22/03/2024
V naší chovatelské stanici jsme odchovali dva vrhy bernských honičů. Teď se těšíme na lucernský vrh C. Zkušenosti s plemenem máme 16 let, přesně tolik je naší starší fence Amálce.
O plemeni
Zmínky o loveckých psech se objevují ve starověkém Egyptě, Řecku i Římě.
Švýcarský honič se pravděpodobně vyvinul z loveckých psů Keltů. Z období zlatého věku antického Říma se dochovala mozaika, která byla nalezena ve švýcarském městě Avenches. Na mozaice je vyobrazena smečka loveckých psů, kteří jsou velmi podobní současným švýcarským honičům. Původní chov byl ovlivněn francouzskými honiči.
Lovečtí psi byli vysoce ceněni jako nepostradatelní pomocníci při zajištění potravy. Měli ve společnosti vysoké postavení. Jejich rodinná povaha je tedy logickým důsledkem staletí trvajícího soužití lidí a loveckých psů.
Švýcarští honiči mají silný lovecký pud, jejich lovecký instinkt je prověřený historií. Mají skvělý nos a jsou hlasití na stopě. Typický je krásný, znělý, daleko se nesoucí štěkot. Mají schopnost stopovat a pronásledovat zvěř na velké vzdálenosti, jsou velice vytrvalí. Proto je nejdůležitější při jejich výchově zafixovat úspěšné přivolání. Výchova musí být důsledná, založená na pozitivní motivaci. Fyzické tresty napáchají více škody, než užitku.
Švýcarský honič je srdečný, jemný, ušlechtilý, oddaný své rodině a má vnímavou povahu. Je chytrý, rychle chápe, dobře se učí, rád pracuje. K dětem je vlídný a trpělivý, dobře vychází s ostatními psy.
Standard plemene
Standard F.C.I. č. 59/28.06.2002
Klasifikace F.C.I.: skupina 6 honiči, barváři a plemena příbuzná
Standard rozlišuje 4 barevné variety švýcarských honičů takto:
• Bernský honič: bílý s černými plotnami nebo celým černým sedlem, se světlým až intenzivně tříslovým pálením nad očima, na lících, na vnitřní straně uší, a okolo konečníku; někdy lehce stříkaný (černě).
• Jurský honič: plavý s černým pláštěm, někdy s uhlováním (černá srst v plavé), nebo černý se znaky pálení nad očima, na lících, okolo konečníku a na nohou. Někdy se vyskytuje bílá skvrna na hrudi. Tato skvrna může být lehce stříkaná (černě nebo šedě).
• Lucernský honič „modrý“, tj. směs srsti černé a bílé, velmi silně skvrnitý, s černými plotnami nebo s černým sedlem; světlé až intenzivně tříslové pálením nad očima, na lících, na hrudi, okolo konečníku a na nohou. Celý černý plášť je přípustný.
• Švycký honič bílý s plavě oranžovými plotnami nebo sedlem; někdy s jednotně oranžovým stříkáním; celý oranžový plášť je přípustný.
Více o standardu zde:
https://www.svycarskyhonic.com/file.php?nid=19866&oid=9475148íce