![Jak ne/funguje ošetření se souhlasemOšetření se souhlasem se poslední dobou dostává do povědomí širší kynologické veřejn...](https://img4.voofla.com/775/686/908241247756869.jpg)
07/02/2024
Jak ne/funguje ošetření se souhlasem
Ošetření se souhlasem se poslední dobou dostává do povědomí širší kynologické veřejnosti. Jak už to tak u novot bývá, spolu s nima se občas vyrojí i různé zaručené informace, jak to vlastně ne/funguje a proto bych do toho ráda vnesla trochu jasno.
Cílem tréninku je naučit psa spolupracovat v klidu, ochotně, bez zbytečných nervů či nutnosti se s ním doma, na veterině, na výstavě nebo ve psím salónu prát. Samozřejmě, že tohle není nutné dělat metodou “se souhlasem”, to je jen jedna z možností. Ale já mám ten postup ráda a používám ho často.
Bude ale tohle slavné ošetření se souhlasem fungovat vždycky na všechno? Bude pes spolupracovat i při bolestivých úkonech? I když bude vystresovanej nebo v šoku, třeba po úraze?
Jednoduše: nebude. Stejně jako my lidi, i každý pes má svoji hranici, přes kterou už to nedá. Ošetření se souhlasem není žádné kouzlo. Tohle je dobré vědět a nemít nerealistické představy, jak psa se souhlasem operujete.
V případě, že je potřeba udělat NĚCO, co pes dobrovolně nezvládne, je úplně v pořádku ho zafixovat na sílu nebo využít sedaci a zákrok provést. Rozhodování o tom, jaký postup v jaké situaci zvolit, má svoje jasná pravidla.
Ošetření se souhlasem není řešením volby pro všechny situace. Pro spoustu situací je to ale skvělý a funkční postup. Pokud psovi jasně vysvětlíme, kdy platí pravidla ošetření se souhlasem a kdy ne, vždycky ví, na čem je. Potom se ošetření se souhlasem nepokazí ani při nepříjemném zážitku a tam, kde ho chceme využívat, bude nadále fungovat.
Ať už se vám ošetření se souhlasem líbí, nebo fandíte spíš jiným metodám, učte pejsky nechat se ošetřit. Ušetříte jim, sobě i veterinářům spoustu zbytečného stresu!