08/10/2023
Úžasně napsáno, mohla bych to číst pořád dokola. Tak šup, začněte pracovat na vztahu se svým psem!
TŘI VĚCI, KTERÝMI MŮŽETE POSÍLIT VÁŠ VZTAH SE PSEM ☝️.. a nepotřebujete k tomu trenéra ;)
1. TRÉNINK
Tréninkem myslím učení za pomocí odměn. Jasně, přece dáte psovi sedni a za to pamlsek, ne? No, pojďme se na to podívat. Opravdu můžete dát psovi sedni bez pomoci rukou? Dokáže povel splnit, když máte zavřené oči? Když k němu stojíte zády? Ldyž stojí zády on k vám? Dokáže si sednout v různých prostředích, na procházce, před vrátky nebo dveřmi, když vycházíte ven, nebo když stojíte frontu na pivo?
Dotáhnout totiž povel k tomu, aby fakt fungoval, dá docela práci. A tak pokaždé, když se potkávám s novými a novými týmy, které spolu se psem řeší nějaký problém, znovu a znovu mě zarazí, že vás překvapuje, že vás pes venku nevnímá, když vlastně ani v klidu neumí žádný povel jen na slovní signál.
Takže: zkuste dotáhnout aspoň 5 chování jen na slovní signál kdykoliv a kdekoliv. Třeba sedni, lehni, otoč se doleva, otoč se doprava, couvej. Zvláštní pozornost věnujte reakci na oslovení. Můžete k tomu přidat oběhni mě zleva, oběhni mě zprava. Další tři chování, ke kterým už nějaký ten signál budete potřebovat, ale pořád se dost hodí to umět, je dotek nosem vaší ruky (tzv. nose touch), postavit se předními na nějaký objekt a oběhnout něco.
Proč je to tak důležité?
Ne pro ty povely samotné. Ale abyste se tam dostali, bude vás to stát spoustu času, tréninku a především - drobných i větších úspěchů, které se psem zažijete. SPOLU! Úspěchy vyplavují dopamin, vzájemné úspěchy navíc oxytocin. Hormony štěstí, lásky a VZTAHU.
Věřte mi, až váš pes poprvé splní povel bez toho, že byste se museli pohnout, budete jásat nadšením. A on bude nadšený z vás, že máte radost. Proto trénink ;)
2. KOMUNIKUJTE!
Jasně, jasně. Vždyť přece dáváte jasné povely, ne?
Ne. Komunikace se psem není jen o tréninku, a povelech. Je o vzájemném naslouchání a akceptování. Kolikrát za den poslechnete svého psa? Má možnost volby? Má možnost si vybrat, kam chce jít, co chce dělat a jestli vůbec? Když jste venku, dokážete poznat, kdy se cítí nejistý a potřebuje vaši pomoc, kdy se vás ptá, co se situací udělat? A už jste mu zkusili odpovědět, nebo aspoň zkusit odpovědět? Změnit směr, změnit rozhodnutí a jít jinam, udělat mu radost v ten okamžik, kdy se vás ptá o hračku nebo jídlo nebo kontakt, být tam s ním a pro něj, když vás potřebuje.
A nejen na procházce. I doma, pokud jste spolu, neustále se odehrávají drobné nuance vzájemné komunikace. Pokud ji utnete s tím, že na procházce už jste byli tak, ať pes někam zaleze a neotravuje, nedivte se, že on se s vámi taky nebude bavit... Ani když to budete potřebovat.
3. PLÁNUJTE a PŘIPRAVTE SE
Když už nastal průšvih, je pozdě něco řešit. Proto si předem připravte plán, co dělat, když... Jdete někam, kde můžete potkat psy, cyklisty, děti, běžce? Buďte pozorní, včas psa oslovte, posaďte, prokrmte za to, že v klidu sedí, když ho někdo míjí. Už od štěňátka, od prvního dne, co ho máte z útulku, zkrátka pořád. Když začínáte s puberťákem, je to mnohem těžší, potřebujete být dál, potřebujete zvládnout víc her v kratším čase... Není nad to připravi si věci dopředu (s puberťákem zařaďte tedy mezi domácí hry s tréninkem i praktické věci, jako "chvilku u mě seď, když tě o to požádám, a já tě za to budu jen tak prokrmovat").
Připravte se na to, jak psu říct, že spolu odcházíte (vy hlavou napřed :D ).
Připravte ho na to, že občas může nastat situace, kdy ho potřebujete chytit za postroj, za obojek.
Připravte sebe na to, že jsou venku cizí psi a lidi - zkuste se někdy projít parkem i bez psa a jen koukejte na reakce ostatních psů, když běží za vámi - co je odradí, aby přišli blíž? Co je naopak přiláká? Jak zůstat neutrální, aby si vás pes nevšiml? Dokážete odejít, i když už za vámi jiný pes běží?
Zkrátka - promyslete si co nejvíc situací a co s nimi budete dělat, až (pokud) nastanou. Hodně to urychlí váš reakční čas ;)
A nakonec - jakmile přijdete za trenérem s problémem, který potřebujete řešit, a už máte zpracované tyhle tři body, řešení vašeho problému bude mnohem rychlejší, efektivnější a cílenější, než když zase a znovu budeme začínat od toho, abyste si vůbec vybudovali nějaký vztah a kontakt se psem ;)
Tak šup. Nejvyšší čas začít!
Lenka