, starokladrubští koně nejsou úplně nejzdatnější skokani. Tím nechci říct, že nemohou skákat vůbec, ale z mého pohledu nemají ke skákání genetické předpoklady. Nemají to v krvi a je to znát na technice skoků i chuti ke skákání jako takové.

Každopádně na výše uvedené starokladrubské koně mám jen ty nejlepší vzpomínky a jsem ráda, že jsem je mohla poznat.

Podělte se i vy o vaše zkušenosti s kladrubáčky :)

SLOVENSKÝ TEPLOKREVNÍKS tímto plemenem jsem se setkala několikrát, a to s klisnou a valachem. Oba na obrázku. Stavbou tě...
06/01/2024

SLOVENSKÝ TEPLOKREVNÍK

S tímto plemenem jsem se setkala několikrát, a to s klisnou a valachem. Oba na obrázku. Stavbou těla jsou tito koně trošku odlišní od českého teplokrevníka, více zakulacení a osvalení, řekla bych. Zejména krk měli tito dva konkrétní koně takový masitější, pěknou kulatou záď a dobré osvalení hřbetu.

Chody měkké a příjemné. Povahově se tito dva koně dosti lišili. Valach byl tlačivější a ne úplně nadšený do práce, klisna byla o poznání aktivnější a jemnější. Mluvím teď zejména o přiježďovací práci. Stran skákání mám zkušenost jen s klisnou. Valach byl též využíván ke skákání, ale tam už to bylo poněkud složitější, náladovější. Skokové schopnosti plemene bych ohodnotila jako průměrné.

V terénu jsem s těmito koňmi nebyla, takže k tomu mnoho říci nemohu.

Zajímavostí ohledně tohoto plemene je, že v ČR začal probíhat chov slovenského teplokrevníka poněkud jinak, než na Slovensku, až se z něj u nás stalo samostatné plemeno český sportovní kůň.

Pokud máte zkušenosti s plemenem slovenský teplokrevník, budu ráda za komentáře :)

SHIRSKÝ KŮŇOpět jen jedna jediná zkušenost. Vyjížďka na klisně. K mé smůle jí zrovna byly oholeny rousy kvůli začínající...
05/01/2024

SHIRSKÝ KŮŇ

Opět jen jedna jediná zkušenost. Vyjížďka na klisně. K mé smůle jí zrovna byly oholeny rousy kvůli začínajícímu podzimu a všudypřítomnému mokru. Ale i tak na tuhle vyjížďku nezapomenu do konce života. Už jsem sice seděla na vyšším koni (kupodivu mohutný ČT), ale shirové jsou prostě shirové :D Jejich pohyb a celkové vyzařování je takové majestátní, člověk si i v kroku přijde jak král světa, který z výšin shirského hřbetu shlíží na své poddané :DDD

Ještě navíc tato klisna byla přiježďována i drezurně, měla jemnou hubu, reagovala i na velmi jemné pohrávání otěží a dokonce i na holeň. Takhle dobře přiježděného chladnokrevníka jsem pod sebou nikdy neměla. Klisna tedy byla i více reaktivní, občas tendence se leknout, ale nic hrozného. Jen hodně koukala kolem, ale zase pěkně ťapala sama a nebylo nutné pořád pobízet.

Klus byl dosti vznosný, podobný jako u frísáků, ale přesto jiný, cval totéž. Ve cvalu jsme nevydržely příliš dlouho, přece jen takového obra cval asi rychle unaví, ale i tak to bylo super, jak se ta masa svalů pod člověkem hýbe. A zas úplně jinak, než třeba českomoravský belgik. Ten je sice také mohutný, ale pohyb prostě jiný. Způsob pohybu shirského koně je z mého pohledu prostě jedinečný.

Budu ráda i za vaše zkušenosti s tímto koňským plemenem :)

QUARTER HORSEZde mám zkušenost jen jednu na školní klisně. Kdysi jsem si říkala, že bych chtěla toto plemeno vyzkoušet, ...
04/01/2024

QUARTER HORSE

Zde mám zkušenost jen jednu na školní klisně. Kdysi jsem si říkala, že bych chtěla toto plemeno vyzkoušet, patřičně se "vohákla" (protože když už, tak se vším všudy 😃) a vyrazila na trénink.

Trénink westernového koně byl o dost jiný, než je člověk zvyklý z anglického stylu. Dělaly jsme neustále samé malé kruhy (třeba i 6 během jednoho objetí arény) a změny směru na uvolnění, otěže se držely v celé dlani, vysoko a daleko od sebe s velice volným přilnutím, holeně se používaly taky trochu jinak, no byl to nejdřív dost zmatek pro mozek, zvyknout si na úplně jiné vedení a správně zkoordinovat tělo. A i tak to nebylo 100%.

Mým cílem bylo zkusit si udělat nějaký slide stop, rollback apod. No, povedl se mi tak nějak náznak a byla jsem ráda 😃 Přece jen jsem byla příliš jemná a klisna mi přišla dosti otrávená (z dnešního pohledu i poněkud nešťastná a těžko říct, jestli jen proto, že měla na zádech nezkušeného), potřebujíc silnější podněty. Jenže to není můj styl.

Vraťme se však k popisu plemene. Quarter horse je šlechtěný zejména pro práci s dobytkem, na čemž kdysi závisely lidské životy, takže je u něj klíčová pracovitost a perfektní poslušnost. Šlechtění došlo až tak daleko, že někteří z těchto koní mohou působit až melancholicky, jakoby smíření se svým osudem. Bývají klidní a nechávají na sobě bez řečí působit příkoří. Přijde mi, že mají oslabenou vnitřní sílu se vzepřít a vyjádřit svůj názor. Ale nemůžu samozřejmě mluvit za všechny. Určitě se vyskytují i výbušnější jedinci. Jen na mě takto působí plemeno jako celek, z jejich očí kouká jakési vnitřní svázaní.. Ale poznala jsem i mladinkou a ještě snad neobsedlou klisničku, a ta vyzařovala mile, klidně a spokojeně. Naopak cuttingoví koně bývají (dle jistých informací) živelnější, protože pro tuhle práci musí mít pořádný drive a dravost.

Chody mají tito koně velmi pohodlné, ploché a nevýrazné a jsou vynikajícími sprintery na kratší vzdálenosti.

Co bych tak řekla ke shrnutí. No, celkově westernový styl jízdy mi příliš nesedl, mám ráda jiný styl práce a lehčí typy sedel, takže jsem se k tomuto již více nevracela. Ale zkušenost to byla neocenitelná.

Zajímaly by mě zkušenosti ostatních, zejména co se povahy těchto koní týče.

PONÍCIKategorie sama pro sebe :D Už to slovo samo o sobě vyvolává v koňařích ne úplně příznivé pocity a v některých příp...
30/12/2023

PONÍCI

Kategorie sama pro sebe :D Už to slovo samo o sobě vyvolává v koňařích ne úplně příznivé pocity a v některých případech se není vůbec čemu divit. Já sama poníky nedělím podle výšky či plemenné příslušnosti, ale podle jednoho jediného měřítka. Zákeřný a nezákeřný :D

Říká se, že koně neumí být zákeřní a dělat naschvály. Mno. U poníků si tím člověk zas tak jistý není :D Ale abych této kategorii jen nekřivdila, zažila jsem i skvělé poníky, ochotné, pracovité, s velmi milou povahou. A to i ty hodně malinké (o výšce zase ta zákeřnost úplně není).

Každopádně moje první zkušenost s poníkem byla zrovna když jsem se poprvé začala pořádně učit jezdit (nepočítám ty pouťové chudáčky, na kterých jsem se občas svezla jako malá). A asi nikoho nepřekvapí, jak dopadla moje první jízda na lonži, kdy se po poníkovi chtěl jen klus. Moc jsem toho nenaklusala, místo toho jsem se kvalitně proletěla vzduchem :D Zrovna tenhle poník byl totiž klasa. Přesně ten pravej poníkovskey tvrdohlavej a zákeřnej typ, kterej shazoval, protože to byla zábava a konec práce. Pak ideálně zdrhnout domů. Skvělá motivace pro začátečníka, což? :D Ale já se nedala a další dny se na něm učila rovnou cválat. Bez lonže. A radši teda vždy jen směrem od domova. Co byl za plemeno netuším. Možná nějaký kříženec, oranžový plavák s pořádným úhořím pruhem, výšku odhaduju tak kolem 135 cm?

Moje druhá zkušenost s poníkem byla nejezdecká, zato ale o to větší hajzlík, který nepromarnil žádnou příležitost kolemjdoucího řádně štípnout za hrůzného ksichtění se a pomalu zbourání boxu :D

Další poník byl taky zajímavý, ten zase hrozně rád proháněl nového obrovského valacha ve stádě a nebylo mu zatěžko si pro něj doběhnout přes půl ohrady.. Pod sedlem někdy fungoval a někdy ne, podle nálady :D

Ale taky jsem zažila naprosto turbo poníka, myslím že křížený arab a hucul? Byl malinký, tenký, ale také houževnatý a pracovitý. Jezdily se s ním těžké terény a odvahy měl na rozdávání. Ze země taky moc hodný.

A znám pár dalších poníků, kteří jsou naprosto miliónoví, pracovití a nezákeřní.

A nejvíc jsem se o povaze a přístupu ke koním naučila od kříženky hucula a haflinga. Šílená kombinace. Na první pohled neuvěřitelně protivná a tvrdohlavá kobyla. Na pohled druhý nejlepší učitelka stran sebereflexe a hlubšího porozumění sobě i koním.

Takže házet všechny poníky do jednoho pytle skutečně nelze, každý může přinést zajímavé zkušenosti. Někdy teda i dost bolavé :D Ale věřím, že všechno má svůj důvod, člověk se o sobě hodně naučí právě při práci s těmi nejkomplikovanějšími.

A co vy a vaše zkušenosti s poníky? :)

P.S. Na obrázku výše zmíněný huculoarab (pokud si to pamatuju správně).

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Jezdectví s důvěrou posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share