I kot to mówi

  • Home
  • I kot to mówi

I kot to mówi Kocia behawiorystka/zoopsycholog
(2)

Zasikany dom i meble, brzydkie zapachy, czasem prowadzą do pogorszenia relacji z kotem. Problemy okołokuwetowe to najczę...
02/06/2024

Zasikany dom i meble, brzydkie zapachy, czasem prowadzą do pogorszenia relacji z kotem.
Problemy okołokuwetowe to najczęściej zgłaszane mi problemy dotyczące Waszych kotów (i przy okazji Was...).
Zdecydowana większość z nich dotyczy właśnie oddawania moczu poza kuwetą.
🤔 Co robić gdy kot załatwia się w miejscach w których nie powinien? Dlaczego tak się dzieje? Co może być przyczyną takiego zachowania?
Odpowiedzi jest wiele 🤷‍♀.

Przyczyną problemu może być nieodpowiednia kuweta: zamknięta, za mała, zbyt płytka, zbyt rzadko sprzątana, za często sprzątana, stojąca w nieodpowiednim miejscu, za mało kuwet.
Kolejną z przyczyn może być nieodpowiedni żwirek - kocie preferencje mogą zmieniać się w trakcie życia kota.
Stres, problemy w relacjach z innymi domownikami (ludzkimi i zwierzęcymi) równie często bywają przyczyną załatwiania się kota poza kuwetą.

⬆️ to tylko kilka z możliwych opcji.

Koty (wbrew powszechnym przekonaniom) nie sikają w innych miejscach niż przeznaczona do tego kuweta.... złośliwie. W ten sposób próbują pokazać nam, że coś jest nie tak. Niewątpliwie powinniśmy starać się rozwiązać taki problem jak najszybciej. Zdarza się też, że mocz poza kuwetą jest... naturalnym zachowaniem kota. Tak dzieje się w wypadku kotów niewykastrowanych (i nie tylko u kocurów!).

1️⃣ W pierwszej kolejności zwracamy się do swojego lekarza weterynarii, aby wykluczyć podłoże chorobowe takiego zachowania - np. zapalenie pecherza, czy kryształy w moczu, które drażniąc pecherz powodują ból i dyskomfort, a więc mogą przyczyniać się do oddawania moczu poza kuwetą. A gdy kot jest niewykastrowany: czym prędzej umawiamy zabieg.

2️⃣ Jeśli lek. wet. wykluczy podłoże chorobowe zachowania, utrzymuje się ono pomimo kastracji, warto skonsultować się z kocim behawiorystą, który przeprowadzi obszerny wywiad, obserwację, wskaże możliwą przyczynę problemu i wprowadzi terapię behawioralną, przygotowując dla Was zalecenia oraz pozostanie z Wami w kontakcie do czasu zażegnania przykrej sytuacji.

✨️ Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że nikt nie posiada magicznej różdżki, która rozwiąże problem od pierwszego rzuconego zaklęcia🪄.
Zdarza się, że rozwiązywanie kociego problemu może trwać nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, jakie jest podłoze takiego zachowania, jak bardzo było nasilone, jak długo trwało.

Każdy przypadek jest przypadkiem indywidualnym.
Im szybciej podejmiemy próbę zrozumienia kota, tym szybciej uporamy się z nieprzyjemnymi doświadczeniami.

Trochę nas tu nie było. Nie ma się czym chwalić, ale mamy na to chyba całkiem dobre wytłumaczenie. ⬇️Jak już wszyscy wie...
18/04/2024

Trochę nas tu nie było. Nie ma się czym chwalić, ale mamy na to chyba całkiem dobre wytłumaczenie. ⬇️

Jak już wszyscy wiecie sezon kleszczowy w pełni 🕷.
Co przekłada się na ilość pracy, a tej w lecznicy w której pracuję, ostatnio nie brakuje. 🙀
Od kroplówki do kroplówki. Pacjenci są wszędzie. W gabinetach, w socjalu, w chirurgii. Wszyscy podłączeni do flaszek 😅 tzn. do kroplówek, wiadomo 😎. Babeszjoza, czyli choroba odkleszczowa zbiera ostatnio całkiem spore żniwo, nie jestem w stanie się już doliczyć u ilu psich pacjentów od lutego mieliśmy tą nieprzyjemność i zdiagnozowaliśmy "odkleszczówki". Kleszczy jest mnóstwo i mam wrażenie, że są jeszcze bardziej "agresywne" niż w zeszłym roku. Dlatego uważajcie na siebie i swoje futra ! Zabezpieczajcie zwierzaki ! Tych wszystkich, którzy używają obroży do zabezpieczenia zwierzaka uczulam, że u kilku pacjentów, mimo tej formy zabezpieczenia babeszjoza również się przytrafiła.
W związku z natłokiem pracy i konsultacjami behawioralnymi w wolnych chwilach, zabrakło mi czasu na fejzbukowanie.
Myślę nad jakimś ciekawym postem, ale póki co zbieram siły na jutrzejszy dzień pełen wyzwań a Teo zmęczony kocim życiem, bo wiadomo, samo się nie zje, samo się nie wyśpi i żwirek też się sam po chałupie nie rozniesie, odpoczywa wywalony paputami do góry 😴.

Kleszcz.Dzień zapowiadał się świetnie. Wstałam wyspana, zrobiłam kawę, odpaliłam telewizję śniadaniową znanej stacji i u...
04/04/2024

Kleszcz.

Dzień zapowiadał się świetnie.
Wstałam wyspana, zrobiłam kawę, odpaliłam telewizję śniadaniową znanej stacji i upajałam się wolnym czasem jeszcze przed pracą.
Teo przyszedł na ranne mizianko, zajął miejsce obok mnie i wystawił się do drapanka. I wszystko fajnie i super do momentu w którym pod palcami w futrze Teo wyczułam grudkę a wlasciwie dwie 🤔. Pomyślałam sobie, pewnie brodawka ale muszę zobaczyć czy napewno. Rozchyliłam futro mojego przyjaciela i moim oczom ukazały się dwa wbite kleszcze w szyje Teo.
No tak nienawidzę kleszczy, że w sekundę gęsią skórę to miałam chyba nawet na mózgu...😱 ale usunęłam dziadów. Bleeeeeh.
Jak to kocia madka 😅 popędziłam od razu do weta, zastrzyk w dupsko podany, Teo zabezpieczony.
Jak wiecie, albo i nie, z Teo wychodzimy tylko do niewielkiego, ogródka. Mamy to szczęście, że mieszkamy na parterze i mamy swój ogródek. Głównie trawa, kilka tuj, kilka innych ogrodowych roślin. Teo może "się paść" tylko na trawie. Na turlanie się w tujach nie zezwalam bo tam napewno siedzą kleszcze.
No i okazało się, że i w tej niewinnej trawie, w centrum blokowiska, niedaleko chodnika też siedzą !
Pierwszy raz od kilku lat naszego wychodzenia na kilkanaście minut Teo wyłapał dwóch pasażerów na gapę.
Zaznaczam, że po każdym jego hasaniu w trawie wyczesuje go gumową rękawicą zanim wejdziemy do domu.
Podsumowując, KLESZCZE są dosłownie wszędzie.
Mam wrażenie, że z roku na rok stają się jeszcze bardziej ekspansywne i agresywne. To pierwsza wiosna, kiedy zdecydowałam się zabezpieczyć go przeciwkleszczowo.
Zgodnie z zaleceniami naszej ulubionej dr. Asi ❤️ obserwuję pilnie miejsca ukąszenia i zachowanie Teo.
Póki co odobraził się za ten zastrzyk i wylane na kark krople 🥰.
Kwestię opróżnienia gruczołów okołoodbytowych musi jeszcze przemyśleć 🤪.
Może i jestem madkom panikarom, ale nic nie obrzydza mnie tak bardzo jak te paskudne pajęczaki. 🤢

ZABEZPIECZAJCIE swoje zwierzaki i uważajcie na siebie 🥰.

Tagże tę.Matka mje upokorzyła i umieściła w jakiejś kiczowatyj ramce... 🙀Jajeczka poświęcone ? Ja swoich nie śfięciłem b...
30/03/2024

Tagże tę.
Matka mje upokorzyła i umieściła w jakiejś kiczowatyj ramce... 🙀
Jajeczka poświęcone ? Ja swoich nie śfięciłem bo...gdzieś mje się zapodziały 🧐.
Ale dobra, bo MIAUem tu coś miłego napisać.
Fszystkim życzymy Wesołych, Zdrowych, Spokojnych Śfiont 🐰 i mokrego śmigusa-dyngusa 💧!

A i jajka! Uważajcie na sfoje jajka! Czasem gdzieś znikajo 🤷‍♀️.
Zasypiasz - so ! Budzisz się - nie ma 🤔.

" Jeśli pies wskoczy Ci na kolana, to zrobi to z miłości, jeśli zrobi to kot, to dlatego że tam jest cieplej" -Alfred No...
17/03/2024

" Jeśli pies wskoczy Ci na kolana, to zrobi to z miłości, jeśli zrobi to kot, to dlatego że tam jest cieplej"
-Alfred North Whitehead

😎

Koci ogon składa się z około 20 kręgów! 🐈‍⬛W życiu kotów ogon spełnia kilka istotnych funkcji:1️⃣ Najważniejszą funkcją ...
16/03/2024

Koci ogon składa się z około 20 kręgów! 🐈‍⬛

W życiu kotów ogon spełnia kilka istotnych funkcji:

1️⃣ Najważniejszą funkcją ogona jest balansowanie: pomaga kotom utrzymać równowagę podczas skoków, biegania, polowania i manewrowania na różnych powierzchniach.

2️⃣ Komunikacja: Koty używają ogona do wyrażania swoich emocji i intencji. Na przykład, kiedy kot jest zadowolony, ogon może być uniesiony w górę, a kiedy jest zaniepokojony, może być opuszczony lub nerwowo poruszany przez kota. Mowa kociego ogona jest niesamowicie interesująca!

3️⃣ Regulacja temperatury: Niektóre koty mogą używać ogona do regulacji temperatury ciała poprzez zwinięcie go wokół siebie w chłodniejszych warunkach lub rozłożenie go, aby uzyskać dodatkową powierzchnię chłodzenia gdy jest im za ciepło.

➡️ Niestety zdarza się, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby kot zostaje pozbawiony ogona... choć to może być dość problematyczne i budzić w nas strach przed tym jak poradzi sobie nasz przyjaciel, nie powinniśmy się zbytnio zamartwiać. Koty bez ogona nadal mogą świetnie radzić sobie w życiu pod warunkiem, że będą kotami niewychodzącymi 🥰.

⬇️ Wrzucam Wam grafikę o kocim ogonie z książki Dr Yuki Hattori pt. Czego pragną koty.

Teo życzy Wszystkim Paniom, karmicielkom najkochańszym, Wszystkiego Najlepszego ! 🐈‍⬛Przede wszystkim żebyście siłę MIAU...
08/03/2024

Teo życzy Wszystkim Paniom, karmicielkom najkochańszym, Wszystkiego Najlepszego ! 🐈‍⬛

Przede wszystkim żebyście siłę MIAUy do zapełniania kocich misek i cierpliwość do żwirku, który osobiście przynosi matce na łóżko 😎.
Bawcie się dziś z pazurem ❗️ 🥳

Teo otworzył dziś oficjalnie sezon WIOSNA/LATO 2024 😎.Czyli "wietrzenie futra" na smyczy w naszym niewielkim ogródku 🐈‍⬛...
03/03/2024

Teo otworzył dziś oficjalnie sezon WIOSNA/LATO 2024 😎.
Czyli "wietrzenie futra" na smyczy w naszym niewielkim ogródku 🐈‍⬛.
Na początku naszej "szelkowej' drogi, przerobiliśmy kilka różnych opcji.
Większość szelek pozwalała Teodorowi wyplątać się z nich w przeciągu kilku sekund... Mieszkamy blisko ruchliwej drogi, nasz ogródek jest przy chodniku, nie muszę tłumaczyć co by się wydarzyło, gdyby Teo wystraszył się jakiegoś odgłosu i wyskoczył z szelek...
Z polecenia zamówiłam szelki od HAUEVER, które spełniły moje i Teo oczekiwania 💪.
Bezpieczne, lekkie z możliwością regulacji i przede wszystkim nie ograniczające ruchów kota na spacerze.
Od tej pory Teo uwielbia wyjścia do ogródka. Na widok szelek stoi pod oknem i czeka 😎 a ja jestem spokojna, że nie zostanę z "pustymi" szelkami w rękach, gdy jemu uda się z nich wydostać.

Teo życzy Wszystkim słonecznej niedzieli 🐈‍⬛.

Często pytacie mnie o to, jaki żwirek wybrać dla Waszego kota.Jako opiekunowie skupiacie się głównie na tym, aby się nie...
27/02/2024

Często pytacie mnie o to, jaki żwirek wybrać dla Waszego kota.
Jako opiekunowie skupiacie się głównie na tym, aby się nie nosił za bardzo po mieszkaniu, nie pylił, żeby pochłaniał zapachy.
A prawda jest taka, że żwirek ma być dla kota, nie dla opiekuna i to na preferencjach kota powinniśmy się skupić.
Niektóre z kotów będą chętnie korzystać ze żwirku silikonowego (choć go nie polecam, bo jest nieekologiczny i bolesny dla kocich łap), inne z drewnianego, jeszcze inne z bentonitowego. Wszystko zależy od kota.
Żeby nie było za łatwo 😉, to kocie preferencje mogą zmieniać się w ciągu jego życia.
Kot, który do tej pory korzystał tylko ze żwirku bentonitowego może zapragnąć załatwiać się teraz na inne podłoże.
W naturalnym środowisku koty załatwiają się do piachu, żwiru, ziemii. Pamiętajmy, że jako opiekunowie, powinniśmy postarać się zbliżyć warunki kuwetowe do warunków z których korzystał nasz kot do tej pory. Jeśli zaadoptowaliście bezdomniaka, który wcześniej potrzeby fizjologiczne załatwiał w piachu, żwirze czy ziemii, może on nie chcieć załatwiać się na np. żwirek silikonowy o dość grubej frakcji. W tym wypadku najbardziej zbliżony do poprzednich warunków kuwetowych Twojego kota będzie drobny żwirek bentonitowy.
Po pewnym czasie, możecie spróbować nauczyć kota załatwiać się w inny rodzaj żwirku, ale w temacie kuwety wszystko zależy od KOTA.
Najpopoluarniejszymi i polecanymi rodzajami żwirku są:
🔸️ bentonitowy
🔸️ drewniany
🔸️ kukurydziany

Dodatkowo, niektóre żwirki dostępne są też w opcji zapachowej. I tu znowu wszystko zależy od upodobań kota (lub tego jak bardzo jest tolerancyjny wobec ludzkiego widzimisię 😅)... choć żwirki zapachowe to dla kota żadna frajda - pamiętajcie, że tą wspaniałą lawendę, czy inną morską bryzę kot czuje znacznie silniej, niż my).

Temat kuwety to jeden z najważniejszych kocich tematów.
Odpowiedni żwirek i odpowiednio dobrana kuweta (do preferencji i rozmiaru naszego kota) zapewnia kotu poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na jego dobrostan - a to podstawa prawidłowej relacji z kotem.

Kocie wibrysy, znane również jako wąsy, to specjalne, długie włosy na pysku kota, zwłaszcza w okolicach warg, średnio ko...
24/02/2024

Kocie wibrysy, znane również jako wąsy, to specjalne, długie włosy na pysku kota, zwłaszcza w okolicach warg, średnio koty mają 24 sztuki wąsów, po 12 na każdej ze stron 💪. Wibrysy są wrażliwymi narzędziami sensorycznymi, które pomagają kotom poruszać się i orientować w otoczeniu. 🐈‍⬛
Poza pyszczkiem wibrysy znajdują się także na podbródku, przednich łapkach, dolnej wardze i nad oczami😎.
Oto kilka ważnych informacji na temat kocich wibrysów:

🔸️ Wibrysy są bardzo wrażliwe na dotyk i ruch. Stanowią ważne narzędzie komunikacji i orientacji dla kota. Pomagają kotom oceniać odległość, wykrywać przeszkody oraz reagować na zmiany w otoczeniu.

🔸️ Wewnętrzna struktura wibrysów zawiera receptory, które są wrażliwe na najmniejsze ruchy powietrza. Dzięki nim kot może wykryć obecność drapieżników, ocenić rozmiar otworu, przez który chce się przecisnąć, czy też oszacować odległość do potencjalnej zdobyczy.

🔸️ Gdy kocie wibrysy są dotykane, reakcją może być odruchowy odwrót głowy, co chroni wibrysy przed uszkodzeniem. Jest to naturalna reakcja, która pozwala kotu uniknąć potencjalnego zagrożenia dla tych ważnych narządów sensorycznych.

🔸️ Wibrysy pomagają kotom również w komunikacji z innymi kotami oraz ludźmi. Ich pozycja i ruchy mogą wyrażać różne emocje i intencje, takie jak zainteresowanie, strach, agresja czy też zrelaksowanie.

🔴 Ze względu na ich znaczenie dla kota, nie należy ich obcinać! Uszkodzone wibrysy mogą powodować dezorientację oraz problemy z poruszaniem się i orientacją w otoczeniu.

➡️ W skrócie, kocie wibrysy są niezwykle istotnym narzędziem sensorycznym dla kotów, pomagającym im poruszać się, orientować się i komunikować w ich otoczeniu. 🐈‍⬛

, , , , , , , , ̇ycie.

23/02/2024

Popołudniowe, piątkowe układanie puzzli w koty w towarzystwie Teodora okazuje się małym wyzwaniem 😅.
Koty kotami ale Król jest tylko jeden 😎.
Precyzyjnie i z prędkością światła kradzione są puzzle ze stołu, a później pacane łapą latają po podłodze. Trzeba pilnować dziada 🐈‍⬛, żeby jakiegoś nie pożarł bo o ile brak puzzla w całej układance przeżyję to dla jego zdrowia może to być niebezpieczne.

No nic, wracam do układania bo puzzli na stole coraz mniej a obrazka nie przybywa... 😅.

̇yciezkotem , , , , , ̨tekpiąteczekpiątunio,

22/02/2024

Nasza wieczorna rutyna z Teo, czyli zabawa.
Jeśli tylko mam.na to czas to na żądanie Pana i Władcy Teodora sięgam po wędkę żeby zaspokoić jego potrzeby łowieckie.
Przy napiętym grafiku posiłkuje się grami podłogowymi, logicznymi... ale o tym innym razem 😊.

Jeśli dziś jeszcze nie bawiliście się ze swoim kotem to czym prędzej, wędki w dłoń i do dzieła 😎.

O prawidłowej zabawie opowiem Wam już niedługo!

Wędka od Felis Manufaktura 🐈‍⬛

O rodzajach drapaków można bez końca: okrecony liną, okręcone taśmą, naścienne, na meble, kartonowe, tuby, designerskie,...
21/02/2024

O rodzajach drapaków można bez końca: okrecony liną, okręcone taśmą, naścienne, na meble, kartonowe, tuby, designerskie, naturalne.....a tak naprawdę drapak dla kota powinien być pionowy, poziomy lub skośny. Tyle nas interesuje.
To trzy najczęściej wybierane przez koty rodzaje powierzchni do drapania.
Rolą drapaka jest umożliwienie kotu rozciągnięcie ciała po drzemce, kiedy to (najczęściej) śpią zwinięte w kłębek.
Drapak odgrywa olbrzymią rolę w kocim manicure 💅. Drapanie pomaga w złuszczeniu starej pochewki pazura, co bez wątpienia jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym 😎.
Kolejnym istotnym zadaniem drapaka w kocim życiu, jest zapewnienie wysokiego, bezpiecznego schronienia. Wysoki punkt na drapaku pozwala kontrolować kotu otoczenie, daje poczucie bezpieczeństwa.
Co jeszcze musi drapak? Drapak musi być stabilny (czyli: ciężki, masywny) - nie powinien się przesuwać, chwiać.

Umiejscowienie drapaka powinno być dla kota łatwo dostępne. Wiadomo - najlepiej gdyby stał na środku pokoju, tak żeby było idealnie z niego widać koci "wszechświat", czyli jak największą część kociego terytorium. Życie jednak weryfikuje pewne sprawy 😅 wystarczy więc, że drapak będzie dla kota dostępny z kilku różnych stron. Może także stać przy oknie, by umożliwić kotu obserwację okolicy (to już bardziej indywidualna kwestia).

To jaki w końcu?!
Drewniany? Sizalowy? Kartonowy?

Im bardziej naturalny, tym większe powinno być zainteresowanie drapakiem i tym bezpieczniejszy będzie dla Twojego kota (i dla wszystkich poddanych, którzy przemykają obok kociego władcy 😉 ).

, , , , , ,

Pierwsze koty za płoty 🐱, czyli już w tym tygodniu, wieczorową porą, odbywam umówione konsultacje on-line z opiekunami k...
20/02/2024

Pierwsze koty za płoty 🐱, czyli już w tym tygodniu, wieczorową porą, odbywam umówione konsultacje on-line z opiekunami kotów, które swoim zachowaniem, próbują coś im przekazać.
Kotu jest źle - i kot to mówi proszę państwa!
Kot jest niezadowolony - i kot to mówi moi mili!
Nie zapewniliśmy odpowiednich warunków - i to również kot nam powie. I to niekoniecznie miauczeniem 🤷‍♀️
Ja jestem od tego, by pomóc zrozumieć ludziom ten koci język 💁‍♀️.


Jeśli czujecie potrzebę konsultacji w sprawie "kociego" problemu, to zapraszam do kontaktu:
📧 [email protected]
📞 6️⃣9️⃣0️⃣1️⃣1️⃣4️⃣2️⃣4️⃣5️⃣

Ponad rok pracy i zdobywania doświadczenia w Przychodnia Weterynaryjna OLWET 🐈‍⬛, kilka miesięcy intensywnej nauki podcz...
18/02/2024

Ponad rok pracy i zdobywania doświadczenia w Przychodnia Weterynaryjna OLWET 🐈‍⬛, kilka miesięcy intensywnej nauki podczas kursu zawodowego w Polska Akademia Zoopsychologii i Animaloterapii, setki przeczytanych stron 📖 i oto rezultat ⬇️
W nadchodzących miesiącach szykuje się mnóstwo ciekawych szkoleń, a w kalendarzu już zapisane pierwsze konsultacje z opiekunami 💪.
, , , ,

Sobota Święto Kota! 17.02 obchodzimy Światowy Dzień Kota 🐈‍⬛. Wszystkim kotowatym życzę przede wszystkim dobrego człowie...
17/02/2024

Sobota Święto Kota!

17.02 obchodzimy Światowy Dzień Kota 🐈‍⬛.

Wszystkim kotowatym życzę przede wszystkim dobrego człowieka, drapaków do chmur, pełnych misek, bezpiecznych zabawek i zdrówka ! 💚

Transporter. Potrzebny, czy nie ?Oczywiście, że tak ! Przede wszystkim dlatego że zapewnia bezpieczeństwo podczas jakiej...
16/02/2024

Transporter. Potrzebny, czy nie ?

Oczywiście, że tak !
Przede wszystkim dlatego że zapewnia bezpieczeństwo podczas jakiejkolwiek podróży. Każdy kot powinien regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny choćby w celach profilaktycznych takich jak np. szczepienie, więc naszym obowiązkiem jest zapewnienie mu bezpiecznego transportera aby dojechać na umówioną wizytę.
W mojej opinii niedopuszczalne jest podróżowanie z kotem na rękach, zawiniętym w kocyk niczym burrito, albo schowanym pod kurtką. Zestresowany i przerażony kot może w sekundę wyskoczyć nam z rąk robiąc przy tym krzywdę sobie i opiekunowi. Być może będzie to jego ostatnie wyjście..

Jaki transporter wybrać ?
🔸️ w całości usztywniony, aby zapewnić kotu stabilność,
🔸️ wykonany z lekkiego i łatwo zmywalnego tworzywa, (czasem zdarzyć się może mały wypadek 💩)
🔸️ rozkładany, czyli taki który możemy otworzyć również od góry, fajnie sprawdzi się podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym (stół w gabinecie to lawa 😅),
🔸️ odpowiednich rozmiarów, czyli taki w którym kot będzie mógł swobodnie się obrócić i położyć,
🔸️ i najważniejsze, nie zapomnijmy o odpowiedniej wentylacji. Transporter nie może być zamknięta hermetycznie puszką!

Jak sprawić aby kota nie stresował już sam widok transportera przyniesionego z piwnicy bo akurat dziś zaplanowana jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym ?
Proste, jeśli Twój kot w takiej sytuacji reaguje stresowo, nie chowaj transportera. Postaw go w miejscu dostępnym dla kota, aby odczarować te zle skojarzenia. Połóż w nim kocyk, umieść zabawkę, możesz wrzucać do niego smaczki, żeby kot zbudował sobie pozytywne skojarzenia z tym dziwnym dla niego urządzeniem 😉.
W ten sposób odczarowaliśmy sobie z Teo jego wcześniejsze podejście do tego typu sprzętu, teraz zdarza mu się w nim odpoczywać 😎.

Dlaczego i po co koty drapią?1️⃣Po pierwsze dlatego, że w ten sposób znakują teren. Drapiąc zostawiają ślady wizualne i ...
15/02/2024

Dlaczego i po co koty drapią?
1️⃣Po pierwsze dlatego, że w ten sposób znakują teren. Drapiąc zostawiają ślady wizualne i zapachowe z gruczołów znajdujących się na łapkach.
2️⃣Po drugie, ponieważ pozwala im to dbać o stan swoich pazurów, rozciągnąć się i ćwiczyć mięśnie odpowiedzialne za wysuwanie i chowanie pazurów, w razie gdyby były potrzebne do obrony.

Wszystko z tym drapaniem jest w porządku... dopóty dopóki kot nie zabiera się z pazurami za naszą np.drogą kanapę, czy inne elementy wyposażenia domu. Wtedy większośc opiekunów uznaje takie zachowanie za problematyczne i szuka rozwiązania.

Mój kocisyn Teodor, któregoś dnia postanowił podrapać tapetę na ścianie, efekt...wiadomo. Jego zachowanie było jednak bardzo kocią i naturalną reakcją, owa ściana znajduje się przy wejściu do mieszkania, a więc w ciągu komunikacyjnym, gdzie dociera dużo nowych, nieznanych zapachów.
Zaznaczył więc w ten sposób swoje terytorium. Nie czekając na rozwój sytuacji i pogłębienie problemu zamontowałam w tym miejscu drapak który można powiesić na ścianie. Teo bardzo go polubil :).

A kanapa? Dlaczego kot drapie kanapę?
Odpowiedź jest prosta, albo znakuje teren albo dba o kondycję swoich pazurów. Kanapy zazwyczaj są z miękkich przyjemnych materiałów, w które pazurki wchodzą jak z masło. Można więc z całą kocią przyjemnością poszarpać trochę miękki materiał.

Jedno jest pewne. Koty muszą drapać. Taka ich natura.
Dlatego, jeśli chcemy, aby nasz kot czuł się spełniony, a meble (lub tapety 😎) nie zostały uszkodzone, musimy zainwestować w drapak, a najlepiej drapaki.

⬆️Drapak pionowy, wysoki tak aby kot mógł się rozciągnąć musi być stabilny. Jak będzie miał jeszcze półkę na której kot może spędzać czas obserwując lub drzemiąc, będzie idealny (wszystko zależy jednak od preferencji kota - zazwyczaj, choć to nie reguła, koty lubią patrzeć na nas "z góry").
➡️Drapak poziomy, czyli taki, który leży na podłodze da kotu możliwość wyboru pomiędzy jednym a drugim i dodatkowo urozmaici jego środowisko i pomoże zachować dobrą kondycję kości, stawów, mięśni.

Zdarzają się sytuacje w których koty drapią np. meble, aby zwrócić na siebie uwage właściciela. Trzeba wtedy dobrze przeanalizować waszą relację i wprowadzić pewne zmiany, aby zażegnać problem.

O rodzajach drapaków napiszę Wam więcej już wkrótce 😀

, , , , , , , ,

Nazywam się Marcelina i jestem licencjonowaną kocią behawiorystką 🐈‍⬛. Swoją wiedzę zdobyłam biorąc udział w kursie zawo...
14/02/2024

Nazywam się Marcelina i jestem licencjonowaną kocią behawiorystką 🐈‍⬛. Swoją wiedzę zdobyłam biorąc udział w kursie zawodowym Polska Akademia Zoopsychologii i Animaloterapii oraz pracując w Przychodnia Weterynaryjna OLWET
Doświadczenie z kotami różnych ras i o różnych historiach, pomaga mi lepiej zrozumieć potrzeby podopiecznych i ich opiekunów.

Moim zadaniem jest rozwiązywanie kocich problemów behawioralnych np.:
🔸️ załatwianie się poza kuwetą,
🔸️ agresja w stosunku do ludzi
🔸️ agresja między kotami,
🔸️ nadmierne wylizywanie się, wygryzanie sierści,
🔸️ nadmierna wokalizacja,
🔸️ drapanie,
🔸️ depresja lub lęk,
🔸️ pomoc przy dokacaniu – gdy chcemy zaprosić do domu kolejnego kota,
🔸️ pomoc przy przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania,
🔸️ przygotowanie na nowego członka rodziny,

➡️ Jeśli potrzebujesz wsparcia w budowaniu relacji z kotem lub pomocy w rozwiązaniu kociego problemu, zapraszam do kontaktu i umówienia się na konsultację (w Twoim domu, online lub telefonicznie).

Address


83-110

Telephone

+48690114245

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when I kot to mówi posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to I kot to mówi:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Telephone
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share