Výcvik po dobrém

  • Home
  • Výcvik po dobrém

Výcvik po dobrém Věnuji se tréninku metodou pozitivního posilování a tzv. shapingu (tvarování), který se zakládá na odměňování psa za správné chování.

Jak ne/funguje ošetření se souhlasemOšetření se souhlasem se poslední dobou dostává do povědomí širší kynologické veřejn...
07/02/2024

Jak ne/funguje ošetření se souhlasem

Ošetření se souhlasem se poslední dobou dostává do povědomí širší kynologické veřejnosti. Jak už to tak u novot bývá, spolu s nima se občas vyrojí i různé zaručené informace, jak to vlastně ne/funguje a proto bych do toho ráda vnesla trochu jasno.

Cílem tréninku je naučit psa spolupracovat v klidu, ochotně, bez zbytečných nervů či nutnosti se s ním doma, na veterině, na výstavě nebo ve psím salónu prát. Samozřejmě, že tohle není nutné dělat metodou “se souhlasem”, to je jen jedna z možností. Ale já mám ten postup ráda a používám ho často.

Bude ale tohle slavné ošetření se souhlasem fungovat vždycky na všechno? Bude pes spolupracovat i při bolestivých úkonech? I když bude vystresovanej nebo v šoku, třeba po úraze?
Jednoduše: nebude. Stejně jako my lidi, i každý pes má svoji hranici, přes kterou už to nedá. Ošetření se souhlasem není žádné kouzlo. Tohle je dobré vědět a nemít nerealistické představy, jak psa se souhlasem operujete.

V případě, že je potřeba udělat NĚCO, co pes dobrovolně nezvládne, je úplně v pořádku ho zafixovat na sílu nebo využít sedaci a zákrok provést. Rozhodování o tom, jaký postup v jaké situaci zvolit, má svoje jasná pravidla.

Ošetření se souhlasem není řešením volby pro všechny situace. Pro spoustu situací je to ale skvělý a funkční postup. Pokud psovi jasně vysvětlíme, kdy platí pravidla ošetření se souhlasem a kdy ne, vždycky ví, na čem je. Potom se ošetření se souhlasem nepokazí ani při nepříjemném zážitku a tam, kde ho chceme využívat, bude nadále fungovat.

Ať už se vám ošetření se souhlasem líbí, nebo fandíte spíš jiným metodám, učte pejsky nechat se ošetřit. Ušetříte jim, sobě i veterinářům spoustu zbytečného stresu!

Veterinární manipulace a ošetření 2 (online)V tomhle kurzu se naučíte přenést dříve naučenou manipulaci se souhlasem do ...
15/03/2023

Veterinární manipulace a ošetření 2 (online)

V tomhle kurzu se naučíte přenést dříve naučenou manipulaci se souhlasem do prostředí veterinární ordinace. A nejen to, taky natrénujeme běžná veterinární vyšetření a úkony a dozvíte se, jak si poradit v náročných situacích, kdy pes není kvůli vysokému stresu schopen spolupracovat naučeným způsobem.

Tréninkem ošetření se souhlasem se více zabývám posledních 8 let. Online kurz průběžně upravuju a vylepšuju na základě nových informací i vlastních zkušeností z praxe.

Letos jsem se ale odhodlala k zásadní změně struktury i obsahu, jejímž výsledkem jsou nakonec kurzy dva - na podzim proběhla Manipulace a péče po dobrém 1 a příští týden (20. března) startuje Veterinární manipulace a ošetření 2. Doufám, že díky této úpravě pro vás bude trénink srozumitelnější, budete lépe stíhat a kurz si pořádně užijete!

Info k přihlašování najdete v události tady na stránce, v případě nejasností pište mejl :).

Rychlý soudy bejvaly můj denní chleba. Taková ta holka chytrá jak rádio, se vším hned hotovo, všechno jde, když se chce,...
15/03/2023

Rychlý soudy bejvaly můj denní chleba. Taková ta holka chytrá jak rádio, se vším hned hotovo, všechno jde, když se chce, komu to nejde, málo se snaží nebo je neschopnej ťulpas.

Zpětně čím dál víc obdivuju lidi, kteří u mě na začátku trénovali. A těm stávajícím někdy ze srandy vyprávím, jakou maj kliku, že se tu objevili až teď :D. Uvnitř mě to ale hrozně mrzí. Za ty roky trénování mám sice hromady zkušeností, ale taky vidím, kolik situací šlo vyřešit mnohem líp, ať už v tréninku, nebo v komunikaci.

Někdy bych si na chvilinku přála bejt zase na začátku, s tím obrovským sebevědomím a pocitem, že všechno jde “hej rup”, jak říká Bíba.

Berte tenhle sebemrskačskej post jako poděkování všem, díky kterým jsem se mohla a můžu učit bejt lepší trenérka ❤️.

Za fotku opět děkuju naší fotografce Ingrid Remetové.

14/02/2023

Zahrály jsme si s Mišu v krátkometrážním snímku aneb není malých rolí 🤣.
Děkujem všem kolegům za skvělý dopoledne ❤️

Když pozitivka nefunguje, je potřeba přitvrdit?Rozhodně! Bez práce prostě nejsou koláče a kázeň musí bejt, jinak pes ros...
22/01/2023

Když pozitivka nefunguje, je potřeba přitvrdit?

Rozhodně! Bez práce prostě nejsou koláče a kázeň musí bejt, jinak pes roste jak dříví v lese a neskončí to dobře. Mám samozřejmě na mysli kázeň majitele 🙂. Trénink psů už totiž dávno není jen o pochodování na place v neděli dopoledne.

Důležitý je pochopit principy učení, umět si trénink promyslet a naplánovat postupný krůčky tak, aby na sebe logicky navazovaly a byly pro psa snadno pochopitelný.

Jenomže to je furt málo. Další past se totiž ukrejvá v uvedení do praxe. Protože na to, aby byl z vašeho chlupáče parťák, na kterýho se můžete za všech okolností opravdu spolehnout, vám poslušnost “s pamlskem v ruce” stačit nebude.

Potřebujete, aby pes dokázal na povely reagovat rychle, bez vaší dopomoci, i když nevidí nevidí odměnu, i když vidí odměn všude plno 🙂. A dokonce i když nevidí vás! Doťuknout cvik do konce zkrátka vyžaduje další čas, energii… a vaši disciplínu!

Zdá se vám, že je to piplačka? Mně to prostě přijde ke psu fér. Dobrá zpráva ale je, že když to vezmete za správnej konec, i u týhle piplačky se můžete skvěle bavit a na nějaký přitvrzování a zkratky si ani nevzpomenete.

Doťukávání cviků se budeme věnovat v onjlajn kurzu Začínáme s výcvikem po dobrém 2, kterej startuje už 30. ledna. Pokud vám to dává smysl, propozice najdete v události https://fb.me/e/293llbFIq.

Za fotku Mišuny děkuju Ingrid Remetová

Společně strávenej čas, to je nejvíc. Všichni víme hov.no, kolik ho ještě máme. Užívejte si svoje milovaný fest. PF 2023
31/12/2022

Společně strávenej čas, to je nejvíc. Všichni víme hov.no, kolik ho ještě máme. Užívejte si svoje milovaný fest.
PF 2023

Stačilo málo a všechno mohlo bejt úplně jinak. Když na to teď vzpomínám, cpou se mi do očí slzy… ale protože vím, že hod...
11/11/2022

Stačilo málo a všechno mohlo bejt úplně jinak. Když na to teď vzpomínám, cpou se mi do očí slzy… ale protože vím, že hodně z vás má psa, se kterým to není vždycky jednoduchý, o tuhle vzpomínku se s vámi podělím a třeba si v tom něco najdete.

Zkrátka, v jednu chvíli jsem nabyla dojmu, že to nezvládnu a vytočila jsem číslo jednoho člověka s tím, že mu nabídnu, jestli by si Mišunu nechtěl vzít. Byla to úplně blbá situace, byla jsem těhotná, po rozchodu, byla jsem strašně unavená, Mišu byla štěně, eufemisticky řečeno, jak z divokejch vajec (jakej div u pracovního maliňáka) a já jsem se prostě bála, že to sama nedám a celý to skončí nějakým strašným průserem. Telefon ale nikdo nezvedl ani nezavolal zpátky a nikoho dalšího, komu bych ji s klidným svědomím dala, jsem neznala, tak jsme si zůstaly.

Je to jízda, ale lepší školu jsem nemohla dostat. Miška se zasloužila o to, že dneska pomáháme páníčkům s podobnejma trablema, jakejma jsme si prošly, díky ní pořád hledám a zkouším nový věci, ladíme detaily, který často způsoběj zásadní obrat, učím se experimentovat (což pro konzervu, jako já, není zrovna komfortní, ale je to potřeba).

Ale to není to nejdůležitější. Včera jsem poslouchala podcast, kterej jsme natáčely s Terkou o nežádoucím lovení a docvaklo mi, že to nejvíc, k čemu mě Mišu dovedla, je bezpodmínečný přijetí. Přijetí toho, že máme divoženku, která má svůj svět a má na něj právo a není to žádná ostuda. Mít psa, jako je Miška, pro mě kdysi bejvala noční můra, zvláště pak od chvíle, co jsem začla trénovat. Dneska jsem ale strašně šťastná, že ten telefon nikdo nezvedl a my po týhle cestě ťapeme spolu.


Foto: .remetova

Hezkej projekt, kterej má za cíl ukazovat místa, kde se k pejskům chovají hezky, ať už jde o trenéry, veterináře či jiné...
09/11/2022

Hezkej projekt, kterej má za cíl ukazovat místa, kde se k pejskům chovají hezky, ať už jde o trenéry, veterináře či jiné služby.

Místa, která jsou ohleduplná k citlivým pejskům.

25/10/2022

Když se ve městě zaběhne pes, je velká šance, že skončí pod autem. To se v jednom z případů taky stalo. Vše začalo, když před branami noci zavolal na stálou službu mladý muž a podělil se o informaci, že mu na rohu vzal roha černý pes i s vodítkem. Podle pubertálně přeskakujícího chraplavého hlasu byl páníček buď fanouškem hokejových Beranů a snažil se je marně dotlačit k nějakému vítezství nebo se pokoušel zastavit psa v rozletu (respektive v rozběhu). Obé se ukázalo jako marná snaha.
Strážníci sdělení přijali s tím, že pokud někde v příšeří uprchlíka zahlédnou, zkusí ho lapit. Což bylo v tu chvíli minimum a vlastně i maximum toho, co mohli slíbit. O pouhé dvě J.B. Fletcherové a rozjásanou reklamu na vložky později, vytočil vytočený občan tísňovou linku, přičemž poněkud rozhořčeně oznámil, že jakýsi nezdárník uvázal ve dvorním traktu psa, a ten celý díl štěkal. Pak uraženě ztichl. Volající, ne pes. Hlídka vyrazila prozkoumat příslušnou lokalitu, leč, jak už to tak bývá, pes ani nehlesl. Kdo někdy hledal psa plnícího si bobříka na temném sídlišti, ten ví, že je to jako hledat dobrovolníka na úklid po párty. Narazíte na něj jen náhodou, a jen proto, že nestihl včas utéct.
Strážníci nějakou dobu procházeli kolem aut sporadicky ozářených poblikávajícími lampami, když tu u jednoho z nich zahlédli černočerný flek narušený rozšlápnutou jahodovou žvýkačkou. Růžová placička se však začala pohybovat a po chvíli se k ní přidalo i potěšené frenetické zametání v zadní části stínu. Pes. Černý. A s vodítkem. Během vítání se ukázalo, že tuláka nikdo nechytil, alebrž se chytil sám. Při útěku se mu vodítko zakleslo okolo kol stojícího auta, čímž mu znemožnilo vběhnout do vozovky. Pes nějakou dobu ostentativně protestoval a upozorňoval na odvěký konflikt mezi technologií a přírodou, načež to vzdal a trucovitě zmlknul.
Pár minut od nalezení si ho již přebíral šťastný majitel a slzy i sliny štěstí tekly proudem. Dokonce ani na obvyklé výčitky nedošlo. Alespoň ze strany páníčka. Pes se tvářil dost nakrknutě.

Přihlašování na podzimní běh online kurzu Ošetření se souhlasem  začíná už v pondělí 3. 10. V pondělí a úterý mají možno...
02/10/2022

Přihlašování na podzimní běh online kurzu Ošetření se souhlasem začíná už v pondělí 3. 10. V pondělí a úterý mají možnost přihlásit se účastníci základního kurzu VPD1, od středy je přihlašování otevřeno všem zájemcům. Odkaz na událost s propozicemi dávám do komentáře :).

Strašně smutný…Vybírejte cvičák/trenéra pečlivě 🙏🏻
06/09/2022

Strašně smutný…
Vybírejte cvičák/trenéra pečlivě 🙏🏻

Před čtyřmi měsíci si rodina z Vacovska pořídila štěně čau-čau. A protože jsou zodpovědní, rozhodli se pro návštěvu kynologického cvičiště ve Vimperku. "Šli jsme tam s tím, že nechceme tvrdý výcvik. Chtěli jsme pejska naučit soužití s námi a poslušnost," říká maji...

Otrava etylenglykolem S nadcházejícím podzimem mně znovu přichází na mysl smutná vzpomínka na to, jak jsme přišly o čiva...
29/08/2022

Otrava etylenglykolem

S nadcházejícím podzimem mně znovu přichází na mysl smutná vzpomínka na to, jak jsme přišly o čivavu Boženku. Boženka se otrávila etylenglykolem. Doteď si vyčítám, že jsem příznaky nerozpoznala dřív, protože v případě otrav hraje čas důležitou roli a čím rychleji zareagujete, tím větší má psík šanci na záchranu.

Etylenglykol je bezbarvá kapalina, která se používá do nemrznoucích směsí automobilů (Fridex). Pro zvířata je atraktivní svou sladkou chutí. Již velmi malé množství (cca 5 ml/kg u psů, u koček 1 ml/kg) způsobuje poškození ledvin a smrt.

Riziková místa/prevence
Nebezpečí hrozí všude tam, kde se manipuluje s jedovatými chemikáliemi - autoservisy, dílny, případně garáže. Prevencí je nádoby dobře uzavírat a ukládat na pro psy a děti nedostupná místa. Dalším rizikem může být olíznutí kapaliny, vytékající z auta po nehodě nebo z odstavených vraků a opatrnost se doporučuje i u louží na rizikových místech.
Bohužel, etylenglykol využívají pro jeho sladkou chuť také traviči zvířat (na Internetu jsem našla dokonce návod, jak ho nastražit do vajec při trávení kun...). Proto je dobré mít se na pozoru a nenechat psa požírat odpadky a poházené jídlo. Neztratí se ani trénink odmítání potravy a sebekontroly.

Příznaky otravy můžeme rozdělit na tři skupiny
Zažívací: průjem, zvracení, silná žízeň, časté močení
Neurologické: zvíře má poruchy rovnováhy, vypadá jako opilé, motá se, má křeče, ztrácí vědomí
Oběhové a dýchací: nejprve zrychlení srdeční a dechové frekvence, následně pak snížení, koma

První pomoc
Pokud psa při požití jedu přímo vidíte, okamžitě vyvolejte zvracení. K tomu poslouží 3% peroxid vodíku, který je dobré mít stále v lékárničce. Podejte stříkačkou přímo do tlamy, základní dávka je cca 1 ml/kg hmotnosti psa, maximálně 45 ml. Doporučuje se, aby pes chodil.
Odvezte psa rychle na veterinu.
Dejte veterináři telefonicky vědět, že jedete s intoxikovaným psem, aby se na váš příjezd mohl nachystat.
Jako “protijed” funguje u otravy etylenglykolem alkohol, můžete tedy dát psovi “panáka”, nejlépe čistého destilátu (vodky), v dávce 4 ml 40% alkoholu na kg hmotnosti psa.
Použít lze i Enterozoogel.

Boženku se zachránit nepodařilo, ale byla bych moc ráda, kdyby tyto informace pomohly jiným pejskům.

Pokud se váš pes čímkoli otráví (nebo na to máte podezření), můžete situaci telefonicky zkonzultovat s Toxikologickým informačním střediskem (tel. 224 91 92 93).
Pro rychlý transport na veterinu je možné využít i služeb zvířecí záchranky Pet-Medic (tel. 724 184 840).

Doufám, že to nebudete nikdy potřebovat.

Zvedání do náručeVím, že to je kontroverzní věc, která rozděluje pejskaře na dva tábory (ale těch je, co?). Přesto si my...
20/08/2022

Zvedání do náruče

Vím, že to je kontroverzní věc, která rozděluje pejskaře na dva tábory (ale těch je, co?). Přesto si myslím, že v některejch situacích je to nejlepší řešení a chtěla bych ho trochu detabuizovat.

Mišunu znáte. Krom ní a rodinnejch pejsků jsem měla hodnou Darinku, asociální Danču, prťata Bačkoru a Boženku a velkou Mordičku…Za ty roky venčení v Praze, s jedním psem i se třema najednou, s kočárkem, šátkem i dítětem za ruku jsem vyzkoušela hromadu strategií při potkávání cizích psů. A podle toho, jak často ho řešíme na trénincích, je to téma, která pejskaře docela trápí.

Asi vás nepřekvapí, že nemám univerzální návod, vždycky se rozhoduju podle konkrétní situace. Někdy je třeba více managementu, jindy je možný nechat to na psovi a jen pozorovat dění :). Mojí prioritou je bezpečí a co nejlepší zkušenost do budoucna.

Pokud máte hodně malýho pejska, je kritérium bezpečí naprosto zásadní. Malí psi prostě JSOU zranitelnější. I přátelský pes jim může neúmyslně ublížit jen váhovou převahou, následky agrese ze strany jiného psa jsou nezřídka fatální. A aby toho nebylo málo, někteří psi mají tendenci tyhle prťata lovit. Nic moc vyhlídka, když máte dvě kila a vyhlídne si vás třeba maliňák.

Tím nechci říct, že byste měli být vyklepaní z každého chlupáče na kilometr, z mé zkušenosti je ale určitá míra opatrnosti na místě a pokud se vám na chování cizího pejska něco nezdá, nebojte se kontaktu vyhnout. A - teď to přijde - pokud druhý majitel nespolupracuje, není žádná ostuda zasáhnout a pejska zvednout do náručí. Možná budete terčem posměchu, ale pravděpodobně budete mít živého psa. Neberte to jako řešení první volby, tím zvedání do náruče určitě není. Mějte ho ale v záloze :).

Pokud je po ruce příhodná bariéra, nebojte se využít ani tu. Když jde do tuhýho, můžete prtě vysadit na vyšší zídku nebo hodit za plot. Slyšela jsem i o případu, kdy majitel zachránil psíka zavřením do popelnice.

Příběh ze života: K Bačkoře jednou na venčení přišel malamut, vzal ji do tlamy a utíkal s ní pryč. Konec dobrej, všechno dobrý, ale ten pocit bezmoci bych nikomu nepřála.

Chtěla bych preventivně podotknout, že oba moji malí pejskové byli ke psům nekonfliktní, uměli dobře komunikovat, neprudili, dokázali odejít ze situace. A ani po několikerém zvednutí se z nich nestali uječení prevíti. A , může zachránit život!

Držím palce, abyste tohle nikdy řešit nepotřebovali!

Stavila jsem se na kus řeči s Kájou Cipro z Loype. Krom manipulace jsme malinko zabrousily i do pejskařský etikety ( ), ...
16/08/2022

Stavila jsem se na kus řeči s Kájou Cipro z Loype. Krom manipulace jsme malinko zabrousily i do pejskařský etikety ( ), tak se můžete podívat, jak to dopadlo ⤵️

Ten kdo má klidného psa, který má vše na salámu si možná klepe na hlavu, proč bychom měli učit a trénovat něco jako manipulaci, vždyť je to přece banální věc. Jenže spousta z nás tohle trauma zažívá každý den – každý den překonávání možných i nemožných situacích. A právě proto jsme pozvali Radecha Spudilová, která se věnuje výcviku a ošetření po dobrém a sama je majitelkou maliňačky Mišuny, se kterou to vždy nemá úplně jednoduché. 😊

🎧 Na loype.cz, Spotify a dalších podcastových platformách.

Address

Na Univerzitním Statku

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Výcvik po dobrém posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Výcvik po dobrém:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Pet Store/pet Service?

Share

Čemu se věnuji?

Věnuji se tréninku metodou pozitivního posilování a tzv. shapingu (tvarování), který se zakládá na odměňování psa za správné chování. V praxi to znamená, že při výcviku nepoužívám žádné tresty, jako je třeba cukání za obojek, okřikování nebo bití, ani jiný nepříjemný nátlak. Mým hlavním cílem je, aby trénink vašeho psa bavil a vnímal ho především jako zábavnou hru. Ráda vám pomohu s výchovou i vašeho pejska, a to ve formě individuálních, online či skupinových lekcí.