03/12/2023
Kochani!
Zbliżają się Mikołajki.
Chcemy przypomnieć - zwierzę to nie prezent, który możemy traktować jak zabawkę. Nie jest rzeczą, a żywym organizmem, który czuje, słyszy, widzi, wymaga opieki, czułości, zainteresowania, a czasem kosztownego leczenia. Taki prezent nie jest chwilowym upominkiem, a zostaje z nami na wiele lat.
Przeczytajcie udostępniony post.
Nic dodać, nic ująć!
UWAGA. Zaczęło się - świąteczne szaleństwo. Trzeba coś wybrać, coś kupić, o, patrz - jest promocja! Bierzemy!
Proszę, postaraj się, żeby podczas nurkowania w okazjach dokonywać mądrych decyzji. Prezent to spontaniczny akt zrobienia komuś (lub sobie) dobrze. Zwierzę nie powinno być na to sposobem. Dzisiaj ma być dosadnie i jest. Tak, piszę to ja, posiadaczka siedmiu zwierząt, które kocham, szanuję, akceptuję. Ale mam też wiedzę i doświadczenie, które pozwalają na chłodną logikę. Teraz mogę, bo gdy po świętach zacznie się akcja "niechciany świąteczny żywy prezent", to krew mnie zalewa.
10 POWODÓW DLACZEGO NIE KUPIĘ KRÓLIKA/GRYZONIA NA PREZENT (ANI KOMUŚ, ANI SOBIE):
1. ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Zwierzę to obowiązek - na lata. I nie ważne, czy to myszka, chomik czy kawia domowa. Trzeba się nim zajmować - od sprzątania przez karmienie i wizyty u lekarza. Czy za 2/5/10 lat to dziecko/Ty nadal będzie miało dla niego miejsce w swoim sercu i życiu? Na to trzeba się po prostu wcześniej przygotować.
2. KASA. Zwierzę to finansowa studnia bez dna. Serio, wyżera konkretne kwoty. Każdy posiadacz królika i gryzonia musi być świadomy, że jak to w życiu - póki jest dobrze, to jest dobrze. Czyli trzeba przeznaczyć co miesiąc (niemałą!) kwotę na wyżywienie, akcesoria czy przeglądy u lekarza. Ale jak jest źle - to, przepraszam za stwierdzenie, d**a blada. Ot tak, nagle może okazać się konieczne wydanie kilku tysięcy złotych na jego operację. Może jednak prezentobiorca nie ma takich funduszy?
3. DECYZJA. Dając komuś żywy prezent, szczególnie dziecku, zwalasz na niego i/lub jego rodziców kawał roboty do odwalenia. Fajnie, Ty jesteś zadowolony, ale czy rzeczywiście ktoś inny jest? To, że mała Kasia czy Zosia marzy o króliku a Dawidek o chomiku, nie oznacza, że masz ot tak, spełniać czyjąś zachciankę.
4. TO NIE JEST ZWYKŁY PREZENT - jego nie odstawisz na półkę, gdy się znudzi. Zawsze po świętach (szczególnie, gdy zwierzątko podrośnie) liczba porzucanych zwierząt zwiększa się.
5. A CO Z RESZTĄ? A gdzie klatka/kojec? Gdzie kuweta, jedzenie? Jeśli chcesz kupić porządne akcesoria, licz się z konkretnym kosztem, Tak, ten mały myszoskoczek wymaga konkretnego traktowania i zaspokajania potrzeb - są to niemałe kwoty.
6. TO NIE ZABAWKA! Jeśli prezentujesz zwierzę dziecku, czy jest wystarczająco dojrzałe psychicznie i fizycznie do właściwej opieki nad nim? Kurcze, z mojego doświadczenia, większość latorośli po prostu tego nie ogarnia.
7. TO ŻYWA ISTOTA. Chce żyć swoim własnym życiem. Czy ta osoba obdarowywana potrafi to uszanować? Oznacza to akceptację jego charakteru, behawioru,
8. ZDROWIE. Czy wiesz, że kupione zwierzę zazwyczaj jest chore? Pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne to tylko wierzchołek góry lodowej. Trzeba zacząć od lekarza, od badań. Wiesz gdzie znajdziesz odpowiednią opiekę dla swojego przyjaciela? 100 km? No, bywa, że dalej. Czy w około-świątecznym czasie znajdzie się taka kwota lub trasa? I nie, nie może to poczekać nie wiadomo ile (sorry, ale myśl o biegających po moim domu/ciele wszołach abo lamblii w kale jest po prostu przerażająca i do tego może być niebezpieczna dla zdrowia).
9. TO TYLKO SZCZUR? TO TYLKO ŚWINKA? Skoro tak uważasz, po co siebie (lub kogoś) w to pakujesz? Prezentu nie kupuje się, bo "to tylko".
10. POPRAWIACZ HUMORU? Cóż, prawda jest taka, że zwierzę pomaga leczyć ludzką duszę - skrzywdzoną, zranioną, samotną. Ale nadal to nie jest jego rola. Ono ma swój świat i swoje potrzeby. Jego zadaniem nie jest zaspokajać Twoich. Ty musisz zaspokajać jego. W sytuacji, gdy dasz z siebie dużo, zwierzę da Ci jeszcze więcej
W wielu fundacjach z wyżej wymienionych powodów adopcje w okresach świątecznych są wstrzymane. Ale – jeśli jesteś zdecydowany na zwierzę – przemyśl tą formę. Fajna sprawa.
Kupujesz? Wybierz mądrze.
Kochasz? Kochaj mądrze.