Boci megmentésének története
Itt olvashatjátok ennek a kis csodának, Bocinak a történetét, akit teljesen vad, embertől rettegő és támadó kóborkából sikerült bújós, dorombolós imádnivaló és szeretetéhes cukisággá varázsolnom. Boci idianyuja, elsőszámú asszisztense és gondolatainak tolmácsolója vagyok.
Bocit Budapest belvárosában csapdáztam be 2017. március 22. éjjelén, miután autók alatt szaladgált keresztül-kasul az utcán, a reggeli forgalom beindulása előtt néhány órával. A befogása utáni dokilátogatásnál 1 év körülinek saccolták. Kiderült az is, hogy kislány és az is, hogy sajnos FELV pozitív - azonban minket ez egy csöppet sem zavar. (Bővebben lentebb írok a betegségről.*) Hiába plakátoltunk és hirdettünk, eredeti gazdiját nem találtuk, de hamar világossá vált, hogy egy kóborkáról van szó - Boci rettegett az embertől. Ha közelítettem, egy nagy csatakaffanással támadott. Szocializálása nem volt könnyű, de abszolút megérte, mert az egyik legbújósabb, legkedvesebb, legszeretetreméltóbb, legtündéribb szórmókká változott, akivel együtt élünk (pedig van még jó néhány kolléga a családban :) )!
A csodát nagyon-nagyon sok szeretettel, türelemmel és egy hónapig tartó ketreces szelídítéssel értem el, amikor is a cicát napi több órát kényszersimizzük (igen, ilyen rémes dolga volt :) ), beszélünk hozzá, foglalkozunk vele. Mielőtt bárki elítélné, ezzel a módszerrel villámgyorsan lehet vad kóborkákat szelídíteni, míg szabadon kiengedve a lakásban, befogás után legnagyobb eséllyel hónapokba telik, mire a cica megengedi, hogy hozzáérjünk vagy barátkozni kezd (vagy pedig ez sosem következik be). Bocinak kellő helye volt mozgásra és még játékra is, volt plüssegere, labdája, lógó pofozgatnivalója és csodálatos higgadtsággal és nyugodtsággal viselte a bezártságot.
Két hét volt, mire először sikerült hozzáérnem, addig kézben tartott tálból, majd kézből etettem, fokozatosan egyre közelítve hozzá és egyre tovább hagyva bent a kezemet a ketrecen belül. Végül megtört a jég, és Boci rátette a mancsát a kezemre. Innentől egyenes út vezetett az első simiig, azonban ez volt a legnehezebb szakasz, mivel pár másodperc, vagy perc után mindig megkarmolt. Fokozatosan engedte, hogy hol lehet hozzáérni, először csak a lábán, aztán a pofiján, majd a hasán és érdekes módon legutoljára engedte csak a hátát simizni. Így elértünk végre ahhoz (1-2 hét brutálisan karmolásnyomos, széttépett kezes átmeneti időszak után :D), hogy Bocika örült, ha hozzáértem, sőt beindította végül a dorombmotort is! Ekkor szabaddá vált, kiengedtem a szobába.
A szabadsága azonban sajnos csak viszonyítás kérdése, ugyanis a 15 négyzetméteres szobán kívülre nem mehet, mivel ott él az én saját nyolc cicámból négy, és egyik sajátom sem leukós. Boci tartása így is rizikóval jár a többi cicámra nézve, vigyázni kell a ruhánkra, papucsra, de legfőképpen az elkülönített etetőtálak, kanalak használatára, macska wc, alom tisztítására és a kézhigiéniára - a kézfertőtlenítő használata minden alkalommal alap, ha kijövünk Bocitól, mert csak így érhetünk hozzá a többi cicához, vagy a táljaikhoz, játékaikhoz. Ez elkerülhető lenne, ha egyedüli cicaként, vagy másik leukóssal élne, de sajnos egészséges cicákkal tartani egy lakásban nem ideális sajnos sem nekünk, sem neki, bármennyire is imádjuk őt.
Szóval hiszünk benne, hogy valahol az ÁLOMGAZDI már csak Bocira vár, aki egyedüli cicaként vagy más leukós cicák mellé tudná örökbefogadni Őt! Érdeklődni nálam, az [email protected] email címen lehet az örökbefogadás menetéről vagy egyéb tudnivalókról Boci tartása kapcsán.
-------------------------------------------------
*A FELV, azaz a macskaleukózis egy csak macskákat érintő (emberre és kutyára sem terjed), fertőző, elsősorban nyállal terjedő vírusos betegség, amely a macska immunrendszerét támadja meg és gyengíti. Vannak cicák, akik ugyanolyan hosszú életet élnek meg, mint bármelyik negatív társuk és csak hordozzák a vírust, és vannak, akik különböző tüneteket produkálnak (daganatos megbetegedéstől vérszegénységig többféle tünet előfordulhat) és néhány éven belül elpusztulnak. Életük meghosszabbítását jelentősen segíti a rendszeres, folyamatos immunerősítés, vitaminok szedése, valamint prémium, magas minőségű táppal etetés és létfontosságú a félévenkénti orvosi kontroll, akkor is, ha semmi baja a cicának.
Létezik egy kezelés, amellyel elvileg plusz éveket adhatunk a cicának, azonban sajnos ez sem mindig garantált. Ez az úgynevezett LCTI (Lymphocyte T-Cell Immunomodulator) injekciókúra, amelynek hátránya, hogy sajnos nagyon drága, az első egy évben a kezelés ára 240 ezer Ft és utána még fenntartó kezelés szükséges a további években. Az LTCI egy olyan, a természetben elöforduló, immunstimuláló fehérje, ami növeli az IL-2 termelését, amely a T-sejtek viruspuszitó hatását növeli. A T-sejtekröl bebizonyitották, hogy a fehérvérsejtek, a vörösvérsejtek és a vérlemezkék termelését fokozzák. Lymphocyte T-Cell Immunomodulator (LTCI) az elsö és az egyetlen engedélyezett természetes alapanyagú (állati eredetü) gyógyszer, amelyet az amerikai Földmüvelési Minisztérium engedélyével hoznak forgalomba az USA-ban, macska leukémia virus (FeLV) és macska FIV virusfertőzések kezelésére. Az LTCI igen kedvező hatást mutat a macska leukémiával (FeLV) vagy a macska aids-el (FIV) fertőzött macskákban: az általános állapot gyorsan javul, a fehérvérsejtszám és a vörösvérsejtszám megemelkedik.
Manapság esélytelennek bélyegzik a FELV-es cicák gazdihoz adását, mert az emberek nem ismerik a betegséget és tartanak tőle. Pedig ugyanolyan boldog és teljes életet élhet a cica is és vele együtt mi is, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy valamivel rövidebb ideig lesz velünk, mintha teljesen egészséges lenne - azonban itt megjegyezném, hogy ez ugyanolyan, mint egy idős állat örökbefogadása. 10 év fölött esélytelennek bélyegzik az egészséges állatokat is, pedig rettentően büszke lehet magára az a gazdi, aki így is bevállalja, hogy utolsó éveire szeretetet és meleg otthont biztosít egy kis életnek, bármennyi idejük is van hátra együtt. Aztán néha jöhet meglepetés és sokkal-sokkal több idő adatik, mint reméltük. Hiszek benne, hogy a szeretet és gondoskodás csodákra képes :)
Bővebb infó angolul leukós cicák tartásáról, kezeléséről: http://www.wikihow.com/Care-for-a-Cat-with-Feline-Leukemia