02/06/2024
Zasikany dom i meble, brzydkie zapachy, czasem prowadzą do pogorszenia relacji z kotem.
Problemy okołokuwetowe to najczęściej zgłaszane mi problemy dotyczące Waszych kotów (i przy okazji Was...).
Zdecydowana większość z nich dotyczy właśnie oddawania moczu poza kuwetą.
🤔 Co robić gdy kot załatwia się w miejscach w których nie powinien? Dlaczego tak się dzieje? Co może być przyczyną takiego zachowania?
Odpowiedzi jest wiele 🤷♀.
Przyczyną problemu może być nieodpowiednia kuweta: zamknięta, za mała, zbyt płytka, zbyt rzadko sprzątana, za często sprzątana, stojąca w nieodpowiednim miejscu, za mało kuwet.
Kolejną z przyczyn może być nieodpowiedni żwirek - kocie preferencje mogą zmieniać się w trakcie życia kota.
Stres, problemy w relacjach z innymi domownikami (ludzkimi i zwierzęcymi) równie często bywają przyczyną załatwiania się kota poza kuwetą.
⬆️ to tylko kilka z możliwych opcji.
Koty (wbrew powszechnym przekonaniom) nie sikają w innych miejscach niż przeznaczona do tego kuweta.... złośliwie. W ten sposób próbują pokazać nam, że coś jest nie tak. Niewątpliwie powinniśmy starać się rozwiązać taki problem jak najszybciej. Zdarza się też, że mocz poza kuwetą jest... naturalnym zachowaniem kota. Tak dzieje się w wypadku kotów niewykastrowanych (i nie tylko u kocurów!).
1️⃣ W pierwszej kolejności zwracamy się do swojego lekarza weterynarii, aby wykluczyć podłoże chorobowe takiego zachowania - np. zapalenie pecherza, czy kryształy w moczu, które drażniąc pecherz powodują ból i dyskomfort, a więc mogą przyczyniać się do oddawania moczu poza kuwetą. A gdy kot jest niewykastrowany: czym prędzej umawiamy zabieg.
2️⃣ Jeśli lek. wet. wykluczy podłoże chorobowe zachowania, utrzymuje się ono pomimo kastracji, warto skonsultować się z kocim behawiorystą, który przeprowadzi obszerny wywiad, obserwację, wskaże możliwą przyczynę problemu i wprowadzi terapię behawioralną, przygotowując dla Was zalecenia oraz pozostanie z Wami w kontakcie do czasu zażegnania przykrej sytuacji.
✨️ Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że nikt nie posiada magicznej różdżki, która rozwiąże problem od pierwszego rzuconego zaklęcia🪄.
Zdarza się, że rozwiązywanie kociego problemu może trwać nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, jakie jest podłoze takiego zachowania, jak bardzo było nasilone, jak długo trwało.
Każdy przypadek jest przypadkiem indywidualnym.
Im szybciej podejmiemy próbę zrozumienia kota, tym szybciej uporamy się z nieprzyjemnymi doświadczeniami.